Jump to content

Αθήνα - Φωτορύπανση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω απογοητευτεί λιγάκι. Περίμενα ότι μέσα από την Αθήνα τα πράγματα θα είναι δύσκολα, αλλά όχι τόσο δύσκολα. Νέος στο χώρο, GSO 8'' ντοπς. Πλανήτες, χμμ, εντάξει. Διπλοί αστέρες, ναι, ως επί το πλήστον. Κατά τα άλλα , άστα να πάνε : Μ13 στο ζενίθ, αμυδρό συννεφάκι. Με μεγάλη μεγένθυνση, πλάγια διόπτευση και μπόλικη φαντασία, ίσως να είδα και άστρα. Μ27 μόνο με φίλτρο UHC-S, χωρίς φίλτρο απλά δεν ήτανε εκεί. Και πάλι τίποτα περισσότερο από αμυδρό συννεφάκι χωρίς χαραχτηριστικά. Γαλαξίες, χα!! μόνο την Ανδρομέδα, πάλι σαν συννεφάκι. Μετά από μπόλικη ώρα και πολλές βαθιές ανάσες για χαλάρωση νομίζω ότι ξεχωρίσα κάποιο σχήμα, αλλά μάλλον είδα ότι είθελα να δω. Καλύτερα την είχα δει από επαρχία με κυάλια !! Και σε γενικές γραμμές αυτά συμβαίνουν και σε άλλους στόχους.

 

Collimation κλπ σίγουρα δεν χρειάζομαι. Τα προσοφθάλμια είναι σχετικά καλά, αλλά και με Baader Hyperion πάλι δεν βλέπω καμιά διαφορά.

Δυνατότητα για μεταφορά και εξορμήσεις δεν έχω.

Οπότε το ερώτημα είναι : να συνεχίσω να προσπαθώ, ή να ξεχάσω την παρατήρηση από Αθήνα και να το κατέβασω στο εξοχικό μόνιμα (καταπληκτικός ουρανός) και να το χρησιμοποιώ μόνο όποτε είμαι εκεί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν το αν θα ήταν συνετό να κατεβάσεις το 8" μόνιμα στο εξωχικό, εξαρτάται απο το πόσο συχνά θα πηγαίνεις εκεί για εξώρμηση.Αν είναι να πηγαίνεις μια φορά στις τόσες, τότε σίγουρα μια χαρά είναι η θέση του στην Αθήνα.Τώρα όσον αφορά αντικείμενα Deep Sky, πάντα χρησιμοποιούμε μικρές μεγενθύνσεις έτσι ώστε να έχουμε την μεγαλύτερη δυνατή φωτοσυλλεκτικότητα.Συνέχισε να χρησιμοποιείς το UHC-S που είναι ενα άριστο φίλτρο αλλά μόνο σε νεφελώματα και οχι γαλαξίες.Αν θές την γνώμη μου, αυτό που χρειάζεσε είναι πολλές ώρες στο προσοφθάλμιο έτσι ώστε να μάθεις και ουσιαστικά να εκτιμήσεις αυτό που έχεις να δεις (τουλάχιστον μέσα απο Αθήνα).Πάντως όπως και να χει, όπως ανέφερε ενας φίλος εδώ πρόσφατα, τρώγωντας έρχεται η όρεξη! Καλές παρατηρήσεις :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε roryt όπως τα λες είναι. Εγώ απο τότε πήρα ccd camera δεν έχω κάνει οπτική παρατήρηση. Τα βλέπω όλα απο το λαπτοπ. Τα προσοφθάλμια κάθονται. Τι να δω έτσι κι αλλιώς; αφού το ccd βλέπει αυτά που για το μάτι είναι αόρατα. Να πάω σε καθαρό ουρανό να δω, αλλιώς με φωτορρύπανση δεν έχει νόημα. Αφήστε που το φόντο είναι γκρι, ενώ στην εξοχή είναι κατάμαυρο. Με γκρι φόντο που να ξεχωρίσεις τα γκρι deep-sky?Γι' αυτό αν θες να δεις τίποτα απο την Αθήνα πάρε ccd, αλλιώς πήγενε σε καθαρό ουρανό.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι' αυτό αν θες να δεις τίποτα απο την Αθήνα πάρε ccd, αλλιώς πήγενε σε καθαρό ουρανό.

 

CCD με ντοπσόνιαν ; :-s

 

Αν είναι να πηγαίνεις μια φορά στις τόσες, τότε σίγουρα μια χαρά είναι η θέση του στην Αθήνα.

 

Αυτό είναι ένα πικρό θέμα, που θέλει πολύ σκέψη :(

 

Τώρα όσον αφορά αντικείμενα Deep Sky, πάντα χρησιμοποιούμε μικρές μεγενθύνσεις έτσι ώστε να έχουμε την μεγαλύτερη δυνατή φωτοσυλλεκτικότητα. Συνέχισε να χρησιμοποιείς το UHC-S που είναι ενα άριστο φίλτρο αλλά μόνο σε νεφελώματα και οχι γαλαξίες.

 

Τα γνωρίζω όλα αυτά, και το αγαπημένο μου προσοφθάλμιο είναι 32mm.

 

Αν θές την γνώμη μου, αυτό που χρειάζεσε είναι πολλές ώρες στο προσοφθάλμιο έτσι ώστε να μάθεις και ουσιαστικά να εκτιμήσεις αυτό που έχεις να δεις (τουλάχιστον μέσα απο Αθήνα).Πάντως όπως και να χει, όπως ανέφερε ενας φίλος εδώ πρόσφατα, τρώγωντας έρχεται η όρεξη! Καλές παρατηρήσεις :wink:

 

Ευχαριστώ. Το ερώτημα μου ήτανε περισσότερο "φταίει η μικρή πείρα και έχω ελπίδες, ή με τόση φωτορύπανση να το ξεχάσω ;" Να επισημάνω, ότι ακόμη και για στόχους που βλέπω (πλανήτες, διπλούς κλπ) το seeing τις περισότερες φορές είναι άθλιο (τσιμέντο, κλιματιστικά, για να μην μιλήσω για τον γείτονα που ανάβει μια λάμπα 1000W στο μπαλκόνι του και μου έρχεται να αγοράσω αεροβόλο :evil: κλπ κλπ) κάνοντας την παρατήρηση προβληματική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τετοια γραφετε και μακαριζω τον εαυτο μου που μενω στην επαρχια!! \:D/ :twisted: :twisted: :twisted:

 

Φιλε μου εγω στην θεση σου θα κατεβαζα το Dob στο εξοχικο. Μια καλη νυχτα παρατηρησης ισουται με ποοοοολλεεεες προβληματικες!!! Ιδία πειρα :wink:

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου εγω στην θεση σου θα κατεβαζα το Dob στο εξοχικο. Μια καλη νυχτα παρατηρησης ισουται με ποοοοολλεεεες προβληματικες!!! Ιδία πειρα :wink:

 

Δεν θα το λεγα, όπως είπαμε το καλύτερο τηλεσκόπιο ειναι αυτό που χρησιμοποιούμε πιο συχνά. Αν ειναι να βλέπει μια φορά τον χρόνο, όχι μόνο δεν θα μάθει καλά τον ουρανό, δεν θα μπορεί και να δείχνει σε κανέναν φίλο του την Σελήνη, τους πλανήτες και άλλους εύκολους στόχους όπως διπλούς, κομήτες κλπ...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...για να μην μιλήσω για τον γείτονα που ανάβει μια λάμπα 1000W στο μπαλκόνι του και μου έρχεται να αγοράσω αεροβόλο...

 

Αν είναι τόσο ενοχλητική κατέστρεψε την άφοβα.Όπως και με το αν έχετε στύλο της ΔΕΗ μπροστά σας, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να εξαλειφθεί, στην τελική θα βαρεθούν να τον αντικαθιστούν και έτσι και αλλιώς για έναν μόνο δεν τίθεται θέμα.Πάντως όταν αχρηστέψεις την λάμπα του γείτονα, πρέπει να σιγουρευτείς οτι δεν θα δώσεις την παραμικρή υποψία :-$ Ατυχήματα όπως ενα απλό βραχυκύκλωμα γίνονται πολλά :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα το λεγα, όπως είπαμε το καλύτερο τηλεσκόπιο ειναι αυτό που χρησιμοποιούμε πιο συχνά. Αν ειναι να βλέπει μια φορά τον χρόνο, όχι μόνο δεν θα μάθει καλά τον ουρανό

 

Αυτό είναι και το σημείο που με κρατάει μέχρι τώρα, ψάχνω για στόχους και ας μην φαίνονται καλά (ή καθόλου) και έστω και έτσι έχει πλάκα. Και όταν δεν βγαίνει τίποτα τουλάχιστον το γυρίζω στο Δια, η σε τίποτα όμορφους διπλούς. Καλά τα κυάλια, αλλά άλλη χάρη το Dobs (αλήθεια, κομήτες δεν δοκίμασα ακόμη, υποθέτω ότι υποσυνείδητα τους θεώρησα δύσκολους στόχους, χμμμ).

 

Από ότι καταλαβαίνω η απάντηση στην βασική μου ερώτηση (φταίει η έλειψη πείρας ή η φωτορύπανση) μάλλον γέρνει προς το δεύτερο - σωστά ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μεση λυση ειναι και τα δυο.Αν μεταφερεται το τηλεσκοπειο,να το εχεις στην Αθηνα και οποτε μπορεις να φευγεις(εξωχικο,Παρνωνα κλπ)να το παιρνεις μαζι.Παντως οπωσδηποτε να επιχειρησεις μια φορα σε πολυ σκοτεινο ουρανο,ωστε να δεις τι χανουμε απο την Αθηνα.Δεν τιθεται θεμα συγκρισης. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε να σου πω εγω τι εχω εφαρμοσει???

 

Απο Οκτωβρη και περα το τηλεσκοπιο το κατεβαζω Αθηνα, το ξεσυναρμολογω και το βαζω στην αποθηκη μου. Οποτε θελω να παω εξοιρμηση που μεσα στο χειμωνα ειναι σχετικα πολυ σπανιο λογω καιρου το βαζω στο αυτοκινητο μου και τελος. Με το που ξεκινα η καλοκαιρινη σεζον που το ενδιαφερον για αστρονομιες και παρατηρησεις μεγαλωνει επικυνδηνα το τηλεσκοπιο το κατεβαζω στο εξοχικο. Με το που κατεβαινω (καθε ΠΣΚ ειμαι εκει λογω δουλειας) μαζευομαστε φιλοι και παμε σε βουνα και παρατηρουμε μακρια απο φωτα πανω στα λαγκαδια. Εκει να δεις φασεις.

 

Μη σε αγχωνει αυτο το θεμα. Πρεπει να οργανωθεις πολυ σωστα. Απο κει και περα ολα ειναι οκ. Εχεις 8" τηλεσκοπιο. Μπορεις να δεις τελεια πραγματα. Οχι ομως μεσα απο Αθηνα. ΑΥτο ξεχασε το! Απο εδω δε φαινεται ουτε ο Βεγας.. [-(

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...για να μην μιλήσω για τον γείτονα που ανάβει μια λάμπα 1000W στο μπαλκόνι του και μου έρχεται να αγοράσω αεροβόλο...

 

Αν είναι τόσο ενοχλητική κατέστρεψε την άφοβα.Όπως και με το αν έχετε στύλο της ΔΕΗ μπροστά σας, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να εξαλειφθεί, στην τελική θα βαρεθούν να τον αντικαθιστούν και έτσι και αλλιώς για έναν μόνο δεν τίθεται θέμα.Πάντως όταν αχρηστέψεις την λάμπα του γείτονα, πρέπει να σιγουρευτείς οτι δεν θα δώσεις την παραμικρή υποψία :-$ Ατυχήματα όπως ενα απλό βραχυκύκλωμα γίνονται πολλά :wink:

 

 

Είναι παράξενη η φάση με τον γείτονα...Αν τον παρακαλέσεις να την σβήσει, το πιο πιθανό ειναι να την σβήσει...Αν όμως αρνηθεί, και μετά την καταστρέψεις, θα ξέρει οτι το έκανες εσυ!

 

Τώρα για τον στύλο της ΔΕΗ, είναι πιο δύσκολη η καταστροφή του, και θα πρέπει να γίνεται μόνο αν το σκοτάδι δεν γίνει επικύνδινο για τους οδηγούς!

 

(Αν θες αεροβόλο πες μου :mrgreen: )

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θελω το αεροβολο σου για τρεις λαμπες.. Πειραζει να πουμε οτι επαθαν ταυτοχρονο black out μαζι???

 

Στο χωριο ολοι απ οτι εμαθα με εχουν βγαλει "ενα παιδι μετραει τα αστρα"!!! Οποτε με το που τα σπασω θα με ανακαλυψουν!! #-o

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρεπει να οργανωθεις πολυ σωστα. Απο κει και περα ολα ειναι οκ.
Αν μεταφερεται το τηλεσκοπειο,να το εχεις στην Αθηνα και οποτε μπορεις να φευγεις(εξωχικο,Παρνωνα κλπ)να το παιρνεις μαζι.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα: καρότσι, πάνες, μωρά, παρκοκρέβατο, γυναίκα κλπ κλπ. ούτε χρόνος, ούτε χώρος (στο αμάξι), ούτε αντοχές :( Για να το κατεβάσω στο εξοχικό πρέπει να αγκαρέψω τον κουνιάδο με το αμάξι του.

 

Οχι ομως μεσα απο Αθηνα. ΑΥτο ξεχασε το! Απο εδω δε φαινεται ουτε ο Βεγας.. [-(

 

Και αυτό απαντάει στην ερώτηση μου. Θα το κατεβάσω στο εξοχικό για καλοκαίρι (μιας και θα είμαι εκεί σχεδόν κάθε ΣΚ) και μετά βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Βέγας φαίνεται απο παντού! Τον έχω δεί απο το κέντρο του Αμαρουσίου στην Κηφισίας, φαινόταν ο Δίας, ο Βέγας, και ο Αρκτούρος! :)
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Και αυτό απαντάει στην ερώτηση μου.Θα το κατεβάσω στο εξοχικό για καλοκαίρι (μιας και θα είμαι εκεί σχεδόν κάθε ΣΚ) και μετά βλέπουμε...

 

Τη σωστότερη επιλογή έκανες :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε κατεβασε το δεν αξιζει η αθηνα καθολου. Μονο αποψε ισως αν πας κατα Σουνιο που εχει βρεξει ποσες μερες και εχει φυσηξει σα μ****ς και καπως η ατμοσφαιρα εχει καθαρισει. Συγνωμη για τη φρασεολογια! :mrgreen: Απλα ηθελα να δειξω την ενταση των μποφορ

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης