Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικα με τα flat αρχεία

1.  Για  flat  με ccd - cmos  επειδή χρησιμοποιώ το APT   με το  pixel aid  ποια φωτογραφία θα έχω?  μία από τα light ή παίρνω μία φωτό με το φανελάκι μπροστά όταν ξημερώνει η νυχτώνει ?

2.  Με την dslr  ?  πάλι  με ποια φωτό  και μετά  δοκιμάζω με χρόνους έκθεσης κοντα στα 1-3  δευτερόλεπτα ώστε να πετύχω  ιστόγραμμα από 1/3  -  1/2  ?   , φυσικα με το φανελάκι και ......   ?

 

Ευχαριστώ 

Κώστας 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα flats τα τραβάς με ειδικό flat frame πχ Pegasus flatmaster ή με μπλουζάκι ανάλογα τι βολεύει. Μπορείς και στις περιπτώσεις να κάνεις δουλειά σε ανατολή ή δύση αρκεί να έχεις

πάντα στον νου σου το ιστόγραμμα να είσαι περίπου στο 1/3.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες με ποια φωτό?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το APT  όπου υπάρχουν μέσα  τα εργαλεία  pixel aid   kai  ccd flat  aid  .   Για το πρώτο εργαλείο  χρειάζεται μια φωτο , αυτή εννοώ.

Με τις  ccd και cmos  κάμερες το APT  υπολογίζει  τον χρόνο έκθεσης  για τα flat αρχεία ,   για μέσο όρο  περίπου 12500  ADU

Με τις DSLR   με δοκιμαστικές λήψεις  με το φανελάκι μπροστά και το ιστόγραμμα  από 1/3  έως  1/2   ?

Με το  nikonbackyard  ( κάτι αντίστοιχο  με το  APT  αλλά  μόνο για νίκον κάμερα ) πήρα flat  αλλά  γύρω στις  10  .  Είχα πολύ φως και  η έκθεση  για να έχω το ιστόγραμμα εκεί που ήθελα  βγήκε πολύ μικρή ( κάπου διάβασα οτι πρέπει να εείναι μεταξύ 1 και 3 δευτερολέπτων )

Θέμη πρέπει να είδα ένα βίντεο δικό σου για το APT  , επεξεργασία  αστροφωτογραφίας  .    Έχω και του Πέτρου Μαγουλά  και ενός ακόμα που δεν θυμάμαι το όνομα.  Κάνατε καλή δουλειά.  

Ευχαριστώ  για τη βοήθειά σας .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το ξέρω καθόλου αυτό που λες μιας και δεν γνωρίζω από APT. Πλεόν κάνω δουλειά με το NINA. Έγινε μετάβαση από το SGP και δεν το μετανιώνω στιγμή.

Όσο αφορά τα flats θα πάρεις 30 fit με το 1/3 του ιστογράμματος περίπου. Απλές λήψεις τον κάποιον δευτερολέπτων. Το ποιο καλό είναι το πανελ που έχει σταθερή φωτεινή πηγή χωρίς διακυμάνσεις γιατί μετά δεν θα κάθονται στο register.

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάτι σαν πάνελ που χρησιμοποιώ με το 8"  νευτώνιο.  Από ότι κατάλαβα τα flat με την dslr  θέλουν κάποιες δοκιμαστικές λήψεις για να ταιριάξουν με το ιστόγραμμα.

Με το APT  μάλλον παίρνω μία φωτο η στο live και με το εργαλείο που εχει υπολογίζει την έκθεση και τα παίρνει μόνο του.

Απαραίτητα  φανελάκι  και πρωί  εκτός και βάλω το ταμπλετ 

Για όσους έχουν εμπειρία  με  dslr  και  iso 400  χρόνος έκθεσης για flat  1/90   ?     0,011   

με iso  1/180   ?   0,0055  ?

Θέμη το βίντεο ειναι με το pixinsight  αν δε κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με DSLR στα flats χρησιμοποιούμε το AV mode ή αλλιώς aperture priority. Σε αυτό η φωτογραφική μηχανή θα ρυθμίσει μόνη της τον χρόνο λήψης ώστε να έχει το flat μας την βέλτιστη έκθεση. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο mode στις Nikon αλλά στις canon υπάρχει σίγουρα και με αυτό τραβάω τα flats μου. Τώρα στο NINA υπάρχει κάτι αντίστοιχο που λέγεται dynamic exposure. Το NINA κάνει μία λήψη αυτόματα  και μετά υπολογίζει μόνο του τον βέλτιστο χρόνο λήψης για τα flats μας και προχωράει σε λήψεις. Αν θέλουμε πριν τις λήψεις φέρνει και το τηλεσκόπιο να κοιτάει στο ζενίθ ώστε να είναι πιο εύκολο να τοποθετήσουμε επάνω το flat box μας. Το πρόγραμμα είναι εντελώς δωρεάν, θέλει σίγουρα και αυτό τον χρόνο του αλλά είναι πολύ καλύτερο από το APT. Η εμπειρία μου με το APT ήταν ότι δεν τα πάει τόσο καλά με CCD/CMOS όσο με τις DSLR και δεν μου άρεσε και καθόλου το autostretch που έκανε στα frames μου. To NINA είναι το ίδιο καλό και με DSLR και με CCD/CMOS μπορεί να είναι όσο απλό αλλά και όσο περίπλοκο/περιεκτικό θέλεις και έχει πίσω του μία πολύ ισχυρή κοινότητα που το αναβαθμίζει συνεχώς.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο apt έχει το flats aid. Βάζεις τα επιθυμητά adu, (γύρω στα 25-30.000 είναι για 16 bit αρχεία, αν είσαι στα 14 bit βάζεις 8-12.000) και τραβάει λήψεις μέχρι να πετύχει αυτη τη φωτεινότητα. Μετά σε ρωτάει αν θέλεις να σου μεταφέρει το αποτέλεσμα σε πρόγραμμα ληψεων flat.

https://astrophotography.app/usersguide/ccd_flats_aid.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, diorip said:

Στο apt έχει το flats aid. Βάζεις τα επιθυμητά adu, (γύρω στα 25-30.000 είναι για 16 bit αρχεία, αν είσαι στα 14 bit βάζεις 8-12.000) και τραβάει λήψεις μέχρι να πετύχει αυτη τη φωτεινότητα. Μετά σε ρωτάει αν θέλεις να σου μεταφέρει το αποτέλεσμα σε πρόγραμμα ληψεων flat.

https://astrophotography.app/usersguide/ccd_flats_aid.htm

Ναι Διονύση ,  αυτό κάνω με την 178  αλλά  πρέπει να τραβήξω πρώτα μία φωτό με το φανελάκι και όχι με κάποιο ;ight

Με την dslr  όμως δεν γίνεται.  Αρα  η με δοκιμές η με αλλο πρόγραμμα αυτα τα  flat.

Εγώ έβαζα 12000 ADU   με την 178.    οπότε οκ  , αν ήταν 12 bit τι θα έβαζα?

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα bits είναι εκθέτης δύναμης του 2.

12 bit => 2^12=4096

14 bit => 2^14=16384

16 bit => 2^16=65536

Το επεξεργάστηκε ο qforce
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, qforce said:

Με DSLR στα flats χρησιμοποιούμε το AV mode ή αλλιώς aperture priority. Σε αυτό η φωτογραφική μηχανή θα ρυθμίσει μόνη της τον χρόνο λήψης ώστε να έχει το flat μας την βέλτιστη έκθεση. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο mode στις Nikon αλλά στις canon υπάρχει σίγουρα και με αυτό τραβάω τα flats μου. Τώρα στο NINA υπάρχει κάτι αντίστοιχο που λέγεται dynamic exposure. Το NINA κάνει μία λήψη αυτόματα  και μετά υπολογίζει μόνο του τον βέλτιστο χρόνο λήψης για τα flats μας και προχωράει σε λήψεις. Αν θέλουμε πριν τις λήψεις φέρνει και το τηλεσκόπιο να κοιτάει στο ζενίθ ώστε να είναι πιο εύκολο να τοποθετήσουμε επάνω το flat box μας. Το πρόγραμμα είναι εντελώς δωρεάν, θέλει σίγουρα και αυτό τον χρόνο του αλλά είναι πολύ καλύτερο από το APT. Η εμπειρία μου με το APT ήταν ότι δεν τα πάει τόσο καλά με CCD/CMOS όσο με τις DSLR και δεν μου άρεσε και καθόλου το autostretch που έκανε στα frames μου. To NINA είναι το ίδιο καλό και με DSLR και με CCD/CMOS μπορεί να είναι όσο απλό αλλά και όσο περίπλοκο/περιεκτικό θέλεις και έχει πίσω του μία πολύ ισχυρή κοινότητα που το αναβαθμίζει συνεχώς.

Γιώργο έχει av  η νικον αλλα αυτο δεν ισχύει οταν ειναι ο φακός επάνω?

και στο APT  υπάρχει επιλογή αλλά ισχύει οταν έχει φακο η κάμερα.

Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Θα δω και το ΝΙΝΑ που το έχω και αν με βολέψει θα το χρησιμοποιώ.   Ναι στο APT  to  auto stretch είναι χάλια.

Τι προβλήματα συνάντησες με το ΑΡΤ  ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, qforce said:

Τα bits είναι εκθέτης δύναμης του 2.

12 bit => 2^12=4096

14 bit => 2^14=16384

16 bit => 2^16=65526

Ναι σωστά  ,  όταν η κάμερα είναι 12 bit  για τα flat  πόσα adu πρέπει να βάζουμε στο  CCD AID  ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις βρήκα στο πρόγραμμα για την νικον nikonbackyard  επιλογή  av  που δουλεύει , τετάρτη πρωί έχει δοκιμές για flat

Το ιστόγραμμα φαίνεται καλύτερα εκει απο το ΑΡΤ.    

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν πάμε ένα - ένα. Το NINA είναι πολύ καλύτερο πρόγραμμα κατά την άποψη μου και υπήρχαν διάφορα πράγματα που δεν μου άρεσαν στο APT και για αυτό πήγα εκεί και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, το αντίθετο. Και κάνω "βαριά" χρήση, τρέχει στο observatory και κάνει τα πάντα χωρίς προβλήματα. Και όταν λέω τα πάντα τα πάντα. Αλλά και στο travel setup πάλι δεν έχω πρόβλημα. 

Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω dslr αν θυμάμαι καλα η canon δεν είχε θέμα να διαβάζει φακό για να δουλέψει το AV mode. Την έχω δουλέψει και με παλιούς ρωσικους φακούς και δεν είχα πρόβλημα.

Εγώ τα flats μου με την έγχρωμη CMOS τα πάω στο 50%, έχω ακούσει αυτό με το 1/3 αλλά το φοβάμαι ειδικά σε color camera μήπως κλιπάρει κάποιο κανάλι. Έτσι στο 50% νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια (προσέχουμε πάντα βέβαια μήπως κάψουμε κάποιο αν και δεν μου έχει συμβεί ούτε αυτό) .Με την μονόχρωμη CMOS τώρα που βγαίνει κάθε φίλτρο μόνο του εκεί πάλι στο 50% είμαι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, qforce said:

Λοιπόν πάμε ένα - ένα. Το NINA είναι πολύ καλύτερο πρόγραμμα κατά την άποψη μου και υπήρχαν διάφορα πράγματα που δεν μου άρεσαν στο APT και για αυτό πήγα εκεί και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, το αντίθετο. Και κάνω "βαριά" χρήση, τρέχει στο observatory και κάνει τα πάντα χωρίς προβλήματα. Και όταν λέω τα πάντα τα πάντα. Αλλά και στο travel setup πάλι δεν έχω πρόβλημα. 

Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω dslr αν θυμάμαι καλα η canon δεν είχε θέμα να διαβάζει φακό για να δουλέψει το AV mode. Την έχω δουλέψει και με παλιούς ρωσικους φακούς και δεν είχα πρόβλημα.

Εγώ τα flats μου με την έγχρωμη CMOS τα πάω στο 50%, έχω ακούσει αυτό με το 1/3 αλλά το φοβάμαι ειδικά σε color camera μήπως κλιπάρει κάποιο κανάλι. Έτσι στο 50% νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια (προσέχουμε πάντα βέβαια μήπως κάψουμε κάποιο αν και δεν μου έχει συμβεί ούτε αυτό) .Με την μονόχρωμη CMOS τώρα που βγαίνει κάθε φίλτρο μόνο του εκεί πάλι στο 50% είμαι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Γιώργο σε πιστεύω και μιας και το έχω ( με ελληνικά μάλιστα  )  θα ξεκινήσω να το μαθαίνω ( τώρα που βγήκα σε σύνταξη έχω χρόνο  )

Υπάρχουν πουθενά οδηγίες?

Για την dslr  αν  βολεύει το  ΝΙΝΑ   βρήκα λύση για τα flat (  μέχρι να το μάθω έχω το backyardnikon  )

Για τις ccd - cmos  μέχρι να μάθω το ΝΙΝΑ υπάρχει λύσει στο ΑΡΤ

Επειδή είμαι νέος τι εννοείς να κλιπάρει κάποιο κανάλι?

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλιπάρει εννοούμε να βγει το ιστόγραμμα εκτός ορίων. Δηλαδή ή να είναι χαμηλή η έκθεση και να χάσουμε κομμάτι από στα χαμηλά (black clipping) ή να είναι πολύ μεγάλη και να χάσουμε κομμάτι από τα ψηλά να "κάψουμε" δηλαδή όπως λέμε πληροφορία. Για να ξεκινήσεις με το NINA θα σου πρότεινα τα videos του Patriot astro στο youtube.

image.png.4915a769f21865db418c0e17ce6bd66c.png

Το επεξεργάστηκε ο qforce
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 minutes ago, qforce said:

Κλιπάρει εννοούμε να βγει το ιστόγραμμα εκτός ορίων. Δηλαδή ή να είναι χαμηλή η έκθεση και να χάσουμε κομμάτι από στα χαμηλά (black clipping) ή να είναι πολύ μεγάλη και να χάσουμε κομμάτι από τα ψηλά να "κάψουμε" δηλαδή όπως λέμε πληροφορία. Για να ξεκινήσεις με το NINA θα σου πρότεινα τα videos του Patriot astro στο youtube.

image.png.4915a769f21865db418c0e17ce6bd66c.png

Ναι τώρα οκ.   Όταν έβγαζα πριν μέρες τα flat  μου , επειδή  ξεκίνησα  μετα τις 9  και είχε δυατό ήλιο  ,  δοκίμαζα να δω το ιστόγραμμα και έβλεπα ανάλογα την έκθεση  και τέτοια ιστογράματα .   

επειδη ήταν στο έγχρωμο  κάθε χρώμα δεν ηταν στην ίδια θέση και κυρίως το κόκκινο  ήταν πολύ αριστερά .

Θα κάνω πάλι δοκιμές για να μάθω να δουλέυω με το ιστογραμμα.

'Ηδη βρήκα στο  youtube  βίντεο για το ΝΙΝΑ  οπότε αρίζω σιγά σιγά  να το γνωρίζω.

Ευχαριστώ  για την βοήθεια Γιώργο ,  

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης