Jump to content

Περι αγοράς εξοπλισμού...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος πως το "Είμαι αρχάριος και θέλω να αγοράσω εξοπλισμό" το έχετε ακούσει 10000 φορές!

 

Ε λοιπόν εγώ είμαι ο 10001ος που σας το λέει...

 

Απο παλιά είχα το "μικρόβιο" του ουρανού αλλα τελευταία, μετά την έκλειψη (ντοκυμαντέρ, φωτογραφίες, άρθρα κλπ) ψήθηκα για τα καλα!

 

Αγόρασα λοιπόν το βιβλίο Nightwatch, βρήκα και το Starry Night και ένας φίλος μου δάνεισε ενα τηλεσκόπιο (ένα SkyWatcher των 100 ευρώ) και ξεπάγιασα μερικές νύχτες με καλά αποτελέσματα! Είδα τον Δία με τους 4 δορυφόρους, τον Κρόνο (έτσι νομίζω τουλάχιστον) και φυσικά την Σελήνη!

 

Ήρθε όμως ο καιρός να πάρω το δικό μου τηλεσκόπιο! Έχω "καταλήξει" σε ένα αλλα θέλω να ακούσω την γνώμη σας: είναι το TS - GSO DOB 8E, ένα Dobsonian 8" της GSO...Δείτε εδώ περισσότερα απο το site του AKTIS.

 

Τι λέτε για την επιλογή μου, είναι καλό? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για έναν αρχάριο στα 300 περίπου ευρώ?

 

Στο δανεικό SkyWatcher πρόσεξα οτι με το προσοφθάλμιο των 10mm δεν εστίαζε καλά, στο Dobsonian 8" που "ζαχαρώνω" θα έχω το ίδιο πρόβλημα με ισχυρά προσοφθάλμια?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες Αχιλλέα :!: Έχω εγώ το 8ιντσο GSO απο την ΑΚΤΙΣ και μπορώ να σου πώ οτι είναι πολύ καλό.Πιστεύω οτι είναι το ιδανικό για σένα ΕΑΝ και εφόσον ενδιαφέρεσαι μόνο για παρατήρηση και ΟΧΙ για αστροφωτογραφία.Ακόμα όμως και αν ψήνεσαι για το δεύτερο με την πάροδο του χρόνου ,μπορείς πάντα να πάρεις μια καλή ισημερινή βάση.Όσον αφορά την εστίαση που πάντα παίζει τον πρώτο λόγο ξέρω να σου πώ οτι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούνται καλής ποιότητας προσοφθάλμια (όπως Plossl) για να μην έχεις καθόλου χρωματικά σφάλματα και άλλων ειδών προβλήματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω.. Ειναι αξιολογο τηλεσκοπιο. Μην ξεχασεις κ 2-3 ποιοτικα, παντα, προσοφθαλμια και εναν αποχρωματικο barlow.

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλεα καλωσηρθες...

 

Το τηλεσκοπιο που αναφερεις ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα του..

Ομως: Πριν να προχωρησεις στην αγορα σκεψου το εξης...

 

-Οπως λεει και ο Νικ..Δεν θα μπορεις να φωτογραφησεις (τουλαχιστον οχι ανετα..) για τον λογο οτι το τηλεσκοπιο αυτο δεν μπορει να ακολουθει τον στοχο του..μονο snap-shots της Σεληνης και ισως αν εισαι τυχερος των πλανητων, χωρις ομως πολυ καλη λεπτομερεια..(πιο μετα ομως και αν δεις οτι σε ενδιαφερει η φωτογραφηση παιρνεις μια ισημερινη βαση και τελειωσες..)

 

- Και παλι οπως λεει και ο Νικ..:mrgreen: Θα χρειαστεις η τουλαχιστον σου συστηνουμε να παρεις ακομα 1,2 προσοφθαλμια και ενα barlow 2x για να μπορεις να εχεις πολλαπλες μεγεθυνσεις...

 

Για oτι θες εδω ειμαστε.. :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τι προσοφθάλμια να πάρω ακριβώς?

 

Είπαμε μέχρι στιγμής να είναι Ploss αλλα στα mm?

 

Ο AKTIS μου είπε να πάρω ένα 6mm αλλα σίγουρα θα εστιάζει καλά?

 

@nickthegreek13_7 : Εσένα με το 6mm σου, όλα καλά?

 

Η αστροφωτογράφηση είναι όντως μια σημαντική έλειψη απο το εν λόγω τηλεσκόπιο, αλλα μιας που μπορώ να την φτιάξω μετά δεν με ενοχλεί πολύ...Δεν υπάρχει κάπου όμως, κάποιο προσοφθάλμιο κατάλληλο για τοποθέτηση φωτογραφικής μηχανής χωρίς να απαιτεί ισημερινή στήριξη, που να "μπαίνει" στο Dobsonian που θέλω να πάρω?

 

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου το "φίλτρο φωτορύπανσης" της Celestron, αυτό θα μπαίνει στο Dobsonian μου? (μένω Αθήνα, αχ)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για προσοφθαλμια συστηνω ενα καπου στα 15-10mm και ενα 6-9mm.

 

Μπορεις να προσαρμοσεις φωτογραφικη με ανταπτορα αλλα το βαρος της μπορει να ειναι μεγαλυτερο απο το οτι μπορει να σηκωσει η βαση του dob οποταν θα γερνει το τηλεσκοπιο σου...

 

Το αν θα εστιαζει ενα προσοφθαλμιο εξαρταται απο την ατμοσφαιρα..σπανια ειναι αρκετα καθαρη για να πετυχεις καλη εστιαση και με τα μικροτερα προσοφθαλμια..(ακομα ενας λογος να εχουμε ποικιλια στα προσοφθαλμια..)

Σαν εγω ψες..εβλεπα τον Κρονο πολυ καλυτερα με το προσοφθαλμιο των 9mm απο οτι με το 6mm που μου εδινε παραπανω μεγεθυνση..

 

Οσο για το φιλτρο φωτορυπανσης..βιδωνει κατω απο το προσοφθαλμιο..οποταν μπαινει σε ολα τα τηλεσκοπια.. :mrgreen:

Ετυχε να χρησιμοποιησω ενα παρομοιο (το UHC της Lumicon) με αρκετα καλυτερα αποτελεσματα σε στοχους βαθυ ουρανου..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τι προσοφθάλμια να πάρω ακριβώς?

 

Είπαμε μέχρι στιγμής να είναι Ploss αλλα στα mm?

 

Ο AKTIS μου είπε να πάρω ένα 6mm αλλα σίγουρα θα εστιάζει καλά?

 

@nickthegreek13_7 : Εσένα με το 6mm σου, όλα καλά?

 

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου το "φίλτρο φωτορύπανσης" της Celestron, αυτό θα μπαίνει στο Dobsonian μου? (μένω Αθήνα, αχ)

 

Μια χαρά είναι ο 6άρης αλλά όπως σου είπε και ο Αγάπιος (Foehammer) το καλύτερο είναι να έχεις 2,3 προσοφθάλμια διαφορετικών μεγενθύνσεων για παρατήρηση συγκεκριμένων αντικειμένων και ΛΟΓΩ της ορατότητας που κάποιες φορές μπορεί να μην σου επιτρέπει μεγάλες μεγενθύνσεις.Ακόμα έχε υπόψιν οτι η μέγιστη ωφελήσιμη μεγένθυνση έχοντας ακόμα καλή ποιότητα στο είδωλο (δηλαδή έχοντας το αντικείμενο μεγάλο με καλή εικόνα) του τηλεσκοπίου μας είναι 400χ :!: Για να βρείς τι μεγένθυνση σου δίνει το κάθε προσοφθάλμιο σε ανάλογο τηλεσκόπιο διαιρείς την εστιακή απόσταση (που σε εμάς είναι 1200mm) με τον αριθμό των χιλιοστών του προσαφθαλμίου.Δηλαδή ασπούμε με τον 6αρη έχουμε 1200 / 6 που μας κάνει 200 και σημαίνει οτι βλέπεις ενα αντικείμενο 200 φορές μεγαλύτερο απο τι με το γυμνό μάτι.Αν όμως χρησιμοποιήσεις και barlow (που σου σινιστούμε να προμηθευτείς) διπλασιάζεις την εκάστωτε μεγένθυνση και με τον 6αρη έχεις 200 χ 2 = 400 φορές μεγαλύτερο το αντικείμενο παρά δια γυμνού οφθαλμού.Ακόμα κάτι που ίσως ξέρεις ήδη είναι οτι οσο μεγαλύτερη μεγένθυνση χρησιμοποιούμε τόσο λιγότερη φωτεινότητα και στενότερο πεδίο έχουμε σε αυτό που παρατηρούμε (εκτός βέβαια και αν προμηθευτείς κανέναν BAADER - HYPERION που είναι άλλη ιστορία) :!: Τώρα όσον αφορά φίλτρα για την φωτορύπανση όπως σου είπε ο Αγάπιος η Lumicon έχει το κορυφαία αλλά είναι ακριβά οπότε είναι καλύτερο να προμηθευτείς κάτι πιο προσιτό και αρκετά αποδοτικό όπως π.χ το Baader UHC-S που χρησιμοποιώ εγώ για μείωση της φωτορύπανσης στην παρατήρηση σμηνών και νεφελωμάτων.Έλπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι nickthegreek δεν με μπέρδεψες καθόλου....

Και γώ ψήνομαι να δω νεφελώματα και το γνωρίζω οτι θα χρειαστώ τέτοιο φίλτρο...Αυτό που χρησιμοποιείς εσύ nickthegreek πόσο κόστισε?

Επίσης τα barlow σε τι τιμές κυμαίνονται?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανω κατω 80-90 ευρω βρισκεις πολυ καλο barlow! π.χ. ο Celestron ultima ειναι 99Ευρω αν θυμαμαι καλα και ειναι απο τους καλυτερους στην τιμη του..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε οχι ρε παιδια ποσο κοστιζει; Μα τι ερωτηση ειναι αυτη; στο ιντερνετ ειστε τα μαγαζια εχουν ιστοσελιδες και τηλεφωνα παρτε και ρωτηστε!

Οσο για τα φιλτρα οτι και να παρεις αν δεν φυγεις απο τα φωτα της πολης για deep sky μην περιμενεις πολλα πολλα.......

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Γιώργος κανένα φίλτρο στον κόσμο δεν συγκρίνεται με τον σκοτεινό ουρανό της επαρχίας :!: Τα φίλτρα απλά τα χρησιμοποιούμε για να βελτιώσουμε ελάχιστα την χαώδη κατάσταση των πολέων.Έχε υπόψιν σου οτι και να πετύχεις κάποια DSO (Deep Sky Objects) όπως γαλαξίες θα φαίνονται πολύ αμυδροί-σαν ενα μικρό θαμπό συννεφάκι και πάλι μιλάω για αυτά με την περισσότερη λαμπρότητα.Πάντως μπορείς να διακρίνεις καλά το νεφέλωμα του Ωρίωνα (βιάσου γιατί δεν θα είναι διαθέσιμο για πολύ ακόμα ),τον Γαλαξία της Ανδρομέδας (που σε 2-3 μήνες θα είναι ψηλά στο ζένιθ αλλά αργά το βράδυ) και πολλά σμήνη.Τώρα όσον αφορά το φίλτρο που έχω είναι όπως είπα το Baader UHC-S και κοστίζει 69Ε απο την ΑΚΤΙΣ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Αχιλλέα κι από μένα.

 

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.

 

Τα φίλτρα, όπως ειπώθηκε, μπαίνουν μπροστά από τα προσοφθάλμια. Στην πόλη όμως λίγο χρησιμεύουν. Το UHC της Baader δεν είναι το ίδιο με τα αντίστοιχα της Lumicon, της Orion (USA) και άλλων αμερικάνικων εταιριών. Πλησιάζει κάπως προς το Deep Sky της Lumicon, το οποίο αφήνει περισσότερες γραμμές του ορατού φάσματος να περάσουν στο μάτι σε σχέση με ένα UHC και υποτίθεται ότι απλά βελτιώνει την παρατήρηση σε συνθήκες ελαφράς φωτορύπανσης. Γιαυτό και δεν θεωρώ το Baader καθαρόαιμο UHC. Τα φίλτρα χρησιμοποιούνται κάτω από σκοτεινό ουρανό για να δεις καλύτερα συγκεκριμένα νεφελώματα. Περισσότερα για όποιον θέλει εδώ: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=387

 

Τώρα, σε σχέση με όσα υπόλοιπα ερωτήθηκαν και απαντήθηκαν παραπάνω, διάβασε τις παρακάτω παλαιότερες δημοσιεύσεις μου:

 

Παρατήρηση από πόλη ή ύπαιθρο:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=21324&highlight=#21324

 

Dobs και collimation:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=20292&highlight=#20292

 

Dobs και προσοφθάλμια:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=15673&highlight=#15673

 

Καλή συνέχεια!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...

 

Μάλλον σε πρώτη φάση θα πάρω το Dobsonian και ένα προσοφθάλμιο των 6mm και μετά βλεποντας και κάνοντας, για να μήν πέσουν τα έξοδα όλα μαζί(προσοφθάλμια, φίλτρα κλπ)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα, η τσέπη παίζει τον πρώτο ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις, νιώθω την υποχρέωση όμως να σου πω ότι ο 6mm, αν είναι απλός plossl προσοφθάλμιος, θα σου είναι αρκετά δύσχρηστος στην παρατήρηση. Κι αυτό γιατί το πάνω μέρος του θα έχει πολύ μικρό άνοιγμα για το μάτι σου, που σε συνδυασμό με το μικρό φαινομενικό πεδίο του φακού αυτού, θα σου δυσκολεύει την χειροκίνητη παρακολούθηση του στόχου και τελικά την ίδια την παρατήρησή του - φαντάσου σαν να κοιτάς κάτι μέσα από κλειδαρότρυπα και να χρειάζεσαι και να μετακινείς και την κλειδαριά (το Dob) για διατηρείς το θέμα σου εντός πεδίου. Καλύτερα να αγόραζες έναν barlow 2x καλής ποιότητας (λ.χ. έναν ultima ή παρόμοιας ποιότητας) με ένα προσοφθάλμιο των 15 ή 12mm, που είναι πιο άνετα προσοφθάλμια και θα τα χρησιμοποιήσεις περισσότερο, τόσο για πλανητική, όσο και για βαθέως ουρανού παρατήρηση, μεμονωμένα ή μαζί με τον barlow.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτυχε να "πέσω" σε κάτι Dobsonians της SkyWatcher...Είναι καλύτερα απο τα GSO λέτε? Διοτι το 8" έχει σε προσφορά το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης στα 299 ευρώ, και έχει και ένα 10mm στην συσκευασία...Τι λέτε εσείς?
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλες παρατηρησεις φίλε !!

Να εισαι σίγουρος οτι ,με τετοιο τον ουρανο που έχεις στο νησι και μολις εξοικειωθεις λιγο με το 8" σου θα παρακαλάς να μην τελειώνει η βραδυα .

 

Και μην ξεχνας !!!!

Χαρτες και κοκκινο φακο μονο αυτα χρειαζεσαι

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ποιό λετε τελοσπάντων? SkyWatcher ή GSO?
Dobsonians της SkyWatcher...8"...Τι λέτε εσείς?
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Ναξιώτη φίλο μας !

Προχώρα ! Δεν θα το μετανιώσεις...

Skywatcher Dobsonian 8" pyrex

Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω δοκιμάσει, αυτό ξέρω !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιο από τα δύο κι αν επιλέξει κανείς, δεν θα απογοητευθεί. Το Skywatcher είναι κινέζικο της Synta, το GSO είναι ταιβανέζικο. Και τα δύο κινούνται στο ίδιο επίπεδο ποιότητας υλικών.

 

Για μένα ο νικητής θα ήταν εκείνος που δίνει περισσότερα χαρακτηριστικά κι αξεσουάρ με λιγότερα χρήματα ,όπως, ενδεικτικά, περισσότεροι και ποιοί προσοφθάλμιοι, μεγαλύτεροι ερευνητές, ανεμιστηράκια ψύξης πρωτεύοντος καθρέφτη, μικρότερο πάχος πρωτεύοντος καθρέφτη, περισσότερα σημεία στήριξης πρωτεύοντος καθρέφτη, ευχερές σύστημα κλειδώματος σωλήνα, τυχόν βοηθήματα ευθυγράμμισης οπτικών.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους,

Εχω να κανω αρκετες ερωτησεις σχετικα με τον εξοπλισμο μου οποτε μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

Εχω ενα Skylux 70/700 ειχε μαζι 3 προσοφθαλμιους 4mm – 12mm – 20mm. Πως μπορω να εκτιμησω την ποιοτητα τους αφου δεν γραφουν κατι σχετικο(π.χ. Plossl)?

Εχω παρατηρησει οτι με το 4αρι και κοιτοντας τον Δια βλεπω στο περιγραμμα του χρωμα μπλε στην μια μερια και πρασινο στην αλλη...

Απο οτι διαβασα σημαντικο ειναι ενας Barlow 2X. Το ονομα Barlow ειναι μαρκα ή τυπος? Ρωτησα σε ενα καταστημα και μου ειπαν 80-100 ευρω!

Τι ειναι ακριβως το red dot finder? Αντικαθιστα το σκοπευτρο?

Τι ειδους χαρτη πρεπει να χρησιμοποιησω δεδομενου οτι ειμαι αρχαριος?

Στην βαση που εχω (δεν ξερω πως την λενε, EQ κατι, με αντιβαρο και αρκετα ρυθμιστικα υψος, μοιρες καμπυλη τροχια...) μπορω να προσαρμοσω αλλο τηλεσκοποιο, π.χ. ενα πιο μεγαλο?

Αυτα μου ερχονται κατα νου προς το παρον.

Και μια απο ολες τις αποριες να λυσω σημερα, θα ειναι σημαντικο.

Thanks…

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Νικο...

 

Για τους προσοφθαλμιους: Αν ειναι σχετικα ελαφροι και οσο μικροτερος ο αριθμος τους σε mm τοσο μικροτερος ο φακος στο πανω μερος (απο εκει που βλεπουμε δηλαδη) τοτε το πιο πιθανο να ειναι απλοι plossl. Δεν σημαινει ομως οτι δεν κανουν καλη δουλεια.

 

Για τον χρωματισμο του πλανητη: Φυσικοτατο, αφου το τηλεσκοπιο σου ειναι διοπτρικο. Κλασικη περιπτωση χρωματικου σφαλματος. Μην σε ανησυχει, το εχουν ολα τα αχρωματικα διοπτρικα, συνηθισε το. (Η παρε ενα αποχρωματικο :mrgreen: )

 

Barlow: Φακος που τοποθετειται πριν, σε συνδυασμο με τον προσοφθαλμιο και εχει την ιδιοτητα να διπλασιαζει, η αναλογα (2χ, 2.5χ, 3χ κ.λ.π.) αυξανει την μεγεθυνση που σου δινει το καθε προσοφθαλμιο. Για τιμες, εξαρταται απο την ποιοτητα, την μαρκα κ.λ.π.

 

Red Dot: Τυπος ερευνητη, που δεν χρησιμοποιει καθολου μεγεθυνση. Ανταυτου προβαλει μια κοκκινη τελιτσα πανω στο γυαλακι του.

(Για να παρεις μια ιδεα κανε ενα search στο google-images με "red dot finder")

 

Χαρτες: Μια καλη αρχη ειναι οι χαρτες που εχει καθε μηνα το Sky&Telescope η το Nightsky με πολυ καλες περιγραφες του τι γινεται στον ουρανο αναλογα της εποχης. Επισης καλο θα ηταν να κατεβασεις ενα προγραμμα εξομοιωσης/πλανηταριο π.χ. Winstars, starry night, cartes du ciel ετσι ωστε να μπορεις να προγραμματιζεις απο πριν το τι θα παρατηρησεις, να τυπωνεις ενα προχειρο χαρτη η να εξακριβωνεις μετα την παρατηρηση τι ακριβως ειδες.

 

Στην βαση σου πιστευω πως ναι μπορεις να προσαρμοσεις τηλεσκοπιο αλλο, αλλα πιστευω για κατι μεγαλυτερο παρε καλυτερα μια αλλη, πιο στιβαρη βαση. Οταν αργοτερα θελησεις αλλο τηλεσκοπιο, καλο ειναι να παρεις και μια αλλη βαση καθοτι οπως εχω δει η βαση του skylux πιθανον να μην αντεξει το βαρος καποιου μεγαλυτερου σωληνα.

 

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παρα πολυ.

Το Sky&Telescope ειναι περιοδικο? Γιατι δεν εχω βρει κατι σχετικο στα περιπτερα.

Σχετικα με την ρυθμισει της βασης το manual του τηλε ειναι πολυ φτωχο, εγω απο την βεραντα δεν βλεπω βορρα, βλεπω καρφι στο νοτο και μεχρι στιγμης οταν θελω να παρατηρησω κατι στηνω ολο το τηλεσκοπιο προς τα εκει και μετα ψαχτα με το σκοπευτρο. Εχει ωρες, λεπτα, μοιρες και μπερδευομαι παρα πολυ οταν θελω να δω κατι που δεν φαινεται με γυμνο ματι. Μπερδεμα αλλα ειναι ωραια οταν ψαχνεις κατι και τελικα το βρισκεις. Εχω στο laptop το Cartes du Ciel και βοηθαει πολυ.

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης