Jump to content

ΕQ6 και Lightbridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Δεν ηξερα που να τοποθετησω το θεμα γιατι εμπεριεχει και κατι το οποιο θα μπορουσε να ειναι στο MASTROVOX.

 

Λοιπον ξεκιναω. Θελω να αγορασω τη στηριξη EQ6 PRO και το 12" MEADE LIGHTBRIDGE.

 

Οποτε οπως καταλαβαινετε θελω να στηριξω το σωληνα πανω στη βαση. Υπαρχουν υποδοχες στο τηλεσκοπιο αυτο ωστε να στηριξω καποια λαμαρινα η κατι τετοιο τελοσπαντων που να εφαρμοζει απανω στη βαση?

 

εχετε τιποτα προσθετες ιδεες??

 

ευχαριστω

Κωνσταντινος

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι αλλα προσεξε οτι το κεντρο βαρους ειναι μπροστα απο τα σιδερα οποτε τα δαχτυλιδια θα πιανουν και τα αυτα. Δε θα δημιουργηθει προβλημα? δε θα λυγισουν απο το σφιξιμο?

 

 

lbr12dobdlxlrg.jpg

 

 

 

δε νομιζω να ειναι εφικτο κατι τετοιο. Το σκεφτηκα αρχικα αλλα μαλλον ειναι αδυνατο

 

Αλλα ειναι καλη ιδεα ο ολος συνδυασμος αν ειναι εφικτος πιστευω..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε δαχτυλίδια δεν γίνετε. Θα πάρεις μια λαμαρίνα, όπως είπες, θα την τοποθετήσεις ανάμεσα στους κυλίνδρους και από κάτω της θα βάλεις ένα dovetail... \:D/
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ρωταω να δω. Εχει υποδοχες για βιδες το lightbridge???

 

Αυτο που λες ειναι αυτες οι πορτοκαλιες ραγες οπως και στα κατοδιοπρτικα celestron?? :-k

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις τρύπες για τις βίδες τις κάνεις εσύ.

Αυτά τα πορτοκαλί είναι dovetail, αλλά όχι απαραίτειτα πορτοκαλί, της skywatcher είναι μαύρα π.χ.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχνα το δεν συνεργαζονται, μην πας να κανεις την ζωη σου δυσκολη.

Η το lightbridge για dob η εναν σωληνα συμπαγη αν θελεις να μπει σε EQ-6 και να χεις ισημερινο τηλεσκοπιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο, αλλά ρώτησε κ απάντησα με...φαντασία :cheesy: Το dob είναι για να είναι dob και ειδικά αυτά με τον σπαστό σκελετό.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξηγειστε μου το τελευταιο. Καταλαβαινω οτι υπαρχει διαφορα αλλα που εντοπιζεται αυτη?

 

Γιατι δηλαδη το dob επειδη ειναι ετσι κατασκευασμενο να ειναι μονο για τη βαση dob?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, απλά όταν παίρνεις ένα dob το παίρνεις για να ευχαριστηθείς την ανεύρεση των αντικειμένων και κάποια στιγμή να γίνεις και εσύ ένας μικρός Γιώργος \:D/ \:D/ Αλλιώς παίρνεις την στήριξη κ έναν σωλήνα σκέτο για να τον τοποθετήσεις.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν είναι κλειστός ο σωλήνας, δε βλέπω που είναι το πρόβλημα να βάλεις ένα σωλήνα από Dob σε ισημερινή.... :-k

Εγώ αυτό έκανα με το δικό μου!

Βέβαια στα Orion τα δαχτυλίδια βγαίνουν και δεν είναι κολλημένα πάνω στο σωλήνα όπως σε άλλες γνωστές φίρμες και είναι πιο εύκολο το μοντάρισμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το έχεις ίδη οκ, αλλά αν δεν το έχεις γιατί να πάρεις το dob και όχι έναν σωλήνα κατευθείαν;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθετω φωτο του εν λογω τηλεσκοπιου. Κοιταξτε ποσο ωραια κατασκευη ειναι

 

lb2.jpg

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι πήρε το μάτι μου και για 16αρι σε πολύ προσιτή τιμή.

Μια ερώτηση: είναι υποχρεωτικό σε ανοιχτού σωλήνα σχεδιάσεις να καλύπτεται το οπτικό μονοπάτι με ένα μεγάλο μαύρο πανί?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα.. καλο ειναι ναι για να αποφευγουμε εστω και το παραμικρο φως. Γινεται πιο καλη η εικονα απ οτι καταλαβαινω.

 

Αλλα να ξερεις οτι αυτο το ανοιγμα στη μεση του τηλεσκοπιου το κανει να προσαρμοζεται πολυ πιο ευκολα στις εκαστοτε θερμοκρασιες!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε zantespear αν γνωρίζεις περισσότερα για το 16 πες μου πότε θα κυκλοφορήσει και φυσικα, αν επιτρεπεται, πού "πήρε το ματι σου" αυτη τη πληροφορία;;;
φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

evans:

Δίαβασα σε κάποιο τόπικ του cloudynights.com πως στην Αμερική υπάρχει η φήμη για meade 16αρι τιμή στην Αμερική 2000δολάρια

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/1124478/page/1/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

Ημερομηνία διάθεσης δεν υπάρχει

Ταυτόχρονά και η TS-gso ετοιμάζει και ένα 16αρι το οποίο ε'ιναι σχδόν έτοιμο προς διάθεση:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Board/reflectors/Number/1078516/page/0/view/collapsed/sb/5/o/o/fpart/all

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε θα περιμενω. Κοιτα κι εγω πιστευω πως το πιθανοτερο ειναι να το βγαλει και σε 16" αφου ειναι κλασικο πια.

 

Κι εγω ειμαι της αποψης πως ειναι χοντρη πατατα για μια εταιρια τετοια να μη βγαζει 16" σε αυτο το εξαιρετικα portable μοντελο. Ειναι επιτακτικη αναγκη κατα τη γνωμη μου. Σκεψου οτι μεχρι και η Orion optics εβγαλε μετα τις 12" και 14". Και αμεσως μετα 16". Το ζηταει ο κοσμος μωρε.. ειναι φτηνα τηλεσκοπια λογω βασης και φευγουν ευκολα.

 

Παντως θα ψαξω κι εγω και θα δωσω συντομα πληροφοριες

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεψου οτι μεχρι και η Orion optics εβγαλε μετα τις 12" και 14". Και αμεσως μετα 16".

 

Μα η Orion opticsι βγαζει πολυ καλυτερα τηλεσκοπια απο την Meade.Τα οπτικα τα φτιαχνει μονη της.Ειναι χειροποιητα,τουλαχιστον λ/6 P-V στο μετωπο κυματος και επιστρωσεις Hilux.Αν αντεχει η τσεπη σου προσφερει οπτικα λ/10.Φτιαχνει καθρεφτες μεχρι κ 24''

Για την στηριξη της να μην πω πολλα.Ειναι απλα εκπληκτικη.Για να σου δωσω να καταλαβεις πριν λιγες μερες ακολουθουσα ενα αεροπλανο σε μεγεθυνση 164Χ χωρις να το χασω καθολου.Με αλλες στηριξεις ουτε πλανητες δεν μπορω καλα καλα να ακολουθησω.

 

Αντιθετα η Meade φτιαχνει τα οπτικα της στην Κινα σε εργοστασιακη παραγωγη.Δεν σου εγκυατε κανεις οτι δε θα εχουν αστιγματισμο.(Πραγμα σπανιο αλλα παιζει κ αυτο το σεναριο)Κ το κυριοτερο ειναι πολυ ακριβη.

Μια απο τα ιδια κ η CELESTRON.

 

Τις ιδιες προδιαγραφες εχουν η SKYWATCHER κ η GSO αλλα τουλαχιστον πουλανε φθηνα.Ειναι πιο εντιμοι κατα τη γνωμη μου.

 

Με αυτα που λεω δε θελω να κανω διαφημιση.Αλλωστε η Orion optics δεν ειναι κ Obsession.Απλα ειναι καλυτερη απο τις πολυδιαφημισμενες εταιριες CELESTRON SKYWATCHER MΕΑDE

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οφειλω να πω οτι ειναι λιγο ακυρη αυτη η απαντηση που δινεις απο πανω μιας και δε μιλησα για ποιοτητα οπτικων αλλα για πολιτικη παραγωγης και διαφημισης και προωθηση προιοντων.

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρώ μέχρι περιστασιακά κυάλια. Υπάρχει μια περίπτωση να φύγω μόνιμα για επαρχία σε λίγο καιρό. Για αυτό το λόγο ψαχνόμουνα για τηλεσκόπιο. Εάν φύγω το μέρος από όπου θα παρατηρώ έχει σχετικά καλές συνθήκες και μπορεί να σηκώσει ένα μεγάλο νευτώνιο. Μπήκα και εγώ στο λούκι της διαμέτρου μια και από εξ' αρχής με ενδιαφέρουν τα dso. Από πολύ διάβασμα που έχω ρίξει εδώ αλλά και στο cloudynights έχω καταλήξει στα εξής:

1. Καμιά αντίρηση οτί τα orion είναι τρομερά τηλεσκόπια. Ειδικά η βάση τον dob όλοι την ζηλευουν

2. Τα orion έχουν τεράστια διαφορά ποιότητας από όλες τις made in china εταιρίες. Αλλά... Δεν είναι και οι πιο φτήνη. πχ . discovery optics δίνει 8αρι πυρέξ με διαγώνιο κοντα στα 350 δολάρια (λ/20 εγγυημένα) την ώρα που η orion για λ/10 ζητάει 500 λίρες αγγλίας. Βέβαια είναι ρίσκό η μεταφορά από Αμερική και τα τελωνεία σε σύγκριση με παραγγελία πο την aktistar που όλοι παραδέχονται οτί έχει πολύ καλό service.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οφειλω να πω οτι ειναι λιγο ακυρη αυτη η απαντηση που δινεις απο πανω μιας και δε μιλησα για ποιοτητα οπτικων αλλα για πολιτικη παραγωγης και διαφημισης και προωθηση προιοντων.

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο. :)

 

Οk φιλε KOTS.Απλα μολις διαβασα το ''ακομη κ η Orion optics'' μου φανηκε πως ηταν να ελεγες ακομη κ αυτη η χαλια εταιρια.Sorry :oops: :oops:

 

Φιλε zantespear δικιο εχεις.Οπως ειπα για τα Ο-Ο δεν ειναι κ Οbsession.

 

Αληθεια γιατι δεν φερνει καμια εταιρια στην Ελλαδα τα discovery,obsession ή τα jmi?Eιδικα τα discovery φαινονται πολυ καλα κ προσιτα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οk φιλε KOTS.Απλα μολις διαβασα το ''ακομη κ η Orion optics'' μου φανηκε πως ηταν να ελεγες ακομη κ αυτη η χαλια εταιρια.Sorry :oops: :oops:

 

Προς Θεου η εν λογω εταιρια ειναι εκπληκτικη και αξιοσεβαστη. Φοβερα οπτικα και ποιοτητα εξαιρετικη για τα χρηματα της.

 

 

Αληθεια γιατι δεν φερνει καμια εταιρια στην Ελλαδα τα discovery,obsession ή τα jmi?Eιδικα τα discovery φαινονται πολυ καλα κ προσιτα

 

Θα γινει και αυτο να εισαι σιγουρος. Απλα στην Ελλαδα μπορει να εχουμε εξελιχτει παρα πολυ τα τελευταια 12 χρονια (οσο ασχολουμαι και γνωριζω) αλλα εχουμε ακομα πολυ δρομο μπροστα μας.

 

Θα προτιμησω JMI και συγκεκριμενα αυτο εδω!!!

 

tel-jmi40.jpg

 

ntt40b.jpg

 

:shock: :shock: :shock: [/img]

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης