Jump to content

Λάθος εφαρμογή φακών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, καλό μήνα και καθαρούς ουρανούς για όλους! 

Κατέληξε στα χέρια μου εδώ και 1 χρόνο ένα starter pack ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο,   έχω ξετρελαθεί και σκοπεύω να αναβαθμιστώ και με εξοπλισμό μεγαλύτερων δυνατοτήτων! 

Το πρόβλημα μου είναι πως μετά από καθαρισμό των φακών που πραγματοποίησα στο τηλεσκόπιο και στα 2 eyepieces του kit,  λογικά κάποιοι φακοί πρέπει να έχουν μπει ανάποδα γιατί βλέπω είδωλα και και δεν ξαναβρήκα σωστό focus .

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κατάστημα ή επαγγελματίας που θα μπορούσε να επαναφέρει τους φακούς στην σωστή τους πλευρά? 

Ή πια λογική πρέπει να ακολουθήσω? 

 

Τηλεσκόπιο : KONUS KONUSTART-700 MOTOR

REFRACTOR

Eyepieces: H8, H20

Ευχαριστώ πολύ! 

Με εκτίμηση, 

Γιώργος Μωραΐτης 

 

16540936969121624140445268217728.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αν αφαίρεσες εντελώς τον φακό του τηλεσκοπίου, ενδέχεται να τον επανατοποθέτησες ανάποδα. Ξαναδικίμασέ τον "αλλιώς".

Αν άνοιξες τους προσοφθάλμιους φακούς και έβγαλες τα οπτικά στοιχεία, πράγμα που ποτέ δεν κάνουμε για τον καθαρισμό τους (μόνο εξωτερικά καθαρίζουμε), τότε πρέπει να δοκιμάσεις να τους ξανασυναρμολογίσεις σωστά. Ευτυχώς οι φακοί που έχεις είναι τύπου Huygens (αυτό σημαίνει το "H") οπότε έχουν μόνο δύο στοιχεία. Αυτά τοποθετούνται έτσι:

 https://scopethegalaxy.com/what-is-a-huygens-eyepiece/

https://www.astroshop.eu/advice/telescope/telescope-knowledge/items-of-a-telescope/eyepieces/c,8703

Γενικά ψάξε εικόνες για "Huygens eyepiece"

 

  • Μου αρέσει 3

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να μας πεις τι ακριβώς έκανες και έλυσες για να σε βοηθήσουμε. Έλυσες τους μεγάλους φακούς που έχει μπροστά το τηλεσκόπιο; Έλυσες τα eyepieces? Και τα δυο;

 

Γενικά πάντως και τα δυο είναι no-no, τους φακούς του τηλεσκοπίου άντε κάποιος πολύ έμπειρος ερασιτέχνης με καλή κατανόηση η και εμπειρία με χειρισμό οπτικών να το λύσει. Σε προσφθαλμια όμως δε βάζεις χέρι εκτός και αν είσαι επαγγελματίας οπτικός με πρόσβαση σε cleanroom… πάντα τα καθαρίζουμε από την έξω πλευρά. Μη σε πειράζει όμως στην αρχή όλοι κάνουμε τέτοιες βλακείες, καλύτερα να σε φθηνό και απ τηλεσκόπιο στην αρχή παρά σε ακριβό πιο μέρα…

 

Για το αν υπάρχουν επαγγελματίες στην Ελλάδα για να σε βοηθήσουν με την επανασυναρμολογηση δυστυχώς ατυχησες. Στην Αθήνα ακόμα θυμάμαι κάποιον «επαγγελματία» σε μαγαζί με φωτογραφικά ειδη και τηλεφακους να με παροτρύνει να καθαρίσω τον αντικειμενικό του τηλεσκοπίου με το lenspen… Ίσως κάποιοι στο Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη να ξέρουν, περισσότερες ελπίδες όμως πιστεύω θα έχεις με κάποιον έμπειρο ερασιτέχνη αν μπορεί να σε βοηθήσει 

 

Εντιτ: δες και αυτά που λέει ο στέφανος παραπάνω για αρχή. Πολλή προσοχή όταν βάζεις / βγάζεις τους φακούς στο τηλεσκόπιο αργές κινήσεις και όσο το δυνατόν πιο παράλληλα μη σφηνώσει διαγώνια και τους κάνεις ζημιά 

Το επεξεργάστηκε ο Canopus
  • Μου αρέσει 2

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι από αυτά τα πράγματα που όλοι ξέρουν πως δεν πρέπει να κάνουν και όλοι το έχουν κάνει.

Ο αντικειμενικός του τηλεσκοπίου έχει 2 στοιχεία, το πιο παχύ πάει μπροστά (από την έξω μεριά. Από εκεί κ πέρα έχεις 4 πιθανούς συνδυασμούς. Δοκιμάζεις κ τεστάρεις. Απλά πρόσεξε μην βρίσκουν τα κέντρα των δύο φακών κ γδαρθούν.

Μεταξύ τους παρεμβάλλεται μια λεπτή πλαστική φλάντζα/ροδέλα/αποστάτης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

21 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

 

Αν αφαίρεσες εντελώς τον φακό του τηλεσκοπίου, ενδέχεται να τον επανατοποθέτησες ανάποδα. Ξαναδικίμασέ τον "αλλιώς".

Αν άνοιξες τους προσοφθάλμιους φακούς και έβγαλες τα οπτικά στοιχεία, πράγμα που ποτέ δεν κάνουμε για τον καθαρισμό τους (μόνο εξωτερικά καθαρίζουμε), τότε πρέπει να δοκιμάσεις να τους ξανασυναρμολογίσεις σωστά. Ευτυχώς οι φακοί που έχεις είναι τύπου Huygens (αυτό σημαίνει το "H") οπότε έχουν μόνο δύο στοιχεία. Αυτά τοποθετούνται έτσι:

 https://scopethegalaxy.com/what-is-a-huygens-eyepiece/

https://www.astroshop.eu/advice/telescope/telescope-knowledge/items-of-a-telescope/eyepieces/c,8703

Γενικά ψάξε εικόνες για "Huygens eyepiece"

 

Είμαι ευγνώμων για το ενδιαφέρον σας αγαπητέ κύριε Στέφανε!

Θα το επιχειρήσω και θα ξεκινήσω δοκιμές! 

Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

23 hours ago, Canopus said:

Πρέπει να μας πεις τι ακριβώς έκανες και έλυσες για να σε βοηθήσουμε. Έλυσες τους μεγάλους φακούς που έχει μπροστά το τηλεσκόπιο; Έλυσες τα eyepieces? Και τα δυο;

 

Γενικά πάντως και τα δυο είναι no-no, τους φακούς του τηλεσκοπίου άντε κάποιος πολύ έμπειρος ερασιτέχνης με καλή κατανόηση η και εμπειρία με χειρισμό οπτικών να το λύσει. Σε προσφθαλμια όμως δε βάζεις χέρι εκτός και αν είσαι επαγγελματίας οπτικός με πρόσβαση σε cleanroom… πάντα τα καθαρίζουμε από την έξω πλευρά. Μη σε πειράζει όμως στην αρχή όλοι κάνουμε τέτοιες βλακείες, καλύτερα να σε φθηνό και απ τηλεσκόπιο στην αρχή παρά σε ακριβό πιο μέρα…

 

Για το αν υπάρχουν επαγγελματίες στην Ελλάδα για να σε βοηθήσουν με την επανασυναρμολογηση δυστυχώς ατυχησες. Στην Αθήνα ακόμα θυμάμαι κάποιον «επαγγελματία» σε μαγαζί με φωτογραφικά ειδη και τηλεφακους να με παροτρύνει να καθαρίσω τον αντικειμενικό του τηλεσκοπίου με το lenspen… Ίσως κάποιοι στο Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη να ξέρουν, περισσότερες ελπίδες όμως πιστεύω θα έχεις με κάποιον έμπειρο ερασιτέχνη αν μπορεί να σε βοηθήσει 

 

Εντιτ: δες και αυτά που λέει ο στέφανος παραπάνω για αρχή. Πολλή προσοχή όταν βάζεις / βγάζεις τους φακούς στο τηλεσκόπιο αργές κινήσεις και όσο το δυνατόν πιο παράλληλα μη σφηνώσει διαγώνια και τους κάνεις ζημιά 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! 

Το έλυσα με την βοήθεια όλων σας! 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανος Σοφολόγης

Canopus

diorip

Κερνάω όση προβατίνα αντέχετε να φάτε! 

Μόλις πήγαν όλα κατ'ευχήν και δώσατε χαρά σε ένα (παιδί) .

Με το ενδιαφέρον σας μου δώσατε ώθηση να μελετήσω εκτενέστερα και στο συγκεκριμένο κομμάτι. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης