Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπαίνεις σε αυτά τα πανεπιστήμια όμως πιο εύκολα αν έχεις βγάλει το φυσικό στην Ελλάδα με καλό βαθμό; Όσο για την οργάνωση δεν το συζητάμε… Προχτές κοίταξα το τμήμα αστρονομίας και αστροφυσικής του ucla και έπαθα την πλάκα μου…Αλήθεια για να σε δεχτούν σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο τι πρέπει να κάνεις;
«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια για να σε δεχτούν σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο τι πρέπει να κάνεις;

 

-ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ [-o<

 

-ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ... ΓΙΑΤΙ Ο ΘΥΣΙΕΣ

ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k

Μάλλον με βλέπω για φυσικό Αθήνας...

Εκτός απο τα λόγια του skywalker, με κατευθύνουν τα λόγια του φυσικού μου στο φροντιστήριό, που ανοίγει δικό του φροντιστήριο φέτος και μου πρότεινε δουλειά (θα λύνω ασκήσεις φυσικής-μαθηματικών που πρόκειται να βάλουν στα βιβλία του φροντιστηρίου για να "φτιάχνω" τα νούμερα, να βρίσκω λάθη κλπ, όπου φυσικά μπορώ!)...

Βλέπουμε ακόμα...

:-k :-k

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Guardian…Σωστή απόφαση…Θα τα πούμε στη σχολή… \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

φίλοι συναγωνιστές (χαχαχα ωραιο ακούγεται...)

 

και εγώ ψάχνομαι... εχω βγάλει 18095 μόρια και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω... ευχαριστώ [-o< που δεν έβγαλα περισσότερα διότι τοτε θα αναγκαζόμουν να επιλέξω ανάμεσα απο περισσσσόττερες σχολές

 

Το σκέυτομαι το φυσικό αλλα δεν είμαι πολύ σίγουρος.

Σκεύτομαι την ηλεκρονικων μηχανικών στα χανία και την μηχανολόγων μηχανικών και αεροναπηγών πάτρας... νομίζω οτι απο αυτές θα βρώ πιό εύκολα δουλέια στο μέλλον.

Δεν λέω ωραιο το φυσικο αλλα... .

Το φυσικο κρήτης έχει ωραίους κλάδους ... for the win

 

δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...

πριν δηλώσετε κάντε ενα post

Μας εύχομαι καλά αποτελέσματα... :wink:

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ό,τι και να σας λένε οι γονείς σας, οι φίλοι σας η εμείς, είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρετε μόνοι σας

Εσείς και μόνον ξέρετε τι σας γεμίζει και κανένας άλλος.

Είναι βέβαια στη μέση και ο παράγων "επαγγελματική αποκατάσταση" αλλά να είστε σίγουροι πως αν κάνετε αυτό που πραγματικά σας αρέσει θα αριστεύσετε!

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Back from short vacations 8) !

 

Εγώ τελικά κατέληξα στο Φυσικό Αθήνας.

 

Εύχομαι καλό κουράγιο στους ακόμα αναποφάσιστους συναγωνιστές.

Τα λέμε!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Back from short vacations 8) !

 

Εγώ τελικά κατέληξα στο Φυσικό Αθήνας.

 

Εύχομαι καλό κουράγιο στους ακόμα αναποφάσιστους συναγωνιστές.

Τα λέμε!

 

Τωρα μπορει να παρει και μεταγραφη ο μπρο σου αν θελει αθηνα.

 

 

Εχω μια φιλη στο Γαιολογικο Πατρας, πρεπει να ειναι απο τις πρωτες φοιτητριες καθως δεν χρωσταει ουτε μαθημα :-$ !!! Κατι μου ελεγε για αυτη τη μηχανικη ουρανιων σωματων ως κλαδο που διαλεγεις στο 4 χρονο... Ενημερωθειτε βεβαια! Ευτυχως υπαρχουν ιστοσελιδες πανεπιστημιων 8)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαλιλαιε με τι ακριβως σκευτεσαι να ασχοληθεις απο την Αστρονομια? "Η τουλαχιστον προς ποιο τομεα της τεινεις?Λογικο ειναι να μην εχεις αποφασισει ακομη 100%.

 

Επειδη μιλουσα με τους Φυσικους στο σχολειο μου ,μου λεγανε οτι το γεγονος οτι τους μαθαινανε τα μαθηματικα που χρειαζονταν στις σπουδες τους και οχι καποια ευρυτερη υλη.Επομενως δυσκολευονταν στα μαθηματικα γιατι δε τους τα μαθαινανε ολα κι επρεπε να ασχοληθουν μονοι τους "η να τους δεξει καποιος που τα ηξερε.

 

Προσωπικα για κατι εντελως θεωρητικο θα προτιμουυσα να παω σε καποιο μαθηματικο αν και τα μαθηματα Φυσικης στα περισσοτερα Τμηματα απο ο,τι λεμε με αλλα παιδια ειναι περιορισμενα.

 

Στο Φυσικο θα εχεις πιο ελλειπεις γνωσεις Μαθηματικων(δε το γραφω προσωπικα για σενα φιλαρακο :) ) ενω στο Μαθηματικο πιο ελλειπεις γνωσεις Φυσικης, οπου θα βλεπεις την Φυσικη να μετατρεπεται σε μαθημα Απειροστικου Λογισμου(εκει θα συγκινηθεις :mrgreen: )

 

Να γραψω οτι υπαρχει στο ΕΜΠ το Τμημα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων κια Φυσικων Επιστημων στο οποιο στο 2 "η # ετος ( δε θυμαμαι ) διαλεγεις "η τον Μαθηματικο "η τον Φυσικο τομεα.Δεν ειμαι σε θεση να σου πω κατι παραπανω για αυτο το τμημα.

 

Οσο για το Τμημα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων το πτυχιο του δεν αναγνωριζεται πουθενα ,προς το παρον γιατι το <<παλευουν>> αυτο το θεμα.Δεν αναγνωριζεται ουτε για τον Α.Σ.Ε.Π. Σε αυτο το τμημα κανουν πολυ Χημεια , Φυσικη ,Προγραμματισμο κ.λ.π. ακομη και για τις επειχηρησεις αλλα δε κανουν τοσα Μαθηματικα οσο τα Τμηματα Μαθηματικων.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Βολιώτη εμείς στο φυσικό της Πάτρας έχουμε τρελαθεί με τα πολλά μαθηματικά που έχει το πρόγραμμα σπουδών μας, τα οποία θεωρούνται έως και υπερβολικά για τους φυσικούς και όλοι θέλουν να αλλάξουν στο νέο πρόγραμμα σπουδών. Προσωπική γνώμη: Kαλύπτουν απόλυτα τον τομέα της φυσικής και τις βάσεις να μελετήσεις όποιον κλάδο των μαθηματικών σου αρέσει. ΔΕν νομίζω ότι η κατάσταση διαφοροποιείται αισθητά και στα άλλα πανεπιστήμια. Ότι είναι αναγκαίο γίνεται νομίζω.

 

Βέβαια εάν σου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά καλό θα είναι να πας προς τα εκεί..Αλλά ξέχνα τη φυσική στα τμήμτα μαθηματικών!

 

Προσωπικά θεωρώ τα μαθηματικά (αν και πανέμορφα) πολύ βαρετά και αφηρημένα αν δεν είναι εφαρμοσμένα σε κάποια επιστήμη ώστε να έχουν φυσική σημασία..(αυτή βέβαια ίσως είναι η κλασσική θέση ενός φυσικού :D )

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπική γνώμη: Kαλύπτουν απόλυτα τον τομέα της φυσικής και τις βάσεις να μελετήσεις όποιον κλάδο των μαθηματικών σου αρέσει.

 

Οκ σιγουρα ξερεις καλυτερα.

 

ΔΕν νομίζω ότι η κατάσταση διαφοροποιείται αισθητά και στα άλλα πανεπιστήμια. Ότι είναι αναγκαίο γίνεται νομίζω.

 

Σιγουρα αλλα το αναγκαιο ισως να ειναι λιγο για να καταλαβει κανεις οσο καλυτερα γινεται καποιο μαθημα.

 

Βέβαια εάν σου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά καλό θα είναι να πας προς τα εκεί..Αλλά ξέχνα τη φυσική στα τμήμτα μαθηματικών!

 

 

Εννοειται αλλα το αντιθετο δε γινεται :mrgreen:

 

Προσωπικά θεωρώ τα μαθηματικά (αν και πανέμορφα) πολύ βαρετά και αφηρημένα αν δεν είναι εφαρμοσμένα σε κάποια επιστήμη ώστε να έχουν φυσική σημασία..(αυτή βέβαια ίσως είναι η κλασσική θέση ενός φυσικού :D )

 

 

Εδω με βρισκεις 100% αντιθετο σε καθε σου λεξη :D :D χωρις αυτο να σημαινει κατι.Εχω ακουσει οιλλους να μου λενε οτι δε συμπαθουν ουτε τα Μαθηματικα ουτε τους Μαθηματικους και τους απαντω οτι δε με πειραζει καθολου .Υπαρχουν πολλες αποψεις και γουστα . Αυτο δε σημαινει οτι τουλαχιστον μια ειναι λαθος

 

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

βρε σέις τελικά τι απουδάζετε? τελικά εγώ επέλεξα (και μαλλον καλα εκανα) το τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστων του ΑΠΘ. . .

Καλα αυτή η φυσική δεν παλεύεται . . . (να δείτε πως δεν παλεύεται ο φυσικός (κατσε μην μας διαβάζει και δεν περάσω το μάθημα ποτε...)). Γενικά το επίπεδο είναι πολύ ψηλά . . .

3.jpg

\"Οι ευθύνες αρχίζουν από τα όνειρα...\"

Γ.Σεφέρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Εγώ δίνω φέτος πανελλήνιες και είμαι κάπως μπερδεμένη... :-k

Το όνειρο μου είναι βέβαια να ασχοληθώ με αστρονομία...Μου αρέσουν όμως πάρα πολύ τα μαθηματικά.Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω μεταπτυχιακό στην αστρονομία απο το μαθηματικό?Πρέπει να πάω φυσικό?

Επίσης μετά τη σχολή τι?Δεν θα ήθελα να γίνω καθηγήτρια...Τί δυνατότητες υπάρχουν?

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αλλα το θεμα του μεταπτυχιακου ειναι διαφορετικο , διοτι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες οπως απο ποιο Τμημα αποφοιτησες , βαθμοι σε συγκεκριμενα μαθηματα .Με τα Μαθηματικα θα εχεις βασεις για τον πιο θεωρητικο τομεα .

Αλλα ισως μεχρι τοτε να εχεις βρει καποιο τομεα στα Μαθηματικα που ν ασου αρεσει .

Εγω θα σου προτεινα να τελειωσεις με τις Πανελληνιες και μετα να αρχισεις τετοιες σκεψεις .Δε χρειαζεται να ανησυχεις απο τωρα .

 

Καλα να εισαι

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ.

Δεν ξέρω αλλά αυτό το θέμα με απασχολή πάρα πολύ... Και πές ότι τελιώνω μαθηματικό ή φυσικο... Μετά τί μπορώ να κάνω για να ασχοληθώ επαγγελματικά με την αστρονομία? Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω καθηγήτρια...

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης