Jump to content

Στους Φιλιππαίους Γρεβενών από 2 έως 4 Αυγούστου 2024 η 16η Πανελλήνια Εξόρμηση


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ανακοίνωσε το νεοεκλεγέν διοικητικό συμβούλιο του Αστρονομικού Συλλόγου Δυτικής Μακεδονίας, η 16η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων θα διεξαχθεί στους Φιλιππαίους Γρεβενών από 2 έως 4 Αυγούστου 2024.

Καλή επιτυχία στους διοργανωτές και ραντεβού στους Φιλιππαίους!

  • Μου αρέσει 8
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...
3 hours ago, θανασης729 said:

Καλησπέρα! Που ακριβώς ειναι το μέρος; Πρώτη φορά θα παω!

Καλησπέρα,

Αυτός είναι ο χώρος διεξαγωγής :

https://maps.app.goo.gl/QJrDuT3BMPE5j3AJ8

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έχει βγει κάτι σχετικό από τον σύλλογο Γρεβενών, συμμετοχή πρόγραμμα....

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, επειδή δεν έχω έρθει ξανά σε αυτό το μέρος, έχει χωματόδρομο; πάει χαμηλό αυτοκίνητο;

Το επεξεργάστηκε ο ioannisb

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει συνεχόμενα άσφαλτο μέχρι και την είσοδο των κατασκηνώσεων. Πας κανονικά με οποιοδήποτε αυτοκίνητο.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 minutes ago, astrovox said:

Έχει συνεχόμενα άσφαλτο μέχρι και την είσοδο των κατασκηνώσεων. Πας κανονικά με οποιοδήποτε αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ Ανδρέα!!!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτόμαστε να παμε απο 31/07 μεχρι και 5/08τις τρεις μερες που θελουμε παραπανω ,αραγε θα εχουμε την δυνατοτητα να μεινουμε ,δεν θελουμε γεννήτριες κλπ..

 

 

 

On 6/6/2024 at 8:27 ΠΜ, ioannisb said:

 

 

Το επεξεργάστηκε ο panagiotis.m
:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Ξέρει κανένας αν υπάρχει τρόπος με μέσα κάποιος να πάει;

Περισσότερο για plan b σε περίπτωση που δεν μπορώ με αμάξι.

Είδα οτι μπορείς να πας με ΚΤΕΛ μέχρι Γρεβενά, αλλά μετά για Φιλλιπαιους υπάρχει ταξί;

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/6/2024 at 1:09 ΜΜ, panagiotis.m said:

Σκεφτόμαστε να παμε απο 31/07 μεχρι και 5/08τις τρεις μερες που θελουμε παραπανω ,αραγε θα εχουμε την δυνατοτητα να μεινουμε ,δεν θελουμε γεννήτριες κλπ..

 

 

 

 

Καλησπέρα, ο χώρος είναι ελεύθερος για όποιον θέλει να μείνει όσες μέρες θέλει. Απλά εκτός των ημερομηνιών της ΠΕΕΑ δε θα υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα, ούτε νερό και η δυνατότητα χρήσης τουαλέτας. Επίσης αν τοποθετήσετε σκηνές ή εξοπλισμό σε μη προβλεπόμενο χώρο, ίσως σας ζητηθεί η μετακίνησή του.

Με το καλό να βρεθούμε! Σας περιμένουμε!  

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/6/2024 at 3:44 ΜΜ, 0xDEADBEEF said:

Καλησπέρα.

Ξέρει κανένας αν υπάρχει τρόπος με μέσα κάποιος να πάει;

Περισσότερο για plan b σε περίπτωση που δεν μπορώ με αμάξι.

Είδα οτι μπορείς να πας με ΚΤΕΛ μέχρι Γρεβενά, αλλά μετά για Φιλλιπαιους υπάρχει ταξί;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, όλες αυτές οι πληροφορίες θα είναι διαθέσιμες σύντομα στο site της ΠΕΕΑ που θα ανέβει σε λίγες μέρες. 

Από τα Γρεβενά υπαρχει η δυνατότητα μετακίνσης με ταξί και το κόστος για 3-4 άτομα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο. Επίσης προσπαθούμε να βάλουμε κάποιο εκτακτο δρομολόγιο μέχρι τους Φιλιππαίους.

Καλή αντάμωση στο βουνό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί λάτρεις της Αστρονομίας και φίλοι του έναστρου ουρανού,

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η 16η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων θα λάβει χώρα στους μαγευτικούς Φιλιππαίους Γρεβενών, από τις 2 έως τις 4 Αυγούστου 2024. Τη φετινή διοργάνωση έχει αναλάβει ο Αστρονομικός Σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας.

Για να εξασφαλίσετε τη συμμετοχή σας και να βοηθήσετε στην καλύτερη προετοιμασία της διοργάνωσης, παρακαλούμε να εγγραφείτε έγκαιρα στην επίσημη σελίδα μας:
https://astroexormisi.gr

Στην ιστοσελίδα της εξόρμησης θα βρείτε αναλυτικό πρόγραμμα των δραστηριοτήτων, χρήσιμες πληροφορίες για την τοποθεσία, καθώς και οδηγίες για την πρόσβαση και τη διαμονή. Αν σκοπεύετε να μείνετε σε τοπικά καταλύματα, σας συνιστούμε να κάνετε κράτηση όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Για την επιτυχία της διοργάνωσης, η συμβολή των εθελοντών είναι ανεκτίμητη. Αν θέλετε να συμμετάσχετε ως εθελοντές και να βοηθήσετε ενεργά στην οργάνωση και υλοποίηση της εξόρμησης, μπορείτε να κάνετε εγγραφή στη φόρμα "Γίνε Εθελοντής" που υπάρχει στο site.
Μείνετε συντονισμένοι, καθώς η επίσημη ιστοσελίδα και η σελίδα μας στο Facebook θα ενημερώνονται τακτικά με όλες τις τελευταίες εξελίξεις και πληροφορίες για την εξόρμηση!
Ανυπομονούμε να σας υποδεχτούμε σε αυτό το ξεχωριστό αστρονομικό τριήμερο, κάτω από τον μαγευτικό έναστρο ουρανό των Φιλιππαίων.

Με εκτίμηση,
Ο Αστρονομικός Σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας

#αστροδυμ #αστρονομια #αστροεξοσμηση2024 #πεεα

ΜΑΚΕΤΑ ΑΦΙΣΑ 16η ΠΕΕΑ.jpg

  • Μου αρέσει 4
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εν γένει υπάρχει πρόνοια ρεύματος για χρήση αστρονομικού εξοπλισμού. Μπαλαντέζα όμως θα πρέπει να φέρεις ώστε να φτάσεις στο πλησιέστερο σημείο διανομής.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! 

Επειδή έχω κλείσει ήδη δωμάτιο και έχω δηλώσει και στο site την συμμετοχή μου και για αστροφωτογραφία..  έρχεται κάποιο email επιβεβαίωσης?

δεν έχω λάβει κάτι..  

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/6/2024 at 1:09 ΜΜ, panagiotis.m said:

Σκεφτόμαστε να παμε απο 31/07 μεχρι και 5/08τις τρεις μερες που θελουμε παραπανω ,αραγε θα εχουμε την δυνατοτητα να μεινουμε ,δεν θελουμε γεννήτριες κλπ..

 

 

 

 

Παρακαλω ,αν εχουμε τις ακριβεις συντεταγμενες του σημειου παρατηρησης να μας τις ανεβασετσι στο σαιτ.

 

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 20/7/2024 at 6:50 ΜΜ, sevax said:

Για σε όλους τους "ομοιοπαθείς", Θέλω  διακαώς να ξανά ανεβώ στους Φιλιππαίους, αλλά αυτήν την περίοδο υπάρχει κάποια δυσκολία στο οικονομικό. Γιαυτό κάνω μια σκέψη , αν υπάρχει κάποιος από Αττική να πάμε με το αυτοκίνητό μου και να μοιραστούμε τα έξοδα (βενζίνης - διόδια) περίπου 170 ευρώ.

Ας επικοινωνήσει με π.μ. για λεπτομέρειες, ευχαριστώ.

 

Δημήτρη , χωρίς εσένα δε νοείται πανελλήνια! 😀

  • Ευχαριστώ 1
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Έχει βγει και το πρόγραμμα της φετινής αστροεξορμησης.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπάρχει κάποια παρουσίαση του νυχτερινού ουρανού αντίστοιχη με την περσινή στον Πάρνωνα με όνομα "Ουρανογραφία" από τον κύριο Ευαγγελόπουλος. Ήταν πολύ μαγευτικό και ενδιαφέρον και νομίζω πως αυτές τις λίγες ώρες που παρουσίαζε τον ουρανό όλοι ήταν συγκλονισμένοι.

Με μια γρήγορη ματιά στο φετινό πρόγραμμα δεν είδα κάτι αντίστοιχο, υπάρχει περίπτωση να έχουμε και φέτος κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρτήθηκε το πρόγραμμα της 16ης ΠΕΕΑ

 

https://astroexormisi.gr/workshops/

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης