Jump to content

EQ6 Pro + Celestron C 9 1/4;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σου πρότεινα να φύγεις απο το 9 1/4 και να στραφείς σε ένα καλό διοπτρικό ED 103 ή στο VC 200L

 

Λαθος!!!! Γιατι με 3500 παιρνει μονο ενα σωληνα αντε 6 ιντσων. Γιατι δε θα παει να παρει το KONUS που ειναι για τα σκουπιδια. Αντε να παρεις KONUS για να το κανεις finder. Οχι και κυριο τηλεσκοπιο.

 

Ο μονος λογος που αποφευγουμε παντα τα διαθλαστικα ειναι το μεγαλο τους κοστος. Οπτικα δε συγκρινονται. Ειναι οντως τα καλυτερα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε aquarious να ξερεις κατι και να το εχεις παντα μεσα στο μυαλο σου. Οπτικα παντα μιλαω, ενα κατοδιοπτρικο με διορθωτικη πλακα, κοινως ενα Schmit cassegrain μιας διαμετρου Α δεν ειναι σε καμια περιπτωση καλυτερο απο ενα νευτωνιο κατοπτρικο της ιδιας διαμετρου Α.

 

Στο κατοδιοπτρικο τα ειδωλα σου ειναι πιο σκοτεινα. Μεγαλο F και η διορθωτικη πλακα μεσα καθως και τα πολλα κατοπτρα μειωνουν το contrast του ειδωλου. Οχι οτι θα δεις τεραστια διαφορα αλλα μια διαφορουλα την εχει. Προτιμησε ενα νευτωνιο που ο οπτικος του σχεδιασμος ειναι σαφως καλυτερος και προσφερει φωτεινωτερα ειδωλα. Στα κατοδιοπτρικα το διπλωμενο F τετραγωνιζεται και δεν αθροιζεται γι αυτο κιολας βλεπεις ενα 8" σμιτ κασεγκρεν με F=2000mm και οσο ανεβαινεις καταληγεις στις 16" με F=4500mm.Στα νευτωνια αθροιζεται το F.

 

H βαση που εχεις διαλεξει να αγορασεις ειναι εκπληκτικη. Αν θες πολυ ενα κατοδιοπτρικο επελεξε το C11 το οποιο ειναι εκπληκτικο οργανο. Αν θες κατι σε νευτωνιο τοτε το 12" της ORION OPTICS ειναι ο καλυτερος συνδυασμος!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε aquarious,

 

Να έχεις υπ΄όψιν σου ότι το seeing στην Ελλάδα είναι ανεκτό μεχρι 1400mm περίπου εστιακή απόσταση.

 

 

Δηλαδη με μεγαλυτερη εστιακη αποσταση ποιο ειναι το προβλημα?Ρωτω επειδη το δικο μου 14'' Ο-Ο εχει 1645 mm

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε aquarious,

 

Να έχεις υπ΄όψιν σου ότι το seeing στην Ελλάδα είναι ανεκτό μεχρι 1400mm περίπου εστιακή απόσταση.

 

 

Ε?? δε το επιασα αυτο.. για να ειμαι ειλικρινης μου διεφυγε η κουβεντα αυτη. Τι εννοεις δηλαδη?

 

Γιατι εχω δει απο τηλεσκοπια με εστιακη αποσταση 2500 και ειναι τελεια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν ολιγοις...

 

Αν σου αρεσε το setup EQ6PRO + C9.25 παρτο χωρις να φοβηθεις τιποτα. Ατυχηματα συμβαινουν και στα μιξερακια του φραπε αλλα και στα υπερπολυτελη αυτοκινητα. Οτι φτιαχνεται το φτιαχνουμε.

 

Εαν σου αρεσε αλλα θελεις να δεις και αλλες επιλογες, κρατα την βαση που ειναι υπεραρκετη για το σκοπο που θελεις αλλα και θα σε κρατησει πιθανοτατα για οσο καιρο ασχολεισαι με το αθλημα. Απο σωληνες πολλη πραματεια. Παρε το C9.25 το οποιο εχει και υψηλη αξια μεταπωλησης και αν δεν σου κατσει δωστο μεσα και χτυπα κατι αλλο. Την βαση κρατα την.

 

Win-win situation.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλή εβδομάδα,

Σας διαβάζω όλους με πολύ προσοχή και ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σας.

 

Για να βοηθήσω λίγο την συζήτηση. Όπως είχα πει, το ενδιαφέρον μου είναι για την ώρα μόνο η οπτική παρατήρηση. Όχι η φωτογράφιση.

Θέλω να ανέβω σε ίντσες (από τα μικρά διοπτρικά που έχω) και να τις συνδυάσω με μία ρομποτική στήριξη.

Το τηλεσκόπιο και η βάση θα χρησιμοποιηθούν σε μέρος με γνώμονα να μην μετακινούνται (δεν θα χρειαστεί να μπει ο εξοπλισμός σε αυτοκίνητο παρά μόνο όταν αγοραστεί - με το καλό!), και σε περιοχή με λίγη φωτορύπανση εώς πολύ λίγη.

 

Η εμπειρία μου είναι μόνο σε μικρά διοπτρικά (80mm) και στα MAK127 SKYWATCHER, και το νευτώνειο 150/750 της ίδιας εταιρίας. Δεν έχω κοιτάξει ποτέ μέσα από ένα Schmit cassegrain αλλά ούτε και σε μεγάλου διαμέτρου νευτώνειο. Επομένως, δεν έχω καμμία ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιον συγκεκριμένο τύπο, παρά μόνο σε αυτόν που θα μου δώσει την καλύτερη οπτική απόδοση στα χρήματα που συζητάμε (περίπου 1800 € - αν είναι και πιο λίγα, εννοείται κανένα πρόβλημα

 

Επίσης οι βάσεις που έχω είναι μόνο αλτιζιμουθιακές - και η μόνη ισημερινή που έχω χρησιμοποιήσει ειναι η EQ-3. Επόμενως και εδώ στερούμαι γνωριμίας με ρομποτικές ισημερινές και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Η άγνοια μου στα παραπάνω είναι που κάνει τις απόψεις και εμπειρίες σας, πολύ σημαντικές για την απόφασή μου για να μην πω καθοριστικές.

 

Τώρα με όλα τα παραπάνω δεδομένα αν γνωρίζετε τον καλύτερο συνδυασμό με κόστος από 3500€ και κάτω, θα ήμουν πολύ ευγνώμων να τον διαβάσω.

 

Με εκτίμηση σε όλους,

aquarius

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λες για το 10" κατοπτρικό της skywatcher πάνω στη βάση που λες;

Ή το http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=767718&CFTOKEN=28476136

 

Επικοινόνισε με κάποιο κατάστημα ή , αφού είσαι Θεσσαλονίκη, επισκέψου κάποιο.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης