Jump to content

Τι να αγοράσω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω μαζέψει ένα αρκετά αξιόλογο πόσο και σκέφτομαι να το επενδύσω σε εξοπλισμό. Το ποσό είναι γύρω στα 1500€. Το δίλημμα μου: Επειδή ασχολούμαι τόσο με την παρατήρηση όσο και με την αστροφωτογραφια δεν μπορώ να αποφασίσω που να επενδύσω. Η μία επιλογή μου είναι να αγοράσω μια στήριξη eq5 η heq5 με goto για να με βοηθήσει στην παρατήρηση και στην φωτογραφία μόνο με κάμερα και με τον stock φακό. Επίσης έτσι έχω την δυνατότητα να αγοράσω αργότερα μεγαλύτερο σωλήνα για παρατήρηση η φωτογραφία. Άλλη επιλογή είναι να πάρω την asteomaster eq και τον samyang 135mm οπότε θα ασχοληθώ πιο εντατικά με την φωτογραφία. Ο λόγος που είμαι δυστακτικος για την στήριξη είναι ότι κοστίζει περίπου 1100 ευρώ και δεν ξέρω αν πρέπει να χαλάσω όλα τα λεφτά στην στήριξη. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Heq5 με τον σωληνα τον explorer 130pds ειναι απο τα καλυτερα σετ απ και για παρατηρηση και για αστροφωτογραφια οπως και να χει η σοβαρη επενδυση ειναι η στηριξη πιστεψε με θα σε διακιωσει αυτη η στηριξη επειτα εχεις μια πληθωρα επιλογων στους σωληνες που μπορεις να βαλεις σιγουρα ενα τηλεσκοπιο με πιο μεγαλο εστιακο μηκος για γαλαξιες μικρους πλανητικα νεφελωματα και σιγουρα ενα διοπτρικο ed για wide field το καθενα μπορει να ερθει στην ωρα του λογω κοστους επισης αλλα για την στηριξη ειμαι απολυτος σε αυτο...δες τις αγγελιες πουλανε πολυ καλες στηριξεις και πολυ ποιοτικα διοπτρικα τηλεσκοπια ετσι θα σου περισεψουν και χρηματα για φιλτρα η καποιο πολυ καλο προσοφθαλμιο...οπως και να χει δωσε την σημασια στην στηριξη διοτι ειναι η καρδια ενος εξοπλισμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης