Jump to content

Φωτογραφηση βαθυ ουρανου και φωτορυπανση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε συ Γιάννη, από το κέντρο της Θεσσαλονίκης μπορούμε να έχουμε αξιοπρεπέστατες καμπύλες! Δες τη δουλειά του Κλείδη από την Αθήνα...

 

Μην τα βλέπεις όλα υπό το πρίσμα της διπλωματικής ή κάποιου project που, προφανέστατα, εννοείται ότι θέλεις κάτι καλύτερο. Το Χολομώντα τον θέλουμε για μελλοντικό Αστεροσκοπείο που θα βγαίνει ένα συγκεκριμένο στάνταρ δουλειάς.

 

Μην το περάσουμε όμως στο άλλο άκρο... Μη μιλάμε μόνο για τρελές φωτομετρίες με ακρίβεια μέχρι αηδίας από ουρανούς με 25 mag....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιάννη προσωπικά αυτό που βλέπω από τον Φώτη μου αρέσει και μακάρι και εγώ να έβγαζα έτσι. Ίσως αν δεν ήταν σε περιοχή με φωτορύπανση να χρειαζόταν λιγότερο χρόνο από εκθέσεις. Αλλά το αποτέλεσμα του είναι έστω και με αυτές τις συνθήκες best. Επίσης δυστυχώς όλοι μας ζούμε σε πόλης και η ιδέα να τα φορτώνεις όλα για να βγεις έξω δεν το βλέπω προσωπικά λειτουργικό, έχουμε και οικογένειες όλοι μας.

Το δικό μου πρόβλημα ξέρεις πως δεν είναι το light pollution αλλά η ταράτσα μου που έχει φελιζόλ για μόνωση και μόλις σηκωθεί η κάποιος κινηθεί κουνιούνται τα πάντα!!!! Ήρθες και το είδες μια μέρα και πήρες την δόση σου από αυτήν την τρέλα. Για μένα ο βαθύς ουρανός θέλει 3 πράγματα !!!

 

1ο στήριξη καλή.

2ο καλή πολική ευθυγράμμιση

3ο να ξέρεις καλή επεξεργασία

 

Αν κάνει κάποιος αυτά τα 3 θα βγάζει φώτο σαν του Φώτη, το light pollution δεν το έχω σε αυτήν την λίστα γιατί οι περισσότεροι μένουμε σε περιοχές με φωτορύπανση. Άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα απλά δίνουμε βάρος σε αυτά τα 3 μόνο, τα άλλα είναι κουβέντες για να λέγονται, τι λες ?

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

 

Μα και σε μένα αρέσει αυτό που βλέπω από το Φώτη...

Απλά φαντάσου τι φωτογραφίες θα έβγαζε αν έκανε τις ίδιες εκθέσεις από σκοτεινό ουρανό.

Η ccd έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς ανθρώπους να φωτογραφίζουν από light polluted skies και αυτό το θεωρώ πολύ καλό.

Μη φτάνουμε όμως και στο άλλο άκρο :D

Ναί, μπορείς να φωτογραφίσεις από το κέντρο της Αθήνας, αλλά τα αποτελέσματα δεν πάυουν να είναι τρισχειρότερα από την ίδια φωτογραφία από την εξοχή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ρε συ Γιάννη, από το κέντρο της Θεσσαλονίκης μπορούμε να έχουμε αξιοπρεπέστατες καμπύλες! Δες τη δουλειά του Κλείδη από την Αθήνα...

 

Μην τα βλέπεις όλα υπό το πρίσμα της διπλωματικής ή κάποιου project που, προφανέστατα, εννοείται ότι θέλεις κάτι καλύτερο. Το Χολομώντα τον θέλουμε για μελλοντικό Αστεροσκοπείο που θα βγαίνει ένα συγκεκριμένο στάνταρ δουλειάς.

 

Μην το περάσουμε όμως στο άλλο άκρο... Μη μιλάμε μόνο για τρελές φωτομετρίες με ακρίβεια μέχρι αηδίας από ουρανούς με 25 mag....

 

Ναι αλλα μονο σε ενα σχετικα περιορισμενο αντικειμενο!!! Μεταβλητους με μεγαλη μεταβολη μεγεθους!

Παραδειγμα προσωπικο. Αστερας με μεγεθος περιπου 7 και Δm 0.5 - 0.6 mag, φωτομετρια απο Χωλομοντα και απο Λαρισα (Νεα πολιτεια για οσους ξερουν). Καμια σχεση το ενα με το αλλο. Η ποιοτητα της καμπυλης απο τον χολομωντα ηταν πολυ ανωτερη. Η διασπορα των σημειων στη Λαρισα λογω φωτορυπανσης ηταν σα να συγκρινεις κλωστη με τριχια!!!!!!!!

 

Ο σκοτεινος ουρανος δεν μπορει να αντικατασταθει με τιποτα! =;

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την εντύπωση παιδιά ότι έχετε μπερδέψει εσείς τις κλωστές με τις τρίχες!!! Γιατί απλά εσείς θέλετε να κάνετε ακριβείς μετρήσεις (και καλά κάνετε γιατί αυτή είναι η δουλεία σας) και εμείς απλά αστροφωτογράφηση. Ο κάθε Φώτης δεν θέλει να κάνει φωτομετρία (υπάρχουν άλλοι που θέλουν βέβαια) αλλά να φωτογραφίζει, αν δεν το καταλάβετε και εσείς αυτό τζάμπα θα συζητάμε.

Εγώ βλέπω εικόνα του Φώτη από την πόλη της Αθήνας με το κάργα light polution και παθαίνω πλάκα για μένα το μάτι αφού χορταίνει είναι καλά όλα. Τα άλλα mag moug δεν τα καταλαβαίνω η τέλος πάντων δεν θέλω να τα καταλάβω.

 

Φιλικά Γιώργος :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, δηλαδή διαβάζοντας τα post μου, τί κατάλαβες?

 

Γιατί εγώ πιστεύω πως λέμε το ίδιο πράγμα...

 

Παρόλα αυτά, μια και καλή: αναμφίβολα ο σκοτεινός ουρανός ΔΕΝ συγκρίνεται με τον ουρανό της πόλης, για οποιαδήπωτε δουλειά θέλει κάποιος να κάνει.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα βάψουμε μαύρα ή να μετακομίσουμε σε καμιά σπηλιά, γιατί και από την πόλη μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Virial η απάντηση ήταν για τον φίλο Inest O:) :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Virial η απάντηση ήταν για τον φίλο Inest O:) :wink:

 

Tην φωτομετρια την εφερα σαν παραδειγμα για να δειξω οτι ο σκοτεινος ουρανος ειναι κατι πολυ το σημαντικο!!!

Ακομα και για "απλη" αστροφωτογραφια η πολη δεν ειναι το καλυτερο δυνατο! Σε αυτο πιστευω οτι συμφωνουμε ολοι.

 

Ας το παρουμε αλλιως. Συγκρινεται η μαγικη αισθηση της εξοχης και του μεγαλειου του ξαστερου ουρανου με το ροζ ξεθωριασμενο και ξεπλυμενο χρωμα του ουρανου της πολης???

 

Μαλλον ΟΧΙ!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό έχεις δίκιο το χόμπι μας έχει να κάνει με την φύση άρα το καλύτερο είναι να είμαστε σε αυτήν και να την απολαμβάνουμε με καλή παρέα. =D> =D> =D> O:)

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης