Jump to content

απογοήτευση από dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα ενα ντομπσονιαν των 8΄΄ και πριν προλαβω να δω κατι καλο μιας και τα συννεφα ειναι περισσοτερα απο τα αστερια να και η προταση να το πουλησω!

 

για να μην πολυλογω απο τις πρωτες επαφεςδεν ειδα και τιποτε της προκοπης (η γνωστη απαγοητευση της αρχης) και εντοπισα δυο βασικα μειονεκτηματα.

 

πρωτον ειναι δυσχρηστο στον εντοπισμο και την παρακολουθηση και δευτερον καταλαμβανει πολυ χωρο για χρηση τριων μηνων τον χρονο.

 

και ειδου το ερωτημα....... να παρω ενα Mak Cas που πιανει λιγο χωρο και ενδυκνειται για επιγεια παρατηρηση, οταν εχει συννεφα? η θα δε πλεονεκτηματα μεγαλυτερα απο τα μειονεκτηματα?και κατι αλλο.....για επιγεια παρατηρηση ειναι τελειωσ αχρηστο?

 

ευχαριστω.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικα να σε καλωσορισω εκ μερους ολων των μελων.

Και να σου ευχηθω και χρονια πολλα!

Να με συγχωρεις, αλλα...

Μηπως βιαζεσαι λιγο?

Ποτε το πηρες ,ποτε παρατηρησες,ποτε εκρινες οτι δε σου κανει?

Ποτε διαλεξες νεο μοντελο?

Προταση μου ειναι να ακολουθησεις μια πιο... ηπια οδο.

Να διαβασεις κανενα βιβλιο,να κατεβασεις εξομοιωτες,να παρατηρησεις και με κυαλια...

Και οτι θελησεις εδω ειμαστε :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες την γνώμη μου μην το πουλήσεις :!: Ένα 8ιντσο νευτόνιο είναι ενα καταπληκτικό όργανο για αρχή όσον αφορά αστρονομικές παρατηρήσεις.Όπως είπες και εσυ απο την στιγμή που δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις λόγω νέφωσης,ορατότητας και γω δεν ξέρω τι άλλο,είναι λογικό να μην μπορούσες να διακρίνεις τίποτα και το επόμενο ήταν να απογοητευτείς.Περίμενε λιγάκι τώρα που έρχεται το καλοκαίρι και κάθε βράδυ ο ουρανός θα είναι κρύσταλλο για να κάνεις τις πρώτες σου εξωρμήσεις.Είμαι σίγουρος οτι θα εντυπωσιαστείς και ειδικά αν μάθεις πέντε πράγματα παραπάνω τόσο για το τηλεσκόπιο σου οσο και για τον ουρανό θα έχεις μεγάλες συγκινήσεις :wink:

 

Υ.Γ Οχι,τα νευτόνια δεν κάνουν καθόλου για επίγεια παρατήρηση (και δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ την λέξη "άχρηστο" για ενα τέτοιο αντικείμενο) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Dobby μην ανγχόνεσαι!!Αυτό που λες οτι <<δεν είδα τίποτα της προκοπής>> δεν είναι σωστό!!Κι εγώ στην αρχή προσπαθούσα να δω διάφορα πράγμματα που είχα δει σε φωτογραφίες , πίστευα οτι θα στήσω το τηλεσκόπιο θα κάνω δυο σβούρες και θα τα δω όλα!!Όμως τη πρώτη φορά που κοίταξα μέσα από το προσοφθάλμιο είδα μόνο απλά αστέρια!!Έτσι νόμιζα τουλάχιστον!!'Ελα όμως που κάπια απ΄αυτά ήταν διαφορετικά!!Βέβαια μου πείρε καιρό να το καταλάβω!Να φανταστής χθές μετά από τρείς μήνες κατάφερα να δω τον πρώτο μου γαλαξία!!Και σύγουρα έρχονται κι άλλα!!Και όταν λες τρείς μήνες??Μόνο το καλοκαίρι θα το χρησιμοποιήσεις??Μην ξεχνάς και το χειμώνα υπάρχουν ξάστερες νύχτες!!Αν είσαι αρχάριος το τηλεσκόπιό σου είναι πολύ καλό!Και αυτό που λές οτί είναι δύσχρηστο δεν είναι τίποτα!θα το συνηθίσεις...!!Σε συμβουλεύω να το κρατήσεις και να το μάθεις απ'έξω!!Και να θυμάσαι οτι τα άστρα θέλουν παρατήρηση για να αποκαλύψουν την πραγματική τους ομορφιά!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα ... μπραβο και στον χχχ!!!

=D>

Για να μη κανουμε ... διακρισεις!!!

 

Φιλε μου

Εχω δυο τρεις ωρες που κυνηγαω το Μ12 και το Μ10.

Αλλ'εις ματην!

Σκεφτομαι και γω να τα πουλησω!!!

Φετος ο καιρος μας εκαψε.

Που θα παει ???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε καλωσορίσω κι εγώ.

Αφού συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες, θα ήθελα να σου πω ότι προ ενός μηνός αισθανόμουν ακριβώς όπως κι εσύ, προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω το τηλεσκόπιό μου (ίδιο με το δικό σου) μέσα από την Αθήνα. Ήμουν αρκετά στεναχωρημένος αλλά όχι απογοητευμένος. Κράταγα μία αισιοδοξία...

Αν θέλεις να καταλάβεις πως αισθάνομαι σήμερα, ρίξε μια ματιά στο http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2998&postdays=0&postorder=asc&start=15

Τώρα που θα καθαρίσουν οι ουρανοί, ξέρω ότι ακόμα και μέσα από την πόλη πάντα θα υπάρχει κάτι να δείς, άσε που δεν είναι και τόσο μεγάλη απόφαση να κάνεις βραδυνές ολιγόωρες ψιλοαποδράσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και επιπλέον αν κατέληγες σε Maksutov-Cassegrain λόγω "ευγχρηστίας" ,σε πληροφορώ οτι τότε θα ήταν που δεν θα μπορούσες να διακρίνεις τίποτα καθώς τα συγκεκριμένα έχουν πολύ μικρή διάμετρο-εξίσου και το μικρό βάρος τους :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και με την σειρα μου εστω και καθυστερημενα ανταποδιδω τις ευχες για χρονια πολλα και υγεια.

 

Το απεκτησα πριν κανα εξι εβδομαδες και με τις πρωτεσ επαφεσ μου ειδα οτι ειναι δυσχρηστο σε σχεση με τις ησιμερινεσ στηριξεις λογω ελειψης μικρομετρικων κινησεων. ετσι σκεφτομουν πωσ αν το εδινα και επαιρνα το Mak Cas των 127 μιλ θα ειχα καλυτερη κινηση παρολο που ειναι αλταζιμουθιακη η βαση, θα κινουνταν πιο ομαλα. Ειδικα στο κοντα στο ζενιθ το να στρεψεις κατα αζιμουθιο τη βαση ειναι ασκοπο οσο χαλαρη και να ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το τηλεσκόπιό σου διαθέτει τις δύο λαβές-βίδες δεξιά κι αριστερά στη στήριξή του, μπορείς να χρησιμοποιείς αυτές, για να εξασφαλίσεις την απαιτούμενη ροπή στρέψης με λίγη δύναμη, χωρίς να χρειαστεί να το χαμηλώσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε DoBBy,

 

Γιατι δεν περιμενεις μερικες μερες ωστε να ριξεις μια ματια στη Σεληνη; Πιστευω να ειναι μια πολυ ευχαριστη και πλουσια εισαγωγη στον χωρο της αστρονομιας ... και προχωρας σταδιακα απο'κει και περα. :wink:

 

Επειδη ειναι σχεδον εποχη για εξορμησεις, γιατι δεν κανεις λιγη υπομονη ωστε να βρεθουμε ολοι σε καποιο βουνο και μετα παμε "ταξιδακια" μαζι; :wink: :!:

 

Λιγη υπομονη και θα σε κανουμε να κοιμασε με το "μωρο" σου!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεληνη ειδα και ηταν το καλυτερο μεχρι τωρα. Αντε να βρεθουμε σε κανα βουνο ρε παιδια αλλα τετοιο θηριο ποιος το κουβαλαει στα βουνα?Για αυτο σκεφτομουν ενα βραχυσωμο......τωρα ομως αναθεωρω γιατι ουτε ενας δεν μου ειπε πούλησέ το!

 

Να ρωτησω και κατι ακομη????

η μεγιστη μεγενθυση ειναι 400χ, διαβασα οτι η ωφελιμη για ολα τα τηλεσκοπια ειναι στο 250 (ανω των 6΄΄) .υπαρχει πιθανοτητα να χρησημοποιησω κοντα στο 350 η στο οριο τελος παντων?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τη ταπεινη μου αποψη ,το παιχνιδι δεν παιζεται στις μεγεθυνσεις!!!

Παντως ,με καλο προσοφθαλμιο και καλο seeing θα το απολαυσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τελικος παραγωντας (10x, 100x η 1000x) ειναι η σταθεροτητα της ατμοσφαιρας. Γι'αυτο τον λογο, δεν υπαρχει μια καλη απαντηση. Εδω και περιπου τρεις μηνες, ο καιρος και η ατμοσφαιρα ηταν τοσο χαλια που 50x ηταν προβληματικο.

 

Ελα στο βουνο και ΟΛΑ θα ανατραπουν. Λογο τιμης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η μεγιστη μεγενθυση ειναι 400χ, διαβασα οτι η ωφελιμη για ολα τα τηλεσκοπια ειναι στο 250 (ανω των 6΄΄) .υπαρχει πιθανοτητα να χρησημοποιησω κοντα στο 350 η στο οριο τελος παντων?

Κοίτα,

εγώ έχω δοκιμάσει και με έναν προσοφθάλμιο 6,3mm, ο οποίος δίνει 190x μόνος του και 380x με barlow, τα οποία είναι εντός του θεωρητικού-πρακτικού κανόνα του ορίου των 20x20=400 (8"=20cm x 20φορές).

Πρέπει όμως να σου πω ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εικόνα. Ίσως γιατί ο 6,3 δεν ήταν πολύ καλής ποιότητας, ίσως λόγω κακού seeing. Προς το παρόν ωστόσο αρκούμαι στους 25mm και 10mm και έναν barlow 2x , με τα οποία έχω 48x, 96x, 120x, 240x και είμαι αρκετά ευχαριστημένος στην εξερεύνηση του ουρανού...

 

Όμως σου συνιστώ κι εγώ να ακούσεις τη συμβουλή των προλαλησάντων φίλων. Έλα στο βουνό ! Θα συμπεράνεις πολλά ! Και θα το ευχαριστηθείς !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξέρεις πάντα οτι η μέγιστη ωφέλιμη μεγένθυνση ενός Νευτονίου είναι το διπλάσιο της διαμέτρου του σε εκατοστά. π.χ αν το άνοιγμα ενός κατοπτρικού είναι 150mm τότε η ω.μ είναι 300x.Προσωπικά πάντος εγώ ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει την μέγιστη λόγω του οτι οι συνθήκες πολύ σπάνια το επιτρέπουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είναι το διπλάσιο της διαμέτρου του σε εκατοστά.

Συγγνώμη για τη μικροδιορθωσούλα φίλε Nick, αλλά είναι σε χιλιοστά.

Ή 2 φορές η διάμετρος σε χιλιοστά ή 20 φορές η διάμετρος σε εκατοστά.

 

Το παράδειγμα που έδωσες παρακάτω είναι σωστό. Όπως αναφέρθηκα κι εγώ παραπάνω, στα μεγέθη του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου.

Φιλικά πάντα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι ακομη

Τον πρωτο που θα πει οτι δε βοηθαμε τα νεα μελη

Τον πρωτο που θα πει οτι αγνοουμε τις εκκλησεις τους

ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ DOBSON ΚΟΛΑΡΟ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πάντος εγώ ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει την μέγιστη λόγω του οτι οι συνθήκες πολύ σπάνια το επιτρέπουν.

Νικο,

 

Ετσι ειναι ακριβως. Θυμαμαι μια βραδια οταν ειχα παρει το C14 σε μεγεθυνση 700+ στον Κρονο κατω απο καταπληκτικες συνθηκες ... και ακομα εχω το ειδωλλο στο νου μου (ηταν Νοεμβριος/2003! ). Λες και μπορουσα να απλωσω το χερι μου ωστε να αγγοιξω τον Κρονο ... τοσο καλο ηταν το ειδωλλο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για τη μικροδιορθωσούλα φίλε Nick, αλλά είναι σε χιλιοστά.

Ή 2 φορές η διάμετρος σε χιλιοστά ή 20 φορές η διάμετρος σε εκατοστά.

 

Σε ευχαριστώ φίλε johndouk για την διόρθωση :oops: Όπως πολύ σωστά το είπε είναι σε χιλιοστά :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αντώνης έχει δίκιο για τις συνθήκες, όπως ανέφερε κι ο Nick. Οι εμπειρικοί κανόνες βοηθάνε και είναι καλοί μπουσουλες, ωστόσο τον πρώτο λόγο έχει πάντα ο ... ουρανός !

 

Και κατι ακομη

Τον πρωτο που θα πει οτι δε βοηθαμε τα νεα μελη

Τον πρωτο που θα πει οτι αγνοουμε τις εκκλησεις τους

ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ DOBSON ΚΟΛΑΡΟ!!!

Πράγματι ! Έχεις δίκιο Βασίλη !

Διάλογος με 20 απαντήσεις σε λιγώτερο από 1 ώρα! :shock:

Τώρα ελπίζω να σώσαμε τον/την φίλο/η κι όχι να τον/την πνίξαμε !!! #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι ειναι ακριβως. Θυμαμαι μια βραδια οταν ειχα παρει το C14 σε μεγεθυνση 700+ στον Κρονο κατω απο καταπληκτικες συνθηκες ... και ακομα εχω το ειδωλλο στο νου μου (ηταν Νοεμβριος/2003! ). Λες και μπορουσα να απλωσω το χερι μου ωστε να αγγοιξω τον Κρονο ... τοσο καλο ηταν το ειδωλλο.

 

Το να δω τον Κρόνο με 700χ μεγένθυνση σε άριστες συνθήκες με την καλύτερη δυνατή ευκρίνεια ,είναι ενα μεγάλο όνειρο :!: Τελικά το 2003 ήταν το καλύτερο έτος για σένα (Βόρειο Σέλας,καταπληκτικές αστροφωτογραφίες,άψογες παρατηρήσεις...) :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob καθε αλλο παρα δυσχρηστο ειναι! Το ισημερινο ειναι πολυ πιο δυσχρηστο! Περιεργες κλισεις του σωληνα και στασεις του σωματος για να στοχευσεις,ογκωδης και χρονοβορα στο στησιμο και πολικη ευθυγραμμιση βαση.Οσο για το ζενιθ μετα η πριν μια ωρα δεν εναι ζενιθ ενω η περιοχη του βορειου ουρανιου πολου που χουν προβλημα στοχευσης τα ισημερινα μενει εκει για 100δες χρονια μεχρι η μεταπτωση να αλλαξει τον ουρανιο πολο. Γενικως αν δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα σου η αστροφωτογραφια το dobsonian ειναι η καλυτερη λυση. Τωρα σχετικα με το "δεν ειδα κατι της προκοπης" ... ουτε και προκειται να δεις ο,τιδηποτε της προκοπης απο βαθυ ουρανο αν δεν πας ΠΟΛΛΑ χλμ μακρια απο την Αθηνα (πανω απο 100). Επισης να ξεχασεις απαξ και δια παντος τις πολυχρωμες αντυπωσιακες φωτο.... ακομα και με το τηλεσκοπιο που εληφθησαν δεν προκειται να δεις τα ιδια ουρανια σωματα ετσι.

Δεν ξερω τι προσδοκουσες να δεις... ξεχνα τα εντυπωσιακα και χρωματιστα αντικειμενα εν γενει.. η ομορφια στον βαθυ ουρανο ειναι λεπτεπιλεπτη.... ειτε σ αρεσει ειτε πας για κατι αλλο.... αλλα παντα να ξερεις πως "τρωγοντας ερχεται η ορεξη"!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης