Jump to content

περι άλλων Βarlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω, ο Skywatcher ΑΡΟ (54€) συναγωνιζεται τον Celestron Ultima ετσι? O Skywatcher ειναι προσφορα απο το πλανηταριο θεσσαλονικης... Δειτε εδω... http://www.planitario.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=558494&CFTOKEN=48413859
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει να πάρει ένας φίλος μου έναν καλό barlow, και ο sky watcher είναι αρκετά πιό φτηνός απο τον ultima .Από το ίδιο εργοστάσιο δεν είναι?Θα είναι μεγάλη η διαφορά στην παρατήρηση ή μόνο στην αστροφωτογράφηση? :roll:
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αν μπορείτε να αποφύγετε τον barlow παίρνοντας έναν καλής ποιότητας προσοφθάλμιο μεγάλης μεγένθυνσης, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο. Εγώ πχ. με τηλεσκόπιο εστιακού μήκους 1000 mm προτίμησα να πάρω ένα καλό προσοφθάλμιο των 3.5 mm, αντί για ένα barlow και που θα συνδύαζα με τον προσοφθάμιο των 8 mm.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Φίλε dkef δε θα συμφωνήσω μαζί σου.... [-X

Είναι πολύ καλύτερα να πάρεις έναν καλό αποχρωματικό barlow παρά ένα προσοφθάλμιο πολύ καλής ποιότητας...

Και αυτό γιατί ο barlow διπλάσιάζει στην ουσία τη μεγένθυση όλων των προσοφθαλμίων...

Έτσι π.χ. αν έχεις με την αγορά του τηλεσκοπίου σου 2 προσοφθάλμια (25mm και 10mm) με τον barlow 2x έχεις στην ουσία άλλους 2 προσοφθάλμιους ( ο 25mm γίνεται 12,5mm και ο 10mm γίνεται 5mm).

Και ας μη ξεχνάμε πως όσο περισσότερη ποκιλία σε προσοφθάλμια έχεις, τόσο το καλύτερο...

Αργότερα που έχεις ζυγίσει τις ανάγκες σου πας και για πιο ακριβά προσοφθάλμια... (αν και οι περισσότεροι παίρνουν π.χ. ένα ακριβό δωδεκάρι και χρησιμοποιούν τον barlow για να έχουν και έναν ακριβό εξάρι... :wink: :wink: )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(αν και οι περισσότεροι παίρνουν π.χ. ένα ακριβό δωδεκάρι και χρησιμοποιούν τον barlow για να έχουν και έναν ακριβό εξάρι... :wink: :wink: )

 

=D> =D> =D> =D>

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια για πλανητικη παρατηρηση (6mm-3mm) τιποτα καλυτερο απο εναν καλης ποιοτητας ορθοσκοπικο, χωρις barlow φυσικα.. Αρα παμε παλι στα ακριβα! Ειπαμε, δεν εχουμε και φθηνο χομπυ!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργύρη, από τη χρήση που έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλάβω την ευκολία του να έχεις υπερβολικά προσοφθάλμια ή του να έχεις barlow εκεί που δεν τον χρειάζεσαι. Αν πχ. έχεις ένα 10 mm και ένα 25 mm, μπορείς να πάρεις και ένα 5 mm και να είσαι καλυμένος. Αν αντί γι' αυτό πάρεις barlow, απλώς έχεις επιπλέον και ένα "12.5 mm". Ε και; Επίσης μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα οπτικά στοιχεία που παρεμβάλει ο barlow δεν υπάρχει περίπτωση να μην μειώνουν την ποιότητα της εικόνας, όσο καλός και αν είναι. Νομίζω ότι η χρησιμότητα του barlow είναι για να αποφύγεις τους προσοφθάλμιους, όταν οι τελευταίοι είναι πολύ ακριβοί (πχ. televue και pentax), αντισταθμίζοντας την ύπαρξη τους με ένα ευέλικτο και πιο φθηνό εργαλείο.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φορές ανάλογα με το seeing μπορεί να χρειαστεί να "κόψεις" κάποιες μεγενθύσεις. Έτσι μπορεί σε σένα να μη χρειάστηκε ο 12,5 σε μένα όμως χρειάστηκε για να καθαρίσω το είδωλο του Δία πριν κάποιες μέρες...

Δε θεωρώ τον barlow δευτερεύον όργανο και το χρησιμποιώ σχεδόν κάθε φορά που παρατηρώ...

Μιλάω ΜΟΝΟ για αποχρωματικό barlow και υπενθυμίζω πως οι τιμές μερικών (πχ televue 3x) δείχνουν την αξία και την ποιότητα τους σαν όργανα..

Έχεις δίκιο ότι κατεβάζουν (για μένα ελάχιστα...) την ποιότητα της εικόνας, αλλά μη ξεχνάς ότι ούτε τον κατασκότεινο ουρανό με τέλειο seeing διαθέτουμε, ούτε το σούπερ τηλεσκόπιο που θα φανεί πια τόσο πολύ αυτό το φαινόμενο...

Υπενθυμίζω πως τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη και μόνο...

Καλό απόγευμα σε όλους! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος δεν εχω καταλαβει αν εκανα καλα που πηρα Barlow,ουτε αν ειναι καλος ο Skywatcher APO (54€) που ρωτησα στην αρχη της δημοσιευσης... :( :( :(

 

Παρακαλω, αν ξερει καποιος να απαντησει... [-o<

 

Ευχαριστω... O:)

Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος δεν εχω καταλαβει αν εκανα καλα που πηρα Barlow,ουτε αν ειναι καλος ο Skywatcher APO (54€) που ρωτησα στην αρχη της δημοσιευσης... :( :( :(

 

Παρακαλω, αν ξερει καποιος να απαντησει... [-o<

 

Ευχαριστω... O:)

 

Καλα εκανες κ τον αγορασες.Δεν ειναι τυχαιο που οσοι εχουν τηλεσκοπιο εχου κ εναν μπαρλοου.

Τωρα αν ειναι καλος αυτος που αγορασες ας απαντησει καποιος που ξερει

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος δεν εχω καταλαβει αν εκανα καλα που πηρα Barlow,ουτε αν ειναι καλος ο Skywatcher APO (54€) που ρωτησα στην αρχη της δημοσιευσης...

 

Όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται :D

Κοίτα, το να πάρεις barlow δεν θα κάνει και κακό, είναι κάτι που σου δίνει την καλύτερη ευελιξία. Το αν είναι η βέλτιστη λύση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, έχει δίκιο ο Αργύρης. Απλώς δεν είναι απαραίτητος κατά τη γνώμη μου και μπορείς να πετύχεις καλύτερη ποιότητα χωρίς αυτόν. Αφού δεν είναι πολύ ακριβός καλά έκανες που τον πήρες. =D>

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας καλός barlow είναι χρήσιμος γιατί σου δίνει την δυνατότητα να διπλασιάσεις τον αριθμό των μεγεθύνσεών των προσοφθαλμίων (με ελάχιστη απώλεια φωτός).΄

Ενας επιπλέον λόγος είναι ότι μπροείς να επιτύχεις μεγαλύτερη μεγέθυνση με ένα long προσοφθάλμιο διατηρώντας όμως το αρχικό eye relief του προσοφθαλμίου, πράγμα σημαντικό εάν είσαι υποχρεωμένος να φοράς γυαλιά.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης