Jump to content

Τρεις πλανήτες και ένα φεγγάρι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μετά τη δύση του ήλιου βγήκα έξω με τα κυάλια για να δω το νέο φεγγάρι... Αφού το χόρτασα λέω κάτσε να δω τι άλλο παίζει σ'αυτή τη μεριά τώρα.

 

Μετά από λίγο είδα με μεγάλη μου ευχαρίστηση 3 πλανήτες συγκεντρωμένους σε πολύ μικρή περιοχή του ουρανού: Ερμής, Κρόνος, Άρης και απο δίπλα το νέο φεγγαράκι να τους καμαρώνει! Πολύ όμορφο ήταν! Λιγο πιο πέρα ήταν και ο Διας με τη συνήθη συνοδεία από δορυφόρους!

 

Και λίγο off topic... Χθες το βράδυ είδα προς μεγάλη μου έκπληξη από την Αθήνα το γαλαξία της Ανδρομέδας (Μ31) με κυάλια! \:D/

 

 

I love this game!!! :D :cheesy:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω το Μ15 στον Πήγασο! Έπαθα πλάκα χθές το βράδυ! Είδα δυο-τρια αντικείμενα Messier (και το Μ13), κατι που για μένα ήταν προσωπικό ρεκόρ για κυάλια και σε ένα βράδυ!! \:D/

 

Το σ/κ που μας έρχεται είναι η μεγάλη στιγμή!! Θα είμαι σε σκοτεινό ουρανό (Ελαφόνησος) και τα κυάλια θα πάρουν φωτιά!!! Ερώτηση: Που να κοιτάξω για αντάπτορα κυάλια-τρίποδο;;; Επίσης προτείνεται μια πιθανή λίστα παρατήρησης με κυάλια. Έχω μερικά πράγματα στο μυαλό μου αλλά χωρίς laptop και άτλαντα περιορίζομαι..... Έχω λίγους χάρτες μόνο.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι έτοιμος λίγο μετά τη δύση του ήλιου, αν θες να προλάβεις και τον Ερμή. Τους υπόλοιπους τους προλαβαίνεις για αρκετή ώρα ακόμα.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα, αφού τους είδα εγώ σχεδόν από το κέντρο της Αθήνας, εσύ μπορεί να δεις και κανα ανθρωπάκι πάνω στον Άρη...!! \:D/

 

Για λεπτομέρειες για τη θέση τους, μπες στο skyandtelescope.com, πάτα το sky chart και βάλε τις συντεταγμένες σου και θα δεις πως θα είναι ο ουρανός το βράδυ... (όλα αυτά αν δεν έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και μια εικόνα από τις 9:13 από Αθήνα (θα έχει απειροελάχιστη διαφορά για σένα,πατα πάνω της για να τη δεις μεγαλύτερη)

 

Επίσης στην ίδια περιοχή, λίγο δίπλα και κάτω από τον Κρόνο, ψάξε για το Μ44 (Beehive Cluster). Από την περιοχή σου θα φαίνεται τέλεια.

 

planets.jpg.504a51581c18a8df3e3c5b58df7199da.jpg

Οι τρείς πλανήτες και το φεγγάρι - 28/6/2006

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση: Που να κοιτάξω για αντάπτορα κυάλια-τρίποδο;;;

 

 

Οπουδήποτε.

 

 

 

Επίσης προτείνεται μια πιθανή λίστα παρατήρησης με κυάλια.

 

http://www.minds.may.ie/~astro2/IFASData/IFASBinocularHandbook.pdf

 

Το έχω εκτυπωσει κι εγω.Ειναι γραμμενο για 10Χ50 κιαλια.Κι εχει ετοιμους μικρους χαρτες για καθε αντικειμενο και χωρο για σχεδια

 

Έχω μερικά πράγματα στο μυαλό μου αλλά χωρίς laptop περιορίζομαι.....

 

Καλυτερα να μην ανυσηχεις και για την υγρασια :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!! σήμερα θα επιχειρήσω να τους δω και τους 3 πλανήτες!!!!!!!!!!!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης