Jump to content

Πλανητική Κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Τον τελευταίο καιρό ενώ δεν μπορώ να κάνω αστροφωτογραφια σκέφτομαι για το μέλλον και αυτό προβλέπει την εμφάνιση των πλανητών στον ουράνιο θόλο οπότε φυσικό και επόμενο είναι να προσπαθήσω να οργανωθώ για να κάνω πλανητική φωτογράφιση. Η σκέψη που μου περνάει από το μυαλό είναι να αγοράσω μια πλανητική καμερα η οποία μου έχουν πει ότι θα κάνει καλύτερη δουλειά από την DSLR μου.

Είμαι ανάμεσα σε δύο οικονομικές ZWO κάμερες, η μία είναι η ZWO ASI 120mm mini η και η ZWO ASI 120mm , και η άλλη είναι η ZWO ASI 715 mc. Η πρώτη από ότι είδα είναι monochrome ενώ η 715 είναι color camera. 

Τι να προτιμήσω για πλανητική φωτογράφιση? Είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω γύρω στα 200€ για μια μεταχειρισμένη κάμερα, μια αγορά που θα κάνω σε κάποιους μήνες.

"Οι δυσκολότερες στιγμές είναι αυτές που θυμόμαστε περισσότερο"

"Σε αυτόν τον κόσμο, ακόλουθα αυτό που λέει η συνείδηση σου για να πετύχεις"

"Στην αναζήτηση του χρυσού, χάσαμε τα διαμάντια"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Βασίλη. Δεν είμαι και master στην πλανητική φωτογραφία αλλά έχω μία εμπειρία δύο ετών περίπου. Έχω μία QHY mono κάμερα για πλανητική αστροφωτογραφία και μία DSLR την Canon EOS 60d. Η DSLR μου με εξέπληξε στο πόσο καλά μπορεί να καταγράφει πλανήτες. Είναι μια πολύ καλή επιλογή ειδικά εαν έχεις και μία καλή DSLR. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις με αυτήν. Εγώ είχα όμως ένα πρόβλημα. Όταν τραβούσα με DSLR και έβαζα το βίντεο στο PIPP μου έλεγε πως έχει errors,όχι πάντα βέβαια αλλά συχνά. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν φωτογραφίζω με DSLR.  Οι τρεις κάμερες που πρότεινες είναι πολύ καλές επιλογές. Θα σου πρότεινα να μην πάρεις την mini, γιατί αυτή κάνει πιο πολύ για guiding. Κάτι άλλο πολύ σημαντικό που πρέπει να ξέρεις πως οι mono versions τραβάνε μόνο ασπρόμαυρες εικόνες, εκτός εαν χρησιμοποιήσεις RGB φίλτρα, θα παίρνεις βέβαια καλύτερη ανάλυση και περισσότερες λεπτομέρειες. Θα δεις πως η πλανητική φωτογράφιση δεν είναι όσο δύσκολη όσο η βαθέως ουρανού γιατί δεν χρειάζονται πολλά πράγματα. Μόνο ένα τηλεσκόπιο με σχετικά μεγάλο εστιακό μήκος(κατά προτίμηση πάνω από 900mm), μία κάμερα και εαν έχεις μία ρομποτική-ισημερινή στήριξη για να σου κάνει την ζωή πιο εύκολη. 

Να κοιτάς πάντα πάνω- Μάνος!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλη σου!!!

  • Μου αρέσει 1

"Οι δυσκολότερες στιγμές είναι αυτές που θυμόμαστε περισσότερο"

"Σε αυτόν τον κόσμο, ακόλουθα αυτό που λέει η συνείδηση σου για να πετύχεις"

"Στην αναζήτηση του χρυσού, χάσαμε τα διαμάντια"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω βάλει στο μάτι την παρακάτω 

https://player-one-astronomy.com/product/mars-c-ii-usb3-0-color-camera-imx662/

εχω δει φωτο κτλ και ειναι πολυ καλη κατα την αποψη μου,ωστώσο η προσβαση μου σε καθαρό ουρανο χωρις φωτορυπανση ειναι 2-3 βδομάδες το χρονο οπότε το σκέφτομαι να δώσω τόσα χρήματα.

Η κάμερα απο οσο διαβαζω ειναι συγκρίσιμη με αυτεςπου αναφέρεις,αν οχι καλύτερη.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να έχουμε υπόψιν και το θεώρημα Νyquist όταν διαλέγουμε κάμερα. Μια αναζήτηση εδώ μέσα  θα δείξει κάποιες σχετικές συζητήσεις.

 

Καλή συνέχεια! 

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης