Jump to content

Αστροφωτογραφία βαθέος ουρανού στο κέντρο της Αθήνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Τον επόμενο μήνα μετακομίζω μόνιμα στην Αθήνα για δουλειά και δεν κρύβω την απέραντη ξενέρα που θα βιώσω με την αστροφωτογραφία (η τωρινή μου κατοικία είναι σε ένα χωριουδάκι έξω από την Άρτα με Bortle 3-4 ουρανό).

Η απορία μου είναι η εξής: Πέρα από την σίγουρη λύση (μια μονόχρωμη αστροκάμερα και narrowband φίλτρα), τι δυνατότητες έχω με μια stock dslr και ένα astronomik cls φίλτρο? Προφανώς και θα περάσω τα πρώτα βράδια τεστάροντας το νέο περιβάλλον, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας και τις συμβουλές σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

M42, M27, M8, είναι πολύ φωτεινά και θα φανούν σχετικά καλά ακόμα και από πόλη με ένα cls. Αλλά πρέπει να 5πλιασεις περίπου την έκθεση σε σχέση με bortle 4-5

 

Παρακατω παράδειγμα M51, sub 1 λεπτό, από Αθήνα και από Ερέτρια, c8, απλό deepsky φίλτρο. Η διαφορά που κάνει η φωτορυπανση είναι πολύ μεγάλη.

 

Η άλλη φώτο είναι το Μ51 Από Αθήνα, με δέκα ώρες integration, και μόλις αρχίζει να φαίνεται καλά (με 4ή5 ώρες ακόμα δενν

 

Screenshot_20220914_000654.jpg

IMG-5335061d0c06fd2f44eae226b582dd3b-V.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Andreas_M said:

, τι δυνατότητες έχω με μια stock dslr και ένα astronomik cls φίλτρο?

Φαντάσου αντίστοιχες συνθήκες με το χωριό και την πανσέληνο δίπλα στο στόχο....

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Αθήνα βασικά ξεχνάς τους broadband στόχους. Αν θέλεις να βγάλεις κάποιες αξιόλογες φωτογραφίες θα πρέπει να στοχεύσεις σε νεφελώματα, ιδανικά με μία mono camera και στενά φίλτρα (3 ή 5nm). Δεύτερη επιλογή color ψυχώμενη με κάποιο dual narrowband φίλτρο από τα νέα που βγαίνουν στα 5nm. Επίσης υπολόγισε ότι θα χρειάζεσαι συνήθως πάνω από 9 - 12 ή και παραπάνω ώρες για να βγουν καλά οι περισσότεροι στόχοι. Άρα πρέπει να έχεις ή μία μόνιμη κατασκευή ή ένα setup που να είναι ελαφρύ και να είναι εύκολο να το στήσεις και να το μαζέψεις. 

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

40 minutes ago, qforce said:

ιδανικά με μία mono camera και στενά φίλτρα (3 ή 5nm)

Άρα η μια λύση είναι να αφαιρέσω το stock φίλτρο από την dslr και να πάρω κάποιο Ha ή l-extreme φίλτρο και να ξεκινήσω από εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης γνωρίζει κανείς εάν αναλαμβάνει κάποιος στην Αθήνα αντικατάσταση του φίλτρου της dslr με κάποιο IR cut?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Andreas_M said:

Άρα η μια λύση είναι να αφαιρέσω το stock φίλτρο από την dslr και να πάρω κάποιο Ha ή l-extreme φίλτρο και να ξεκινήσω από εκεί.

Δεν έχεις καμία τύχη με DSLR από Αθήνα και θα πετάξεις τα χρήματα σου. Τα στενά φίλτρα θέλουν μεγάλους χρόνους έκθεσης και οι dslr χωρίς ρύθμιση στην θερμοκρασία ψήνονται μετά από λίγο. Άσε που το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν και σταθερή θερμοκρασία. Κάθε frame θα έχει μία διαφορετική θερμοκρασία πράγμα που καθιστά αδύνατη την σωστή χρησιμοποίηση darks. Οι DSLR είναι μόνο για σκοτεινό ουρανό, φωτεινούς στόχους και κατά προτίμηση χειμώνα για να διατηρείται η θερμοκρασία του αισθητήρα σε διαχειρίσιμα επίπεδα. Η αστροφωτογράφιση από φωτορύπανση είναι πάρα πολύ δύσκλολη και απαιτεί ο εξοπλισμός να εισάγει όσο δυνατόν λιγότερο θόρυβο ώστε με στενά φίλτρα να μαζέψεις όσο το δυνατόν περισσότερο καθαρό σήμα και να πας μετά με την επεξεργασία να αφαιρέσεις το gradient της φωτορύπανσης. Αλλιώς κρατάς την DSLR ,συμβιβάζεσαι με τη νέα σου κατοικία και φτιάχνεις ένα όσο πιο μικρό και φορητό setup με σκοπό ΣΚ και αργίες να πετάγεσαι κοντά στην Αθήνα σε περιοχές όπως το Γραμματικό ή το Σούνιο και να φωτογραφίζεις από εκεί.

 

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 2
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης