Jump to content

Ερωτηση για το Cartes du Ciel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ΧP ( ευτυχως οχι για πολυ ακομη χαρη στο knoppel :mrgreen: ) .

 

ΤΟ ciel το εχω κατεβασει απο διαφορετικες ιστοσελιδες κανω εγκατασταση αλα δε δουλευει.Μολις το επιλεξεω απο την επιφανεια εργασιας κανει να φορτωσει αλλα μετα τιποτα οποτε το κλρινω μονος μου με δεξι κλικ και μετα μου βγαζει οτι πρεπει να επιλεξω τερματισμο τωρα.

Εχω 1024 RAM αλλα δε νομιζω αυτο το προγραμμα να ειναι τοσο βαρυ , ωστε να χρειαζεται περισσοτερη .

 

Τι γραφετε ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω εγκαταστήσει σε πολλά XP απο 256ΜΒ μέχρι 1GB σε κανένα δεν είχα πρόβλημα . Προσπάθησε να δεις τι συμβαίνει με τα XP του υπολογιστή σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο έπαθα και εγώ εγκαθιστώντας την πλήρη έκδοση (με τα Ελληνικά).

Απεγκατέστησε το , κατέβασε και εγκατέστησε την βασική έκδοση και μετά εγκατέστησε εκεί πάνω τα Ελληνικά.

Πιθανότατα θα δουλέψει

Καλή επιτυχία :)

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα και θυμάμαι μια φορά ο amgamer μου είχε πει οτι χρειαζόταν να μειώσω την επιτάχυνση υλικού για την κάρτα γραφικών.Δούλεψε αλλά εκτότε όποτε εγκαθιστούσα το Cartes du Ciel, φόρτωνε κανονικά χωρίς να ήταν απαραίτητο να επαναλάβω αυτή την διαδικασία. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεσημερι εκανα εγκατασταση το πακετο χωρις τα Αγγλικα αλλα παλι τα ιδια .Θα ξαναδοκιμασω απο αλλη ιστοσελιδα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εβαλα να κατεβαινει το βασικο πακετο αλλα θα αργησω να το κοιταξω.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα...

Κάνε επανεγκατάσταση στην κάρτα γραφικών :wink:

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη με βρισκετε τεχνολογικα αναλφαβητο ... πώς γίνεται αυτο ?

 

Εχω την ATI RADEON X 700 αι το προγραμμα που τη ρυθμιζεις αλλα απ΄ ο,τι καταλαβα αυτο δε θα με βοηθησει .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί με τον υπολογιστή σου δώσανε ένα κάρο cd.Ένα από αυτά είναι της κάρτας γραφικών που θα λέει catalyst ή κάτι τέτοιο.Τρέξε για αρχή το προγραμματάκι αυτό.Αν δεν το βρεις το cd ή οτιδήποτε κατέβασε το catalyst από τη σελίδα της ΑΤΙ (περ. 16ΜΒ) ανάλογα με το μοντέλο της κάρτας σου.Ξέχασα βέβαια να σου πώ ότι θα πρέπει ν'απεγκαταστήσεις την κάρτα σου,πρώτα.

 

Δεξί κλικ στο My computer->Properties->(tab)Hardware->device manager->display adatpers->δεξί κλικ πάνω στο μοντελο της κάρτας σου->uninstall

 

Μέχρι να την ξαναεγκαταστήσεις (την κάρτα) και να ξαναρυθμίσεις τις επιλογές σου η οθόνη σου θα έχει μία μάλλον πρωτόγονη όψη.Είναι αναμενόμενο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το προγραμμα εγραφα πριν οτι εχω .Μου το ειχε κανει εγκατασταση ο τεχνικος οταν τον αγορασα ( μαζι με πολλα αλλα με αποτελεσμα τα CD που συνοδευαν το Θεοφραστο(το laptop) να μην εχουν καν ανοιχτει ).

Θα μπορουσα να το κανω κι απο τον πινακα ελεγχου λογικα ε ?

 

Οπως και να χει θα δοκιμασω το σιγουρο .

 

Μαλλον θα εχω παρεα μαζι μου οταν το επιχειρησω γιατι μπορει να παθω καρδιακο αν δω την οθονη ετσι οπως μου γραφεις . :D

 

Ευχαριστω πολυ .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σε μένα δεν δουλευει, κατι με ρωτά στην αρχη για γλώσσα και μετα ολο μπλε οθονες και τέτοια... program error κτλ.

 

οδηγους κάρτας vga και λοιπα,τα έχω όλα στην πένα...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΤο δικο μου η οθονη δε παθαινε τιποτα .Απλως το δουλευε και μετα εβγαζε το error .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για τις καθυστερημένες απαντήσεις αλλά η dial up...Μετά την απεγκατάσταση τρέξε το catalyst Αυτό είναι και τα drivers για την κάρτα γραφικών.Ρύθμισε την οθόνη σου (ανάλυση κτλ) και είσαι έτοιμος.

 

Θέλω να τονίσω ότι αυτή η διαδικασία είναι για να επανεγκαταστήσεις την κάρτα γραφικών σου και δεν είναι εγγυημένη λύση για το προβλημά με το cartes.Το cartes αν και καλό-όταν λειτουργεί-είναι ανοιχτού κώδικα κι έτσι μπορείνα παρουσιάζει πολλά κολλήματα με διαφορετικές λυσεις κάτα περίπτωση.Βέβαια μιλάμε για το cartes 2.75 και όχι για το cartes 3b.To δεύτερο είναι δοκιμαστικό και είναι απολύτως βέβαιο ότι θα έχει εκατοντάδες κολλήματα μεχρι να βγεί το κανονικό

 

Μια πιο σωστή προσέγγιση θα ήταν να στείλες mail στον κύριο που το συντηρεί σχετικά με το bug που σε "βασανιζει".Δες αν η σελίδα του προγράμματος έχει bug report.Λογικά θα πάρεις απάντηση,αφού αυτοί παρακαλάνε για προβλήματα να λύσουν.

Κουράγιο και περαστικά στον Θεόφραστο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης