Jump to content

Παρατήρηση στην παραλία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πρόβλήματα ή γενικότερα πράγματα που πρέπει να προσέξω στην παρατήρηση στην άμμο της παραλίας??

 

Η αλμύρα μπορεί να επηρεάσει ή να κάνει ζημιά στα κάτοπτρα??Η άμμος??Αν φυσάει??

 

Τα ρωτάω γιατί η αστροβραδιά στη Χαλκιδική θα λάβει χώρα στην άμμο... :mrgreen: :mrgreen:

 

Όσοι έχουν σχετική εμπειρία παρακαλώ να απαντήσουν..ευχαριστώ.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από δική μου εμπειρία, έχει καταστραφεί ο τρίποδας από την άμμο. Όταν πήγα για πρώτη φορά στην παραλία για παρατήρηση, ο τρίποδας πήρε άμμο και με το άνοιξε-κλείσε (για να αυξηθεί το μήκος του) γδάρθηκαν τα πόδια, με αποτέλεσμα μετά από κανένα μήνα να είναι εντελώς άχρηστως. Γιά τα κάτοπτρα δεν γνωρίζω. Καλύτερα να ρωτήσετε ένα ειδικό. Η άποψη μου είναι να βάλετε κάτι πάνω στην άμμο και εκεί να στήσετε τα τηλεσκόπια. Τώρα τι θα είναι αυτό δεν ξέρω.

 

Καλές παρατηρήσεις!! :wink:

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοπεύουμε έτσι κι αλλιώς να στρώσουμε μουσαμά και τα dobson θα τα έχουμε σε κόντρα πλακέ...

Σε ευχαριστώ πάντως..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχου ακουσει πως κολαει αλμύρα απο τη θαλασα στο κατοπτρο που δυσκολα βγαινει.Αν ισχειουν αυτα που μου εχουν πει τοτε μην διανοηθεις να το βαλεις κοντα στη θαλασσα.

 

Ενας ποιο εμπειρος θα μας πει περισσοτερα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για παραλία γιατι τώρα που θα πάω στο χωριό μου, θα είναι μια καλύ τοποθεσία, υποθέτω πως είναι καλά τα χαμηλά ύψη στη θάλασσα μιας που δεν υπάρχει τιποτα...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αλατι ειναι καταστροφικο για τα κατοπτρα. Η διαρκεια ζωης της επιστρωσης αλουμινιου ειναι αναλογη της αποστασης του τηλεσκοπιου απο την θαλασσα.

Τεσπα με μια φορα δεν νομιζω να παθει και τιποτα αλλα εννοειται πως δεν θα πιτσιλιστει κανενας καθρεφτης με θαλασσινο νερο.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς όταν κάναμε κάτι αντίστοιχο δεν προβλέψαμε την άμμο πάνω στην στήριξη του dobsonian και το αποτέλεσμα ήταν να "λίνω" την στήριξη, να την καθαρίζω (με βουρτσάκι και λάδι), να περνάω λάδι στα γρανάζια (ένα ένα τα άτιμα) και ξανά από την αρχή γιατί δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα, από την πρώτη δουλειά. Γενικά μου πήρε περίπου 2-3 ώρες.....

Με μια μεγάλη σακούλα στην στήριξη θα γλύτωνα την δουλειά, αλλά όποιος δεν έχει μυαλό, έχει χέρια.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης