Jump to content

Seeing και παρατήρηση (Προσοχή για αρχάριους)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας αρκετά στο net για το συγκεκριμένο θέμα, βρήκα αυτό το πολύ καλό άρθρο -->

 

http://homepage.ntlworld.com/dpeach78/seeing2002.htm

 

Πολλοί νέοι στο χώρο απαγοητεύονται, διότι μόλις έχουν αγοράσει καινούργιο τηλεσκόπιο ( και πολλές φορές σχετικά μεγάλης διαμέτρου), δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τουλάχιστον το χώρισμα Cassini των δακτυλίων του Κρόνου ή λεπτομέρεια στην επιφάνεια του Άρη κτλ :( .

 

Το seeing (γενικός όρος που εκφράζει την σταθερότητα του ειδώλου βάση των ατμοσφαιρικών συνθηκών) είναι ο σημαντικότερος παράγοντας κατα την παρατήρηση. Η διάμετρος του τηλεσκοπίου έρχεται δεύτερη. Καλύτερα κιάλια και καλό seeing παρά κατοπτρικό 5632,25 ιντσών και κακό seeing :wink: .

 

Από πλευράς αρχαρίων, που ψάχνονται για αγορά τηλεσκοπίου, ο παράγοντας seeing πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν, ώστε να αποφευχθούν έντονες απογοητεύσεις.

 

Καλό είναι λοιπόν να αναγνωρίζουμε τις νύχτες και τις τοποθεσίες με καλό seeing ώστε να λαμβάνουμαι τη μέγιστη ικανοποίηση από μια αστροπαρατήρηση.

 

Υ.Γ. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο αντίστοιχο link ας μας το γνωστοποιήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βρίσκω τον λόγο αυτού του thread :!: Συγνώμη κιόλας φίλε vasiamits αλλά δεν μας λες κάτι καινούργιο που δεν γνωρίζουμε ήδη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βρίσκω τον λόγο αυτού του thread Exclamation Συγνώμη κιόλας φίλε vasiamits αλλά δεν μας λες κάτι καινούργιο που δεν γνωρίζουμε ήδη.

 

=;

 

Νόμιζω πως λέει ότι είναι για αρχάριους, είπε ότι το γράφει για νέο... Μην ψάχνεις στο forum μόνο αυτά που θα ενδιέφεραν εσένα...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ πιστεύω πως οι πληροφορίες είναι χρήσιμες για όσους φίλους ενδιαφέρονται για μια πρώτη γεύση επί του θέματος. Φυσικά και μπορεί να βρει κανείς και πιο προχωρήμενα πράγματα, αλλά πρώτα ξεκινάμε απ' τα απλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι έτσι ζητώ συγνώμη :!: Φυσικά και πρέπει να έχουμε απλά πράγματα για τους αρχάριους.Μα και εγώ ένας αρχάριος είμαι-περισσότερο απο οσο νομίζεις φίλε Βαγγέλη :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεκτή η συγγνώμη φίλε μου!

 

Απλά , καμιά πληροφορία δεν πάει χαμένη... Ολο και κάποιος θα το διαβάσει σε κάποιο search που θα κάνει για τον όρο seeing!

 

Αυτά...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Ολο και κάποιος θα το διαβάσει σε κάποιο search που θα κάνει για τον όρο seeing!

 

Σωστά! και δεν πρέπει επ'ουδενί να τον/την κάνουμε να νοιώσει μειονεκτικά για το επίπεδο των γνώσεων που έχει.

 

Είμαι βέβαιος όμως, ότι ο φίλος Νίκος δεν το έκανε από κακή προαίρεση ή με διάθεση να υποτιμήσει κάποιον.

Ισως απλά να μην πρόσεξε τον τίτλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, δεν σου κρύβω ότι η απάντηση σου εκ πρώτης όψεως με νευρίασε λιγάκι (ΟΚ δεν θα πω ψέματα, μου την βίδωσε κανονικά :evil: :evil: ).

 

Αλλά αφού ηρέμησα 8) 8) , κατάλαβα ότι δεν κατάλαβες ότι έκανα αυτό το thread απλά για να μοιραστώ το link που βρήκα (δεν ξέρω αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι λέει). Απλώς, έβαλα και μερικά δικά μου εισαγωγικά σχόλια για να φανεί καλύτερα, και όχι να πετάξω ένα link στο άσχετο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε vasiamits.Δεν σου κρύβω οτι μετά απο το πόστ μου μετάνιωσα για το συγκεκριμένο ύφος που είχα (πραγματικά δεν είμαι κανένας ξερόλας-ίσα ίσα παντελώς αρχάριος ο ίδιος :) ) και αλήθεια σου λέω δεν είχα προσέξει καλά τον τίτλο :!: Το ίδιο είχα πάθει και εγω με τον Vegan σε μια δημοσιευσή του σε ενα thread για το αν πιστεύει η πλειοψηφία στα ΑΤΙΑ όπου μου είχε ανεβεί το αίμα στο κεφάλι και ως αποτέλεσμα απάντησα λίγο απότομα και εκεί :oops: :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ: http://www.astro.auth.gr/diplomas.html μπορεί όποιος θέλει να διαβάσει περισσότερα για το seeing... Αναφέρομαι βέβαια στην τρίτη κατά σειρά (για το 2005, από πάνω προς τα κάτω) διπλωματική εργασία.... Βέβαια, το επίπεδο δεν είναι ακριβώς για αρχάριους, αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης