Jump to content

Πολλά ωραία πράγματα μαζί στον ουρανό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας τον ουρανό στο Starry Night, ανακάλυψα κάτι πολύ ωραίο...

 

Την νύχτα 12-13 Μαίου κοντά στον πολυσηζητημένο κομήτη θα βρίσκονται 2 νεφελώματα και ένα απομεινάρι Supernova!

 

 

Πρόκειται για τον κομήτη Schwassmann-Wachmann (73P), o οποίος στο Starry Night φαίνεται ως 1...Μιας που έχει σπάσει σε κομμάτια, δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστη η ένδειξη του Starry Night...

 

Μαζί θα είναι το ανατολικό νεφέλωμα Veil (Veil Nebula East)[NGC 6992], και δεξιά το δυτικό, το οποίο σύμφωνα με το Starry Night (το δυτικό)[NGC 6990] είναι απομεινάρι Supernova...Κοντά είναι το North American Nebula (NGC7000)...

 

Ξαναλέω δεν νομίζω να είναι αξιόπιστο, αλλα αξίζει μια προσπάθεια!

 

 

Για να το βρείτε, στις 3.54 ξημερώματα της 13ης Μαίου, το νεφέλωμα North American θα βρίσκεται Altitude:54,4 - Azimuth: 63,3

 

Με βάση την φωτογραφία που επισυνάπτω δοκιμάστε να βρείτε τα υπόλοιπα...

 

Οι φωτεινότητες είναι 4.00 για το North American, και 7.00 για τα Veil...

 

Στην περιοχή υπάρχει και το NGC 7027, αλλα είναι πολύ μικρό για να το δείτε μάλλον...

 

Σας είπα δεν ξέρω κατα πόσο οι πληροφορίες είναι αξιόπιστες! :roll:

1255729024_Picture4.jpg.5e99aae9e370fd59657b22b2886374b1.jpg

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και έχεις πολλά ακόμα να ανακαλύψεις :mrgreen: Το North American Nebula (NGC7000) εχω προσπαθήσει να το βρώ κάτω αριστερά του Deneb αλλά χωρίς τύχη μέχρι τώρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ για το N.America neb. μόνο αποτυχίες έχω να παρουσιάσω. Δεν το έχω δει ποτέ και ούτε σκοτεινοί ουρανοί, ούτε φίλτρα βοήθησαν. Κι όταν διαβάζω στο Sky and Telescope τη Sue French πως τάχα μου το βλέπει άνετα με το 4ιντσό της τρελαίνομαι...Τι πάει στραβά;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία το έχω προσπαθήσει και εγώ να το βρώ απο πόλη με φίλτρο.

Στη περιοχή που βρίσκεται έχω δεί υποψίες για νεφέλωμα αλλά σίγουρα δεν είναι 4ου μεγέθους.Πιστεύω οτι απο σκοτεινό ουρανό θα το εντοπίσω.Το πρόβλημα είναι οτι είναι μεγάλο, μπορεί να έχεις σε όλο το πεδίο του προσοφθαλμίου το νεφέλωμα και να μην είσαι σε θέση να το δείς.Αλλά αν το πετύχεις στην άκρη(του νεφελώματος) θα το διακρίνεις πιο εύκολα διότι θα έχει αντίθεση με το σκοτεινό ουρανό.

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... σκοτεινό ουρανό.

Αχ, τι μας θύμισες τώρα Γιώργο...

Πού είναι ο σκοτεινός ουρανός; Πού είναι, έστω, ο ουρανός ; (οεο)

](*,) :evil: :-({|= :frown: ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σε ολους οσον αφορα το νεφελωμα της βορειας αμερικης στον κυκνο

το εντοπισα πριν 5 μερες γυρω στις 3,40 σε σκοτεινο μερος με 32αρι

προσοφθαλμιο στο 8ιτσο dob μου,εντυπωσιακο μεν αλλα οχι τοσο φωτεινο οσο του ωριωνα.μολις καθαρισει ο ουρανος εχω βαλει στο ματι τα Μ57-Μ27,

γνωριζετε αν ειναι ευκολο να παρατηρηθουν με τον εξοπλισμο που διαθετω?.

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή με προσοφθάλμιο 25 χιλιοστών δεν είναι αρκετά ευρύ και φωτεινό το πεδίο :?: Ο συγκεκριμένος είναι ο καλύτερος που εχω για την μικρότερη δυνατή μεγένθυνση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημέρα

Αν υπολογίσετε ότι ο μεγάλος κύκλος είναι το πεδίο ενός ερευνητή και οι μικρότεροι το πεδίο του προσοφθάλμιου .

Τα NGC 6960 και 6992 είναι ορατά με τηλεσκόπια από 8" πάνω (και πανέμορφα) με χρήση φίλτρου UHC ή OIII

Το δε νεφέλωμα της βόρειας Αμερικής λόγω του πεδίου που καταλαμβάνει είναι (καλύτερα ) ορατό με τηλεσκόπια 3" - 5", και μοιάζει με την ονομασία του .

Ο κομήτης Schwassmann-Wachmann λοιπόν θα βρίσκετα ιμεταξύ Δελφινιου και Κυκνου στον αστερισμο της Αλεπους που σημαίνει οτι δεν θα είναι και τόσο" κοντά "τους .

1562154237_.gif.4f86531def5e025f00400a655b10fc8b.gif

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε nickthegreek διαθετουμε το ιδιο τηλεσκοπιο επομενως τα ιδια προσοφθαλμια εκτος απο το 32αρι plossl που εχω επιπλεον,το οποιο

χρησιμοποιησα στο εν λογω νεφελωμα και μου προσφερε μεγαλυτερο

πεδιο επομενως και μεγαλυτερη επιφανεια στο νεφελωμα.

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοσο το North America οσο και το Veil τα εχω δει ολοκληρα στο πεδιο με το Vixen A80SS χρησιμοποιωντας 32mm erfle προσοφθαλμιο και φιλτρο O-III απο σκοτεινους ουρανους.

To North America εντυπωσιακο οπως στις φωτο χωρις κοκκινο χρωμα φυσικα. Το Veil επισης εντυπωσιακο χωραγε ισα ισα στο πεδιο. Διαφωνω antony πως ειναι ορατο με 8" και πανω! Και με κυαλια ειναι ορατο απο σκοτεινο μερος!

Απο το μπαλκονι μου στην Καλαματα σε καλη βραδια εχω διακρινει ενα ιχνος του Veil με το 8" dob και φιλτρο O-III.

Το NGC7027 το εχω δει κι αυτο με το 8" dob μου απο σκοτεινο ουρανο.

Τα μεγεθη των νεφελωματων ειναι παραπλανητικα. Θεωρειται πως το φως τους ειναι συγκεντρωμενο σε ενα σημειο πραγμα που δεν ισχυει. Αποτελεσμα αναμεσα σε δυο νεφελωδη αντικειμενα που εχουν ιδιο μεγεθος το μεγαλυτερο θα ναι πολυ πιο δυσκολα ορατο διοτι εχει πολυ μικροτερη επιφανειακη λαμπροτητα. Τα North America και Veil ειναι τεραστια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνω antony πως ειναι ορατο με 8" και πανω! Και με κυαλια ειναι ορατο απο σκοτεινο μερος!

Απο το μπαλκονι μου στην Καλαματα σε καλη βραδια εχω διακρινει ενα ιχνος του Veil με το 8" dob και φιλτρο O-III.

 

Γιώργο

Οσες φορές και αν προσπάθησα (Κιθαιρωνα - Κρυονέρι ) μόνο με 8" και φιλτρο το κατάφερα, χωρίς φιλτρο υποψία μόνο στο 6992 με το 10" του Μπαλάση και τίποτα απο το 6960 ,παρατήρηση στο Κρυονέρι . Ακόμα και στον Πάρνωνα τον Ιούλη με το 114GT που δοκίμασα δεν μπορεσα να το διακρίνω.

 

μολις καθαρισει ο ουρανος εχω βαλει στο ματι τα Μ57-Μ27,

γνωριζετε αν ειναι ευκολο να παρατηρηθουν με τον εξοπλισμο που διαθετω?.

 

Το Μ27 με κίαλια πολυ ευκολος και ομορφος στόχος το δε Μ57 σε σκοτεινο ουρανο να φαίνεται αμυδρά σα θολο αστερι .

Για 8" τηλεσκόπιο δεν συζητάμε, σε 100 Χ και 150 Χ έχουμε και τις καλύτερες εικόνες τους

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το κοντο Vixen τα χω δει απο τον Ακοβο Αρκαδιας.Το ανατολικο κομματι του Veil ειναι ευκολοτερο απο το δυτικο πανω στο οποιο βρισκεται ο λαμπρος αστερας 52 Κυκνου.

Το Veil απο τον Παρνωνα με 8" ειναι ευκολο και χωρις φιλτρο και το North America ορατο με γυμνο ματι σαν φωτεινη κηλιδα στον Γαλαξια.

Δεν τα θεωρω δυσκολα αντικειμενα για παρατηρηση αν ειναι καποιος σε σκοτεινο ουρανο. Στον Παρνωνα με το 114AGT και O-III η UHC θα βγαζουν ματια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δύσκολα τα πράγματα για τις 13 του μήνα μαίου να δούμε νεφελώματα ακόμη και τον κομήτη ίσως, μιάς και κάπου εκεί εάν δεν κάνω λάθος έχουμε πανσέληνο.. :( .....όχι δεν κάνω λάθος στις 13 έχουμε πανσέληνο, σύμφωνα με το virtual moon atlas...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μολις καθαρισει ο ουρανος εχω βαλει στο ματι τα Μ57-Μ27. Γνωριζετε αν ειναι ευκολο να παρατηρηθουν με τον εξοπλισμο που διαθετω?.

Ωραίοι στόχοι ! Και φυσικά και είναι παρατηρήσιμοι και πολύ καλά μάλιστα με 8" dob σε καλό ουρανό.

 

Λοιπόν ακολουθεί μικρή βοήθεια για τον εντοπισμό τους, για όσους θέλουν.

 

O Μ57 θα έλεγα ότι είναι πιο εύκολος στόχος από το Μ27.

Αυτή την εποχή, προκειμένου να τους δούμε και του δύο καλά θα πρέπει να αφήσουμε να περάσει λίγο η ώρα. Θα έλεγα καλύτερα μετά τις 2, τουλάχιστον για τον Μ27 που είναι λίγο πιο χαμηλά.

 

Οδηγίες εύκολης εύρεσης :

Όπως λέει κι φίλος Antony, ξεκινάμε από τους αστερισμούς. Εντοπίζουμε καταρχήν γυμνόφθαλμα τη Λύρα και τον Κύκνο. Ο περίφημος (α) Vegas της λύρας και ο (β) διπλός Αlbireo του Κύκνου θα είναι οι οδηγοί μας. Εκείνη την ώρα στον ουρανό η Λύρα θα κρέμεται όρθια και ο Albireo θα είναι ακριβώς από κάτω της.

 

Μ57 : Στο μέσο της απόστασης μεταξύ των Vegas και Albireo και λίγο πιο δεξιά, είναι το κάτω τέλος, ο (λ)Sulafat της λύρας. Aν ξεκινήσουμε από αυτόν να ολισθαίνουμε πάνω και δεξιά προς τον (b)Sheliak της λύρας, θα συναντήσουμε το Μ57 στο μέσο της διαδρομής αυτής. Με καλο ουρανό είναι σχεδόν αδύνατο να τον χάσουμε. Μοιάζει με ένα ωραιότατο (και...πεντανόστιμο) κουλουράκι ! (ring nebula)

 

Μ27 : Αν προεκτείνουμε την απόσταση από τον Μ57 μέχρι τον Albireo άλλο τόσο, θα πέσουμε σχεδόν πάνω στο Μ27. Ξεκινάμε λοιπόν να ολισθαίνουμε κάτω και αριστερά, περνάμε τον Albireo, συνεχίζουμε προς την ίδια κατεύθυνση και θα συναντήσουμε τα εμφανή δύο κοντινά άστρα στην αρχή της ουράς της αλεπούς και προχωρώντας λίγο ακόμα θα δούμε το Μ27.

 

Αν μάλιστα δείτε ότι έχετε λίγο παραπάνω χρόνο στη διάθεσή σας και καλό ουρανό, μπορείτε να κάνετε στο "δρόμο" μια στάση για ξεκούραση στο Μ56, που βρίσκεται στο μέσο περίπου της απόστασης από τον (γ)Sulafat της λύρας μέχρι τον Albireo. Είναι ένα, όχι τόσο φωτεινό, κλειστό σφαιρικό σμήνος (8.3 mag).

 

Υπενθυμίζω ότι όλα τα παραπάνω στον ερευνητή και στον προσοφθάλμιο θα φαίνονται αντιστραμμένα ! (τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν όσους επιχειρήσουν με κυάλια).

 

Καλή βολτίτσα !

 

ΥΓ : Κι ο χάρτης σας... (με έμφαση στον πιο δύσκολο Μ27)

M57(lyr)-M27(vul).jpg.44c71c5854ef6d9f59fc4a31397faa03.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nice work johndouk...Να αναφερουμαι ομως οτι το Μ57 ειναι σχετικα μικρο σαν στοχος οποταν να ξερουν τι περιμενουν οι φιλοι μας που δεν το εχουν ξαναδει...αντε παω να στησω και τα λεμε αργοτερα αποψε..χιχιχι

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε Αντώνη (οκ...Antony)

Φτιάξε έναν από εκείνους τους ωραίους χάρτες σου και ανέβασέ τον...

Η έστω κάνε μερικές προσθήκες σ'αυτόν που είχες βάλει με τον κύκνο νωρίτερα..

 

Επίσης να προσθέσω για τον Μ27 ότι ίσως είναι πιο εύκολο να τον εντοπίσεις ξεκινώντας από την κάτω μεριά (από το βέλος), αλλά αυτό σημαίνει λίγο ... ξενύχτι παραπάνω, γι'αυτή την εποχή.

 

Πού θα πάει όμως; Δεν θά΄ρθει και το καλοκαιράκι; \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποτελεσμα αναμεσα σε δυο νεφελωδη αντικειμενα που εχουν ιδιο μεγεθος το μεγαλυτερο θα ναι πολυ πιο δυσκολα ορατο διοτι εχει πολυ μικροτερη επιφανειακη λαμπροτητα. Τα North America και Veil ειναι τεραστια!

 

Το North America (NGC 7000) έχει φωτεινότητα επιφάνειας 12.63 ,το Veil (NGC 6992) 13.44 ενω το Νεφέλωμα του Ωρίωνα 11.00.Είσαι σίγουρος λοιπόν οτι με το μέγεθος μειώνεται και η επιφανειακή λαμπρότητα :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sorry σημείωσε λάθος :!: :oops: Ξέχασα οτι και στη Φωτεινότητα Επιφάνειας οσο μικρότερη είναι η τιμή τόσο μεγαλύτερη είναι η λαμπρότητα #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να μην σας δυσκολέψω πιο πολύ :-k

 

M27 (Dumbbell Nebula)

Απόσταση 1.250 έτη φωτός (7.6 mag)

Μόλις δούμε τον μικρό αστερισμό βέλος στα όρια της Αλεπούς κατευθυνόμαστε στον αστέρα (γ) στα ανατολικά του .

Ξεκινάμε με κατεύθυνση βόρεια για να εντοπίσουμε ένα τρίγωνο αστέρων ( 12_13_14 στο χάρτη ) Το νεφέλωμα Μ27 βρίσκεται νοτιοδυτικά του αστέρα (14 )

Και τα δύο εύκολα ορατά στο πεδίο του προσοφθάλμιου .

Eιναι ένα από τα πιο μεγάλα νεφελώματα στον ουρανό , καλύτερες εικόνες θα έχουμε με μεγέθυνση 100 Χ και φίλτρο ΟΙΙΙ .

 

Μ71

Απόσταση 12.700 έτη φωτός ( 8.20 mag)

Στοχεύουμε με τον ερευνητή μας ακριβώς στο Βέλος .

Βάζουμε το αστέρι (γ) στην αριστερή άκρη του πεδίου μας και το (δ) ακριβώς απέναντι .Κάτω και δυτικά από το κέντρο βρίσκεται ένα αμυδρό αστέρι (9)στο χάρτη .Το στοχεύουμε , κοιτώντας από τον προσοφθάλμιο μας βρίσκουμε το μικρό σφαιρωτό σμήνος στα βορειοανατολικά μας μέσα στο πεδίο

 

Υπομονή το καλοκαίρι ειναι πιο ενδεδειγμένο για την παρατηρησή τους :wink:

2144124806_-27_71.gif.6de0284070ec6a0fef6994affbb64013.gif

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμπληρώνοντας στα πολύ χρήσιμα του Αντώνη, το Μ27 είναι από τα λίγα νεφελώματα, που φαίνονται πανέμορφα και χωρίς φίλτρα, από σκοτεινό ουρανό. Το είχαμε δει μάλιστα μαζί με τον Στέφανο Σοφολόγη και τα binoviewer μας πέρυσι στον Πάρνωνα, και ήταν καταπληκτικό!

 

Περισσότερα εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=8212&highlight=#8212

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Antony & johndouk

 

Ωραία παρουσίαση, χρήσιμη και ωφέλιμη =D>

 

Μήπως, λέω μήπως, πρέπει να φτιάξετε ένα site,

αμφότεροι, ομού και οι δύο, μαζί αφιερωμένο

σε αστροάλματα ?

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ολων των φιλων,συνεχιζετε να με

εκπλησετε ευχαριστα με την εκπληκτικη δουλεια που κανετε.

Υ.Γ.Μπορει να μου ο φιλος Αχιλλεας απο ποια εκδοση του stary night ειναι

η φωτογραφια?

ευχαριστω.

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ολων των φιλων,συνεχιζετε να με

εκπλησετε ευχαριστα με την εκπληκτικη δουλεια που κανετε.

Υ.Γ.Μπορει να μου ο φιλος Αχιλλεας απο ποια εκδοση του stary night ειναι

η φωτογραφια?

ευχαριστω.

 

 

Pro 5.8.2

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης