Jump to content

Αγορά τηλεσκόπιου για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/ες και συγχαρητήρια για το site σας το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον.

Ο γιος μου, 10 ετών, είναι τρελαμένος με το διάστημα και μαζί του κόλλησα κι εγώ και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο. Έχουμε ένα μικρό 50/360 που μας είχε κάνει δώρο ο νονός και φυσικά δεν μπορείς να δεις και πολλά με αυτό, οπότε χρειαζόμαστε μια αναβάθμιση. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα στο forum και έχω διαβάσει και το βιβλίο Nightwatch που προτείνετε. Ξέρω ότι όλοι θα μου πείτε για dobson και επειδή πριν λίγες μέρες πήγαμε σε ένα astroparty στην Θεσσαλονίκη και είδα το 8" από κοντά, θεωρώ πως θα έχω λίγο θέμα στην μετακίνηση γιατί είμαστε από Βέροια, μένουμε κέντρο, χωρίς ταράτσα οπότε θα δυσκολεύομαι να  μεταφέρω συνέχεια το 6" για το οποίο και προσανατολίζομαι. Οπότε αν δεν καταλήξω σε ένα dobson που είναι η καλύτερη επιλογή από όσα έχω διαβάσει, θα μου προτείνατε το παρακάτω; ή έστω κάποιο παρόμοιο;

https://www.astroshop.eu/telescopes/bresser-telescope-n-150-750-pollux-eq3/p,62373#specifications

Και επίσης μια ερώτηση ακόμα, το astroshop.eu είναι αξιόπιστο σαν site αν δεν βολευτώ με κάποιο κατάστημα τριγύρω μου;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση σε αυτό που μας δείχνεις δεν είναι η 3-2 αλλά μια παραλλαγή, ας πούμε 3-1 που δεν σηκώνει τόσο βάρος και δεν είναι η καταλληλότερη για εξαιντσο τηλεσκόπιο. Θα σε παιδεψει πολύ. Και φυσικά προτείνω Dobson:

https://www.astroshop.eu/telescopes/bresser-dobson-telescope-n-150-1200-messier-dob/p,77653

Το astroshop είναι αξιόπιστο, όπως και το ts optics. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Σίγουρα, όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο καλύτερα στα τηλεσκόπια και σε φωτεινότητα αλλά και σε διακριτική ικανότητα.

Επειδή έχω παρόμοια εμπειρία σαν γονέας με παιδιά, με όσα αναφέρεις, και άλλαξα 4-5 τηλεσκόπια μέσα στα τελευταία δέκα χρόνια, αυτό που θα σου πρότεινα, (σαν μια καλή μέση λύση ανάμεσα στην φορητότητα σε συνδυασμό με την ποιότητα και με την συμμετοχή του παιδιού στην αστροπαρατήρηση) είναι το https://planitario.gr/gr/tilesk-skywatcher-dobsonian-130mm.html

Στο ένα χέρι το παιδί , στο άλλο χερι το τηλεσκόπιο (ζυγίζει όλο 6,5 κιλά και έχει χειρολαβή) , μπαίνεις στο ασανσερ και στο αυτοκίνητο και ξεκινάς.

Είναι πολύ σημαντικό πράγμα η ευκολία στη μετακίνηση και στη χρήση, όταν δεν έχουμε εξαιρετική θέα του ουρανού απο το μπαλκόνι ή την ταράτσα του σπιτιού μας. Δυστυχώς, πολλά εξαιρετικά, αλλά μεγάλα τηλεσκόπια, βρίσκονται μόνιμα στην ντουλάπα, λόγω βάρους και όγκου.

Επειδή είσαι απο Βέροια, δες μήπως ισχύει και μια αγγελία για ένα τετοιο τηλεσκόπιο απο Θεσσαλονίκη,

Καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης