Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μία εβδομάδα αγόρασα από το εξωτερικό το Asiair  plus η κάμερα που διαθέτω είναι η zwo  asi 533 pro color 

είναι αδύνατον να συνδέσω την κάμερα στο σύστημα δεν την αναγνωρίζει με κανένα τρόπο υπάρχει κανένας που έχει στη Θεσσαλονίκη asiair plus ή την 533 για να κάνουμε μία δοκιμή να δω από πού προέρχεται το πρόβλημα

ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Karas1812 said:

Πριν από μία εβδομάδα αγόρασα από το εξωτερικό το Asiair  plus η κάμερα που διαθέτω είναι η zwo  asi 533 pro color 

είναι αδύνατον να συνδέσω την κάμερα στο σύστημα δεν την αναγνωρίζει με κανένα τρόπο υπάρχει κανένας που έχει στη Θεσσαλονίκη asiair plus ή την 533 για να κάνουμε μία δοκιμή να δω από πού προέρχεται το πρόβλημα

ευχαριστω πολυ

Δεν έχω asiair αλλά θα μπορούσα να σου πω κάποια βήματα για να κάνεις έναν πρώτο έλεγχο να αποκλείσεις κάποια προβλήματα. Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις την κάμερα με υπολογιστή; Εκεί δουλεύει κανονικά; Πρέπει να αποκλείσεις πρώτα το προβληματικό καλώδιο USB. Μετά να δεις αν η κάμερα τροφοδοτείτα επαρκώς με ρεύμα. Επίσης ο υπόλοιπος εξοπλισμός συνδέεται κανονικά με το Asiair; Βάση, οδηγητική, focuser ή ότι άλλο διαθέτεις; Έχεις κάνει όλα τα απαραίτητα updates στο software του asiair;

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση

ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα η κάμερα δουλεύει κανονικά σε υπολογιστή με το αντίστοιχο πρόγραμμα της Asi  studio έχω δοκιμάσει δύο τρία διαφορετικά USB καλώδια όπως και δυο-τρία τροφοδοτικά γιατί ο προμηθευτής επιμένει ότι είναι θέμα τροφοδοτικού η κάμερα με τα ίδια τροφοδοτικά δουλεύει κανονικά και σε mac και σε PC το περίεργο είναι ότι μετά από καμιά 100 δοκιμές για μία στιγμή to asiair plus είδε την κάμερα για λίγα λεπτά μετά την έχασα πάλι

update κλπ γινονται αυτοματ α και εινι ενημερωμενα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να φταίει η usb θύρα του Asiair. Βάλε κάτι άλλο επάνω να δεις αν δουλεύει. Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει την κάμερα σε όλες τις θύρες του. Πάντως αν η κάμερα δουλεύει αλλού, δεν φταίει η κάμερα, ούτε το καώδιο της, ούτε η τροφοδοσία της. Να σου πω και κάτι άλλο να δοκιμάσεις. Δεν ξέρω πως συνδέεσαι με το asiair, αν έχεις επιλογή συνδέσου μαζί του με 5G και όχι με 2.4G. Το 2.4G κάνει παρεμβολές στο usb 3.0 και έτσι όπως είναι όλα κοντά θύρες, κεραία του Asiair , όσο και αν ακούγεται τρελό μπορεί να είναι αυτό.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης