Jump to content

Δραστηριότητα στον Betelgeuse η κάποια εξωγενείς παραμόρφωση...? (Φώτο).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά στην ομάδα. 

Εδώ και λίγες ημέρες είμαι κάτοχος του νέου smart telescope της ZWO το Seestar 50. Εχθές το βράδυ παρότι είχε σύννεφα είπα να το δοκιμάσω. Ξεκίνησα με την σελήνη πήρα κάποιες φωτογραφίες και ένα βίντεο και μετά το έστριψα στον betelgeuse. Εκεί λοιπόν πήρα δυο φωτογραφίες, η μία με έκθεση στον στόχο δύο λεπτών και η άλλη επτά λεπτά. Και η δύο είχαν το ίδιο αποτέλεσμα. Φαίνεται το αστρο να έχει κάποια δραστηριότητα. Στην ομάδα seestar στο Facebook που είμαι γραμμένος η απόψεις διίστανται. Άλλοι μου λένε ότι είναι παραμόρφωση από κούνημα, άλλοι λένε ότι μπορει κάτι να συμβαίνει. Αναρωτιέμαι αν ήταν παραμόρφωση από κούνημα, μόνο ο στόχος θα επηρεαζόταν ?

Ακολουθούν οι δύο φωτογραφίες και ένα αρχείο pdf. 

Βασιλης (Πάτρα).

1703972527859.jpg

1703973436135.jpg

2306.00287.pdf

Το επεξεργάστηκε ο boss16
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία δραστηριότητα .... . Η διαρκεια έκθεσης είναι πολύ μεγάλη  γι αυτη τη βάση που δεν είναι ισημερινή. Αν μεγεθύνεις τη 2η φωτο θα διαπιστώσεις ότι ολα τα φωτεινα αστρα έχουν ουρίτσα δλδ "trail". 

  • Ευχαριστώ 1
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, HOMO said:

Καμία δραστηριότητα .... . Η διαρκεια έκθεσης είναι πολύ μεγάλη  γι αυτη τη βάση που δεν είναι ισημερινή. Αν μεγεθύνεις τη 2η φωτο θα διαπιστώσεις ότι ολα τα φωτεινα αστρα έχουν ουρίτσα δλδ "trail". 

Σε συζήτηση που είχα και αλλού μου είπαν και αυτό η μπορεί να είναι ένα ανεπαίσθητο κούνημα της στιγμής. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία...εύχομαι καλή χρονιά. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης