Jump to content

Αποτίμηση της Ολικής Έκλειψης του Ηλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εργαστήριο Αστρονομίας του τμήματος Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ο Όμιλος Φίλων Αστρονομίας διοργανώνουν εκδήλωση για την αποτίμηση του Φαινομένου της Ολικής Έκλειψης Ηλίου που έλαβε χώρα στις 29 Μαρτίου στο Καστελλόριζο, την Πέμπτη 13 Απριλίου 2006 στην αίθουσα Α31 του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. και ώρα 8:00μμ.

 

Θα παρουσιαστεί φωτογραφικό υλικό, video και θα γίνει αναφορά στα πειράματα που διεξήχθησαν κατά την στιγμή του μεγίστου της Έκλειψης.

Οι παρατηρητές θα μεταφέρουν τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις τους.

Επίσης η εκδήλωση θα "πλαισιωθεί" και από φωτογραφικό υλικό με εικόνες του Καστελλόριζου.

Πληροφορίες στο τηλέφωνο του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας 2310 423 133.

http://www.ofa.gr

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ευκαιρία της δημοσίευσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη του Ο.Φ.Α. για την φιλοξενία τους, στις εκδηλώσεις που διοργάνωσαν σε συνεργασία με τον κ. Σειραδάκη.

 

Έτυχε να είμαι στο Καστελόριζο από το Σάββατο 25/3 και είχα την ευκαιρία να δω μέσα από τα τηλεσκοπία μελών του Ο.Φ.Α. και να παρευρεθώ στις εκδηλώσεις που διοργάνωσαν.

 

Οι εκδηλώσεις βοήθησαν πολύ για να εμπλουτίσουν το χρόνο που είχαμε στην διάθεση μας εν αναμονή της Έκλειψης.

 

Με εκτίμηση,

Χάρη Κ.

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάτε, να πάτε!!! Θα μιλήσει και ο inest!!! Kαι αν ντρέπεται, να το ζητήσετε μεγαλοφώνως!!! Και αν δεν ξέρετε ποιος είναι, πείτε στο Vegan να σας δείξει!

 

Γενικά, και πέρα από την πλάκα, πιστεύω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον η εκδήλωση και όποιος μπορέσει να παραβρεθεί θα βγει κερδισμένος!

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Inest???

Ποιος ειναι αυτος????

 

 

Χωρις πλακα προσπαθω να αποφυγω την οποια δημοσια παρουσια :mrgreen: :mrgreen:

 

Βεβαια θα δειτε φωτο και μαλλον ενα βιντεακι απο εμενα :mrgreen: :mrgreen:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρεις ώρες έμειναν ακόμα.

Ελπίζω να είστε φίλοι ... έτοιμοι σε όλα !

Καλή επιτυχία ! [-o<

Περιμένουμε feed back !

(και φωτό από την ...ομιλία του inest !) 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ομιλια δεν προκειτε να κανω!!!

Ολοι σα μια μεγαλη οικογενεια θα πουμε τις ιστοριουλες μας :D :D

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά κρεμόμουν από τα χείλη του inest οπότε δεν τράβηξα τίποτα....!

 

 

p.s Γνώρισα και τον Τηλέμαχο, αλλά δε μιλήσαμε πολύ επειδή ήμουν λιγάκι βιαστικός ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όχι δυστυχώς και εγώ παρακολουθούσα, και δεν είχα και τη μηχανή μαζί μου... :(

 

 

Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ

και σήμερα έκανα μία αντίστοιχη παρουσίαση στο σχολείο μου για την δική μου εμπειρία και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία..

 

 

Πάντα τέτοια!!! :D

 

υ.γ.

φίλε vegan, χάρηκα που συναντηθήκαμε....και άλλη φορά θα τα πούμε και καλύτερα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτορεπορτάζ;

 

Αγαπητοι φιλοι γεια σας! :)

Ειμαι νεο μελος και ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω εδω, αλλα παρακολουθουσα τις συζητησεις σχετικα με την προετοιμασια για το Καστελλοριζο και φυσικα το τι επακολουθησε...εντυπωσεις,φωτογραφιες κλπ.

Εγω παρακολουθησα την εκλειψη απο την αυλη του Αστεροσκοπειου του ΑΠΘ και ηταν πολυ ξεχωριστη εμπειρια.(καμια σχεση βεβαια με τους τυχερους φιλους που βρεθηκαν στο Καστελλοριζο) και τους ευχαριστουμε που μοιραζοντε τις εμπειριες τους μαζι μας! =D>

Κι ετσι,αφου δεν μπορεσα να ειμαι στο Καστελλοριζο εκεινητην ημερα, μου δοθηκε η ευκαιρια να παρακολουθησω την "αποτιμηση της Ολικης Εκλειψης του Ηλιου" που εγινε στο ΑΠΘ στις 13/4/2006.

Σας εχω καποιες φωτογραφιες απο την πολυ ωραια παρουσιαση που μας εκαναν οι υπευθυνοι της αποστολης στο Καστελλοριζο.

Στην παρουσιαση συμμετειχαν: ο Γιαννης Νεστορας φοιτητης του ΑΠΘ, ο Γιωργος Πιστικουδης ερασιτεχνης αστρονομος, ο Γιαννης Σειραδακης καθηγητης ΑΠΘ, ο Σταυρος Αυγολουπης αναπληρωτης καθηγητης ΑΠΘ, ο Αριστειδης Βουλγαρης προεδρος O.Φ.Α. (Ομιλου Φιλων Αστρονομιας Θεσσαλονικης)

 

Αυτα σαν 1ο μερος, θα ακολουθησουν και αλλες 2-3 φωτογραφιες...

Αν υπαρχει καποιος αλλος που παρακολουθησε την παρουσιαση και εχει φωτογραφιες ή θελει να μοιραστει μαζι μας τις εντυπωσεις του ας το κανει.

Κλεινοντας, υπαρχει και ενα λινκ σχετικα με την εκλειψη απο το Καστελλοριζο, οπου υπαρχει ενα βιντεακι 7 λεπτων.

http://www.astro.auth.gr/TSE-2006/

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα, και σας ευχομαι ολους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ (οπως λεει κι ενας φιλος καπου στο ASTROVOX).

Φιλικα,

Γιάννα Π.

:wink:

 

IM000191_.jpg.95abec977c2ab1177607a55250034515.jpg

Σκοτεινιασε...

 

IM000189_.jpg.64359c33c8d91156176932d26a779a3c.jpg

Συνδιασμος 2 τηλεσκοπιων ΤΑΚΑΧΑΣΙ και VIXEN, που τα ονομασαν ΤΑΚΑVIXEN. Πολλοι τα περασαν για κυαλια οπως μας ειπαν...

IM000190_.jpg.b84288ff1a6dac9a7335c2dc4c10182c.jpg

IM000186_.jpg.64d902bcce2a2d457d84cac3efc68e33.jpg

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην παρουσιαση συμμετειχαν: ο Γιαννης Νεστορας φοιτητης του ΑΠΘ, ο Γιωργος Πιστικουδης ερασιτεχνης αστρονομος, ο Γιαννης Σειραδακης καθηγητης ΑΠΘ, ο Σταυρος Αυγολουπης αναπληρωτης καθηγητης ΑΠΘ, ο Αριστειδης Βουλγαρης προεδρος O.Φ.Α. (Ομιλου Φιλων Αστρονομιας Θεσσαλονικης)

 

Αυτή είναι και η σειρά των καθήμενων στο "πάνελ" από αριστερά προς τα δεξιά στις φωτογραφίες που έστειλε η Γιάννα.

 

Βέβαια το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην άκρη αριστερά για ευνόητους λόγους!!! Γιάννα, κανά κοντινό δεν έχεις ε?

 

Στέλιος

 

ΥΓ Οι εντυπώσεις σου από το Αστεροσκοπείο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ Οι εντυπώσεις σου από το Αστεροσκοπείο?

 

Κοιτα αφου ησουν εσυ εκει ...... σιγουρα καλα θα περασε!!!! :cheesy:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΑΑΑ!!! για να μην γινομαι και καφρος.

 

Pleiades καλος ηρθες στο Astrovox και σου ευχομαι καθαρους ουρανους και πολλες παρατηρησεις.....

 

ps και καλοπασχα προφανως!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για την θερμη σας υποδοχη!

Εχω και μερικες ακομα φωτογραφιες οπως ειχα πει νωριτερα και νομιζω πιο ενδιαφερουσες...

 

Σχετικα με τις εντυπωσεις μου απο το Αστεροσκοπειο του ΑΠΘ, ηταν παρα πολυ θετικες!!

Μπραβο σε ολους οσους δουλευουν εκει μεσα (καθηγητες και φοιτητες) και ιδιαιτερα την ημερα της εκλειψης που ολοι ειχαν την καλη διαθεση να δειξουν το φαινομενο σε εμας τους μη σχετικους του θεματος, οσο καλυτερα γινοταν. (virial, ησουν κι εσυ αναμεσα τους ?)

Ειχα την ευκαιρια να δω μονο λιγο την αρχη της εκλειψης απο το μεγαλο τηλεσκοπιο, γιατι περισσοτερο ηθελα να το παρατηρησω εξω , απο κοντα , με τα γυαλια και τα αλλα τηλεσκοπια που ειχαν στησει εξω στην αυλη του Αστεροσκοπιου.

Κι εκει τα παιδια ηταν αψογα!!Μεγαλη υπομονη και αγαπη για αυτο που εκαναν! =D> =D> Λυπαμαι μονο που δεν μπορεσα να παρακολουθησω την περιγραφη του φαινομενου απο τον κυριο Αυγολουπη εκεινη την ημερα στο Αστεροσκοπειο. Δυστυχως δεν γινοντε ολα μαζι... :(

Το καλο ηταν οτι μπορεσα να βγαλω αρκετες φωτογραφιες με την ψηφιακη μου μηχανη, πολυ απλα, βαζοντας τα ειδικα γυαλια μπροστα στον φακο της μηχανης μου, και κανοντας αρκετες ληψεις ωστε να πετυχω τον ηλιο μεσα στο "καδρο" μου.

Συγνωμη αν μακρυγορησα, αλλα αυτες ηταν οι εντυπωσεις μου :D

 

Κλεινοντας σας στελνω ενα λινκ σχετικα με την αποστολη που ηταν στο Καστελλοριζο απο το Williams College μαζι με τους Ελληνες απο το ΑΠΘ:

http://www.williams.edu/admin/news/releases.php?id=1202

 

Να εισαστε ολοι καλα και καλες παρατηρησεις με καθαρους ουρανους!

Γιαννα Π. :wink:

 

IM000195_.jpg.3df3bc87ac28e0f50101873ccf828072.jpg

Η ολικοτητα της εκλειψης ετσι οπως την φωτογραφισαν απο το Καστελλοριζο (λυπαμαι δεν ειμαι σιγουρη για το ποιος ακριβως την τραβηξε... καποιος απο το πανελ ειναι σιγουρα)

 

IM000197_.jpg.07dc1ae84713ed6b818836fd202607d7.jpg

Εδω η ολικοτητα της εκλειψης ετσι οπως την φωτογραφισε ο Jonathan Kern.

 

IM000199_.jpg.177906030ca8b703ef6f5d78f5e437c8.jpg

Ετσι τελειωσε η παρουσιαση... Οι λεξεις αποτελουντε απο μηνισκους της εκλειψης του ηλιου !!!!

 

IM000203_.jpg.4b32d353621739b6ddbcb650bd41bd87.jpg

Εδω ειναι το πανελ πιο καθαρα, λιγο πριν το κλεισιμο της παρουσιασης. Συμμετειχαν (απο αριστερα προς δεξια): ο Γιαννης Νεστορας φοιτητης του ΑΠΘ, ο Γιωργος Πιστικουδης ερασιτεχνης αστρονομος, ο Γιαννης Σειραδακης καθηγητης ΑΠΘ, ο Σταυρος Αυγολουπης αναπλη

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης