Jump to content

Ολικη Εκλειψη Ηλιου 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατερινα,

 

Ευχομαι οτι μια ανακοινωση σε καθε πρακτορα οτι υπαρχει μια ομαδα "α" ατομων με ενδιαφερον για την εκλειψη να βοηθουσε σημαντικα στις τιμες που αλλιως θα βρουμε απο μονοι μας.

 

Οσον αφορα πακετο για 7-8 μερες, εγω προσωπικα το βλεπω δυσκολο επειδη αρκετοι (?) απο μας εχουν διαφορες υποχρεωσεις και οι οποιες ειναι καπως απαγορευτικες για κατι τετοιο.

 

Το καλο ειναι οτι σε μερικες μερες θα μιλαμε για την εκλειψη "του χρονου". \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 387
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΓ. Μια αλλη προσεγγηση ειναι να μαθουμε τιμες για "5", "10", "15", "20" κοκ ατομα και μεταξυ μας να βρουμε την ομαδα που θα συμπληρωσει τον απαιτουμενο αριθμο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Αντώνη κατανοώ απόλυτα πως ο καθένας έχεις τις υποχρεώσεις του, γι αυτό και η προσφορά που ζήτησα αφορά μόνο το Νοβοσιμπίρσκ για αεροπορικά, βίζα, 2 διανυκτερεύσεις σε δίκλινα (και την επιβάρυνση για μονόκλινο) για 6 άτομα.

Ίσα ίσα για να πάρουμε μια πρώτη ιδέα.

Γεγονός είναι πως όσο νωρίτερα κλείσουμε τόσο καλύτερες τιμές θα έχουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι μεσα ... με στοχο να ειμαι εκει δυο μερες νωριτερα και να φυγω την ημερα της εκλειψης (φυσικα μετα την εκλειψη :mrgreen: ) η την επομενη μερα. Δηλαδη δυο με τρεις διανυκτερευσεις.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ξεχάσαμε το θέμα ή μου φαίνεται; :mrgreen:

 

Σε λίγες μέρες θα μπορούμε να δούμε στις ελληνικές σελίδες που πουλάνε αεροπορικά εισιτήρια, τις τιμές για το 2008.

Ενδεικτικά οι τιμές για τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου 2007 είναι:

 

Αθήνα - Μόσχα (με Aeroflot) 236.9 ευρώ

Mόσχα - Νοβοσιμπίρσκ (με Aeroflot και τιμή για το 2008 απ τη σελίδα της Aeroflot) 188 ευρώ.

* Πτήσεις για Νοβοσιμπίρσκ πραγματοποιεί και η Siberia Airlines με κόστος 202 ευρώ.

 

Σύνολο εισιτηρίων 850 ευρώ με όλους τους φόρους.

 

Η διαδικασία της βίζας είναι απλή, αρκεί να απευθυνθούμε σ ένα απ τα πολλά πρακτορεία, που βγάζουν βίζες για τη Ρωσία.

Το κόστος της είναι 70 ευρώ και 15 ευρώ επιπλέον για την ταξιδιωτική ασφάλεια (υποχρεωτική).

Η βίζα βγαίνει σε 5 περίπου εργάσιμες μέρες και απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει το voucher του ξενοδοχείου, η ταξιδιωτική ασφάλεια και το διαβατήριο πρέπει να ισχύει για τουλάχιστον 6 μήνες από την είσοδο στη χώρα. Επίσης χρειάζεται και μια έγχρωμη φωτογραφία.

 

Εισιτήρια + βίζα + ασφάλεια + 150 περίπου ευρώ το άτομο για μόνοκλινο

και 2 διανυκτερεύσεις, βγαίνει 1085 ευρώ το άτομο.

 

Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να χρησιμοποιήσουμε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο γιατί έχουν συμβάσεις με τις αεροπορικές εταιρίες για έκπτωση στα εισιτήρια, όπως και με ξενοδοχεία στη Ρωσία. Έτσι νομίζω θα πετύχουμε πιο χαμηλή τιμή.

Για παράδειγμα μια αεροπορική εκδρομή 7-8 ημερών στη Ρωσία, με διανυκτερεύσεις σε Μόσχα και Αγία Πετρούπολη, όλα πληρωμένα (με ξεναγό, μεταφορές, είσοδο στο Ερμιτάζ ), κοστίζει περίπου 1300 ευρώ σε ξενοδοχεία 4 αστέρων με ημιδιατροφή.

 

Αυτά σαν μια πρώτη γεύση. Καιρός να οργανωθούμε !!! :D

 

Υ.Γ : Έχω ζητήσει ήδη προσφορές από 4 ταξιδιωτικά γραφεία που κάνουν ταξίδια στη Ρωσία, για να δούμε που κινούνται οι τιμές τους, αλλά δεν προβλέπω σύντομα απάντηση λόγω των εορτών.

 

Υ.Γ 2 : Προτίθεται κανείς για επέκταση του ταξιδιού σε Μόσχα, Αγία Πετρούπολη ή προς λίμνη Βαϊκάλη ; :-note :-note :-note

 

Εγώ αν σας πω ότι φοβάμαι συγκεκριμένα τις ρωσικές αερογραμμές, πχ βλέπε Aeroflot, Siberia Airlines, τι θα μου πείτε; Τα δύο αεροσκάφη που πέσαν φέτος ήταν της Aeroflot. Δεν υπάρχει άλλο μέσο μεταφοράς; :-k

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τα Tupolev και τα Ilyushin η Αεροφλοτ πετάει πια και με δυτικά αεροπλάνα. Τώρα σε τι θα τύχεις εσύ :-note
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλωνω συμμετοχη.Να θεσουμε χρονικο οριζοντα μεχρι το καλοκαιρι,δηλαδη ενα χρονο πριν,και να μαζεψουμε προκαταβολες.Να το θεσουμε ως θεμα και στην ΕΑΕ στην επομενη συναντηση.

Προτεινω ακομη οι ενδιαφερομενοι να συναντηθουμε στις αρχες του 2007,ωστε να δρομολογισουμε το ολο θεμα αμεσα.

Φιλικα,Λεωνιδας :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μία πιο λεπτομερή έρευνα οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής :

 

Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα (με Αεροφλότ) : 285.90 ευρώ.

 

Μόσχα - Νοβοσιμπίρσκ - Μόσχα (με Αεροφλότ) : 305 ευρώ

* Με Siberia 229 ευρώ.

 

Τελικό κόστος για μεμονωμένους και 2 διανυκτερεύσεις ( Εισιτήρια + βίζα + ασφάλεια + 2 διανυκτερεύσεις ) :

 

825.90 με Αεροφλότ και 749.9 αν η εσωτερική πτήση γίνει με Siberia.

 

Για τον Salvation : Oι πτήσεις της Aeroflot από Αθήνα, γίνονται με airbus 321.

Για τις πτήσεις προς Novosibirsk, oι μισές γίνονται με airbus 321 και οι άλλες μισές με Tupolev.

Aν κλείσεις εγκαίρως εισιτήρια θα έχεις περιθώρια να επιλέξεις τις πτήσεις που θέλεις.

Μπορείς επίσης να πετάξεις ως τη Μόσχα με δεκάδες εταιρίες, αλλά η πλειοψηφία τους έχει ενδιάμεσο σταθμό και θα σου βγει και πιο ακριβά και διπλάσιος ο χρόνος ταξιδιού.

 

Για παράδειγμα μπορείς να πετάξεις με Alitalia, μέσω Ρώμης ή Μιλάνου με 413.42 ευρώ τελική τιμή, με επιστροφή.

Η Oλυμπιακή και η aegean έχουν -για το δικό μου βαλάντιο- απαγορευτικές τιμές.

Η Ολυμπιακή έχει το Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα, 1613.80 ευρώ.

 

Μην ξεχνάς πως και οι 2 ελληνικές εταιρίες συνεργάζονται με την Αεροφλοτ. Αν θέλεις δηλαδή να πετάξεις στο Ουλάν Μπατόρ με Ολυμπιακή, μέχρι τη Σόφια, την Κων/λη, τη Λάρνακα ή τη Μόσχα πετάς με Ολυμπιακή και ύστερα με Αεροφλότ.

Αν πάλι δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις αεροπλάνο στο εσωτερικό της Ρωσίας υπάρχει πάντα και η λύση του τρένου.

Ένα γρήγορο τρένο διανύει την απόσταση Μόσχα - Νοβοσιμπίρσκ σε 22 μισυ περίπου ώρες και αν δεν απατώμαι έχει το ίδιο κόστος με το αεροπλάνο. Αν έχεις χρόνο στη διαθέση σου σίγουρα θα είναι μια ενδιαφέρουσα διαδρομή και μια μοναδική εμπειρία.

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείς να βρεις τα δρομολόγια των τρένων.

 

http://www.russianrail.com/

 

Κύριε Λέων αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, μάλλον καμμία προκαταβολή δεν πρόκειται να μαζευτεί. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο αν κλείναμε το ταξίδι μέσω πρακτορείου που θα μας έδινε μια καλύτερη προσφορά απ το να πάμε ως μεμονωμένοι. Όμως επειδή συνήθως εμείς οι Έλληνες είμαστε άνθρωποι της τελευταίας στιγμής ή επειδή ο καθένας ίσως θελήσει να κάνει διαφορετικό πρόγραμμα στη Ρωσία μιας και θα συμπίπτει με αρκετών τις άδειες, το βρίσκω αρκετά δύσκολο να μπορέσουμε να συντονιστούμε πολλά άτομα μαζί.

Αυτο που εγώ θεωρώ σημαντικό σε αυτό το ταξίδι, είναι όσοι θέλουν να πάνε, να κλείσουν τα εισιτήρια τους εγκαίρως (μήνες πριν).

Δεν είμαστε μόνο εμείς που θα πετάξουμε στη Μόσχα εκείνες τις ημέρες από Ελλάδα. θα είναι και αρκετά ταξιδιωτικά γραφεία που θα έχουν καβατζάρει όλες τις οικονομικές πτήσεις για τα πακέτα των διακοπών τους, μετανάστες που γυρνάνε στην πατρίδα τους για τις καλοκαιρινές διακοπές ή Έλληνες και ξένοι τουρίστες που πηγαίνουν ή γυρνάνε από διακοπές, στους ενδιάμεσους σταθμούς.

 

Μακάρι να βγει κάτι καλό μέσα απ τους συλλόγους, γιατί κακά τα ψέμματα, ένα τριήμερο ταξίδι για 825 ευρώ μίνιμουμ, είναι πολλά λεφτά για το μέσο Έλληνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μία πιο λεπτομερή έρευνα οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής :

 

Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα (με Αεροφλότ) : 285.90 ευρώ.

 

Μόσχα - Νοβοσιμπίρσκ - Μόσχα (με Αεροφλότ) : 305 ευρώ

* Με Siberia 229 ευρώ.

 

Τελικό κόστος για μεμονωμένους και 2 διανυκτερεύσεις ( Εισιτήρια + βίζα + ασφάλεια + 2 διανυκτερεύσεις ) :

 

825.90 με Αεροφλότ και 749.9 αν η εσωτερική πτήση γίνει με Siberia.

 

Για τον Salvation : Oι πτήσεις της Aeroflot από Αθήνα, γίνονται με airbus 321.

Για τις πτήσεις προς Novosibirsk, oι μισές γίνονται με airbus 321 και οι άλλες μισές με Tupolev.

Aν κλείσεις εγκαίρως εισιτήρια θα έχεις περιθώρια να επιλέξεις τις πτήσεις που θέλεις.

Μπορείς επίσης να πετάξεις ως τη Μόσχα με δεκάδες εταιρίες, αλλά η πλειοψηφία τους έχει ενδιάμεσο σταθμό και θα σου βγει και πιο ακριβά και διπλάσιος ο χρόνος ταξιδιού.

 

Για παράδειγμα μπορείς να πετάξεις με Alitalia, μέσω Ρώμης ή Μιλάνου με 413.42 ευρώ τελική τιμή, με επιστροφή.

Η Oλυμπιακή και η aegean έχουν -για το δικό μου βαλάντιο- απαγορευτικές τιμές.

Η Ολυμπιακή έχει το Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα, 1613.80 ευρώ.

 

Μην ξεχνάς πως και οι 2 ελληνικές εταιρίες συνεργάζονται με την Αεροφλοτ. Αν θέλεις δηλαδή να πετάξεις στο Ουλάν Μπατόρ με Ολυμπιακή, μέχρι τη Σόφια, την Κων/λη, τη Λάρνακα ή τη Μόσχα πετάς με Ολυμπιακή και ύστερα με Αεροφλότ.

Κατερινα,

 

Χιλια ευχαριστω για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες ... εισαι πρωτη!

 

Το ποσο των 825 ευρω ειναι τιποτα για μια τετοια εμπειρια. Αν ριξει κανεις μια ματια στις προσφορες περιοδικων γυρω απο την εκλειψη θα δει απο μονος ποσο καλη ειναι η συγκεκριμενη προσφορα! :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειμενω οτι μπορουμε να οργανωθουμε.Ας μιλησουμε τουλαχιστον στην επομενη συναντηση της ΕΑΕ μεταξυ μας,να δουμε ποιοι ενδιαφερονται,για ποσες μερες κ.λ.π. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μία πιο λεπτομερή έρευνα οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής :

 

Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα (με Αεροφλότ) : 285.90 ευρώ.

 

Μόσχα - Νοβοσιμπίρσκ - Μόσχα (με Αεροφλότ) : 305 ευρώ

* Με Siberia 229 ευρώ.

 

Τελικό κόστος για μεμονωμένους και 2 διανυκτερεύσεις ( Εισιτήρια + βίζα + ασφάλεια + 2 διανυκτερεύσεις ) :

 

825.90 με Αεροφλότ και 749.9 αν η εσωτερική πτήση γίνει με Siberia.

 

Για τον Salvation : Oι πτήσεις της Aeroflot από Αθήνα, γίνονται με airbus 321.

Για τις πτήσεις προς Novosibirsk, oι μισές γίνονται με airbus 321 και οι άλλες μισές με Tupolev.

Aν κλείσεις εγκαίρως εισιτήρια θα έχεις περιθώρια να επιλέξεις τις πτήσεις που θέλεις.

Μπορείς επίσης να πετάξεις ως τη Μόσχα με δεκάδες εταιρίες, αλλά η πλειοψηφία τους έχει ενδιάμεσο σταθμό και θα σου βγει και πιο ακριβά και διπλάσιος ο χρόνος ταξιδιού.

 

Για παράδειγμα μπορείς να πετάξεις με Alitalia, μέσω Ρώμης ή Μιλάνου με 413.42 ευρώ τελική τιμή, με επιστροφή.

Η Oλυμπιακή και η aegean έχουν -για το δικό μου βαλάντιο- απαγορευτικές τιμές.

Η Ολυμπιακή έχει το Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα, 1613.80 ευρώ.

 

Μην ξεχνάς πως και οι 2 ελληνικές εταιρίες συνεργάζονται με την Αεροφλοτ. Αν θέλεις δηλαδή να πετάξεις στο Ουλάν Μπατόρ με Ολυμπιακή, μέχρι τη Σόφια, την Κων/λη, τη Λάρνακα ή τη Μόσχα πετάς με Ολυμπιακή και ύστερα με Αεροφλότ.

Αν πάλι δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις αεροπλάνο στο εσωτερικό της Ρωσίας υπάρχει πάντα και η λύση του τρένου.

Ένα γρήγορο τρένο διανύει την απόσταση Μόσχα - Νοβοσιμπίρσκ σε 22 μισυ περίπου ώρες και αν δεν απατώμαι έχει το ίδιο κόστος με το αεροπλάνο. Αν έχεις χρόνο στη διαθέση σου σίγουρα θα είναι μια ενδιαφέρουσα διαδρομή και μια μοναδική εμπειρία.

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείς να βρεις τα δρομολόγια των τρένων.

 

http://www.russianrail.com/

 

Κύριε Λέων αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, μάλλον καμμία προκαταβολή δεν πρόκειται να μαζευτεί. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο αν κλείναμε το ταξίδι μέσω πρακτορείου που θα μας έδινε μια καλύτερη προσφορά απ το να πάμε ως μεμονωμένοι. Όμως επειδή συνήθως εμείς οι Έλληνες είμαστε άνθρωποι της τελευταίας στιγμής ή επειδή ο καθένας ίσως θελήσει να κάνει διαφορετικό πρόγραμμα στη Ρωσία μιας και θα συμπίπτει με αρκετών τις άδειες, το βρίσκω αρκετά δύσκολο να μπορέσουμε να συντονιστούμε πολλά άτομα μαζί.

Αυτο που εγώ θεωρώ σημαντικό σε αυτό το ταξίδι, είναι όσοι θέλουν να πάνε, να κλείσουν τα εισιτήρια τους εγκαίρως (μήνες πριν).

Δεν είμαστε μόνο εμείς που θα πετάξουμε στη Μόσχα εκείνες τις ημέρες από Ελλάδα. θα είναι και αρκετά ταξιδιωτικά γραφεία που θα έχουν καβατζάρει όλες τις οικονομικές πτήσεις για τα πακέτα των διακοπών τους, μετανάστες που γυρνάνε στην πατρίδα τους για τις καλοκαιρινές διακοπές ή Έλληνες και ξένοι τουρίστες που πηγαίνουν ή γυρνάνε από διακοπές, στους ενδιάμεσους σταθμούς.

 

Μακάρι να βγει κάτι καλό μέσα απ τους συλλόγους, γιατί κακά τα ψέμματα, ένα τριήμερο ταξίδι για 825 ευρώ μίνιμουμ, είναι πολλά λεφτά για το μέσο Έλληνα.

 

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την Κατερίνα ότι δύσκολα θα επιτευχθεί οργάνωση. Πχ Κάποιος μπορεί να θέλει να συνδυάσει την έκλειψη με ταξίδι αναψυχής. Το μόνο που προτείνω είναι , όσοι πάνε Novosibirsk να κανονίσουν να συναντηθούν για παρακολουθήσουν ομαδικά την έκλειψη. Από εκεί και πέρα ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του...

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από μία πιο λεπτομερή έρευνα οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής :

 

Αθήνα - Μόσχα - Αθήνα (με Αεροφλότ) : 285.90 ευρώ.

Κατερινα,

 

Ηθελα να σε ρωτησω αν οι τιμες που αναφερεις συμπεριλαμβανουν και τους διαφορους φορους; Ο λογος για την ερωτηση μου ειναι οτι εχω βρει καλυτερη τιμη απο την Αλιταλια (Αθηνα -> Μιλανο -> Μοσχα) με 257.57 ευρω (με την Αεροφλοτ ειναι 315.90 ευρω) συν φορους.

 

Μια καλη πηγη για τιμες και διαφορες πτησεις/επιλογες ειναι η Ελληνικη ιστοσελιδα https://www.airtickets.gr ...

 

Αντωνης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kύριε Αντώνη, κατ αρχάς να πω πως χαίρομαι που το ψάξατε και ν ακολουθήσουν κι άλλοι το παράδειγμα σας, γιατί έτσι ίσως βρούμε κάτι καλύτερο. :mrgreen:

 

Οι τιμές που έδωσα είναι για 2 διανυκτερεύσεις στο Νοβοσιμπίρσκ, στις 31 Ιουλίου και στη 1 Αυγούστου.

Για να είναι όμως κάποιος στις 31 το πρωί στο Νοβοσιμπίρσκ, πρέπει να φύγει από Αθήνα στις 30 (υπάρχει και η τοπική διαφορά της ώρας).

 

Άρα οι ημερομηνίες που δίνουμε για αναζήτηση στο airtickets.gr ή στο pamediakopes.gr είναι 30/7 (αναχώρηση) και 2/8 (επιστροφή).

 

Αν συγκρίνετε τις τιμές από τις 2 ιστοσελίδες θα παρατηρήσετε πως σε αρκετές περιπτώσεις έχουν διαφορά στις τιμές, όπως κι από μέρα σε μέρα για το ίδιο ταξίδι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα,

 

Η προσφορα που αναφερεις ειναι τοσο ελκυστικη, που δεν ειμαι σιγουρος να αξιζει τον κοπο για περισσοτερη ερευνα. Εγω προσωπικα ειμαι κατενθουσιασμενος με μια τετοια τιμη για ενα τοσο μακρινο ταξιδι και μαλιστα με δυο μερες διαμονη. \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μαγκες,

 

Απο'δω και περα μιλαμε για την εκλειψη ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. :!: \:D/ :cheesy:

 

Και θα μετράτε μία μία τις μέρες μέχρι τότε κ.Αντώνη! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Σήμερα στην Ελευθεροτυπία, στο Γεωτρόπιο υπάρχει αφιέρωμα στον Υπερσιβηριακό που προσωπικά με ενδιαφέρει μιας και θα τον χρησιμοποιήσω για να πάω από Μόσχα-Νοβοσιμπίρσκ. Όποιος άλλος ενδιαφέρεται ας σπεύσει στα περίπτερα!!!

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Ο Σεπτέμβριος έφτασε και φεύγει... Έχουμε καμιά εξέλιξη στο θέμα?? 'Έχει ένα χρόνο και τρεις μήνες σχεδόν από τότε που πρωτοάνοιξε το θέμα ο κ. Αντώνης. Εγώ χρειάστηκα ένα χρόνο για να το αποφασίσω.. Εσείς?

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτυχε να κοιτάω κι εγώ χθες για τον υπερσιβηρικό.

 

http://www.waytorussia.net/Transport/Timetables/TransSiberian.html

 

Η διαδρομή από τη Μόσχα μέχρι το Novosibirsk είναι γύρω στις 2 μέρες. Όποιος θέλει μετά συνεχίζει μέχρι Πεκίνο!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως μας βγαινει να μην διανυχτερευσουμε στο Νοβοσιμπιρσκ,αλλα να παμε εκει απο Μοσχα με τον υπερσιβηρικο και να φυγουμε παλι την ιδια μερα;Γιατι τα ξενοδοχεια εκει δεν πρεπει να εχουν πλεον διαθεσιμα δωματια. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Όμως επειδή συνήθως εμείς οι Έλληνες είμαστε άνθρωποι της τελευταίας στιγμής ή επειδή ο καθένας ίσως θελήσει να κάνει διαφορετικό πρόγραμμα στη Ρωσία μιας και θα συμπίπτει με αρκετών τις άδειες, το βρίσκω αρκετά δύσκολο να μπορέσουμε να συντονιστούμε πολλά άτομα μαζί.

Αυτο που εγώ θεωρώ σημαντικό σε αυτό το ταξίδι, είναι όσοι θέλουν να πάνε, να κλείσουν τα εισιτήρια τους εγκαίρως (μήνες πριν).

Δεν είμαστε μόνο εμείς που θα πετάξουμε στη Μόσχα εκείνες τις ημέρες από Ελλάδα. θα είναι και αρκετά ταξιδιωτικά γραφεία που θα έχουν καβατζάρει όλες τις οικονομικές πτήσεις για τα πακέτα των διακοπών τους, μετανάστες που γυρνάνε στην πατρίδα τους για τις καλοκαιρινές διακοπές ή Έλληνες και ξένοι τουρίστες που πηγαίνουν ή γυρνάνε από διακοπές, στους ενδιάμεσους σταθμούς.

 

Επειδή δεν είμαι Έλληνας της τελευταίας στιγμής δείτε το παρακάτω πρόγραμμα που ζήτησα τιμές και προσφορες.

Αναχώρηση- 30/7/08 13.40 για Μόσχα (stop over στη Μόσχα γύρω στις 5 ώρες)

Αφιξη - 31/7/08 στις 05.30 το πρωί Novosibirsk

1/8/08 ημέρα έκλειξης ώρα 11.45

 

Αναχώρηση το απόγευμα 1/8/08 για Μόσχα στις 18.30

Διαμονή στη Μόσχα Σάββατο και Κυριακή 2 και 3 Αυγούστου με

ελεύθερο πρόγραμμα.

Αναχώρηση για Αθήνα Δευτέρα 4/8/08 στις 09.30 το πρωί.

 

Η πρόταση για αναχώρηση από Μόσχα τη Δευτέρα είναι για να βγούν και 2 μέρες στη Μόσχα μιάς και γίνεται το ταξίδι ας δούμε και την πρωτεύουσα.

Νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερα και μιά μέρα παραπάνω στη Μόσχα;

Θα μπορούσε το πρόγραμμα να γίνει με επίσκεψη στη Μόσχα πριν την έκλειψη αλλά δεν βολεύουν οι πτήσεις στην επιστροφή.

 

Τα παραπάνω είναι μια πρώτη πρόταση για να πάρουμε τιμές.

Εχετε υπ'όψη σας ότι ζήτησα τιμές υπολογίζοντας ότι θα συμμετέχουν τουλάχιστον 25 άτομα για καλύτερη προσφορά σε τιμές αεροπορικών και ξενοδοχείων.

Ενα τέτοιο πρόγραμμα δεν δεσμεύει κανέναν μας εκτός το ότι θα πάμε με το ίδιο πετούμενο και θα μείνουμε στο ίδιο ξενοδοχείο.

Αν έχετε μια καλύτερη πρόταση σε πρόγραμμα πείτε το.

Θα επανέλθω με τιμές εντος δύο τριών ημερών.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να κινηθούμε σύντομα για να μή ψάχνουμε πως θα πάμε τελευταία στιγμή.

Οσο για το ρίσκο της συννεφιάς και της σιγουριάς για τον καιρό αυτό δεν μπορεί να μας το εγγυηθεί κανείς.

Αν είστε αποφασισμένοι να ρισκάρετε να δούμε την έκλειψη στη Σιβηρία,

κάνετε την πρότασή σας. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι μεσα,αν μπορουμε να εχουμε καμια μερα παραπανω στη Μοσχα καλως.Ας κανουμε μια λιστα με ενδιαφερομενους,μεχρι τωρα ειμαστε δυο που δηλωνουμε συμμετοχη.Το αυθυμερων Νοβοσιμπιρσκ ειναι οτι πιο βολικο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης