Jump to content

Συνδυασμός ΝΙΝΑ-SARPCAP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την ομάδα!

Oι περισσότεροι προτιμούμε το ΝΙΝΑ για όλα τα καλούδια που προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ.
Αλλά εμείς οι καινούριοι στο χόμπι, δεν έχουμε την υπομονή να μαζέψουμε υλικό,  είμαστε εθισμένοι στο livestaking γιατί θέλουμε να τα βλέπουμε τα αντικείμενα εκείνη την στιγμή!

Υπάρχει τρόπος να συνδυαστούν ΚΑΙ τα δυο!

Βασική προϋπόθεση είναι να έχουμε αγοράσει το sarpcap, μιας και το livestaking το δίνει ΜΟΝΟ σε πληρωμένη έκδοση.

Πάμε να δούμε το πως….

Αρχικά ξεκινάμε το NINA να τραβάει κανονικά σαν να μην υπάρχει sarpcap.
Συνδέουμε όλο μας τον εξοπλισμό κανονικά στο ΝΙΝΑ, ο,τι κάνουμε, θα το κάνουμε ΜΟΝΟ στο sarpcap ΧΩΡΙΣ να επηρεάζουμε ΟΥΤΕ το ΝΙΝΑ ΟΥΤΕ τα TIFF του ΝΙΝΑ.
Απλά θα πούμε στο sarpcap να διαβάσει το φάκελο του ΝΙΝΑ σαν να ήταν μια κάμερα.

Ανοίγουμε λοιπόν την καρτέλα “camera” του Sarpcap, και επιλέγουμε το “folder monitor camera” (αν δεν υπάρχει η επιλογή, να κάνουμε update στο πρόγραμμα)
εικόνα 1.

Μετά μας ανοίγει ένα μενού δεξιά στη λίστα που λέγεται “camera control
εκεί πατάμε το “browse
εικόνα 2.
 
Βρίσκουμε το φάκελο του  NINA και επιλέγουμε το πρώτο frame που μας έχει έρθει από το NINA (θα πρέπει να έχουμε ξεκινήσει να τραβάει το ΝΙΝΑ για να δώσουμε στο sarpcap το πρώτο FITT, δεν υπάρχει θέμα αν είναι παραπάνω, εμείς θελουμε minimum 1 frame.)
εικόνα 3.

Μπορούμε να βάλουμε προαιρετικά αν θελουμε calibration frames να βλέπουμε λίγο καλύτερο αποτέλεσμα, στην καρτέλα “camera control” επιλέγουμε το master dark και το master flat που έχουμε όλοι μας για την μετέπειτα επεξεργασία.
εικόνα 4.

Αφού τώρα έχουμε πατήσει το πρώτο μας frame  και έχει φορτώσει, ανοίγουμε το livestaking του sarpcap, και αφού έχουμε κάνει clear τα τυχών παλιά μας livestaking, ΤΟΤΕ πατάμε το κουμπί “play” από το “camera control” για να ξεκινήσει η live ανάγνωση του φακέλου.
Eκει τώρα θα μας στακάρει το πρώτο frame  και θα μπει σε αναμονή για το επόμενο….
εικόνα 5.

Όταν τώρα το ΝΙΝΑ θα ρίξει στο φάκελο το επόμενο TIFF, το sarpcap θα το διαβάσει ΑΥΤΟΜΑΤΑ και θα το στακάρει…  
εικόνα 6.


ΈΤΟΙΜΟ!


Υ.Γ.1
Για να συντομεύουμε το χρόνο της διαδικασίας, επιλέγουμε από την καρτέλα “camera control” το  "frame rate limit", εγώ το έχω βάλει “1 every 2 seconds” δηλαδή να μου διαβάζει ένα frame ανά δυο δευτερόλεπτα. Δεν μας ενδιαφέρει ο χρόνος ανάγνωσης, μιας και τα TIFF τα παίρνει έτοιμα από το φάκελο.

Υ.Γ2
Αν θέλουμε μπορούμε απευθείας να στακάρουμε με τη μορφή livestaking παλιούς φακέλους με αρχεία TIFF  για να έχουμε μια ιδέα για το αποτέλεσμα.


Υ.Γ.3
Πολλοί μπορεί να το ξέρετε, μη με παρεξηγήσετε…
Έψαξα πολύ να βρω ένα τρόπο να έχω ΚΑΙ τα TIFF του ΝΙΝΑ που δεν συγκρίνονται με τα TIFF του sarpcap, αλλά ΚΑΙ το livestaking του sparpcap που βλέπεις τα αντικείμενα εκείνη τη στιγμή να στακαρωνται!
Για εμάς τους αρχάριους είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να βλέπουμε το livestaking.
Συγνώμη για την πολυλογία μου!

Καθαρούς ουρανούς και κάλους εξοπλισμούς σε ΟΛΟΥΣ!!

Φιλικά Φωτης.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φώτη καλημέρα. Αν και έχω μερικά χρόνια να χρησιμοποιήσω το deep sky stacker, θυμάμαι πως είχε και αυτό μια λειτουργία (DSS Live) όπου ορίζεις τον φάκελο που καταλήγουν οι φωτογραφίες και τον παρακολουθεί κάνοντας live stacking. Βέβαια δεν έχει τόσο καλό auto stretch όπως το SC, αλλά είναι δωρεάν, για κάποιον που δεν έχει την πληρωμένη έκδοση του SC.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

30 minutes ago, diorip said:

Φώτη καλημέρα. Αν και έχω μερικά χρόνια να χρησιμοποιήσω το deep sky stacker, θυμάμαι πως είχε και αυτό μια λειτουργία (DSS Live) όπου ορίζεις τον φάκελο που καταλήγουν οι φωτογραφίες και τον παρακολουθεί κάνοντας live stacking. Βέβαια δεν έχει τόσο καλό auto stretch όπως το SC, αλλά είναι δωρεάν, για κάποιον που δεν έχει την πληρωμένη έκδοση του SC.

ναι το εχω δοκιμασει, απλα ειναι πολυ χαλια το αποτελεσμα και δεν εχει πολλα πολλα πραγματα να πειραξεις... στο sc βλεπεις πολυ κοντα στο αποτελεσμα που θα εχεις!
σε ευχαριστω για την παρατηρηση!!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης