Jump to content

Βιβλία-Ταινίες-Σειρές που μας επηρέασαν..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρεσαι σε μορφή DivX? (για το Cosmos)

τα έχω όλα εκτός απο ενα.. :cry: :cry:

 

ΝΑΙ! το DivX δεν αποτελει προβλημα για εμενα... :cheesy:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποιός θυμαται το τηλεπαιχνιδι, "Κοκκινοι Γιγαντες και Ασπροι Νανοι" από την ΕΡΤ;

(Πωπω τί θυμηθηκα τώρα ε; )

:D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το θυμάμαι λέει. Δεν πήρα μέρος, αλλά απαντούσα όλες τις ερωτήσεις...

 

Όλες τις έχετε αναφέρει και με διαφορά στη διαβάθμιση μου αρέσουν οι περισότερες.

 

Θυμήθηκα ακόμη και ένα άλλο κινούμενο σχέδιο, διαστημόπλοιο Αργώ...

 

Τι ηλικία είχα τότε;;; :-#

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πολύ καλό Dark Star (του Καρπεντερ), το εκπληκτικό Stranded (ταινία του 60-φεύγα), το πρώτο Star-Treck (ασπρόμαυρο γύρω στο 1968), Το γελοίο Χαμένοι στο Διάστημα (απρόμαυρο επίσης - Που είσαι ρε αθάνατε Δρ Σμίθ!) και πάνω απο όλα το μοναδικό 2001, που το είδα 9 χρονών, δεν κατάλαβα τίποτα και που παρόλα αυτά, η τελευταία κουβέντα του Bowman- "My God, It's full of stars" έμεινε κολλημένη στο μυαλό μου για πάντα.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Χμ..πρόσεξα ότι ενώ άνοιξα το θέμα αυτό πέρσι, ποτέ δεν έγραψα για τα βιβλία! #-o Λοιπόν έχουμε και λέμε, αγαπημένα βιβλία που με έχουν επηρεάσει:

 

Λογοτεχνία

 

2001 Space Odyssey (Arthur Clarke) - δεν έχω διαβάσει ακόμα τις υπόλοιπες 3 συνέχειες. Ότι και να πω είναι λίγο για το μυστήριο, την καινοτομία και τη τη φιλοσοφική διάθεση αυτού του βιβλίου!

Rendezvous With Rama (Arthur Clarke) - Άλλη μία απίστευτη ιδέα από τον Clark..ένα εξωγήινο τεράστιο διαστημόπλοιο εισέρχεται στο Ηλιακό μας Σύστημα και όλοι προετοιμάζονται για την πρώτη επαφή, αλλά φαίνεται να μην είναι κανείς εκεί..μυστήριο και απίστευτο φινάλε!!! Ακολουθείται από μια τριλογία που ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω!

 

Dune (Frank Hebert) - Έχω διαβάσει και τις δύο συνέχειες που ακολουθούν. Ότι και να πει κανείς για το έπος του Dune είναι λίγο..ποιο το μακρινό μέλλον της ανθρωπότητας και πως θα εξελιχθεί ο άνθρωπος? Η Επιστήμη αντιμετωπίζεται σαν εχθρός ή άλλες φορές βρίσκεται στα όρια του μεταφυσικού, ίντριγκες συνωμοσίες και προβληματισμός για το περιβάλλον από αυτόν τον μεγάλο συγγραφέα.

 

Ακόμα σπουδαία εντύπωση μου είχαν κάνει τα διηγήματα "Αποστολή Στη Γη" του Arthur Clarke και "Η Νύχτα" του Asimov! Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει τα Foundation Series & Galactic Empire Series του Asimov..αλλά είναι στο πρόγραμμα! Όπως και αρκετά διηγήματα ή βιβλία άλλων συγγραφέων! Α ναι δεν έχω διαβάσει και την "Επαφή" του C. Sagan!

 

 

Επιστημονικά-Εκλαϊκευμένα

 

Έχω διαβάσει πάρα πολλά, αλλά αυτά που θα μου μείνουν πάντα στη καρδιά μου και τα οποία ξεχωρίζω είναι τα:

 

Γέννηση των Άστρων (Διονύσης Σιμόπουλος)

Θάνατος των Άστρων (Διονύσης Σιμόπουλος) , τα οποία ήταν τα πρώτα βιβλία αστροφυσικής που διάβασα στη ζωή μου στη Πρώτη Γυμνασίου και εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που κατάλαβα ποια θα είναι η μεγάλη αγάπη της ζωής μου.

 

Το Xρονικό του Χρόνου (Stephen Hawking) - όσοι το έχετε διαβάσει καταλαβαίνετε, ένα βιβλίο που σε ταξιδεύει στα μυστήρια και τα παράξενα του Σύμπαντος και εντυπωσιάζει όσο λίγα!

 

:D

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έμενα οι ταινίες που με βοήθησαν να αγαπήσω την Αστρονομία να την αγαπήσω μικρή ήταν:

 

1. Ε.Τ ο εξωγηίνος

 

2. Space Odyssey

 

Aλλά καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα βιβλία που διάβασα και ήταν:

 

1. Η Γέννηση των Αστρων(Δ. Σιμόπουλος)

2. Ο θάνατος των άστρων (Δ. Σιμόπουλος)

 

Μετά στο γυμνάσιο για κάκη μου τύχη δεν ασχολήθηκα καθόλου με την αστρονομία! ](*,) ](*,) Το μετάνιωσα βέβαια μετά!!! :evil:

Τα βιβλία που ήταν καθοριστικά για να ξαναγαπήσω την Αστρονομία ήταν:

 

1. Το σύμπαν που αγάπησα Α' τόμος (Ε. Θεοδοσίου, Μ. Δανέζη)

2. Το σύμπαν που αγάπησα Β' τόμος (Ε. Θεοδοσίου, Μ. Δανέζη)

3. Ματιές στο Σύμπαν

4. Το σύμπαν και πέρα από αυτό

5. Τα άστρα και οι μύθοι τους (Ε. Θεοδοσίου, Μ. Δανέζη)

και βέβαια το πρώτα περιοδικά που διάβασα και με ενθουσίασε ξανά η Αστρονομία ήταν το ΟΥΡΑΝΟΣ, το Science Illustrated, το Περισκόπιο της Επιστήμης!!

 

:cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον το είχα πάντα μέσα μου... Αλλά έβλεπα το Cosmos με τον Carl Sagan και περίμενα πάντα με ανυπομονησία το επόμενο επεισόδιο. Διάβαζα Asimov Και επηρρεάστηκα από την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία και τα Ρομπότ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ να πω και εγώ τι με επηρέασε... (βαθιά ανάσα, θα πω πολλά!)

Ταινίες

 

1. Apollo 13. Makes sense άμα είσαι μηχανικός

2. Stargate. Απλά απίστευτο σενάριο. Σαν να διαβάζεις το βιβλίο του Lockyer

3. Star wars. Τι να πεις για το έπος

4. Alien/Predator/Event Horizon: Κάτι στο διάστημα είναι κακό και σκοτώνει. Άμα είσαι μάγκας, ζεις. Αλλιώς...

 

 

Βιβλία Αστρονομίας/ΕΦ

 

0. "Πανοραμικό Λεξικό: Σύμπαν (Έθνος 1995): Και όμως... πριν το 1997 θεωρούσα τα περί αστρονομίας βλακείες. Όμως, ένας γείτονάς μας έτυχε να μας χαρίσει τη σειρά εικονογραφημένων εγκυκλοπαιδειών "Πανοραμικό Λεξικό" ένα από τα οποία ήταν το εν λόγω βιβλίο. Μια μέρα του Σεπτέμβρη το άνοιξα από βαρεμάρα. Ένας μεγάλος έρωτας γεννήθηκε :cheesy:

1. "Η μυθολογία, η ονοματολογία και τα αξιοπαρατήρητα των αστερισμών" του Πλακίδη. Ήμουν αρκετά τυχερός να το βρω στη βιβλιοθήκη του σχολείου μου και να το διαβάσω όταν ήμουν 16. Μακράν το καλύτερο αστρονομικό βιβλίο στα Ελληνικά, από τα κορυφαία παγκοσμίως, και κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο για να σε βάλει στο κλίμα του (ερασιτέχνη;) αστρονόμου.

2. "Time Life Universe Series" Επίσης πολύ τυχερός να τα βρω στη βιβλιοθήκη του σχολείου μου (τα αγγλικά). Στο Λύκειο ταξίδεψα με τα pioneer και τα voyager, τα mariner και τα venera, αλλά και σε ενεργούς γαλαξίες, καφέ νάνους, σουπερνόβα, ως και υπερχορχορδές και time warp. Κορυφαία εκλαϊκευτική σειρά αστροφυσικής.

3. Περιοδικό Millenium. Μου εδραίωσε για τα καλά το μικρόβιο του διαστήματος.

 

 

 

Λογοτεχνικά Βιβλία

 

1. "Στα παλάτια της Κνωσσού" (!!!) του Καζαντάκη. Έχοντας διαβάσει επί ένα χρόνο το λεξικό για το Σύμπαν, δεν είχα καμμία παρατηρησιακή γνώση. Κάνοντας ένα flash read στο βιβλίο πρόσεξα το χωρίο του ανυπέρβλητου Καζαντζάκη "και ο Δίας έλαμπε σαν κεχριμπάρι". Μπα, τόσο λαμπερός είναι ο Δίας; Με ένα TheSky v.1 που μου είχε δώσει ένας γείτονας, τον βρήκα στον ουρανό, και γύρισα τα 7x35 κυάλια που είχαμε πρς αυτόν. Είδα, χωρίς να το περιμένω, τον ένα από τους δορυφόρους του. Από τις στιγμές που θα τις θυμάμαι μέχρι να πεθάνω. Από τότε ασχολούμαι με την αστροπαρατήρηση.

2. Dune Τι Tolkien και μλκς, εδώ μιλάμε για ΤΟ έπος

 

Σόρυ για το μεγάλο post :cheesy: :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dune Τι Tolkien και μλκς, εδώ μιλάμε για ΤΟ έπος

 

:D Πιστεύω ότι πρόκειται για πολύ διαφορετικά πράγματα.. Όπως είπε όμως και ο Arthur Clarke κάποτε για το Dune: "Δεν γνωρίζω τίποτα που θα μπορούσε επάξια να συγκριθεί μαζί του πέρα από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" :-$ :wink: Είμαι μαζί του!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε όχι και μλκς ο Tolkien φίλε Canopus.

Πρωτίστως δεν ανήκουν στο ίδιο είδος λογοτεχνίας, συνεπώς ή κάθε σύγκριση είναι άδικη

Κατόπιν, θεματολογικά δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία (Πολιτική ιντριγκα το ένα, μυθολογικό έπος το άλλο)

Τέλος, αν τα διαβάσεις και τα δύο στα Αγγλικά, θα διαπιστώσεις ότι γλωσσικά δεν έχουν καμμία σχέση, καθώς το LOR είναι ένας πραγματικός γλωσσολογικός θησαυρός που διδάσκεται και σε πανεπιστήμια στην Αγγλία.

(άσε δε που είμαι τρελλός fan του και αν ξαναμιλήσεις άσχημα θα μαλλιοτραβηχτούμε...............Εντάξει;) :wink:

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αμφισβητώ την αξία του Tolkien λογοτεχνικά, πόσο δε μάλλον γλωσσολογικά (που δεν έχω άποψη, μιας και δεν γνωρίζω). Απλά το Dune είναι καταπληκτικό βιβλίο, όπως και να το κάνει κανένας (ΟΚ, ο Θουκυδίδης είναι πιο ενδιαφέρον, αλλά ξεφεύγουμε και ανήκει σε εντελώς άλλη κατηγορία)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και τα έχω διαβάσει και τα δύο. Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, διότι κινούνται σε διαφορετικά λογοτεχνικά πεδία.

Και ναί στο εξωτερικό η επιστημονική φαντασία και το fantasy θεωρούνται λογοτεχνία. Το Dune και το Lord of the Rings θεωρούνται και τα δύο κλασσικά βιβλία το καθένα στο είδος του.

 

Από τα μεγαλύτερα και πιο όμορφα αλλά και πολύπλοκα είναι και τα δύο έπη που αναφέρθηκαν. Ο Tolkien έγραψε τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και έπλασε μάλιστα μία καινούργια γλώσσα για τις ανάγκες του βιβλίου, μιας και ήταν γλωσσολόγος και φιλόλογος. Η γλώσσα είναι η γνωστή Quenya η γλώσσα των ξωτικών (elves). Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει τρείς φορές και χάρηκα με τις ταινίες του Jackson διότι κρατήσανε την ατμόσφαιρα του βιβλίου.

 

Όσο αφορά το Dune, από μερικούς θεωρείτε science fantasy, και αξίζει να το διαβάσει κανείς. Έχω διαβάσει τα πρώτα τρία (Dune, Dune Messiah, και Children of Dune). Μόνο η ταινία του Lynch κατάφερε να δώσει την ατμόσφαιρα του Dune, οι σειρές που γυρίστηκαν αργότερα μάλλον αποτυχημένες τις θεωρώ, παρ΄όλη την απήχηση που είχανε. Διότι δεν καταφέρανε να πιάσουνε την ατμόσφαιρα, και την πολυπλοκότητα του κόσμου που περιέγραφε ο Herbert.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σειρες που με επηρεασαν πολυ ειναι:COSMOS-Carl Sagan

Contact

Apollo 13

ενω βιβλια ειναι τα εξης:Nightwatch

The Universe and beyond

Το χρονικο του χρονου

Το συμπαν που αγαπησα

 

 

 

και πολλα αλλα........ :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία επηρεασμένη απο μια σειρά ντοκυμαντέρ με τίτλο " Διαστημόπλοιο Γη", που προβάλλονταν στην κρατική πριν καμιά 10αριά χρόνια...! :cheesy: :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία επηρεασμένη απο μια σειρά ντοκυμαντέρ με τίτλο " Διαστημόπλοιο Γη", που προβάλλονταν στην κρατική πριν καμιά 10αριά χρόνια...! :cheesy: :cheesy:

 

απο την κούνια σου? :shock: :shock: :shock:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία επηρεασμένη απο μια σειρά ντοκυμαντέρ με τίτλο " Διαστημόπλοιο Γη", που προβάλλονταν στην κρατική πριν καμιά 10αριά χρόνια...! :cheesy: :cheesy:

 

 

Το θυμαμαι κι εγω!Πρεπει να πηγαινα πρωτη δημοτικου οταν το εδειχνε,και λογω σχολειου το εγραφα στο βιντεο! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία επηρεασμένη απο μια σειρά ντοκυμαντέρ με τίτλο " Διαστημόπλοιο Γη", που προβάλλονταν στην κρατική πριν καμιά 10αριά χρόνια...! :cheesy: :cheesy:

 

απο την κούνια σου? :shock: :shock: :shock:

Πες το κ έτσι! Αφού να φανταστείς στις αρχές, επειδή δεν ήξερα να διαβάζω καλά, έβαζα τους άλλους να μου διαβάζουν βιβλία Αστρονομίας...!! :cheesy: :cheesy:

Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό θα πεί αγάπη...για την αστρονομία!!!!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :-({|=

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία επηρεασμένη απο μια σειρά ντοκυμαντέρ με τίτλο " Διαστημόπλοιο Γη", που προβάλλονταν στην κρατική πριν καμιά 10αριά χρόνια...! :cheesy: :cheesy:

 

δεν το πιστευω!!!!κ για μενα αυτη ηταν η καθοριστικη σειρα.την θυμαμαι σαν τωρα!!!ειδικα ο τροπος που εκλεινε...(ελεγε στο περιπου:σας ευχομαστε καλο ταξιδι με το διαστημοπλοιο γη.κ εδειχνε την γη σε τροχια) κ ακομη ότι την εβαζε μεσημερι κ ισα που την προλαβαινα οταν γυριζα απο το σχολειο(δημοτικο φυσικα). νομιζα ότι κανεις δεν θα τη θυμοταν...ακομη καθοριστικο ρολο για μενα επαιξε κ η επαφη...

"Αν οι άνθρωποι σταματήσουν να ονειρεύονται, η ιστορία της φυλής μας θα έχει φτάσει στο τέλος της"Arthur Clarke.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκεκριμένη σειρά έιχε πολλές επαναλήψεις στο κρατικό κανάλι, θυμάμαι που την είχα πετύχει πρίν 4 περίπου χρόνια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Πρέπει να μοιραστώ κάποιες νέες, σχετικά, αγάπες..:D

 

Battlestar Gallactica Κάποιοι μεγαλύτεροι θυμούνται την original σειρά του 1978 με τη φοβερή ιδέα οι οποία πια θεωρείται cult. Θα έλεγα όμως ότι και η σιερά του 2004 δεν πάει πίσω..3 κύκλοι και φέτος θα τελειώσει στον 4ο. Οι δώδεκα φυλές των ανθρώπων που αποίκισαν 12 πλανήτες όταν έφυγαν από τον πλανήτη Cobol (χαμένο πια), το λίκνο του ανθρώπινου πολιτισμού, αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο της ολικής εξαφάνισης όταν οι Cylon, τα ρομπότ τεχνητής νοημοσύνης που αυτοί δημιούργησαν, επιτέθηκαν στις 12 αποικίες και θέλουν να σκοτώσουν κάθε ανθρώπινο ον (γιατί αυτοί πρώτα ήθελαν να τα εξοντώσουν)..Δις πεθαίνουν.. Κάτω απ' την προστασία του πολεμικού (Battlestar) Gallactica ο στόλος διαστημοπλοίων με τους εναπομείναντες 50.000 επιζώντες περιπλανάται κυνηγημένο στο αχανές γαλαξία ψάχνοντας να βρει καταφύγιο στην, μυθική για πολλούς, 13η αποικία του Cobol, ονόματι "Γη".. :wink:

 

Stargate Atlantis Εδώ τα λόγια περισσεύουν..spin off του Stargate SG-1 (10 seasons!)..οι περισσότεροι περιμέναμε ότι θα ήταν κλάσεις κατώτερο..έλα όμως που διαψευστήκαμε πανηγυρικά! Η ιστορία συνεχίζεται σε άλλο γαλαξία στη χαμένη πόλη των Ancients..Atlantis (χοχο).. and the saga continues..!!! Γνωρίστε τους wraith για να σας ανοίξει η "όρεξη"!!! :wink:

 

Sci-Fi for ever!!!! :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

doctor who βλέπει κανένας?

Μια παρανοική θεώρηση του σύμπαντος με το χρόνο και την εξέλιξη της γης σε τρελές καταστάσεις :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I have these three in my collection. Classic Sci-Fi hits from the 50's.

Only "Destination Moon" is in color, the other two are b&w.

 

Fred

poster063.jpg.f02787dba36714688ecb97a07d1c09f7.jpg

poster075.jpg.b09a84962c37b631b154f9a8256b4cb2.jpg

poster027.jpg.c76b1fc8c90e5a786f8137b78a60cd75.jpg

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης