Jump to content

Στα "Αιολικά Νέα" ολοσέλιδο astrolesvos.gr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σημερινό φύλλο της ημερήσιας τοπικής εφημερίδας της Λέσβου "Αιολικά Νέα" στην 3η σελίδα δημοσιεύεται αφιέρωμα στην Ομάδα Φίλων Αστρονομίας Λέσβου.

 

ainea250706w.jpg.3b2025675ebd0af1049b6d7eadb80e01.jpg

Η τρίτη σελίδα των "Αιολικών Νέων" με ατυχή τίτλο μάλλον...

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως την προηγούμενη Παρασκευή που συναντηθήκαμε για παρατήρηση είχε έναν διαολοαέρα :twisted: γύρω στα 6-7 μποφόρ οπότε η παρατήρηση μόνο ευχάριστη δεν ήταν και συν της άλλης αναγκαστήκαμε να τα μαζέψουμε κατά τις 11 μια που η κατάσταση ήταν ανυπόφορη.Πάντως ο δημοσιογράφος που μας επισκεύτηκε έστω και υπό αυτές τις συνθήκες έφυγε με θετικές εντυπώσεις.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά πάντα τέτοια και εμείς κάπως έτσι ξεκινήσαμε σαν ομάδα 12 ατόμων και φτάσαμε να κάνουμε και Σύλλογο με περίπου 65 άτομα!!!

Και σχεδόν από την αρχή κάναμε και ιστοσελίδα

 

http://www.astrothraki.gr/index.php

 

Καλή συνέχεια!!!!

 

Φιλικά Γιώργος

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.Εύχομαι και σε εσάς να τα εκατοστήσετε.

Προς το παρών υπάρχει ένας βασικός κορμός 4-5 ατόμων που διαθέτουμε και εξοπλισμό και άλλα 5-6 άτομα που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον οπότε η προοπτική της δημιουργίας συλλόγου φαντάζει κάπως μακρινή. Το πολύ θετικό πάντως είναι ότι έγινε μία αρχή που εύχομαι να φέρει και άλλο κόσμο κοντά μας.Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που βρήκα φίλους που αγαπούν την ερασιτεχνική αστρονομία καθώς και με το γεγονός της ομαδικής παρατήρησης στον σκοτεινό ουρανό του 'καμμένου' δάσους.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο αυτό είναι το βασικό πολλές φορές μια ομάδα 3-5 ατόμων φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα και ο ένας συμπληρώνει τα κενά του άλλου!!! και προχωράει καλύτερα η δουλειά. Η συνεργασία είναι το παν σε όλους τους τομείς.

 

Καλές παρατηρήσεις!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αλλη μια φορα τα συγχαριτηρια μου.Θυμαμαι περισι στο συνεδριο στην Αθηνα,οταν ειχα εκφρασει την απορια μου σε συντοπιτες μας για το αν μπορει να γινει κατι τετοιο στην Μυτιληνη,η αρνητικη απαντηση ηταν αμεση.

Πλησιαζει η Τεταρτη 2/8,που θα ειμαι στην Μυτιληνη,θα επικοινωνησουμε για να γνωριστουμε απο κοντα.Με ενδιαφερει και η εκδηλωση σας στην πολη σχετικα με τη σεληνη.

Φιλικα,Λεωνιδας,τηλ. 6974463730 :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας ευχαριστήσω κι εγώ όλους για τα καλά σας λόγια. Kostakis σίγουρα οι προθέσεις των συντακτών ήταν καλές. Άλλωστε μείναν κατενθουσιασμένοι από τηνπαρατήρηση που συμμετείχαν παρ' όλο που ο δυνατός αέρας μας τα χάλασε λίγο. Απλά το "χαζεύοντας" παραπέμπει σε ...αργόσχολους που δεν έχουν τι να κάνουν και χαζεύουν!!! Δεν πειράζει όμως, το υπόλοιπο δημοσίευμα ήταν αρκετά καλό κι έκανε αίσθηση στη Μυτιλήνη. Συζητήθηκε αρκετά σε πολλά "στέκια" της πόλης ενώ υπήρχε και χειροπιαστή ανταπόκριση. Σήμερα 3 άτομα μου τηλεφώνησαν να ζητήσουν περισσότερες πληροφορίες.

 

Λεωνίδα, σε περιμένουμε. Ελπίζω στις 9 Αυγούστου να είσαι ακόμη στο νησί για την εκδήλωση που ετοιμάζουμε. Μάλλον το Σάββατο το πρωί θα κυκλοφορήσει η ανακοίνωση και το πρόγραμμα της εκδήλωσης για την πανσέληνο του Αυγούστου. Και θα έχει αρκετές εκπλήξεις...!

Νεότερα θα ανακοινώσουμε κι από το βήμα του astrovox βέβαια.

73 de SV2BWD

Daniel

www.aegeanastronomy.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9/8,στις 10 το βραδυ αναχωρω για Πειραια.Θα τα πουμε ομως νωριτερα,ισως να παιζει καποια,εστω ατυπη εξορμηση το σαββατοκυριακο. :cry:
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης