Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να πάρω και γω έναν Barlow, για να ανεβάσω τα 200x στα 400x, όταν φυσικά έχει καλό seeing...

 

Αρχικά σκέφτηκα τον Vixen Short Barlow που κοστίζει κάτι παραπάνω απο 20 ευρώ, αλλα μετά είδα και την προσφορά του AKTIS για τον Orion Shorty Barlow 2X, που είναι αποχρωματικός, αλλα είναι στα 99 ευρώ!

 

Αξίζει τα 5πλάσια χρήματα, τι ακριβώς παραπάνω θα μου προσφέρει? :-k

Σίγουρα χρειάζομαι κάτι τετοιο?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου μην λυπηθεις τα χρηματα στην συγκεκριμενη αγορα γιατι με εναν καλο αποχρωματικο barlow:

 

1) εχεις καλυτερα ειδωλα

2) βελτιωνει μεχρι και τα μεσαιας κατηγοριας προσοφθαλμια

3) καλυτερα αποτελεσματα σε φωτογραφηση

 

προτημησε αυτον που ειπες στα 99 ευρω η καποια μαρκα οπως celestron ultima, televue.

 

Φιλικα

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Orion shorty barlow εχω ακουσει εξαιρετικα σχολια απο φιλο μου και συναδελφο στην Αμερικη. Χτυπα ειτε αυτον ειτε τον Celestron Ultima.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ συμφωνώ μην τα λυπηθείς τα λεφτά για barlow είναι το Α και το Ω στην φωτογράφηση.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα καλά πράγματα στον κόσμο δυστυχώς είναι και ακριβά!!! και γενικά δυστυχώς το χόμπι μας είναι ακριβό. :-k :-k :-k :-k

 

αλλά τι να κάνουμε μια τρέλα έχουμε όλοι μας, και επειδή η ζωή είναι τελικά πολύ μικρή ας την απολαύσουμε όλοι μας.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα καλά πράγματα στον κόσμο δυστυχώς είναι και ακριβά!!! και γενικά δυστυχώς το χόμπι μας είναι ακριβό. Think Think Think Think

 

αλλά τι να κάνουμε μια τρέλα έχουμε όλοι μας, και επειδή η ζωή είναι τελικά πολύ μικρή ας την απολαύσουμε όλοι μας.

_________________

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ηθελα να κανω μια ακομη ερωτηση, ποιος απο τους 2 Barlow ειναι καλητερος, ο celestron ultima ή o shorty.... Γιατι και εγω σκοπευω να αγορασω Barlow και δεν ξρω ποιο απο τα δυο... :-k

 

Και μια δευτερη ερωτηση, ειμαι και εγω μεσα σε αυτους που χτηπισαν το DOB 8'' skywthcer 300€ και δεν ξερω αν πρεπει να παρω πρωτα Barlow ή ενα καλο προσοφθαλμιο... :-k

 

Ευχαριστο προκαταβολικα...

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας χρησιμοποιήσει/δανειστεί κάποιον φθηνό Meade, έναν αποχρωματικό Meade, έναν Celestron Ultima και τώρα τον Televue Powermate 2.5X μπορώ να πώ ότι η ποιότητα ανεβαίνει αισθητά μ' αυτή τη σειρά. Φθάνοντας στον Powermate, η οπτική οξύτητα είναι απίστευτη σε όλο το οπτικό πεδίο και γι αυτό ο φακός είναι τρομερό εργαλείο για φωτογραφία και παρατήρηση. Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του, και η διαφορά τιμής συμφωνεί με την ποιότητα κατασκευής και την εξελιγμένη σχεδίαση (τεσσάρων στοιχείων πολλαπλώς πολυεπιστρωμένων). Οι Ultima και Powermate είναι άριστες αγορές. Το ίδιο πιθανώς και οι ακριβότεροι Vixen, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιον για να πω περισσότερα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προτείνω και τους Klee της University Optics; Δεν έχω δει από μέσα, αλλά οι αναφορές είναι εξαιρετικές.

 

http://www.universityoptics.com/barlows.html

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους έχω ακουστά. Η τιμή τους φαίνεται πολυ καλή. Δεν ξέρω αν μπορουν να συγκριθούν όμως με τους powermate. Aς μας το απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχοντας δει με τον 2.8x Klee που διαθετω και τον 3x Televue Barlow που εχει ενας φιλος που παρατηρουμε μαζι με το ιδιο τηλεσκοπιο (10" f/4.8 dob) δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα. Το μονο ισως προβλημα του Klee οπως και ολων λιγο πολυ των κοντων Barlow ειναι το βινιεταρισμα (κοψιμο πεδιου) με ορισμενoυς προσοφθαλμιους.

Εκπληξη ηταν ο φτηνος Meade 3x ο οποιος στο κεντρο του πεδιου ηταν συγκρισιμος με τους αλλους δυο στα ακρα εβγαζε ομως λιγο χρωμα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επειδή ο Κρόνος φεύγει και λεφτά δεν έρχονται :-({|= , θα χάσω πολλά αν δεν πάρω αποχρωματικό?

 

Το χρωματικό σφάλμα είναι σίγουρο οτι θα γίνει? Εχει κανεις φωτογραφία με χρωματικό σφάλμα να καταλάβω τι είναι αυτό?

 

 

Το Vixen Short Barlow ζαχαρώνω που κανει 20 ευρώπουλα...Είναι απαράδεκτο? (δεν θα το χρησιμοποιήσω σε αστροφωτογράφηση)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ο Vixen Short Barlow δεν είναι καθόλου απαράδεκτος.Και εγώ αυτόν χρησιμοποιώ και θα έλεγα οτι είναι κανοποιητικός για τα λεφτά του.Βέβαια το πρόβλημα του βινιεταρίσματος πάντα υφίσταται όπως και στους περισσότερους barlow.Όσον αφορά το χρωματικό σφάλμα δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί πολύ γιατί τα κατοπτρικά δεν το παρουσιάζουν.Βέβαια καλό θα ήταν αν είχε κανείς την οικονομική ευχέρεια να έπαιρνε έναν καλό αποχρωματικό σε περίπτωση που κάποιο απο τα προσοφθάλμια που διαθέτει (όπως καλή ωρα τον 25αρη GSO Super Plossl που έχουμε και οι δύο ](*,) ) του διημουργούσαν αυτό το πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αχιλλεα, η διαφορα των αποχρωματικων με τον shorty που ζαχαρωνεις δεν ειναι μονο το χρωματικο σφαλμα. Ειναι σε ολα τα επιπεδα ανωτερος (και στην τιμη :cry: ) Εαν, ομως, δεν ερχονται λεφτα οπως λες, 20 Ευρω δεν ειναι και κανενα ποσο.. Παρτον τη δουλεια του θα την κανει.. Αλλα μην αφησεις την ιδεα της αγορας ενος καλου αποχρωματικου στο μελλον. Αποταμιευε κ ψαχνε..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μην ξεχνατε οτι σε προβολικη φωτογραφηση (afocal) ακομα και σε νευτωνεια το χρωματικο σφαλμα εμφανιζετε απο τον φακο της καμερας!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις παράγγειλα το Vixen Short Barlow!

 

Να σας θυμίσω οτι με τα χρήματα του αποχρωματικού barlow, θα πάρω barlow, UHC-S φιλτρο, και ηλιακό φίλτρο! O:)

 

Όχι όλα μαζί βέβαια, πρώτο παράγγειλα το barlow, μήπως προλάβω καθόλου Κρόνο!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις παράγγειλα το Vixen Short Barlow!

 

Απο που τον παραγγειλες και ποσο τελικα θα κοστισει? (τιμη + κουριερ)?

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα 22 ευρώ + 8 μεταφορικά για Αθήνα, =30 Ευρώ

 

 

Πάντως ακόμα και ο ίδιος ο AKTIS που ο άνθρωπος να πουλήσει θέλει, μου είπε οτι ακούγονται υπερβολικά πράγματα για τους αποχρωματικούς! Οτι δηλαδή η διαφορά είναι πολύ μικρότερη απ'όση κάποιοι λένε...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι δηλαδή η διαφορά είναι πολλή μικρότερη απ'όση κάποιοι λένε...

 

Ετσι ακριβως ειναι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης