Jump to content

Αστροδιακοπές!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρισα απο τις διακοπες μου και γω, απο δυτικη πελοποννησο, Ν.Ηλειας, Αρχαια Ολυμπία κλπ...

 

Φόρτωσα το γαιδούρι στο κακόμοιρο το Ford Focus, ήμασταν 3 ατομα με πραγματα για δεκα μερες και το Dobsonian, παραλιγο να σκασει το αυτοκινητο...

Ο θείος μου πρόσφατα αγόρασε ένα τροχόσπιτο και το εχει στήσει στην παραλία του Μπισκινόκαμπου(μετα τη Ζαχάρω, για όποιον ξέρει τα μέρη),και ενθουσιασμένος με την τελεσκοπιο-ιδέα, με πήρε να μείνουμε στο τροχόσπιτο οι 3 μας: εγώ, ο θείος μου, και το γαιδούρι (dob)...

 

Αστροδιακοπές λοιπόν, μπάνια την ημέρα, και βόλτες στο Ιόνιο με το σκάφος του θείου μου (ναι ξέρω, έχω καλό θείο! :P ), ταβερνάκια, μπαράκια...Μου βρήκε και ο θείος μου μια συνομίλικη που ήξερε και την έφερε να της δείξω με το τηλεσκόπιο τον ουρανό (ναι ξέρω, έχω καλό θείο! :P )

 

Αυτά....Να ξέρετε πως ένα τροχόσπιτο δεν στοιχίζει πολλά, βρίσκετε και με 2 χιλιάρικα μεταχειρισμένα σε αριστη κατάσταση!

 

5.jpg.256885a5020cf4f20e5d764b59c50326.jpg

το όλο σκηνικό λίγο πριν νυχτώσει, το τηλεσκόπιο κοιτα προς την θάλασσα δυτικα, τη σελήνη, που ήταν εκεί εκείνη τη μέρα...

 

4.jpg.c1e561d3ff6d9ea40e48c2fefe1d7bb0.jpg

η θέση του γαιδουριού μέσα στο τροχόσπιτο, καθώς και το βιβλίο που πήρα για να διαβάζω στην εξοχή(αναμενόμενο εεεε?)

 

3.jpg.e98c559d97912ee4c918ac2d853e23e4.jpg

το τροχόσπιτο με το γαιδούρι να ξεχωρίζει μέσα

 

2.jpg.e1019dfa1486c84a54adcb34bc161ea5.jpg

πόσο ευρύχωρη είναι η θέση που αναγκάστηκα να ταξιδέψω 400 χλμ...(αν δεν το δεχόμουν, αντίο Dobsonian)

 

1.jpg.c8ce1aeedc8c78484e9c354be191bc1b.jpg

φορτωμένο στο αυτοκίνητο το τηλεσκόπιο

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος, Αχιλλέα έκανες τη καλύτερη κίνηση, σπίτι, τηλεσκόπιο και σκοτεινός ουρανός μαζί. Ευτυχώς που έχεις dob γιατί αν είχες Lx90 η οποιαδήποτε τηλεσκόπιο με φακό μπροστά θα διαπίστωνες κάτι περίεργα στίγματα αλατιού. Εγώ έτσι τη πάτησα κι ας ήμουν 500μ απο τη παραλία.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως κατάλαβα οτι για σοβαρή παρατήρηση, να μπορώ να παω σε ουρανο τελειο, και να κατσω μεχρι το πρωι, πρεπει να βγαλω διπλωμα αυτοκινητου, 2 χρόνια εμειναν! :mrgreen:
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααχ, βλέπω τον συνδυασμό άμμου/θάλασσας/τηλεσκοπίου και ανατριχιάζω, όσο και αν δεν το θέλω! [-o<

Εδώ σε χωράφι έχω πάει το δικό μου και έχει γίνει μέσα στο χώμα...

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 χιλιάρικα μεταχειρισμένα σε αριστη κατάσταση!

 

Σε ευχαριστω.Δε ξερεις ποσο με διευκολληνες για αστροδουλεια ψανχω ενα

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης