Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαν νεος στον χωρο αυτο εχω να κανω καποιες ερωτησεις!τι ειναι το χρωματικο σφαλμα???συμβαινει και στα διοπτρικα και στα κατοπτρικα???ενα τηλεσκοπιο με f/15 ειναι καλο???
##########
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θανάση,

 

Είμαι και εγώ πολύ νέος στο χώρο επομένως μπορώ να σου πω τα παρακάτω μόνο από την πολύ μικρή εμπειρία μου & από ότι μαθαίνω από τις παλιές καραβάνες εδώ στο forum:

 

1. Πιστεύω πως αν είσαι πολύ αρχάριος μάλλον το θέμα του χρωματικού σφάλματος δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί ακόμα (χωρίς να απαγορεύεται κιόλας :wink: ) εκτός και αν είναι καθαρά θεωρητικό το ενδιαφέρον σου οπότε θα σε παραπέμψω στους παλαιότερους φίλους μας για σχετική βιβλιογραφία, οπότε καλό διάβασμα (και εγώ το ίδιο κάνω!).

 

2. Σχετικά με τον εστιακό λόγο f/15 από μόνος του δεν σημαίνει τίποτε, τόσο για το χρωματικό σφάλμα όσο πιστεύω και για τα υπόλοιπα καθώς, πιθανότατα, θα πρέπει να κριθεί σε συνδυασμό με άλλες παραμέτρρους όπως τον τύπο (κατοπτρικό, διοπτρικό, κατοδιοπτρικό, κλπ.), το μέγεθος του αντικειμενικού φακού (8", 10", κλπ.), την ποιότητα των οπτικών μερών, όπως επίσης και τις δικές σου παρατηρησιακές - ερευνητικές ανάγκες και ενδιαφέροντα.

 

Οπότε, πάρτα καλύτερα με την σειρά (προτείνω οποσδήποτε NIGHTWATCH αν δεν το έχεις, αν το έχεις διάβασέ το!). Όλα τα τηλεσκόπια καλά είναι ανάλογα με τις ανάγκες & απαιτήσεις σου.

 

Υ.Γ. Αν ντε και καλά σε ενδιαφέρει f/15 & όχι πάνω από 10" καλύτερα πάρε φορτηγάκι πρώτα :mrgreen: !!!!!!!!!!!!

 

Πόλύ Φιλικά,

 

Τάσος

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικά στα κατοπτρικά δεν υφίσταται χρωματικό σφάλμα καθώς απο την φύση τους είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε τα οπτικά τους να έχουν άριστη απόδοση.Τώρα όσον αφορά τα διοπτρικά με έναν καλό αποχρωματικό barlow το πρόβλημα λύνεται.Αλλά όπως είπε και ο φίλος Τάσος στην ουσία τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί αυτό το πράγμα :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σαν νεος στον χωρο αυτο εχω να κανω καποιες ερωτησεις!τι ειναι το χρωματικο σφαλμα???

 

Οταν ενα τηλεσκοπιο ΔΕΝ εστιαζει τα διαφορα τμηματα του φασματος στο ιδιο σημειο, τοτε υπαρχει χρωματικο σφαλμα. Ειναι ιδιαιτερα ορατο με λαμπρα αντικειμενα οπως την σεληνη οπου θα παρατηρησεις ενα μπλε χειλος γυρω απο την σεληνη.

 

συμβαινει και στα διοπτρικα και στα κατοπτρικα???

Ειναι θεμα με διοπτρικα ....

 

ενα τηλεσκοπιο με f/15 ειναι καλο???

Οσον αφορα το χρωματικο σφαλμα που αναφερεις, οσο μεγαλυτερος ειναι ο εστιακος λογος (f/15) τοσο ευκολοτερο ειναι να μην υπαρχει (η τουλαχιστον να μειωθει) το χρωματικο σφαλμα.

 

Αν εννοεις γενικα πως ειναι ενα τηλεσκοπιο f/15, εξαρταται απο την χρηση που εχεις υποψην σου. Αν μιλαμε για πλανητικη παρατηρηση και σεληνη, θα ειναι καλο ... αν μιλαμε για ευρεος πεδιου παρατηρηση, το βλεπω αρκετα δυσκολο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο μεγαλωνει η διαμετρος ενος διοπτρικου,τοσο μεγαλωνει και το χρωματικο σφαλμα!

Αυτο εξαρτατε απο την ποιοτητα κατασκευης τους ομως!

Στα μικρου μεγεθους διοπτρικα,δεν υπαρχει συνηθως προβλημα,αν ειναι αχρωματικα!

Τα αχρωματικα διοπτρικα,εχουν δυο φακους ,με ενα κενο αερα ενδιαμεσα,ονομαζωνται και fraunhofer απο τον ομωνυμο κατασκευαστη τους!

Υπαρχουν επισεις και με τρεις φακους,αυτα ειναι καλυτερα στην διορθωση του χρωματικου σφαλματος!

Υπαρχουν επισεις τα ημι-αποχρωματικα που ειναι αρκετα ακριβοτερα

και τελος τα πανακριβα αποχρωματικα!

Αυτα δεν εχουν καθολου χρωματικο σφαλμα!

 

Μια φθηνη μεθοδος για την καταπολεμηση του χρωματικου σφαλματος ειναι το κιτρινο φιλτρο!

Αλλα καλυτερη δουλεια κανει το fringekiller φιλτρο!

 

Τα κατοπτρικα απο την φυση τους δεν εχουν χρωματικο σφαλμα,ανεξαρτητα απο την ποιοτητα κατασκευης τους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικά στα κατοπτρικά δεν υφίσταται χρωματικό σφάλμα καθώς απο την φύση τους είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε τα οπτικά τους να έχουν άριστη απόδοση.

 

Φίλε Νίκο δεν έχει σχέση με την απόδοση των κατοπτρικών. Όπως πολύ σωστά λέει ο Ηλίας

 

Τα κατοπτρικα απο την φυση τους δεν εχουν χρωματικο σφαλμα,ανεξαρτητα απο την ποιοτητα κατασκευης τους!

 

Αυτό οφείλεται στο εξής: τα διοπτρικά λειτουργούν με διάθλαση του φωτός. Επειδή ο δείκτης διάθλασης εξαρτάται από το μήκος κύματος, το μπλε φως διαθλάται διαφορετικά από το κόκκινο, εκτρέπεται διαφορετικά με συνέπεια αυτό που λέει ο Αντώνης, να εστιάζεται δηλαδή το μπλε φως σε άλλο σημείο από το κόκκινο. Τα κατοπτρικά αντίθετα βασίζονται στην ανάκλαση του φωτός που δεν παρουσιάζει την παραπάνω "αδυναμία".

 

Ελπίζω Θανάση να πήρες μια γενικότερη ιδέα για το πού οφείλεται το σφάλμα αυτό.

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ιδιαιτερα ορατο με λαμπρα αντικειμενα οπως την σεληνη οπου θα παρατηρησεις ενα μπλε χειλος γυρω απο την σεληνη.

 

κ.Αντώνη αυτό το εχω παρατηρήσει και εγω με το 8ιντσο κατοπτρικό μου όπου σε φάσεις κοντά σε πανσέληνο γίνεται πολύ ενοχλητικό.Οπότε και τα Νευτώνια δεν είναι απολύτως τέλεια στα χρωματικά σφάλματα :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ιδιαιτερα ορατο με λαμπρα αντικειμενα οπως την σεληνη οπου θα παρατηρησεις ενα μπλε χειλος γυρω απο την σεληνη.

 

κ.Αντώνη αυτό το εχω παρατηρήσει και εγω με το 8ιντσο κατοπτρικό μου όπου σε φάσεις κοντά σε πανσέληνο γίνεται πολύ ενοχλητικό.Οπότε και τα Νευτώνια δεν είναι απολύτως τέλεια στα χρωματικά σφάλματα :?:

Μήπως φταίει ο προσοφθάλμιος που χρησιμοποιείς;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ.Αντώνη αυτό το εχω παρατηρήσει και εγω με το 8ιντσο κατοπτρικό μου όπου σε φάσεις κοντά σε πανσέληνο γίνεται πολύ ενοχλητικό.Οπότε και τα Νευτώνια δεν είναι απολύτως τέλεια στα χρωματικά σφάλματα :?:

 

Τι προσοφθαλμιο εχεις? :-s

Απο collimation? (χλωμο το βλεπω να φταει αυτο αλλα τεσπα..)

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι και το collimation.Ίσως θα έπρεπε να πάρω κανένα φίλτρο Σελήνης :-k Τα προσοφθάλμια αναγράφονται παρακάτω στην υπογραφή :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα ο προσοφθαλμιος φταιει, δεν μπορει να φταιει το κατοπτρο.

Ακομα και οι Plossl σε τηλεκοπια f/10 η f/15 δουλευουν καλυτερα οχι σε f/6.

Για τα φιλτρα διορθωσης χρωματικου σφαλματος δοκιμασα το fringe killer στο διοπτρικο μου Vixen 80mm f/11.4 και προτιμω χωρις φιλτρο! Ας βλεπω λιγο μλπε βιολε πχ γυρω απο το Βεγα η τον Δια το φιλτρο δινει μια αφυσικη κιτρινωπη αποχρωση που δεν μου αρεσει. Θεμα γουστου φυσικα!

Παντως βαζοντας το στην webcam και τραβωντας τον Κρονο το fringe killer τον εβγαλε με ενα επισης αφυσικο κιτρινο χρωμα.

Το κιτρινο φιλτρο ειναι για φωτογραφηση μονο με ασπρομαυρο φιλμ και χρειαζεται αυξηση της εκθεσης κατα 1 στοπ (διπλασιος χρονος δηλαδη).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα,αποκλειεται να φταιει το κατοπτρο,τα κατοπτρα ΔΕΝ εχουν χρωματικο σφαλμα!

Ειναι ο προσοφθαλμιος!

 

τα κιτρινα φιλτρα δεν ειναι μονο για φωτογραφηση,σε φωτεινα αντικειμενα,οπως ο Διας για παραδειγμα,ανεβαζουν το κοντραστ!

Αλλα εξαρτατε και απο το ειδος και την διαμετρο του τηλεσκοπιου!

 

Αν ενα 80αρι διπτρικο VIXEN εχει χρωματικο σφαλμα,τοτε σου πουλησαν μια πατατα Γιωργο! :mrgreen:

Θα το αλαζα στην θεση σου!

Το πρωτο μου διοπτρικο ηταν ενα φθηνιαρικο 70αρι,(μαρκα Galileo)και δεν ειχε καθολου χρωματικο σφαλμα!

Αυτο που εχω τωρα,ενα 100αρι BRESSER PRO, εχει αποδοση αποχρωματικου σχεδον!

τεσπα.

Αντο σφαλμα ειναι ελαχιστο,δεν ειναι καθολου ενοχλητικο!

 

Οπως επισεις πετυχε πατατα προσοφθαλμιο ο nickthegreek13_7

 

Συμβαινουν αυτα παιδια!

Ειναι εργοστασιακα λαθοι.....................ορισμενα ειναι καλυτερα απο τις προδιαγραφες και αλλα οχι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ναι έχετε δίκιο :!: Δεν έχει το 6 χιλιοστών προσοφθάλμιο πρόβλημα αλλά το 25 χιλιοστών Super Plossl της GSO #-o Έχω παρατηρήσει και σε άλλες περιπτώσεις σφάλματα με πάντα φωτεινά αντικείμενα και επίσης στη κίνηση του τηλεσκοπίου υπάρχει μεγάλη χρωματική ανωμαλία τουλάχιστον μέχρι να εστιάσω κάπου και να είναι απολύτως ακίνητο.Δυστυχώς όπως φένεται η TS-GSO δεν μπορεί να συναγωνιστεί τα μεγάλα ονόματα (τουλάχιστον στα αξεσουάρ) [-X Άλλα τι να κάνουμε...ενα προσοφθάλμιο εχω ολο κ ολο με μικρή μεγένθυνση για Βαθύ Ουρανό ](*,)' -εκτός και αν προμηθευτώ κάποιον άλλον multicoated :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς όπως φένεται η TS-GSO δεν μπορεί να συναγωνιστεί τα μεγάλα ονόματα (τουλάχιστον στα αξεσουάρ) [-X :-k

 

Φιλε nickthegreek13_7 μην τρελαινεσαι.Καμια εταιρια δεν βαζει καλα προσοφθαλμια στα τηλεσκοπια της.Δυστυχως οποιος θελει καλα προσοφθαλμια πρεπει να τα σκασει γερα.Ακομη κ οι Plossl για μενα ειναι ξεπερασμενοι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου την κατάθεση μερικών σκέψεων και εμπειριών.

 

Από πλευράς φυσικής, όσο λιγότερο "γυαλί" υπάρχει στο light path,

αναμένει κανείς να έχει λιγότερα φαινόμενα προβλημάτων διάθλασης.

 

Από την άλλη ακριβά προσοφθάλμια διαφόρων εταιριών με υψηλή

ποιότητα γυαλιών, έχουν πολλά οπτικά στοιχεία που όλες οι επιφάνειες

γυαλί-αέρας είναι πολυεπιστρωμένες (fully multicoated).

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να συμπεριφέρονται συνήθως

άψογα στις φωτεινές ακτίνες και βάσει της σχεδίασης

να επιτυγχχάνουν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, αναφορικά με

διάφορα κριτήρια. Έτσι καταφέρνουν σε πολύ καλό βαθμό,

να συνδυάσουν τα ... ασυμβίβαστα. Για παράδειγμα οι naglers

της TeleVue, έχουν απίστευτο Field of View 81 μοιρών, συνδυασμένο

με οξύτητα σε όλα το flat πεδίο και με καλό eye relief.

 

Όταν όμως εκ σχεδιάσεως ένα προσοφθάλμιο, δεν υπόσχεται

όλα τα παραπάνω, δεν σημαίνει ότι δεν επιτυγχάνει πολύ καλά

αυτά για τα οποία έχει σχεδιαστεί.

 

Επίσης ο giorgosgr έχει απόλυτο δίκιο, όταν λέει ότι οι μεγάλοι

εστιακοί λόγοι συγχωρούν προβληματάκια της σχεδίασης

και υλοποίησης και των προσοφθαλμίων, αλλά και

του τηλεσκοπείου.

 

Οπότε φίλε filiatra, οι καλές υλοποιήσεις plossl και super plossl

έχοντας πολύ καλή τιμή προς απόδοση μάλλον ξεπερασμένες

δεν είναι. Ναι δεν είναι wide field, και πάσχουν από το

μικρό eye relief όσο μικρότερο είναι το focal length, αλλά

η οπτική οξύτητα που προσφέρουν είναι απολαυστική.

Ακολούθησα τη συμβουλή παλιού και έμπειρου αστρονόμου

να μη διστάσω να πάρω TeleVue Plossl. Το ίδιο προτείνεται

και από πολλούς στο cloudynights. Πήρα από το astromart

σε καταπληκτικές τιμές ένα TV 21mm, ένα TV 10mm και ένα TV 7.5mm.

Τώρα δεν υπάρχουν πια, αλλά βγαίνουν σε 20mm και 11mm και 8mm.

To sharpness που έχουν είναι απίστευτο !! Το ίδιο φυσικά

ισχύει και για το alll time classic TV 32mm. Επίσης το super plossl

20mm από τη σειρά 4000 της meade είναι κάτι το εξαιρετικό.

Όλα τα παραπάνω στο 6 ιντσών τηλεσκόπιο κατοπτρικό f/5 της Celestron.

 

Από την άλλη, έκανα το "πείραμα" και πήρα με περίπου 30$ το

GSO 15mm με 67 μοίρες FOV. Στο cloydynights έχει αναφερθεί

από έμπειρα μέλη, ότι στο ένα δέκατο της τιμής ενός nagler

οι επιδόσεις του είναι αξιοπρεπέστατες. Και τελικά προέκυψε να είναι

είναι αλήθεια. Δεν παρέχει τις μαγικές εικόνες ενός nagler με side by side σύγκριση

αλλά τις πλησιάζει εντυπωσιακά !!

 

Όσον αφορά τα προσοφθάλμια που έρχονται μαζί με το

τηλεσκόπιο, το Plossl 20mm της Celestron που ήρθε μαζί

με το C6N, μπορεί κάποιος ... χαλαρά να το πετάξει χωρίς καμμία τύψη ... :mrgreen:

αφού πρώτα το καταστρέψει, για να μην το βρει κανένας νέος και αντιπαθήσει την αστρονομία εξ αρχής ...

Αλλά για μερικά plossl της σειράς 4000 της Meade π.χ. που

έρχονται μαζί με κάποια τηλεσκόπιά της δεν θα το έλεγα ...

 

Θα πρότεινα μια ματιά συμβουλευτική στα

excelsis equipment reviews, ειδικά για προσοφθάλμια.

http://www.excelsis.com/1.0/catalog.php?categoryid=6

 

Ελπίζω να σας ... προβλημάτισα :mrgreen:

 

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης