Jump to content

Deep sky και ουρανός..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστο φαινομενο της R.M.S. εμποδισε τις χθεσινοβραδυνες μου αστρο-δραστηριοτητες !Παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες μου,ολα πηγαν ΚΨΑ(κακα-ψυχρα-αναποδα!!!)

Εντάξει, το Κ.Ψ.Α. μας το εξήγησες.

Το R.M.S. τι είναι; :-k

Παραμόρφωση μουσικής ισχύος; #-o

μήπως Real Money Saver ; :mrgreen:

μήπως Radical Mind Salvator ; 8-[

ή μήπως Radio Measured Stupidity; ](*,)'

 

Tέλος πάντων, καμμιά ιδέα κανείς ρε παιδιά ; :?

Ή ας το πάρει το ποτάμι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:lol: :lol: :lol:

Κι εκτός από τη μυρωδιά, φαντάζομαι και τι θα γινόταν στον ουρανό από νέφος εκ ψησταριών !!!

Ωχ, Φώτηηηη, κι άλλες καμινάδες ! ](*,) (Bilele σού'ρχεται ο max) :mrgreen:

Ας σοβαρευτούμε επιτέλους κύριοι ! =;

Για μια παρατήρηση έγραψα και κοίτα που φτάσαμε...

Βασίλη, κάτι έλεγες κάποτε για ευχέλαια !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος πάντων, αν βοηθήσει ο καιρός κι απόψε, σκοπεύω όχι μόνο να επαναλάβω την αστροβόλτα, αλλά και να την εμπλουτίσω κι όλας με καμμιά ντουζίνα στόχους ακόμα. #-o

Ενδεικτικά αναφέρω : Μ38, Μ37, Μ35, Μ48, Μ47 (αν το προλάβω με σκοτάδι), Μ49, Μ98, Μ68, Μ14, Μ23, Μ27 και Μ39.

Ελπίζω μόνο να έχει λιγότερη υγρασία γύρω στις 2 το πρωί. [-o<

(παιδιά, τύφλα νά'χουν τα goto με την ταχύτητα και την ευελιξία των dobson. Για πολυ-παρατήρηση μιλάμε πάντα) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα, μακάρι. Χθες ήταν από τα ωραιότερα που είδα !!!

Αν έχει το χθεσινό ουρανό, θα το φωτογραφίσεις καλύτερα !

Προτείνω μόνο να ξεκινήσεις μετά τη μία, να έχει "σηκωθεί" λίγο :mrgreen:

 

(Χμμ, κάπου άκουσα ότι χθες ο Δημήτρης ο Κούτουλας κτύπησε Μ13 από Πελοπόννησο) :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε johndouk χαίρομαι για την παρατηρησιακή σου απογείωση σε καλύτερο ουρανο. =D> =D>

 

:!: Κάθησε λίγο ακόμη, να βρέξεις το πόδι σου, στη θάλασσα του Τοξότη ( Μ23 - Μ11 - Μ16 - Μ17 - Μ25 - Μ20 - 22 -Μ6 - Μ8 - Μ55 ) \:D/

 

Καλοκαίρι!!!ερχεται !!

 

Ετοιμάσου για Κύκνο και ΝGC 6826 Blinking Planetary_6946_( 6960-6992 Veil Το 8" σου και φίλτρο =D> ) 7662 Bloue Snowball _7027_Μ29_Μ39

 

 

Ας ετοιμαζόμαστε λοιπόν!!! :)

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθησε λίγο ακόμη, να βρέξεις το πόδι σου, στη θάλασσα του Τοξότη ( Μ23 - Μ11 - Μ16 - Μ17 - Μ25 - Μ20 - 22 -Μ6 - Μ8 - Μ55 ) \:D/ Καλοκαίρι!!!ερχεται !! Ας ετοιμαζόμαστε λοιπόν!!! :)

μωρέ θα "βούταγα" κι από χθες, κι ας είναι ακόμα "κρύα" τα νερά, έλα όμως που κατά τις 2:30 είχανε γίνει "μούσκεμα" τα όργανα από την υγρασία... ](*,) .

Γι'αυτό κι εγώ πήρα το "κουλουράκι" μου (Μ57) και τα μάζεψα...

 

Άλλο ένα πλεονέκτημα των dobson : μαζεύεις σε μισό λεπτάκι ! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(παιδιά, τύφλα νά'χουν τα goto με την ταχύτητα και την ευελιξία των dobson. Για πολυ-παρατήρηση μιλάμε πάντα) :mrgreen:

 

Στην αρχή και εγώ έλεγα για goto μετα έλεγα μια ισημερινή, έστω απλή με ένα μηχανάκι για παρακολούθηση. Απο τότε που πήρα το dob έχω ευχαριστιθεί παρατήρηση με φοβερή ευελιξία και γρηγοράδα στο στήσμο... \:D/ \:D/ \:D/ Δεν το σκέφτωμαι να το βγάλω ακόμη και να το πάρω μαζί μου όπου και να πάω...Είναι απίστευτο το πόσο βελτιώθηκα με το dob... \:D/ \:D/

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν ο καιρός απόψε δεν βοηθάει όσο ο χθεσινός. Μάλιστα εδώ στην Αίγινα έβρεξε το απόγευμα... Άσε που έχουμε και πρωινό ξύπνημα για την επιστροφή στο κλεινόν* άστυ... :cry:

 

Παρ'όλα αυτά, ααα, μια γρήγορα ματιά την έριξα ! 8)

Και ορμώμενος από τη χθεσινή εμπειρία σου φίλε Νίκο (SATI) στόχευσα στο leo triplet και ... ιδού ! Καί τα τρία ! Ένα ωραιότατο χαμογελαστό προσωπάκι ! Με το 25mm μόνο (48x) ήταν όλο στο πεδίο μου. Όπως καταλαβαίνετε, μεγάλη η χαρά μου για τη θέα, εκτός των Μ65 και Μ66, και ενός NGC (3628) με τέτοιο ουρανό !

Ήταν ένα ωραίο επιδόρπιο στο χθεσινό δείπνο, το οποίο κρατάει ζωντανή την όρεξη για το επερχόμενο παρατηρησιακό καλοκαίρι !!!

 

*ή μάλλον ...ελεεινόν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ρε Γιαννη, έισαι Αιγινα και δε μιλάς????????????

#-o #-o #-o #-o #-o

Ημουν με την γυναικα και ενα φιλικο ζευγαρι, απο Μ. Παρασκευη μεχρι και την Κυριακη του Πασχα.

#-o #-o #-o ](*,) ](*,) ](*,)

 

Βασίλη,

απ'ο,τι βλεπω: Αστρονομια - Γαστρονομια : 0-1

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε τι, θα λειψω εγω? :mrgreen: Τοξοτης και Σκορπιος σε ολο τους το μεγαλειο!!!! μια κλεφτη ματια ψες με τα κυαλια ηταν οτι επρεπε πριν να παμε για υπνο! Εψαξα και για το NGC5139 αλλα ματαια (Λαμπες, πολλες λαμπες! :evil: )

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι απίστευτο το πόσο βελτιώθηκα με το dob...

 

Εγω τα χω πει αυτα, για deep sky dob και μονο dob τιποτε αλλο! Χωρις goto pc καλωδια μπαταριες μονο με ερευνητη κοκκινο φακο και χαρτες!!!

Καθε ερασιτεχνης αστρονομος οφειλει να μπορει να πλοηγηθει στον ουρανο μονο με ερευνητη και χαρτες.

Κατω οι δεινοσαυροι νευτωνια σε γερμανικη στηριξη με αλλο τοσο αχρηστο βαρος σε αντιβαρα :mrgreen:

στα οποια καθε τοσο γυριζεις τον σωληνα σκυβεις στραβολαιμιαζεις για να στοχευσεις.

Κατω και τα Schmidt Cassegrain με τα μηδαμινα πεδια τους και τις κεντρικες παρεμποδισεις της ταξεως του 30%+ που ισοδυναμουν με τηλεσκοπια λ/4 χωρις παρεμποδιση.

Ζητω ο John Dobson που απελευθερωσε τα νευτωνια απο τα βαριδια, κυριολεκτικα και μεταφορικα, της ασταθους τρεμαμενης ογκωδους γερμανικης ισημερινης στηριξης :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι απίστευτο το πόσο βελτιώθηκα με το dob...

 

Εγω τα χω πει αυτα, για deep sky dob και μονο dob τιποτε αλλο! Χωρις goto pc καλωδια μπαταριες μονο με ερευνητη κοκκινο φακο και χαρτες!!!

Καθε ερασιτεχνης αστρονομος οφειλει να μπορει να πλοηγηθει στον ουρανο μονο με ερευνητη και χαρτες.

Κατω οι δεινοσαυροι νευτωνια σε γερμανικη στηριξη με αλλο τοσο αχρηστο βαρος σε αντιβαρα :mrgreen:

στα οποια καθε τοσο γυριζεις τον σωληνα σκυβεις στραβολαιμιαζεις για να στοχευσεις.

Κατω και τα Schmidt Cassegrain με τα μηδαμινα πεδια τους και τις κεντρικες παρεμποδισεις της ταξεως του 30%+ που ισοδυναμουν με τηλεσκοπια λ/4 χωρις παρεμποδιση.

Ζητω ο John Dobson που απελευθερωσε τα νευτωνια απο τα βαριδια, κυριολεκτικα και μεταφορικα, της ασταθους τρεμαμενης ογκωδους γερμανικης ισημερινης στηριξης :cheesy:

 

Mε βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο τα ζήτω και τα κάτω του giorgosgr =D> =D> =D>

 

Mε βασικότερο λόγο το οτι :

 

Καθε ερασιτεχνης αστρονομος οφειλει να μπορει να πλοηγηθει στον ουρανο μονο με ερευνητη και χαρτες. :wink:

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς κυριους κυριους Γιωργο και Αντωνη

Ειστε ετοιμοι να συγγραψετε το μανιφεστο των λουμπεν αστροπρολεταριων?

Προκαλειτε εμας τους ΣΕΜΝΟΥΣ ,ΠΡΟΣΗΝΕΙΣ και ΚΑΛΟΙΣΚΙΩΤΟΥΣ ηλεκτρο-αστρο-παρατηρητες σε ... μονομαχια?

:D :mrgreen: :D :mrgreen: :D

1846408938_.gif.7089260660398a2c47b1aba410f8c626.gif

1631584167_.jpg.831d0307be1652f2a03c0882e9f6d77d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....Καλά, μην αρχίσετε πάλι τα ίδια!!!!!!!!

 

Άλλο Dob και άλλο ισημερινή, τα είπαμε αυτά!

Το κάθε ένα κάνει διαφορετική δουλειά!!!!!

 

Μην μπερδεύετε το ναύτη με τον καντηλαναύτη!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ηλεκτρο-αστρο-παρατηρητες

 

:mrgreen:

 

Αντε παλι με τα dob και τα eq........ ](*,)

 

Παιδια πεταξτε τα ολα! Απο δω και στο εξης μονο κυαλια! Ετσι για να μην μαλωνουμε... :cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα ... δεν μαλώνουμε ! =; Αντιθέτως, νομίζω ότι ... συμφωνούμε !!! :wink: Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο !!!

 

Απλά για την χρήση που εμείς θέλουμε, είναι καλύτερο το dob ! \:D/

 

Ά και βέβαια : Κάθε ερασιτέχνης αστρον... ουπς:oops: κάθε κλξδφσλσκδλκφφ , οφείλ.. ουπς:oops: είναι καλύτερα αν μπορεί να πλοηγηθεί στον ουρανό μόνο με ερευνητή και χάρτες ! :mrgreen:

 

(άντε μην το ...χοντρύνω -σαν εμένα- και πω και χωρίς χάρτες !)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα και για να εχουν ασχολια τα παιδακια το βοξ :D

 

Μετρηστε τις μαυρες τελειες της παρακατω εικονας.................

789c33a8313231b33033ac313636ae313137a83134313434b730373730a9494e010076c307db.png.5a66abae8280543459c5b514d2e4a3fb.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης