Jump to content

Πρόβλημα με star adventurer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα και καλά Χριστούγεννα. Έλαβα ως Χριστουγεννιάτικο δώρο την star adventurer της sky watcher και την δοκίμασα μερικές φορές από την ταράτσα του σπιτιού μου. Το πρόβλημα που έχει είναι λίγο περίεργο οπότε θα προσπαθήσω να το αναλύσω όσο πιο πολύ μπορώ. Αφού λοιπόν στήσω την κάμερα και έχω κάνει πολική ευθυγράμμιση ξεκινάω να βγάλω μια φωτό 30sec και όλα πάνε καλά. Βλέπω την φωτό μετά στην κάμερα τα αστέρια είναι σημειακά οπότε λέω δουλεύει. Πάω να βγάλω την δεύτερη φωτό χωρίς να πειράξω τίποτα και βλέπω ότι είναι κουνημενα με trail. Κλείνω λοιπόν την στήριξη και ξανά από την αρχή. Το πρόβλημα επαναλαμβάνεται συνεχώς η πρώτη φωτό είναι καλή και όλες οι υπόλοιπες είναι κουνημενες. Σήμερα αποφάσισα να βάλω αντί για αστρική ταχύτητα παρακολούθησης έβαλα σεληνιακή για δοκιμή. Παραδόξως όσες φωτογραφίες έβγαλα (κοιτώντας αστέρια και όχι φεγγάρι) βγήκαν ακουνητες. Μπορεί κάποιος να καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια πολλά! Πώς έκανες πολική? Νομίζω δεν διαθέτει πολική διόπτρα.

Το επεξεργάστηκε ο themis_kart

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 28/12/2023 at 7:58 ΜΜ, dkate said:

Χρησιμοποίησες την εφαρμογή για να βγάλεις φωτογραφίες;

Ναι την είχα χρησιμοποιήσει μια φορά και κατάλαβα ότι άλλαξα τα settings του default mode ώστε να κάνει tracking μόνο για 30sec οπότε το ξαναρυθμισα και δουλεύει κανονικά.

  • Μου αρέσει 1
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης