Jump to content

Δε βλέπω Τίποτα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ξανά...

Λοιπόν μετά κόπων και βασάνων απέκτησα μεταχειρισμένα ενα skywatcher 200/1000 και μια Avx Celestron. Απόψε ηταν η 1η απόπειρα να το στήσω με σκοπό να κάνω alignment...και τι βλεπω? Τιποτα! Δεν κατάφερα να δω οτιδήποτε...θολούρα μονο! Δοκίμασα διαφορετικά προσοφθάλμια...τίποτα. τσεκαρα τον εστιαστη, τίποτα. Το ειχα εξω μισή ωρα τουλαχιστον...και δε φταιει ο ουρανός γιατι απο το finderscope εβλεπα άψογα. Να θελει collimation?

Επίσης γνωρίζετε καποιον επαγγελματία για τεχνικά ζητήματα γιατι ειμαι newbie και δεν μου εχω εμπιστοσύνη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε. Ειναι πιθανο να υπαρχει προβλημα ευθυγραμμισης αλλα δυσκολα να ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα ωστε να μην βλεπεις τιποτα. Εισαι σιγουρος οτι ειχες εστιασει σωστα? εισαι σιγουρος οτι υπηρχε αντικειμενο στο προσοφθαλμιο? Για να δεις αν δουλευει το τηλεσκοπιο δοκιμασε το την ημερα σε καποιο μακρινο κτιριο και δες πως ειναι. Αν θες τεχνικο το πλανηταριο θεσσαλονικης ειναι εγγυημενη επιλογη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξερω κ εγω κολλησα γιατι οταν το πηρα το τσεκαρα και εστιαζε μια χαρα και εκτοτε ηταν στο κουτι του.

Ναι ειμαι σιγουρος για την εστιαση....για τον εστιαστη δεν ειμαι γιατι ετρωγε κατι σκαλωματα στο πανω-κατω...δε ξερω. Θα κανω μια δοκιμη παλι σημερα το απογευμα.  Για τεχνικο σε Αττικη ελεγα αλλα οκ...λογικα με το laser απο πλανηταριο θα μαι οκ.

 Σ ευχαριστω πολυ

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν έβαλες το 1,25 προσοφθάλμιο έβγαλες τον ανταπτορα των 2" η τον άφησες πάνω στο τηλεσκόπιο. Αν τον άφησες επάνω είναι φυσιολογικό να μην  εστιάζει. Ανάλογα με το προσοφθάλμιο βάζεις τον ανάλογο αντάπτορα και όχι τον 1,25" πάνω στον 2" .

Το επεξεργάστηκε ο DJMIKE
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, DJMIKE said:

Οταν έβαλες το 1,25 προσοφθάλμιο έβγαλες τον ανταπτορα των 2" η τον άφησες πάνω στο τηλεσκόπιο. Αν τον άφησες επάνω είναι φυσιολογικό να μην  εστιάζει. Ανάλογα με το προσοφθάλμιο βάζεις τον ανάλογο αντάπτορα και όχι τον 1,25" πάνω στον 2" .

Έδωσες λύση! Όντως φιλε...αυτο εφταιγε. Να' σαι καλα! Σ ευχαριστω πολύ!!!

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης