Jump to content

Αγορά προιόντων μέσω ιντερνέτ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι γειά σας και χρόνια πολλά,

επειδή σκέφτομαι να αγοράσω από το εξωτερικό μια σειρά προσοφθάλμιων (σχετικά ακριβών), ζητώ τις συμβουλές των πιο έμπειρων και παλιών. Βλέποντας στο ιντερνέτ τις τιμές, σίγουρα είναι πιο φτηνά αλλά μήπως επιβαρύνονται με δασμούς όταν ερχονται στην ελλάδα? Αν επιβαρύντονται μήπως υπάρχει τρόπος να μην πληρωθούν? Η συσκευασία είναι ικανοποιητική ή υπάρχει κίνδυνος? Χρόνος παράδοσης? Τελικά αν συμψηφίσουμε όλα τα παραπάνω (και άλλους πιθανούς παράγοντες που δεν γνωρίζω) μήπως είναι καλύτερα να αγοραστούν από Ελλάδα?

Επίσης σημαντική βοήθεια θα ήταν αν μου γνωρίζατε εταιρίες που ασχολούνται με το αντικείμενο και έχουν σελίδα στο ιντερνέτ. Ιδιαίτερα βέβαια θα προτιμούσα εταιρίες από τις οποίες ήδη έχετε αγοράσει προιόντα. Γενικά οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

Κατά το παρελθόν έχω αγοράσει προσοφθάλμιους και άλλα μικρά σε μέγεθος αξεσουάρ από το αμερικανικό ηλεκτρονικό κατάστημα Adorama στο οποίο είχα βρει αρκετά φθηνότερες τιμές από τα εδώ καταστήματα. Ολες τις φορές τα προϊόντα παραδόθηκαν σχετικά γρήγορα (σε 10 ημέρες περίπου) και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με δασμούς στο τελωνείο. Γενικότερα, πιστεύω, ότι τα μικρά σε μέγεθος πακέτα δεν τυγχάνουν τόσο της προσοχής των τελωνείων.

 

Αν βρεις αρκετά φθηνότερες τιμές, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να το δοκιμάσεις. Θα ήμουν επιφυλακτικός όσον αφορά την αγορά ενός τηλεσκοπίου από την Αμερική, αλλά όσον αφορα κάποια μικρά αξεσουάρ ή φακούς, πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ultimate,

 

Ρίξε και μια ματιά στο http://www.astromart.com/classifieds.asp?g=1 όπου πιστεύω θα βρεις πολύ καλή ποικιλία και πολύ καλές τιμές.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gia sas apo kypro,

egw agorasa apo to Adorama to tileskopio mou (celestron nexstar 5i) to opoio mou esteilan taxidromikos xwris kanena provlima entos 10 imerwn.

Dystixws omws ena kouti tileskopioy einai poly megalo gia na perasei aparatirito apo to telwnio etsi plirwsa foro ( 15% VAT kai 4,2% dasmo).

Akoma kai etsi to tileskopio mou irthe poli pio fthina (misi timi) apo tis antistoixes times pou diafimizontai stin Ellada!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σέργιε,

 

Η εμπειρία σου είναι μία θετική σταγόνα στον ωκεανό από την έννοεια ότι και εγώ κάνω το ίδιο και με τα ίδια αποτελέσματα (δεύτερη θετική σταγόνα :wink: )! Δεν έχω καμία αντίρρηση να υποστηρίξω ντόπια καταστήματα αλλά όχι με 2x (και άνω) στην τιμή!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους

 

Υπάρχει οποιαδήποτε επιφύλαξη για παραγγελία μεγάλου τηλεσκοπίου (8 SCT) απο Αμερική? Σκέφτομαι τόσο την ακεραιότητα, όσο και την ευθυγράμμιση των κατόπτρων / φακών μετά το ταξίδι. Εχει κανείς εμπειρία απο τέτοιες αποστολές?

 

Ευχαριστώ

Τόλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλοι μου,

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που πράγματι βοήθησαν πολύ. Ευπρόσδεκτο και αν κάποιο άλλο μέλος θελήσει να διευκρινήσει ή να συμπληρώσει. Θα ήθελα να κάνω και κάποιες ερωτήσεις ακόμα που προέκυψαν κάθώς κοίταζα τις σελίδες που στείλατε:

1) Η αγορά της Ευρώπης δεν έχει συγκλονιστικές διαφορές από εμάς νομίζω, οπότε μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθούμε?

2) Τα μεταφορικά για ένα τηλεσκόπιο μαζί με την βάση του από Αμερική ξεπερνάνε τα 500 ευρώ? Ή πέτυχα σε περιπτώσεις? (αν και κοίταξα εκεί που με στείλατε)

3) Οι φόροι και οι δασμοί που περιγράφει ο φίλος από την Κύπρο προφανώς ισχύουν μόνο εκεί. Έχει κανένας ιδέα τι γίνεται στην Ελλάδα?

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gia sou file ultimate.

Ton proigoumeno mina parigila apo to www.adorama.com to

Accessory Kit tis Celestron ( 4 prosofthalmia, 1 Barlow 2x, 6 Filtra, & 1 Filtro gia tin selini ) me 82euro + 40 euro metaforika = 122 euro.

Apo auta pou ipologisa to telonio pou plirosa einai peripou 50% apo ta 82 euro SYNOLO 163 euro.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας φίλοι μου,

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που πράγματι βοήθησαν πολύ. Ευπρόσδεκτο και αν κάποιο άλλο μέλος θελήσει να διευκρινήσει ή να συμπληρώσει. Θα ήθελα να κάνω και κάποιες ερωτήσεις ακόμα που προέκυψαν κάθώς κοίταζα τις σελίδες που στείλατε:

1) Η αγορά της Ευρώπης δεν έχει συγκλονιστικές διαφορές από εμάς νομίζω, οπότε μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθούμε?

2) Τα μεταφορικά για ένα τηλεσκόπιο μαζί με την βάση του από Αμερική ξεπερνάνε τα 500 ευρώ? Ή πέτυχα σε περιπτώσεις? (αν και κοίταξα εκεί που με στείλατε)

3) Οι φόροι και οι δασμοί που περιγράφει ο φίλος από την Κύπρο προφανώς ισχύουν μόνο εκεί. Έχει κανένας ιδέα τι γίνεται στην Ελλάδα?

Σας ευχαριστώ

Επειδη εκτος απο ερασιτεχεις αστρονομος ειμαι και εκτελωνιστης σου λεω οτι αποΗΠΑ υπολογισε 30% περιπου επιπλεον δασμους & φοπους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
panagosg tha mporouses na gineis ektelonisteis se kati pou isos paraggilo apo Ameriki?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης