Jump to content

Bαλιτσάκια Celestron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν χωράνε τα προσοφθάλμια Baader Planetarium Hyperion στα βαλιτσάκια της Celestron ?
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον οχι , αλλα δεδομενου οτι στο εσωτερικο τα βαλιτσακια αυτα ειναι επενδυμενα με αφρωδες υλικο το οποιο μπορεις στην ουσια να κοψεις και να ραψεις οπως θελεις, τοτε με ενα μαχαιρακι θα εισαι ΟΚ :mrgreen:

 

Εαν αναφερεσαι στο αν χωρανε στο υψος εαν τα εχεις ορθια, νομιζω οριακα. Οπως σου ειπα ομως μπορεις να κοψεις το αφρωδες υλικο καταλληλα ετσι ωστε να χωρανε "ξαπλωτα".

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Foehammer σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω βρεί ένα τέτοιο βαλιτσάκι στο eBay http://cgi.ebay.com/NEW-CELESTRON-Eyepiece-Telescope-Accessory-METAL-CASE_W0QQitemZ170008468967QQihZ007QQcategoryZ74926QQrdZ1QQcmdZViewItem με τελική τιμή περίπου 42 ευρώ. Κατά τη γνώμη σου αξίζει η αγορά του? ή να ψάξω για κάτι άλλο.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα αυτό το βαλιτσάκι (με τους προσοφθάλιους) και ήταν πολύ καλό. Τα κοψίματα που έχει είναι πολύ στενά για τους (τεράστιους) Hyperion, αλλά, όπως είπε και ο Foehammer, μπορείς να τα μεγαλώσεις.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου, εχω βρει εδω στην Κυπρο σε καταστημα αντιστοιχο του δικου σας praktiker, παρομοιο βαλιτσακι με αυτο της Celestron, μεγαλυτερο(και σε υψος και σε πλατος, χωραει ανετα laptop με τα περιφερειακα του για να καταλαβεις)

με προσαρμοζομενο εσωτερικο για 18ΛΚ δηλαδη περιπου 30 ευρω (?). Ειναι τελειο και μπορεις να το γεμισεις με το ιδιο υλικο που εχει μεσα αυτο της Celestron και να το κανεις οπως το θελεις.

 

Ψαξε για κατι τετοιο πρωτα.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη ξέχασε το επειδή διαθέτω και το βαλιτσάκι και δύο τρία hyperion τα hyperion έχουν μεγαλύτερο ύψος από ότι το βαλιτσάκι.

Προσωπικά με βόλεψε μια τσάντα που είχα με πολλές θήκες οπότε πέρα από τα προσοφθάλμια βάζω και ένα σωρό αξεσουάρ.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από τις συμβουλές όλων σας, αποφάσισα να αγοράσω ένα soft case με πολλές μεταβλητές θήκες http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=011&item=320007312984&rd=1&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&rd=1
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, επειδή οι Hyperion, εκτός από «χειροβομβίδες» μοιάζουν πολύ σε διαστάσεις και με τους κλασικούς φωτογραφικούς φακούς, θα βοηθούσε πολύ και μια απλή τσάντα μεταφοράς φωτογραφικών ειδών. Όλες έχουν χωρίσματα που διαμορφώνονται εσωτερικά και οι τιμές τους ξεκινούν από τα 15 ευρώ.

 

Έχει τύχει να δω φίλους που τις χρησιμοποιούν για τους προσοφθαλμίους τους κι εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ μια για τα λοιπά εξαρτήματα και τους δευτερεύοντες προσοφθαλμίους μου.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε jpan έχω πάρει το ίδιο soft case βαλιτσακι κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωράει πολύ περισσότερα πράγματα απο το κλασικό μεταλικό βαλιτσάκι της Meade που είχα και το οποίο κάποια στιγμή πιτσίκαρε.

 

Νομίζω ότι θα μείνεις κι εσύ πολύ ευχαριστημένος.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης