Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το AVaT DFI φιλοδοξεί να γίνει ένα ευρύ και συνεργατικό project αστροφωτογράφων. Μέσα από το DFI επιδιώκουμε να συνεργαστούμε, να προσφέρουμε και να μάθουμε, ο ένας από τον άλλο επί ίσοις όροις καθώς όλοι οι συμμετέχοντες σε κάθε project θα έχουν πρόσβαση στα τελικά δεδομένα.

Ο σκοπός είναι να ενώσουμε τις δυνάμεις μας συγκεντρώνοντας πάνω από 100 ώρες δεδομένων σε κάθε project, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο για έναν αστροφωτογράφο μόνο του να καταφέρει.

Για την οργάνωση και τον συντονισμό των μελών του συνεργατικού σχήματος δημιουργήσαμε έναν discord server, όπου μπορούν να εγγραφούν τα μέλη ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

https://discord.com/invite/vsPfdjb8ft

Παρακάτω αναφέρονται οι βασικοί κανόνες της ομάδας.

-Όλα τα μέλη έχουν το δικαίωμα να παρακολουθούν την διαδικασία.

-Ένα μέλος, παίρνει τον ρόλο του contributor σε ένα project, εφόσον έχει συνεισφέρει τουλάχιστον 5 ώρες δεδομένα καλής ποιότητας και καλιμπραρισμένα. Έτσι αποκτά πρόσβαση στα τελικά masters, δικαίωμα σε επεξεργασία των masters & υποβολή υποψήφιας τελικής εικόνας καθώς και δικαίωμα ψήφου για την τελική εικόνα που θα δημοσιεύσει η AVaT-DFI.

-Η δημοσίευση της τελικής εικόνας της AVaT-DFI θα γίνει από εκπρόσωπο της ομάδας και θα αναφέρει υποχρεωτικά όλα τα ονόματα των contributors, χωρίς άλλες λεπτομέρειες (όπως π.χ. χρόνο δεδομένων ανά συμμετέχοντα κτλ), παρά μόνο αν αποφασίσουμε από κοινού να αναφέρεται και το όνομα του pre-process coordinator/s.

-Ενα μήνα μετά την αρχική δημοσίευση της ομάδας, κάθε contributor θα μπορεί να δημοσιεύει την τελική εικόνα της ομάδας ή την δική του επεξεργασία με τον ατομικό του λογαριασμό, αλλά θα πρέπει πάντα να αναφέρει την ομάδα και link στην επίσημη αρχική δημοσίευση ή ονομαστικά όλους τους contributors.

-Οι ρόλοι της ομάδας (οι οποίοι μπορεί να αλλάζουν από project σε project) θα είναι:

  -Μέλος ομάδας AVaT-DFI

  -Contributor

  -Coordinator (framing - data - preprocess - publish)

  Όπου γίνεται αναφορά στους συμμετέχοντες ανά project, θα αναφέρονται ισότιμα οι contributors και μόνο.

-Όλες οι αποφάσεις της ομάδας, σε περίπτωση μη προφανούς συμφωνίας, θα λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των contributors.

thumbnail.jpg.38a1e32245b20ad6011ceaa3badf360e.jpg

 

Το επεξεργάστηκε ο diorip
  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα μου ακούγεται.

Αν και δεν εχω τον εξοπλισμό για να συνεισφέρω θα είναι ωραίο να παρακολουθώ την συλλογική δράση των αστροφωτογράφων μας!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης