Jump to content

ΔΙΑΣ: Με 'απλή' ψηφιακή Canon A620


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Αυτή είναι η δεύτερη προσπάθειά μου στον Δία με το C8-NGT και την Canon A620. Χρησιμοποίησα τον αντάπτορα Baader Microstage 6030 για την προσαρμογή της ψηφιακής στο προσοφθάλμιο.

 

Στην πρώτη προσπάθεια (προηγούμενη βραδιά) το seeing ήταν απαράδεκτο με απογοητευτικό αποτέλεσμα..

 

Η φωτο δημιουργήθηκε από AVI (640x480 30frames/sec), περίπου 3500 frames στο Registax.

 

Ο δορυφόρος που φαίνεται είναι η Ευρώπη. Για λίγο έχασα την σκιά της πάνω στον δίσκο του Δία... ](*,)

jupiter.jpg.02dd5c890778c0343c7ae55bfe9225b0.jpg

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή θα έλεγα τέλια!!! =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Μπραβο ... πολυ καλο αποτελεσμα. Βλεπω οτι το AVI ειχε διαρκεια σχεδον δυο λεπτων (3500/300) και ισως να ειναι το οριο για τον Δια και Αρη λογω γρηγορης περιστροφης. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! :oops:

 

Βλεπω οτι το AVI ειχε διαρκεια σχεδον δυο λεπτων (3500/300) και ισως να ειναι το οριο για τον Δια και Αρη λογω γρηγορης περιστροφης.

 

Όντως, ένα επόμενο avi που τράβηξα μερικά λεπτά αργότερα δείχνει τον πλανήτη να έχει περισταφεί ελαφρά και την Ευρώπη να έχει απομακρυνθεί από τον Δία.. :)

 

Μια και σας βρήκα τώρα να 'ρίξω' και μια ερώτηση που με απασχολεί:

Μια και η Canon βγάζει τέτοιο (αρκετά καλό νομίζω) αποτέλεσμα σε πλανήτες υπάρχει κάποιος λόγος να προχωρήσω στην αγορά μιας webcam για τον ίδιο σκοπό; Θα μπορούσα να έχω καλύτερο αποτέλεσμα με μια webcam;

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά με την Toucam Pro II δεν έχω βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα και αν έβγαζα το δικό σου θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. O:)

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Με τετοιο αποτελεσμα, ξεχασε την λεξη "webcam" απο το λεξολογιο σου! :lol:

 

Μαλιστα σε ευχαριστω .... που θα με κανεις τωρα να καθησω κατω να κανω κατι με τον Δια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω, με φτιάξατε τώρα!! :lol: :lol:

 

Ώστε το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από w......m, ε; (την ξέχασα ήδη την ακατονόμαστη) :wink:

 

Αυτή είναι η δεύτερη φωτογραφία. Αν κάποιος τις εναλλάσει την μία μετά την άλλη διακρίνεται η περιστροφή του Δία και η απομάκρυνση του δορυφόρου.

jupiter1.jpg.76b9277c5e6aa1f508dd183f9b71634f.jpg

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Τριαντα καρε ανα δευτερο ειναι η τεχνικη μας με μια w....m μονο και μονο οταν η σταθεροτητα της ατμοσφαιρος ειναι σοβαρο εμποδιο και αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι χανουμε σημα με τετοιο ρυθμο ληψεων.

 

Μηπως εχεις ενα ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα που δεν γνωριζουμε με τα 30 καρε/δευτερο με μια ψηφιακη οπου (; ) η μεταφορα δεδομενων με CF να ειναι γρηγοροτερη και απο USB 1.0/2.0 με τελικο αποτελεσμα να εχεις περισσοτερα και καλυτερα καρε. :-k

 

Απλα μια ιδεα προς αναλυση και συζητηση. :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη,

 

Συμφωνώ ότι όταν έχεις περισσότερα καρέ ανά δεύτερο το αποτέλεσμα είναι να έχεις πιθανώς καθαρότερη εικόνα (αλλά σκοτεινότερη; ) σε κάθε καρέ.

 

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Η συγκεκριμένη ψηφιακή έχει ένα mode 60 frames/sec αλλά στη μισή ανάλυση (320x240). Όπως καταλαβαίνεις η επόμενη δοκιμή θα είναι να τραβήξω AVI σε αυτό το mode. Ανάλυση εναντίον framerate.. :twisted:

 

Μόλις έχω αποτελέσματα θα σε ενημερώσω.

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι barlow και προσοφθάλμιο?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τι barlow και προσοφθάλμιο?

 

Πολύ γιαλί!!

 

Vixen LV zoom 8-24(στα 8mm)

Celestron Ultima 2x (για την ακρίβεια 2.2x)

 

Άρα (με τα 1000mm του C8 ) είμαστε γύρω στα 270x

 

Και το zoom της Canon στο 4x (οπτικό)

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Η συγκεκριμένη ψηφιακή έχει ένα mode 60 frames/sec αλλά στη μισή ανάλυση (320x240).

Χμμμμ ... επειδη τωρα εσυ με εβαλες σε σκεψη επειδη με 320x240 εχεις 1/4 το αρχικο καρε και οποτε επρεπε να ειχες δυνατοτητα για 120 καρε/δευτερο αν παμε με το 30 καρε/δευτερο ως βαση.

 

Όπως καταλαβαίνεις η επόμενη δοκιμή θα είναι να τραβήξω AVI σε αυτό το mode. Ανάλυση εναντίον framerate.. :twisted:

Τωρα βλεπεις μια απο τις ομορφιες της ψηφιακης εποχης (ακους Κορωνη; ).

 

Μόλις έχω αποτελέσματα θα σε ενημερώσω.

Θα περιμενω με αγωνια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ γυαλί!! αλλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω το αποτέλεσμα και τρίβω τα μάτια μου. Με Hyperion 13mm και barlow 2.5X και την Canon EoS 350d με τον φακό της δεν μπόρεσα να πάρω καλό αποτέλεσμα. Με την Toucam Pro II στις 07 Μαΐου δες αποτέλεσμα στο :

 

http://www.flickr.com/photos/80161946@N00/145437579/

 

είναι άθλιο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, και είχα 974 Frames βέβαια και ο καιρός ήταν χάλια αλλά και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω το άθλιο αποτέλεσμα.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με 320x240 εχεις 1/4 το αρχικο καρε και οποτε επρεπε να ειχες δυνατοτητα για 120 καρε/δευτερο αν παμε με το 30 καρε/δευτερο ως βαση

 

Έχεις δίκιο. Αλλά η μαμά Canon αποφάσισε ότι 60 καρέ/δεύτερο είναι αρκετά... Δυστυχώς δεν πάει παραπάνω.

 

Θα περιμενω με αγωνια

 

Και εγώ θα περιμένω με αγωνία μια νύχτα με καλό seeing για να κάνω την δοκιμή... :D

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

Νομίζω πως το seeing παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στο αποτέλεσμα. Δες για παράδειγμα το αποτέλεσμα που πήρα μερικά βράδια νωρίτερα ακριβώς με τον ίδιο εξοπλισμό και την ίδια τεχνική. Δεν διακρίνονται λεπτομέρειες. Η διαφορά είναι τεράστια!

 

Εντάξει, παίζει και η σωστή εστίαση ρόλο. Αλλά σε κάθε διαφορετικό AVI που έπαιρνα την τελευταία μέρα (περασμενο Σάββατο) εστίαζα ξανά, μήπως και πετύχω καλυτερη εστίαση. Βλέπεις ότι την εστίαση την πετύχαινα κάθε φορά. Και εδώ είχα εστιάσει προσεκτικά αλλά δες διαφορά...

jupiter3.jpg.fe98e22a9f9022ddee500862e9d85bd0.jpg

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο για το seeing είναι ο μόνιμος μας εφιάλτης, για την εστίαση δεν νομίζω γιατί και εγώ τραβάω σε ένα βράδυ 10-15 AVI αρχεία και κάθε φορά παίζω την εστίαση. Βέβαια ποτέ μην λες ποτέ λένε, έχω να μάθω πολλά ακόμη.

 

Καλή επιτυχία

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου οι φωτογραφίες σου είναι τέλειες. =D> =D> =D> =D> =D>

 

 

Εγώ λοιπόν έκανα την πρώτη προσπάθεια στο Δία αλλά δεν είχα τα επιθυμητά αποτελέσματα με τη nextimage....νωρίς είναι ακόμα...πρέπει να τη μάθω σαν κάμερα και την επεξεργασία επίσης.... :)

627249133_15.jpg.5be39e05bb2b311b9bb92d8a7e26512d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Νικο, σε συγχαιρω για το αποτελεσμα σου στην πρωτη φωτογραφια. Θα σου συστησω να επεξεργαζεσαι το αποτελεσμα οχι μονο με το Registax αλλα μετα απο αυτο με το Photoshop CS2. Και για να σε πεισω, πηρα την φωτογραφια σου (ελπιζω να μην σε πειραζει, για ενδεικτικους σκοπους μονο) και την επεξεργαστηκα ελαφρα με το εν λογω προγραμμα:

 

- Unsharp Mask 140% / 1 (σηκωνει και παραπανω! Η εστιαση σου ειναι εκπληκτικη)

- Highlights +13

 

και ιδου το αποτελεσμα...

-2.jpg.a8d902de6e1139508d270d4c8e9baeb8.jpg

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγάπιε, έχεις δίκιο. Λίγη επεξεργασία μπορεί να βοηθήσει την εικόνα, αν και αισθητικά προτιμώ τη λίγη παρά την πολύ επεξεργασία.

 

Χθες το βράδι έκανα άλλη μια απόπειρα με την κόκκινη κηλίδα να καμαρώνει στο κέντρο του πλανήτη.

 

Δοκίμασα και με τα 60 καρέ/δευτερο αλλά απογοητεύτηκα. Ακολουθούν και οι 2 εικόνες:

GRS_320-60fps.jpg.e5fda159a329b4d86e77bc22b0ef68ad.jpg

GRS_640_30fps.jpg.4fbf9ab7a815f6f8d9f3587f7a8d7f47.jpg

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο, ειδικα η δευτερη ειναι εξαιρετικη ληψη και λαμβανοντας υποψην το μεσο, νομιζω ειναι αξια συγχαρητηριων! Για την πρωτη το πιο πιθανον να φταιει το seeing και το fps που χρησιμοποιησες. Πρεπει να εισαι πολυ ευχαριστημενος με τα αποτελεσματα σου! Φετος εχω απογοητευτει γιατι δεν ειχα την ευκαιρια να παρατηρησω/φωτογραφησω τον Δια οπως θα ηθελα λογω προβληματος με την advancedGT μου. Και δεν το βλεπω να την εχω πισω συντομα :|

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι το φίλο bandito, αφού το πω και γω ότι οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ καλές. Θέλω να μάθω αν χρησιμοποίησες το zoom της κάμερας, και τελικά πόση ήταν η μεγέθυνση. Έβαλες barlow φαντάζομαι.

 

Εγώ έχω τη Sony DSC-P9 και στις προσπάθειες που είχα κάνει δεν είχα βάλει barlow, αλλά έβαλα το zoom της κάμερας. Το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό, δεδομένου ότι η μεγέθυνση δεν επαρκεί για να βγουν λεπτομέρειες στις ζώνες.

MOV0642.jpg.33a674da24fad95ac175768358cc2e99.jpg

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ifikrati στις ληψεις με ψηφιακη χρησιμοποιουμε μονο το optical zoom που ειναι συνηθως 3-4χ. To digital zoom αν δεν κανω λαθος μεγεθυνει μονο πανω στην εικονα, οχι μεσω του φακου, οποταν μειωνεται η ποιοτητα δραματικα. Στην περιπτωση μου,σε πλανητικη φωτογραφηση με digital zoom δεν μπορεις ουτε να εστιασεις απο την θολουρα του ειδωλου, χωρια το κουνημα.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στην περίπτωση απλής ψηφιακής μηχανής την τοποθετούμε πάνω στόν εστιαστή χωρίς προσοφθάλμιο :?: Το εχω προσπαθήσει αυτό και το μόνο που βλέπει είναι η αντανάκλαση του πρωτεύοντος (antony :wink: ) και δευτερεύοντος κατόπτρου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο, με ψηφιακη χρησιμοποιουμε την afocal μεθοδο(προβολικη), δηλαδη προσοφθαλμιο+καμερα. Φωτογραφιζουμε μεσα απο το προσοφθαλμιο. Η μεθοδος που λες ειναι η εστιακη, δηλαδη καμερα απευθειας στον εστιαστη χωρις προσοφθαλμιο (prime focus).

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εγω όταν κάνω λήψεις με την afocal μέθοδο μόνο ένα με δύο επίπεδα του optical zoom μπορώ να χρησιμοποιήσω χωρίς να αλλιωθεί τραγικά η ποιότητα του ειδώλου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης