Jump to content

Η Γενική Σχετικότητα περνάει αυστηρές εξετάσεις


terring

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι προβλέψεις του Αϊνστάιν για το πώς η βαρύτητα δημιουργείται από παραμορφώσεις του χωροχρόνου επιβεβαιώθηκαν στο αυστηρότερο μέχρι σήμερα τεστ, τη δοκιμή της σχετικότητας στα ακραία βαρυτικά πεδία που δημιουργούν τα άστρα νετρονίων :wink: .

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=738954&lngdtrid=252

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο in.gr:

Οι μετρήσεις δείχνουν ότι οι εξισώσεις της γενικής σχετικότητας ευσταθούν με ακρίβεια 1 προς 20.000, ή 0,05%.

 

Αυτή η πολύ μικρή απόκλιση πως εξηγείται?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μμμμ :-k :-k :-k :-k

 

Δεν ξέρω καμία θεωρία που να περιγράφει οποιοδήποτε φαινόμενο με 100% ακρίβεια..

 

έτσι θα πρέπει να είναι η Θεωρία των ΠΑΝΤΩΝ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο in.gr:

Οι μετρήσεις δείχνουν ότι οι εξισώσεις της γενικής σχετικότητας ευσταθούν με ακρίβεια 1 προς 20.000, ή 0,05%.

 

Αυτή η πολύ μικρή απόκλιση πως εξηγείται?

 

Νομίζω ότι εννοείς 0.00005%..

 

Όλα τα πειραματικά αποτελέσματα στην φυσική έχουν απόκλιση από το θεωρητικό αποτέλεσμα (εξαρτάται όμως μέχρι ποιο δεκαδικό ψηφίο). Οι αποκλίσεις προέρχονται από τα σφάλματα στις μετρήσεις των διαφόρων τιμών, δηλαδή από την ακρίβεια των οργάνων κ.α. Πάντα παίρνουμε τα αποτελέσματα που μας επιτρέπουν τα όργανα και η τεχνολογία μας. Και πάντα έχουμε και κάποιο σφάλμα +/- .

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μμμμ :-k :-k :-k :-k

 

Δεν ξέρω καμία θεωρία που να περιγράφει οποιοδήποτε φαινόμενο με 100% ακρίβεια..

 

έτσι θα πρέπει να είναι η Θεωρία των ΠΑΝΤΩΝ...

 

 

Ακόμα και στην θεωρία των πάντων οι πειραματικές τιμές θα έχουν κάποια απόκλιση από τα θεωρητικά αποτελέσματα, από κάποιο δεκαδικό ψηφίο και μετά..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δύσκολο με τη Θεωρία των πάντων είναι πως θα είμαστε σίγουροι ότι όντως είναι η θεωρία των πάντων... :-k ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δύσκολο με τη Θεωρία των πάντων είναι πως θα είμαστε σίγουροι ότι όντως είναι η θεωρία των πάντων...

Μπα… Εγώ πιστεύω ότι μετά από 100 χρόνια θα ψάχνουμε την θεωρία των υπερπάντων... :wink:

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης