Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει σε αρκετά posts, και έχω ακούσει και ο ίδιος, οτι το Λουτράκι είναι μια αξιοπρεπής περιοχή για παρατήρηση και οτι φαίνεται απο εκει το μονοπάτι του Γαλαξία μας (?)

 

1)Έχει κανείς εμπειρίες απο το Λουτράκι?

 

2)Που ακριβώς στο Λουτράκι είναι κατάλληλα για παρατήρηση? (κανας χάρτης παίζει ρε παιδιά :mrgreen: ?)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει σε αρκετά posts, και έχω ακούσει και ο ίδιος, οτι το Λουτράκι είναι μια αξιοπρεπής περιοχή για παρατήρηση και οτι φαίνεται απο εκει το μονοπάτι του Γαλαξία μας (?)

 

1)Έχει κανείς εμπειρίες απο το Λουτράκι?

 

2)Που ακριβώς στο Λουτράκι είναι κατάλληλα για παρατήρηση? (κανας χάρτης παίζει ρε παιδιά :mrgreen: ?)

 

Εγώ παρατηρώ από την Αρχαία Κόρινθο.

Μετά τα τελευταία έργα του εθνικού δρόμου και του σιδηροδρόμου,

ο ουρανός δεν είναι καθόλου καλός, ιδίως το βόρειο κομμάτι.

Αν θελεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στο βορρά, πρέπει να ανέβεις το

βουνό προς Περαχώρα και να δοκιμάσεις, αλλά ο νότος θα είναι άχρηστος

από Κόρινθο / Λουτράκι.

Αν θέλεις νότιο, πρέπει να πάρεις το δρόμο προς Επίδαυρο, αλλά χάνεις το βορρά για τους ίδιους λόγους.

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις και τα δυό μαζί στη συγκεκριμένη περιοχή.

Έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που έμενες άυπνος από το πλήθος

των αστεριών που φαίνονταν τις ασέληνες νύχτες.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που έμενες άυπνος από το πλήθος

των αστεριών που φαίνονταν τις ασέληνες νύχτες.

 

Στην πρωτεύουσα και στις πόλεις ναι....όχι όμως και στην επαρχία... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που έμενες άυπνος από το πλήθος

των αστεριών που φαίνονταν τις ασέληνες νύχτες.

 

Στην πρωτεύουσα και στις πόλεις ναι....όχι όμως και στην επαρχία... :wink:

Ναι, αυτό λέω και στον Αχιλλέα, η περιοχή της βόρειας Κορινθίας

δεν μπορεί να θεωρηθεί πλέον επαρχία με την έννοια της φωτορύπανσης.

Πριν από 30 χρόνια όμως ήταν, κι αυτή είναι η εποχή που έχει παρέλθει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω για λουτρακι , αλλα απο την μερια προς Επιδαυρο υπαρχουν πολλα μερη που φενετε πραγματικα το μονοπατι του milky way.... :D

Εγω εχω φαει πολλες ωρες παρατηρωντας το με κυαλια , ιδιετερα τις αφεγγαρες νυχτες , Νοτια διπλα απο τον σκορπιο και τον αγαπημενο μου ανταρη....

Μπορεις να διακρηνεις ορισμενα νεφελωματα , οπως τα Μ16,17,20 ( πιστευω να λεω τα σωστα...) χωρις μεγαλη δυσκολια μιας και σε αυτο το κομματι του ουρανου δεν υπαρχει τοσο εντονη φωτορυπανση....Απο την αντιθετη ομως μερια , δηλαδη Νοτια δεν ειναι τοσο καθαρα γιατι τα φωτα απο τις πολεις της Κορινθου και Λουτρακιου παραγουν αρκετη φωτορυπανση....Για να μπορεσεις να διακρηνεις καθαρα τον Μ31 (Αδρομεδα ) πρεπει να ανεβει αρκετα ψηλα .....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμ, Επίδαυρος πέφτει αρκετά πιο μακριά, ΚΑΜΙΑ ιδέα για Λουτράκι?, εγώ σκέφτηκα την λίμνη, είναι αρκετά απομονωμένη!
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοεις την λιμνη της βουλιαγμενης , διπλα απο την Περαχωρα ....

Καλα ειναι εκει , αν και ισχυει οτι λεμε πιο πανω , δηλ. θα χασεις ορισμενα σημεια του ουρανου λογο του εντονου φωτισμου των πολεων ( Κορινθος - λουτρακι ) , αλλα και λογο του οτι στην περιοχη του Λουτακιου γενικοτερα υπαρχουν μεγαλα βουνα γυρω-γυρω......

Τεσπα , κοντα ειναι απο την αθηνα ειναι αρκετα ομορφα σαν μερος , το πολυ-πολυ εαν δεν εισαι τυχερος με τα αστερια περασε μια βολτα απο το καζινο του Λουτρακιου μηπως αλλαξει η τυχη σου.... :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμ, Επίδαυρος πέφτει αρκετά πιο μακριά, ΚΑΜΙΑ ιδέα για Λουτράκι?, εγώ σκέφτηκα την λίμνη, είναι αρκετά απομονωμένη!

Στη λίμνη θάχεις:

Βορειοανατολικά την Αθήνα

Ανατολικά το Λουτράκι

Ανατολικά-Νοτιοανατολικά την Κόρινθο

Νότια την παραλία του κορινθιακού μέχρι Ξυλόκαστρο -με ότι σημαίνει αυτό

 

Δεν έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη θέση, αλλά νομίζω ότι μόνο το δυτικό κομμάτι θα είναι σχετικά απαλλαγμένο από φωτορύπανση.

Για τόσο κοντινή απόσταση απο την Αθήνα και άλλα αστικά κέντρα,

μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς με ένα μόνο μέρος του ουρανού.

Αυτό κάνω κι εγώ, ανεβαίνω στον Ακροκόρινθο και κοιτάω μόνο ζενίθ, νότια και δυτικά -και είμαι ικανοποιημένος.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν πήγα, απο Αθήνα βγαίνει 110 χιλιόμετρα, περίπου 1 ωρα και 45 λεπτα...

 

Παραθέτω φωτογραφίες απο το Google Earth για να καταλάβετε που πήγα!

 

Ο νοτιοανατολικός ουρανός ήταν κάπως χαλασμένος, και νοτιοδυτικά λιγότερο. Στην περιοχή υπάρχει ένας φάρος, ο οποίος μπορεί να αποφεχθεί με λίγα ακροβατικά...Είναι ένας βράχος μπροστά και αλλάζοντας θέση θα μπεί ο βράχος μπροστά!

 

Αν δείτε στην πρώτη και πιο κοντινή εικόνα, ο δρόμος τελειώνει, κάνοντας ένα άνοιγμα σαν parking, δεν είχε ψυχή, και εννοείτα δεν έχει φώτα στους δρόμους...Για να μην έχεις άμεση επαφή με τον φάρο πρέπει να πας λίγο πιο πέρα...

 

Εμεινα ικανοποιημένος απο την τοποθεσία, αν και το μονοπάτι του γαλαξία ήταν αμυδρό...

772384352_Picture9.jpg.4f8bec6be3dd133c0f7120b305735c7c.jpg

963933808_Picture8.jpg.eb686d36d32f314ba216fda24878f9aa.jpg

1852799221_Picture7.jpg.b018a1aee648a7ea95e0e8a37e95bbc2.jpg

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βουνο της Ακροκορινθου ειναι καλη λυση αλλα οχι και η τελεια λογω της φωτορυπανσης πισω απο το βουνο, η οποια προκαλειται απο τα φωτα της Κορινθου και Λουτρακιου.

 

Δε πιστευω οτι το Λουτρακι ετσι οπως εχει γινει πια αποτελει ωραια περιοχη για παρατηρηση. Μια φιλη μου προτεινε το ακρωτηριο Ηραιο πριν το περιφημο φαρο πανω απο το ναο της Ηρας αλλα δυστυχως εκει εχει τουλαχιστον 500 μετρα ποδαροδρομο και μαλιστα στα κατσαβραχα. Μπορεις βεβαια να στησεις και εκει που παρκαρεις το αμαξι. Θα σου μαζευτει ολος ο τουρισμος βεβαια της περιοχης αφου ειναι αρκετα τροχοσπιτα με γερμανους ιταλους εγγλεζους καθε φορα που κανουν καμπινγκ.

 

Μια ερωτηση για το ακρωτηριο Ηραιο. Εφοσον εχει γυρω γυρω θαλασσα δεν επηρεαζει η τρομερη υγρασια της περιοχης το seing? η οχι αισθητα?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αχιλλεα τωρα ειδα το μνμ σου. Ησουν τυχερος απο αποψη κοσμου (αν και ειναι ωραιο να ξεναγεις το κοσμο ειδικα οταν προκειται για καμια ομορφη ξενη! :P ).

 

Ο φαρος ειναι οντως ενοχλητικος. Ομως δεν ειχε ελεεινη υγρασια για παρατηρηση?

 

Ειμαι πολυ συνηθισμενος σ αυτα τα μερη της Κορινθου γιατι εχω εξοχικο και τα εχω γυρισει ολα αυτα τα μερη. Και ειδικα το αστεροσκοπειο... \:D/

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης