Jump to content

Deep sky και ουρανός..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας πω μια ιστοριουλα

Η πρωτη μου βαση ηταν μια EQ3,πανω της ειχε ενα 6'' 1400μμ καταδιοπτρικο με χαλια οπτικα!

Στριψε τις βιδουλες και τα βιδακια,μεχρι να πας απο την μια ακρη στην αλλη..............να και τα συνεφα(τι περιμενεις στο Γερμανισταν)

Καλο μου φενωταν,ετρεμε αρκετα θα ελεγα,αλλα αν δεν ξερεις τιποτα αλλο δεν μπορεις να συγκρινεις!

Μετα αγορασα και ενα διοπτρικο 70 Χ 800 με αλταζιμουθιακη,εκει να δεις τρεμουλα,αλλα καλο μου φενωταν!

Το χαρισα στην αδελφη μου!(τοσο καλο ηταν 8) )

Πουλησα το καταδιοπτρικο,και αγορασα ενα 120 Χ 1000 με πολυ καλα οπτικα και μια βαση μυστηρια,ηταν κατι ενδιαμεσα αλταζιμουθιακη και EQ.

Τρεμουλα...........

Μετα απο 2 μηνες το πουλησα και αυτο!

Αγορασα ενα 8'' Χ 750 κατοπτρικο(μαρκαμεκαψες) με ΕQ3,μαυρα χαλια τα οτικα,η βαση πολυ μικρη για το βαρος του,πριν λιγο καιρο το πουλησα.

ενδιαμεσα ειχα αγορασει ενα 4'' X 1000 διοπτρικο BRESSER PROFESIONAL LΙNE με EQ5,αυτο μαλιστα................πρωτη φορα ηταν που ειπα,καλο ειναι,θα το κρατησω,και ακομη το εχω,εχει πεντακαθαρο ειδωλο ακομη και πανω απο 250Χ,το κοντραστ δεν συγκρινεται,τρεμει λιγο αλλα μετα απο 2 δευτερολεπτα σταματαει!

Αυτο το εχω ακομη και θα το εχω!

Μετα ηρθε το τερας,dobson..............................καλε γιατι δεν τρεμει αυτο;

Το πας εδω ,το πας εκει....................το κουνας,βρε γιατι δεν τρεμει αυτο;

Μυστηρια πραγματα,χαλασμενο θα ειναι :D

Προχτες εβγαλα το διοπτρικο παλι για λιγο και δεν μου αρεσε πολυ λογω τρεμουλας.

Ετσι ειναι,αν παρεις μια γευση για το πως ειναι το καλο,το λιγοτερο καλο δεν το θελεις πλεον :mrgreen:

Θα μετατρεψω και το διοπτρικο σε dobson μου φενεται χεχε!

 

ΥΓ

ολες οι αγοραπωλησιες,εγιναν μεσω EBAY,χαμενος δεν βγηκα ως τωρα,αντιθετως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα μετατρεψω και το διοπτρικο σε dobson μου φενεται χεχε!

 

 

Να το δω και να μην το πιστεψω! Καλα και πως θα παρατηρεις? Απο θεση ερπυσης? Καθεστε που καθεστε εσεις οι dobσοναδες...τωρα θα μας ξαπλωνετε κιολας? Ελεος...τστστστστστστσ.... :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ομως εχω δει τον ανθρωπο goto, και ξερετε τι χρησιμοποιουσε??Μα προφανως EQ!!! Ισως τον ξερετε οι περισσοτεροι αθηναιοι εδω μεσα, ειναι ο Δημητρης Βαλασης.

Ο ατιμος πηγαινε απο το ενα NGC στο αλλο μεσα σε 60sec και μαλιστα το κεντραρε μεσα σε CCD (ST8). =D> =D>

Γειά σου Γιάννη

Λοιπόν, πράγματι ο Δημήτρης είναι καταπληκτικός, αλλά ξέρει τον ουρανό όσο λίγοι. Έχω δει παρουσίασή του στην ΕΑΕ.

:shock:

Αυτα για οσους λενε οτι οι ισημερινες δεν ειναι γρηγορες :cheesy:
Φίλε, το παράδειγμα δεν "σώζει" τις ισημερινές ! =; Ο Δημήτρης είναι ο γρήγορος κι όχι η EQ και είναι προφανώς η εξαίρεση (οκ ίσως το ίδιο να ισχύει και για κάποιους ακόμα). Πολύ θα ήθελα να τον δω με κανα dob ! Φαντάζομαι θα απογειώνεται !

:cheesy:

 

Επαναλαμβάνω, δεν μιλάμε για deep sky φωτογράφιση, αλλά για (πολυ)παρατήρηση.

Ο astrοilias τα περιγράφει μια χαρά ! Είναι το σύνηθες πάθημα ! Εν ολίγοις, είναι ο κανόνας ! ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ωραια περιγραφη του Ηλια, αλλα οταν πεδεβαισε με στιρηξεις του τυπου EQ3 τι περιμενεις δηλαδη??

Παρε μια Great Polaris ή μια EQ5 και πανω και μετα ξαναμιλαμε για στεθεροτητα!!!

 

Οντως ο Δημητρης ειναι απο τους λιγους , αλλα ομως ολοι δεν θα επρεπε να του μιασουμε?? Τι σκ..τα παρατηρητες του ουρανου θελουμε να λεγομαστε???

Τη γνωση οχι μονο του ουρανου αλλα και της αστρονομιας σε ενα καλο βαθμο δεν μπορεις να την πετυχεις με μια DOB!!

Ασε που με μια ισημερινη στηριξη εχεις απειρα project για να ασχοληθεις, απο αστροφωτογραφια και επιστημονικη φωτομετρια μεχρι απλη παρατηρηση.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ωραια περιγραφη του Ηλια, αλλα οταν πεδεβαισε με στιρηξεις του τυπου EQ3 τι περιμενεις δηλαδη??

Παρε μια Great Polaris ή μια EQ5 και πανω και μετα ξαναμιλαμε για στεθεροτητα!!!

ΟΚ δε διαφωνώ εδώ, αλλά όταν συγκρίνουμε να λαμβάνουμε υπόψη και το κόστος ! ε;

 

Οντως ο Δημητρης ειναι απο τους λιγους , αλλα ομως ολοι δεν θα επρεπε να του μιασουμε?? Τι σκ..τα παρατηρητες του ουρανου θελουμε να λεγομαστε???
Φυσικά ! (by the way ο Δημήτρης λέγεται Mπαλάσης). Σε προκαλώ λοιπόν (του χρόνου) σε μονομαχία για ΜΜΜ !!! ( είδες θράσσος το "στραβάδι", ε; ) :wink:

 

Τη γνωση οχι μονο του ουρανου αλλα και της αστρονομιας σε ενα καλο βαθμο δεν μπορεις να την πετυχεις με μια DOB!!
Εγώ δεν θα ήμουν τόοοοοσο απόλυτος... Το "καλό βαθμό" ακούγεται λίγο ... αόριστο.

 

Ασε που με μια ισημερινη στηριξη εχεις απειρα project για να ασχοληθεις, απο αστροφωτογραφια και επιστημονικη φωτομετρια μεχρι απλη παρατηρηση.
Εδώ σωστός ! =D> Είπαμε όμως : κόστος ; Σκέψου από την άλλη πόσα παιδιά ξεκίνησαν με ένα αξιοπρεπές 8" εργαλείο, δίνοντας μόνο 300ευρώ !!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μετατρεψω και το διοπτρικο σε dobson μου φενεται χεχε!

 

 

Να το δω και να μην το πιστεψω! Καλα και πως θα παρατηρεις? Απο θεση ερπυσης? Καθεστε που καθεστε εσεις οι dobσοναδες...τωρα θα μας ξαπλωνετε κιολας? Ελεος...τστστστστστστσ.... :mrgreen:

 

Ποιος καθετε;εμενα η μεση μου αντεχει ακομη,δεν καθωμαι :D

 

Οσο για το διοπτρικο DOBSON...................εχεις δικαιο,κανει μονο για στρατογκαυλους :-#

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεεεεπ, Ηλία, πιπέρι !!! [-X

(σε καταλαβαίνω όμως, γιατί χρειάστηκε να γράψεις ολόκληρη ιστορία για όσους δεν κατάλαβαν το "παραλλακτική τρεμούλα" !)

 

Και κάτι ακόμα Γιάννη (inest). Σε παρατηρήσεις μου έχει τύχει (και δεν είναι μόνο μία φορά) την ώρα που παρατηρώ ένα αντικείμενο να πέσω σε διάβαση δορυφόρου. Λοιπόν αμέσως τον ακολούθησα, έχοντάς τον στο προσοφθάλμιο (κι αυτό συνέβη τρεις φορές στη μέχρι τώρα ελάχιστη διάρκεια της θητείας μου στο ...άθλημα). Πρέπει να πω ότι ένα τέτοιο γεγονός-εμπειρία παράγει κάποια ... αδρεναλίνη παραπάνω ! :mrgreen:

Αντιλαμβάνομαι όμως, ότι χωρίς dob αυτό δεν θα ήταν (ως επί το πλείστον) εφικτό ! Συμφωνείς; :wink:

(Μη μου πεις ότι με την EQ είσαι πάντα με το χέρι στο control;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισα ισα την γνωση του ουρανου χωρις ισημερινο την αποκτας καλυτερα!!!!

Projects??? who cares about projects? we just care about having fun!

Φυσικα και υπαρχουν και διοπτρικα dobsonian και ειναι και πολυ ανετα στην παρατηρηση μαλιστα!

 

http://members.leapmail.net/~ericj/refractordobmounts.html

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ ξεκίνησα με ισημερινή (ατυχώς κακής ποιότητας), προχώρησα με go-to τύπου φουρκέτας και κατέληξα σε dob. Τα dob είναι απλά, προσιτά, φιλικά κι αξιόπιστα. Α! κι επιπλέον, αθόρυβα. Και πράγματι, όπως είπε κι ο Γιάννης, πέραν των λοιπών πλεονεκτημάτων τους, με την ισημερινή ή την go-to δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει ποτέ, ούτε δορυφόρο, ούτε αεροπλάνο να τρέχει, μέχρι που αγόρασα το dob.

 

Κι επειδή φαίνεται ότι πρόσφατα αποκτήθηκαν ή πρόκειται να αποκτηθούν πολλά dobs από τους φίλους του φόρουμ, δείτε κι αυτό εδώ για όποιον θα προτιμούσε να παρατηρεί όρθιος, αντί καθιστός ή γονατιστός: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1538&highlight=%F4%F1%E1%F0%E5%E6%DC%EA%E9

 

Επανερχόμενος στο θέμα, θα ήθελα να εκφράσω τη χαρά μου που τόσα νέα μέλη του astrovox, προσχωρούν με τόσο δυναμισμό κι αγάπη στην παρατηρησιακή αστρονομία! Προβλέπω το καλοκαίρι στον Πάρνωνα να γίνεται χαμός!

 

Keep Walking boys and girls!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντιλαμβάνομαι όμως, ότι χωρίς dob αυτό δεν θα ήταν (ως επί το πλείστον) εφικτό ! Συμφωνείς; :wink:

(Μη μου πεις ότι με την EQ είσαι πάντα με το χέρι στο control;)

 

Μα δεν καταλαβενω που ειναι το προβλημα #-o #-o

Απλα βγαζω τα φρενα και το ακολουθω.....

Μαλιστα το εχω κανει σε δυο περιπτωσεις, απλα πλεον δε μου προσφερει την αδρεναλινη που λες. Μια φωτεινη κουκιδα που τρεχει ειναι και τιποτα παραπανω!!!

 

Ομως πρεπει να συμφωνησω οτι οι DOB ειναι ΜΟΝΟ για απλη παρατηρηση.

Εγω προσωπικα θελω να κανω και αλλα πραγματα εκτος απο παρατηρηση και γι'αυτο ειμαι φαν των EQ.

 

 

ps sorry για το ορθογραφικο στο ονομα του Μπαλαση!!! ](*,)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε κακούργε το 'φαγες το Μ57;;;;;;;;!!!!!!!!!!!

Και που είσαι ακόμα !!

 

O johndouk εξακολουθεί να είναι και επικίνδυνος

και με τον τρόπο του το δηλώνει εμμέσως αλλά θρασύτατα !!

 

Παραδείγματα:

 

GRGC

Grilled-Roasted Globular Cluster ! Μμμμμμ ,εξαίσιο ! Μιαμ μιαμ !

 

Παρά τη συννεφιά και τον αέρα, χάρις σε αρκετά see-through παράθυρα, χορτάσαμε Μ και NGC

 

Άντε να βιαστούμε για καμμιά παρατήρηση, ή να κανονίσουμε

στην επόμενη αστροπαρατήρηση που θα παρεβρεθεί, μία ομάδα εξ υμών

με συντονισμένες και προγραμματισμένες κινήσεις να του ...

"βουτήξουμε" το dob και να το επιστρέψουμε μετά το φθινόπωρο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή εναλλακτικά, την ώρα που εμείς θα παρατηρούμε, να του δώσουμε κάτι άλλο για να απασχολείται! λ.χ. κάτι φαγώσιμο, καμία γραμματέα (xerei autos pia ennow)!!! :lol: :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

καλά θα ήταν, αλλά νομίζω πως την έχει ήδη "καβατζάρει" ο εκ Πατρών συνονόματός σου, με μια αρκετά δραστική παρέμβαση μάλιστα !!! :mrgreen:

 

Όσο για το link που έδωσες παραπάνω, έχεις δίκιο, είναι πολύ πρακτικό. Το έχω δοκιμάσει στο ... Σοφολόγιαν, πρόσφατα στα Αμπελάκια ! (για τη γεροντομέση μου, είναι ό,τι πρέπει !!!) #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ναι? Κοίτα να δεις! Κι εμένα μου είχε πει ότι της αρέσουν οι άνδρες με «ειδικό βάρος»… Είναι σίγουρος ο εκ Πατρών φίλος σου για την καβάτζα? :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κύριοι, με λύπη και αμηχανία σας πληροφορώ ότι η εν λόγω "κυρία"

έφυγε προ εβδομάδος με τον Bilele

έκτοτε η τύχη της αγνοείται (όπως και του Abebe Bilele)

o αξιότιμος εργοδότης της κ.κ. Shakamoura είναι έξαλλος καθότι, όπως ο ίδιος

ισχυρίζεται, καμία δεν στενογραφούσε όπως αυτή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιστρέφοντας στο θέμα

με λίγα λόγια

1) για αυτούς που ξεκινούν -> Dobson. Only.

2) για αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει η φωτογραφία -> Dobson

3) για αυτούς που θέλουν συνδυασμό απόδοσης - κόστους -> Dobson

 

για τους υπόλοιπους υπάρχουν κι άλλα :mrgreen:

 

(προσωπικά διαθέτω 8"dob, μικρή-μικρή εμπειρία παρατήρησης, αρκετή

εμπειρία στην παρακολούθηση των απόψεών σας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνο οτι τι dobson ειναι πιο ευκολο στην μεταφορα και χρηση

αλλα εγω δεν αλλαζω την EQH5 με τιποτα λογο φωτογραφιας ΑΛΛΑ!!!

παραγειλα ενα dobson 8" και για την ισιμερινη και για γρηγορες παρατηρησης..ενα σε δυο... :D

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακούστε τι σχεδιάζουμε, εγώ και ο ξάδερφος μου(Σάββας-νέο μέλος)

Εγώ έχω το 6ιντσο με ισημερινή και αυτός θα πάρει το 8ιντσο με dobson,γιατί να μαλώνουμε?? θα κάνουμε αστρικές βραδιές με φωτογραφίες(ισημερινή) και εύκολη παρατήρηση (dobson).... :wink: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης