Jump to content

Πρόγραμμα εκδηλώσεων ΟΦΑ στα πλαίσια των Δημητρίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ 19-29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2006

 

19-29/9, Δ/νση Αρχιτεκτονικού Δήμου Θεσ/νίκης (Αγγελάκη 13)

- Έκθεση αστρονομικής φωτογραφίας με θέμα το μοναδικό φαινόμενο της Έκλειψης Ηλίου της 29ης Μαρτίου 2006, όπως την αποτύπωσαν με τον φακό τους ερασιτέχνες αστρονόμοι – φωτογράφοι στο ακριτικό Καστελόριζο, το μόνο κομμάτι ελληνικής στεριάς όπου η ολικότητα ήταν ορατή σε όλη τη μεγαλοπρέπειά της.

- Έκθεση αστρονομικών ομοιωμάτων και κατασκευών που αναπαριστούν και διευκολύνουν την κατανόηση του φαινομένου.

- Παράλληλη προβολή σχετικών Video.

 

Εγκαίνια Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2006, ώρα 20:30

-----------------------------------------

 

Πέμπτη 28/9, Κεντρική Βιβλιοθήκη Δήμου Θεσσαλονίκης (Εθν. Αμύνης και Αλ. Σβώλου γωνία)

Διάλεξη της Δρος Ελένης Χατζηχρήστου (Master & PhD Αστροφυσικής), με θέμα “Ενεργοί γαλαξιακοί πυρήνες – Υπερμεγέθεις μελανές οπές”

 

Ώρα 20:00

-----------------------------------------

 

Παρασκευή 29/9, Πλατεία Αριστοτέλους

Βραδιά αστρονομικής παρατήρησης.

Από τις 8.30 μ.μ. μέλη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας θα δώσουν στο κοινό την ευκαιρία να θαυμάσει, μέσα απο τηλεσκόπια, τους κρατήρες και τις ”θάλασσες” της Σελήνης, τον πλανήτη Δία και τους δορυφόρους του καθώς και άλλες ομορφιές του φθινοπωρινού ουρανού.

-----------------------------------------

 

20-28/9, Παρουσιάσεις – Ομιλίες με εκλαϊκευμένα αστρονομικά θέματα σε σχολεία της πόλης

 

-----------------------------------------

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

Αλεξανδρείας 113 (περιοχή Μαρτίου)

54646 Θεσσαλονίκη

Τηλ: 2310 423133

http://www.ofa.gr

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ 19-29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2006

 

[

Παρασκευή 29/9, Πλατεία Αριστοτέλους

Βραδιά αστρονομικής παρατήρησης.

Από τις 8.30 μ.μ. μέλη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας θα δώσουν στο κοινό την ευκαιρία να θαυμάσει, μέσα απο τηλεσκόπια, τους κρατήρες και τις ”θάλασσες” της Σελήνης, τον πλανήτη Δία και τους δορυφόρους του καθώς και άλλες ομορφιές του φθινοπωρινού ουρανού.

-----------------------------------------

 

 

Τελεια!Θα ειμαι και εγω μαζι με τον Τηλεμαχο εκει!(με τα τηλεσκοπια μας εννοειται)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους σας παιδιά!!! μακάρι να μπορούσα να έρθω.

 

Η Θεσσαλονίκη είναι η πόλη που αγαπώ και μου αρέσει μετά την Αλεξανδρούπολη.

 

Καλή επιτυχία αν και είναι δεδομένη αφού την διοργανώνει ο ΟΦΑ.

 

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περυσι μου εμενα Θεσ/νικη ειχα βρει τη χαρα μου .Συχνοτατες αστρονομικες εκδηλωσεις απαντησεις σε αποριες μου ... .

Και η εκθεση στο Αλατζα Ιμαρετ .Οι εκδηλωσεις ειναι πανεμορφες και τ αμελη του Ο.Φ.Α. υπομονετικα και φιλικα .Σας ευχαριστουμε παιδια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Ειχα την χαρα να παρεβρεθω στα εγκαινια της Αστρονομικης Εκθεσης που εγινε εχθες το βραδι στην Θεσσαλονικη!

Συγχαρητηρια στους διοργανωτες για την τοσο ομορφη παρουσιαση και την εκθεση των φωτογραφιων που επελεξαν απο το φαινομενο της ολικης εκλειψης του Ηλιου στις 29-3-2006.

Οσοι εισαστε Θεσσαλονικη δεν επιτρεπετε να μην κανετε μια επισκεψη απο την Αγγελακη 13 :D

Οσοι εισαστε περιφερειακα της Θεσσαλονικης, αξιζει να κανετε μια βολτα για να την δειτε!!!

Σημερα που ηταν και 1η μερα, υπηρχαν και αρκετα τευχη της ειδικης εκδοσης που ειχε κανει η εφημεριδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ σε συνεργασια με τον Ο.Φ.Α. με φωτογραφιες απο την ολικη εκλειψη απο το Καστελλοριζο τα οποια διανεμηθηκαν δωρεαν.

 

Επισης σε ενα κεντρικο σημειο του χωρου ειναι ενα μεγαλο πανο οπου υπαρχουν φωτογραφιες που εχουν βγαλει καποια μελη του ΦΟΡΟΥΜ μας και χαρηκα πολυ γι αυτο! \:D/ Αν θυμαμαι καλα,μεταξυ αλλων ειδα του Τηλεμαχου Αθανασιαδη, του κ. Αγιομαμιτη (αν θυμαμαι καλα το ονομα του... :? )

 

Ειχε αρκετο κοσμο αλλα δυστυχως δεν ειχα την μηχανη μαζι μου για να βγαλω φωτογραφιες γενικοτερα... :(

Ειδα παντως φωτογραφο στον χωρο, καθως η εκδηλωση ειναι στα πλαισια των "41ων Δημητριων" και εκανε ενα περασμα και ο αντιδημαρχος πολιτισμου Βασιλης Γακης.Αν πετυχω φωτογραφια καπου θα σας την δειξω, εκτος αν ξαναπερασω να δς την εκθεση και βγαλω και δικες μου :wink:

 

Ευχομαι καλη συνεχεια στους διοργανωτες και να την δουν οσοι περισσοτεροι ανθρωποι γινετε.

 

Επομενο ραντεβου:

Παρασκευή 29/9, Πλατεία Αριστοτέλους

Βραδιά αστρονομικής παρατήρησης.

Από τις 8.30 μ.μ. μέλη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας θα δώσουν στο κοινό την ευκαιρία να θαυμάσει, μέσα απο τηλεσκόπια, τους κρατήρες και τις ”θάλασσες” της Σελήνης, τον πλανήτη Δία και τους δορυφόρους του καθώς και άλλες ομορφιές του φθινοπωρινού ουρανού.

 

:cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ιστοσελίδα του Ομιλου μπορείτε να βρείτε λινκ με φωτογραφίες απο τα χθεσινά εγκαίνια. Δυστυχώς άργησα λίγο και δεν φωτογράφισα τους επισήμους.

 

http://www.ofa.gr

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Pleiades" έγραψε:

Επισης σε ενα κεντρικο σημειο του χωρου ειναι ενα μεγαλο πανο οπου υπαρχουν φωτογραφιες που εχουν βγαλει καποια μελη του ΦΟΡΟΥΜ μας και χαρηκα πολυ γι αυτο! \:D/ Αν θυμαμαι καλα,μεταξυ αλλων ειδα του Τηλεμαχου Αθανασιαδη.

 

 

Oh yes!!!!! :mrgreen:

 

 

δεν ήρθα όμως ακόμα να δω τη έκθεση... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!!!

 

Σημερα ειναι η τελευταια μερα σχετικα με τις εκδηλωσεις με θεμα την αστρονομια που γινοντε στην Θεσσαλονικη.

 

Σας μεταφερω απο την σελιδα του www.ofa.gr την αλλαγη του χωρου σχετικα με την αστροπαρατηρηση που θα γινει σημερα το βραδακι! (καιρου επιτρεποντος) \:D/ :cheesy: =D>

 

 

!!! ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/9, στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου

 

Βραδιά αστρονομικής παρατήρησης. Από τις 8.30 μ.μ. μέλη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας θα δώσουν στο κοινό την ευκαιρία να θαυμάσει, μέσα απο τηλεσκόπια, τους κρατήρες και τις "θάλασσες" της Σελήνης, τον πλανήτη Δία και τους δορυφόρους του καθώς και άλλες ομορφιές του φθινοπωρινού ουρανού.

 

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου, λόγω προεκλογικής ομιλίας στην πλατεία Αριστοτέλους.

 

υ.γ. Τηλεμαχε ελπιζω να προλαβες να πας στην εκθεση τελικα :wink:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις ανεβασα στο σαιτ του ΟΦΑ http://www.ofa.gr και τις σημερινες φωτογραφίες απο το αστροπάρτυ. Ευτυχώς ο καιρος ηταν καλός και ηρθε αρκετός κόσμος. Αφου ειδαμε οσο Δια προλάβαμε, κατόπιν η βραδυά πέρασε μόνο με σεληνιακή παρατήρηση μεχρι την δύση της.

 

Τηλέμαχε είσαι και εσύ μέσα...

 

Ανδρέας Βοσινάκης

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξίζουν πραγματικά πολλά συγχαρητήρια στον ΟΦΑ για όλες τις εκδηλώσεις που πραγματοποίησε στην Θεσσαλονικη το τελευταίο δεκαήμερο! Ξέρω πόση κούραση, τρέξιμο και ώρες θα χρειάστηκαν για να στηθούν όλα αυτά αλλά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο!!!! Μπράβο για άλλη μία φορά παιδιά, πάντα τέτοια! =D> =D> =D>

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν μια πολυ όμορφη βραδια η περασμενη Παρασκευη και εγινε ακομα ομορφοτερη για οσους απο εμας ειχαμε την ευκαιρια να κατεβουμε στην παραλια για να δουμε τα αστρα και την Σεληνη η οποια και ηταν το κεντρικο μας ενδιαφερον...:)

Ειχε αρκετο κοσμο που εδειξε ενδιαφερον απο ολες τις ηλικιες.

 

Δυστυχως δεν ειχα αρκετο χρονο να αφιερωσω ωστε να δω απο ολα τα τηλεσκοπια οπως ηθελα :cry:

Ευχομαι να υπαρξει συντομα κι αλλη παρομοια εκδηλωση και να μπορεσω να παρακολουθησω περισσοτερο. :)

 

Προσπαθησα να βγαλω και καποιες φωτογραφιες μεσα απο καποια τηλεσκοπια... η καλυτερη μου προσπαθεια ειναι εδω :

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=2650

Και ευχαριστω τον Παναγιωτη για την βοηθεια του και την καλη του διαθεση, οπως και ολα τα μελη του ΟΦΑ φυσικα =D> =D> =D>

 

Φιλικα, Γιάννα.

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις ανεβασα στο σαιτ του ΟΦΑ http://www.ofa.gr και τις σημερινες φωτογραφίες απο το αστροπάρτυ. Ευτυχώς ο καιρος ηταν καλός και ηρθε αρκετός κόσμος. Αφου ειδαμε οσο Δια προλάβαμε, κατόπιν η βραδυά πέρασε μόνο με σεληνιακή παρατήρηση μεχρι την δύση της.

 

Τηλέμαχε είσαι και εσύ μέσα...

 

Ανδρέας Βοσινάκης

 

τωρα τις ειδα

Ειμαι και εγω ακριβως διπλα στον Τηλεμαχο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης