Jump to content

Φωτογραφικος Αντάπτορας Κύριας Εστίας Για Meade 125 etx και Μeade lx200 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...εχω στην κατοχη μου αυτα τα δυο τηλεσκοπια...θελω να κανω απλη αστροφωτογραφιση/και επιγεια με μια sony alpha 7...τι ανταπτορα θα χρειαστω για το καθε ενα ξεχωριστα για να επιτευχθει η συνδεση της mirrorles με τα τηλεσκοπια? 

Η μηπως και τα δυο τηλεσκοπια εχουν το ιδιο σπυρωμα οποτε θα χρειαστω τον ιδιο ανταπτορα και για τα δυο? Ευχαριστω.

Τ-ring και Τ-adaptor ειναι το ιδιο πραγμα?

Υπρχει κατι απο εδω ελλαδα για αγορα? Θα ηθελα εαν γινεται να αποφυγω παραγγελια απο το εξωτερικο.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tring συνδέει την κάμερα με σπείρωμα m42 και είναι ένας λεπτός αντάπτορας.

Tadaptor συνήθως συνδέει το τηλεσκόπιο με το Tring.

 

Έχω το meade etx90 και celestron c8 (παρόμοιο του lx200).  Δεν έχουν το ίδιο σπείρωμα, οπότε το καθένα θέλει διαφορετικό Tadaptor.

 

Μπορείς να ρωτήσεις planitario.gr ή skyandweather.gr ή astroshop.eu

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ...επειδη με ενδιαφερει σε πρωτη φαση για το etx 125 θα ηταν καταλληλος ο συγκεκριμενος? βεβεαι αναφερει αλλα μοντελα στην περιγραφη

https://www.planitario.gr/gr/fotog-kos-antaptoras-kurias-estias-gia-ta-nexstar-4-c90-mak-c130-mak.html

Το επεξεργάστηκε ο optimumw
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο χρειάζεσαι για το etx, αλλά (γνώμη μου) μην ασχοληθείς πολύ με το etx για φωτογράφιση βαθεως ουρανού γιατί θα ταλαιπωρηθείς... Πολύ μεγάλο focal length και μέτριο mount για αστροφωτογραφιση.  To lx200 με ένα καλό reducer (starizona sct v3 or v4, ακριβό, αλλά εξαιρετικό ) θα είναι πολύ καλο μηχάνημα για σοβαρή ασυροφωτογραφια (και αυτό σχετικά δύσκολο σε σχέση με καλό μικρό app refractor)

 

https://www.astroshop.eu/other-adapters/meade-t-adapter-for-photography-with-etx-90-and-etx-125/p,7710

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης