Jump to content

Τρίπτυχο Burnham στα ελληνικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς αν το βιβλίο του Burnham κυκλοφορεί στα ελληνικά και πού μπορώ να το βρω. Τα ίδια και για το βιβλίο του Peltier. Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Burnham σε καμία περίπτωση στα ελληνικά. Για το άλλο δεν ξέρω.

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο έργα στα αγγλικά και τα δύο από Amazon. Το Starlight nights του Peltier κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό σε ανατύπωση από το Sky and Telescope. To Amazon Αγγλίας είχε στοκ την τελευταία φορά που είδα.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Georgym,

 

You will enjoy reading Stalight Nights. I read it many years ago and it was a pleasure to read. Unfortunately, Leslie Peltier passed on in 1980, but we have this gem of a book of his. Hope you are able to secure a copy. I am aware that is available as a softcover book, but I spent years trying to locate the original hardcover book-and finally found one, and it was a never read copy with cover too.

Clear Skies. -Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα Fred,

Μιας και μιλάμε για βιβλία, σου έχω στείλει πληρωμή για το δικό σου βιβλίο το όποιο διαφημίζεις στην ιστοσελίδα μέσο PayPal από 10 Αυγούστου 2006.

Όπως καταλαβαίνεις ακόμα το περιμένω.

Φιλικά,

Χάρης Καμπάνης

Disclamer: The two most common elements in the Universe are Hydrogen and Stupidity.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Βασικά ένα βιβλίο ελληνικό με αρκετές παρατηρισιακές συμβουλές που μοιάζει με του Burnham (αλλά δεν έχει πίνακες, διαγράμματα, παρά ταύτα έχει σημειώσεις για πάρα πολλά DSO) είναι το βιβλίο του Πλακίδη "Η ονοματολογία, η μυθολογία και τα αξιοπαρατήρητα των αστερισμών" το οποίο περιέχει και πολλά στοιχεία ονοματολογίας για τα αστέρια/αστερισμούς.

 

Και είναι και σχετικά φθηνό (~15 ευρά για 1000 σελίδες). Νομίζω στην Πολιτεία έχουν 1-2 αντίτυπα. IMHO αξίζει

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Canopus,

 

Μηπως εχεις το μικρο ονομα του συγγραφεα καθως το ετος εκδοσης και τον εκδοτη; Με ενδιαφερει να το ψαξω για αγορα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα,

 

Σε ευχαριστω ... βρηκα ολα τα στοιχεια του βιβλιου στην ενοτητα που αναφερεις. Βλεπω αναφορες σε καποιο καταστημα με το ονομα "Πολιτεια" ... που ειναι βρε παιδια; Δεν το γνωριζω δυστυχως.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H "πολιτεία" είναι επί της Ασκληπιού στο κέντρο, πολύ κοντά στη στάση "Ακαδημία" των λεωφορείων. Εκεί είχα πάρει εγώ τη δική μου κόπια του Πλακίδη προ 2 ετών έναντι 12,90 Ευρώ (!!!!!!!!!!!!). Προφανώς ήταν η best value for money αγορά που έχω κάνει ποτέ...

 

Πάντως, σήμερα που πέρασα από εκεί δεν είχαν άλλο πλέον (προ 2μήνου υπήρχε ένα με 15 ευρά... ποιός από εδώ μέσα το χτύπησε? :cheesy: )

 

Πάντως πάρτο από την πρωτοπορία. Αξίζει 10000%. Το καλύτερο βιβλίο αστρονομίας στα ελληνικά IMHO (το Skywatch δεν πιάνει μία μπροστά του)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης