Jump to content

Βόρειο Σέλας ορατό στη βόρεια Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις δύο τελευταίες ηλιακές εκλάμψεις στον ήλιο μας , είχαμε δύο γεωμαγνητικές καταιγίδες της τάξεως G3 και G1. 

Χθες βράδυ ορατό το βόρειο σέλας μέχρι και την Κατερίνη, από όσο αναφέρουν τα νέα. Ελπίζω να υπάρχουν τυχεροί παρατηρητές που είδαν το φαινόμενο και εδώ στο astrovox. 

https://www.thetoc.gr/koinwnia/best-of-internet/apithano-to-boreio-selas-orato-se-perioxes-tis-boreias-elladas---protognores-kai-magikes-eikones/?amp=true

  • Μου αρέσει 2
Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες Τετάρτη σχεδιάζαμε (Α-Polaris) να ανεβούμε στο σημείο όπου παρατηρούμε συνήθως, στο καταφύγιο του Κισσάβου - 1500m υψόμετρο - αλλά συννέφιασε πολύ και έβρεξε, λίγο πριν βραδιάσει, οπόδε δεν ανεβήκαμε. Κρίμα γιατί από εκεί φαίνεται όλη η Βόρεια Ελλάδα μέχρι τα βουνά πέρα από τα σύνορά μας. Άλλη φορά...

  • Λυπημένος 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη. Υπάρχει καμιά αναφορά για θέαση του βόρειου σέλαος μετά την ισχυρή γεωμαγνητική καταιγίδα από τη χώρα μας; Χθες βράδυ πάντως στη Θεσσαλονίκη έβρεχε,οπότε ήταν αδύνατον να φανεί οτιδήποτε... 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφικά καταγράφηκε και στη νότια Ελλάδα, ακόμα και στην Κύπρο!!

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 Έχουμε κανένα link με φωτογραφίες Ανδρέα; Εδώ πάντως, αν και πλέον δε βρέχει, ο καιρός εξακολουθεί να είναι πολύ συννεφιασμένος, και αν έχει δίκιο το ΠΟΣΕΙΔΩΝ, μάλλον έτσι θα κυλήσει και το βράδυ. 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προβλέψεις εδώ:

https://www.swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast

 

Ο σωστός προσανατολισμός είναι προς τα βόρεια να κοιτάει κανείς.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες βράδυ το είδα από το σπίτι μου (κεντρική Ιταλία). Φαινόταν πολύ έντονα το κόκκινο ροζ χρώμα αλλά χωρίς κάποιες λεπτομέρειες η κίνηση. Απόψε προβλέπεται να συνεχίσει το φαινόμενο. Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από χτες.

IMG_20240511_002051-01~3.jpeg

IMG_20240511_002347-01.jpg

Το επεξεργάστηκε ο hunter155
  • Μου αρέσει 6
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Quote

By one measure of geomagnetic storm strength, called the disturbance storm time index which dates back to 1957, this storm was similar to historic storms in 1958 and 2003. And with reports of auroras visible to as low as 26 degrees magnetic latitude, this recent storm may compete with some of the lowest-latitude aurora sightings on record over the past five centuries, though scientists are still assessing this ranking.

Ανάλογα με το κριτήριο, μπορεί να θεωρηθεί η δυνατότερη εδώ και πολύ καιρό, σύμφωνα με τη NASA

https://science.nasa.gov/science-research/heliophysics/how-nasa-tracked-the-most-intense-solar-storm-in-decades/

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης