Jump to content

Το θαυμαστό Σύμπαν


terring

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Σύμπαν είναι γεμάτο με καταπληκτικά φαινόμενα, αντικείμενα και καταστάσεις, πολλά από τα οποία ξεπερνούν και την ποιο τρελή φαντασία :roll: . Ας δούμε μερικά από αυτά.

 

Τα σωματίδια της ύλης που ξέρουμε αποδείχτηκε πως έχουν και μια αντίθετη εκδοχή τους. Για παράδειγμα ενώ στην δική μας ύλη το ηλεκτρόνιο έχει αρνητικό ηλεκτρικό φορτίο, στην λεγόμενη αντιύλη έχει θετικό φορτίο! Όταν ίσες ποσότητες ύλης και αντιύλης ενώνονται, εξαϋλώνονται παράγοντας τεράστιες ποσότητες ενέργειας σύμφωνα με τον τύπο του Άλμπερτ Αϊνστάιν E=m*c^2.

 

Η κβαντική φυσική μας λέει πως αντίθετα με ότι πιστεύουμε, στο «κενό» διάστημα παρασκευάζονται «εικονικά» υποατομικά σωματίδια που δημιουργούνται συνεχώς και καταστρέφονται. Τα εφήμερα αυτά μόρια γεμίζουν κάθε κυβικό εκατοστόμετρο του διαστήματος με μια ορισμένη ενέργεια (η λεγόμενη Ενέργεια του Κενού) που, σύμφωνα με τη γενική θεωρεία της σχετικότητας, παράγει μια αντιβαρυτική δύναμη που επεκτείνει το Σύμπαν. Κανένας όμως δεν ξέρει τι προκαλεί πραγματικά την επιταχυνόμενη επέκταση του κόσμου.

 

Τα κβάζαρ είναι φωτεινά σήματα που λάμπουν σε μας από τις άκρες του ορατού κόσμου και υπενθυμίσουν στους επιστήμονες τη χαοτική παιδική ηλικίας του κόσμου μας. Τα κβάζαρ απελευθερώνουν περισσότερη ενέργεια από εκατοντάδες γαλαξίες μαζί, ίσως από τερατώδεις μαύρες τρύπες στις καρδιές των απόμακρων αυτών γαλαξιών.

 

Τα νετρίνα είναι ηλεκτρικά ουδέτερα ελάχιστης μάζας στοιχειώδη σωματίδια που μπορούν να περάσουν τα πάντα ανεμπόδιστα, ακόμα και το σώμα σας. Αυτά τα μόρια-φαντάσματα παράγονται στην εσωτερική κάυση των άστρων καθώς επίσης και στις εκρήξεις σουπερνόβα.

 

Οι γαλαξίες, όπως τα ζώα στη Γη, καταβροχθίσουν ο ένας τον άλλο. Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας «τρώει» αυτή τη περίοδο έναν από τους δορυφόρους του, ενώ γύρω του είναι διεσπαρμένα πολλά αστρικά σμήνη, υπολείμματα προηγούμενων κανιβαλισμών.

 

Τα βαρυτικά κύματα είναι παραμορφώσεις του χωροχρόνου που προβλέπονται από τη γενική θεωρεία της σχετικότητας του Einstein.Τα κύματα ταξιδεύουν με την ταχύτητα του φωτός, αλλά είναι τόσο αδύναμα που οι επιστήμονες ίσως να ανιχνεύσουν μόνο όσα δημιουργούνται κατά τη διάρκεια κολοσσιαίων κοσμικών γεγονότων, όπως οι συγχωνεύσεις μαύρων τρυπών. Τα προγράμματα LIGO και LISA είναι δύο ανιχνευτές με σκοπό να ανακαλύψουν τα κύματα.

 

Μέχρι το 1995 οι μόνοι γνωστοί πλανήτες στον κόσμο ήταν αυτοί του ηλιακού συστήματος. Από τότε οι αστρονόμοι έχουν ανακαλύψει (μέχρι τον Ιούνιο του 2006) περισσότερους από 190 εξωηλιακούς πλανήτες, από γιγάντιους κόσμους αερίων μέχρι βραχώδης νάνους που γυρίσουν γύρω από κόκκινους νάνους. Μέχρι στιγμής δεν έχουν εντοπιστεί πλανήτες με ζωή, αν και ίσως να είναι ποιο συχνοί από ότι νομίζουμε.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=318401

 

Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι η Σκοτεινή Ύλη αποτελεί τον μείζον όγκο του Σύμπαντος, αλλά δεν μπορεί να ανιχνευθεί άμεσα χρησιμοποιώντας τις τρέχουσες τεχνολογίες. Η Σκοτεινή Ύλη ίσως είναι νετρίνα, αόρατες μαύρες τρύπες, πλανήτες, σκοτεινοί γαλαξίες κ.λ.π.. Πρόσφατα η ύπαρξη της Σκοτεινής Ύλης επιβεβαιώθηκε. http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=732494&lngDtrID=252

 

Επίσης γνωστή ως CMB, η Ακτινοβολία Υπόβαθρου είναι ένα αρχέγονο περίσσευμα από την Μεγάλη Έκρηξη. Ανιχνεύθηκε αρχικά κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '60 ως ραδιοθόρυβος που φάνηκε να προέρχεται από παντού στο διάστημα. Η CMB θεωρείται ως μια από τις σημαντικότερες αποδείξεις της Μεγάλης Έκρηξης. Οι πρόσφατες ακριβείς μετρήσεις από το πρόγραμμα WMAP τοποθετούν τη θερμοκρασία CMB σε -455 βαθμούς Fahrenheit (- 270 Κελσίου).

 

Εάν μια ριζοσπαστική θεωρία για τη βαρύτητα είναι σωστή, τότε σε όλο το ηλιακό σύστημά υπάρχουν χιλιάδες μικροσκοπικές μαύρες τρύπες, κάθε μια με το μέγεθος ενός ατομικού πυρήνα. Σε αντίθεση με τις μεγάλες, οι μίνι-μαύρες τρύπες είναι αρχέγονα περισσεύματα από τη Μεγάλη Έκρηξη και επηρεάσουν τον χωροχρόνο διαφορετικά λόγω της στενής ένωσής τους με μια πέμπτη διάσταση.

 

Ασφαλώς αυτά δεν είναι παρά μερικά μόνο από τα θαύματα του Σύμπαντος, ένος απέραντου κόσμου του οποίου είμαστε και εμείς ένα κομμάτι του. Είμαστε ο τρόπος που το Σύμπαν εξερευνάει τον εαυτό του, όπως είπε και ο αείμνηστος αστρονόμος Carl Sagan.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εξηγησεις τι νοημα εχουν τετοια γενικα και αοριστα post-εκθεσεις ιδεων ισως καταλαβω και εγω.......
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εξηγησεις τι νοημα εχουν τετοια γενικα και αοριστα post-εκθεσεις ιδεων ισως καταλαβω και εγω.......

 

...σου τρωει το χωρο?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εξηγησεις τι νοημα εχουν τετοια γενικα και αοριστα post-εκθεσεις ιδεων ισως καταλαβω και εγω.......

 

Τρόφη για σκέψη και αναζήτηση για τους νεώτερους στον χώρο. just like me.

 

Μπορεί να μην είναι ολοκληρωμένες οι αναφορές αλλα αποτελούν μία γρήγορη αναφορά σε στοιχεία που καποιοι μπορούν να τα ψάξουν περισσότερο η αυτους που τα αγνοούσαν να τα γνωρίσουν η αυτους που τρομάζουν στην θέα τεράστιων κειμένων η ολόκληρων τόμων να πάρουν μια σύντομη ιδέα για την απεραντοσύνη του COSMOS

 

Οσοι τα γνωρίζουν ε δε τρέχει και τίποτα, προσθέστε κάτι στα παραπάνω ανταλλάξτε απόψεις και πάνω απο όλα ΒΟΗΘΗΣΤΕ τον κόσμο που μπαίνει εδω (οχι μονο αυτοι που γράφουν αλλα κια περαστικοί ανώνυμοι), αυτη ειναι η σημασια ενος forum.

 

Εμένα τουλάχιστον με προβλημάτισαν ορισμένα απο τα παραπάνω και τα έψαξα παραπάνω.

 

φιλικά

pentraks

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X [-X Αυτου του ειδους τα αρθρα εμενα ειναι τα αγαπημενα μου, και τα θεορω πολυ ποιο συμαντικα απο τις απλες ερωτησεις που γινονται σε αλλες δημοσιευσεις, και αυτο γιατι βαζουν αυτους που δεν εχουν μπει ιδη, στο κλιμα της πραγματικοτητας, που πολοι απο εμας δυστυχως, δεν εχουν συνειδητοποιησει ακομα οτι υπαρχει... Και πραγματικα συνχαιρω τον Τerring για καθε δημοσιευση που εχει κανει, πραγματικα μου αρεσαν όλλες... =D> =D>
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι καν αρθρο, μιλαει επι παντος επιστητου χωρις να αναλυει τιποτε. Υπαρχει η αστρονομικη εγκυκλοπαιδεια που μπορει να γραψει οποιος θελει και αναλυτικα για καποια απο αυτα τα θεματα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, να μην αποπάρουμε το παιδί κι όλας!! Μια χαρά ήταν το κείμενό του!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εξηγησεις τι νοημα εχουν τετοια γενικα και αοριστα post-εκθεσεις ιδεων ισως καταλαβω και εγω.......

 

Γιώργο νομίζω πως τελικά τον χρειάζεσαι τον ... Ifikratis σου :D

 

Ιφικράτη, παρακολουθείς? :arrow:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι αυτα τα κειμενα σαν αυτο ειναι πολυ καλα για τα ατομα που πρωτομπαινουν στο χωρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας. Συμφωνω οτι ειναι ανευ ουσιας σε ενα τετοιο χωρο που εχουμε συζητισει χιλιαδες φορες αυτα τα ιδια, αλλα οσο να ναι φιλτατε Γιωργο ειναι πολλοι περισσοτεροι οι νεοι απο τους παλιους.

 

Καλα εκανε και το ποσταρε πιστευω. Μη τη μπαινετε στο παιδι. Για καλο το εκανε και οχι για κακο! Ηρεμια πια :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εξηγησεις τι νοημα εχουν τετοια γενικα και αοριστα post-εκθεσεις ιδεων ισως καταλαβω και εγω.......

Σκοπός μου ήταν να καταγράψω με λίγα λόγια κάτι από το μεγαλείο του κόσμου που μελετάμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες. Δεν ξέρουν όλοι οι άνθρωποι τόσα περί αστρονομίας όσα ξέρουμε εσύ, εγώ και πολλοί άλλοι χρήστες εδώ. Κάποιοι ξέρουν τα βασικά και όχι τυχόν νέες ανακαλύψεις όπως για την πιθανότητα ύπαρξης μικροσκοπικών μαύρων τρυπών (ούτε εγώ παλιότερα γνώρισα για αυτό) ή την Ακτινοβολία Υπόβαθρου. Δεν νομίζω να είναι τόσο άσχημο να μαθαίνει κάποιος νέος στο φόρουμ νέα πράγματα για τον κόσμο που τον περιβάλει, και ίσως να μην ξέρει 8-[ .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύγε terring για τις δημοσιεύσεις σου! Συνέχισε ακάθεκτος! :wink:
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, όταν διαβάζουμε τα post ενός νέου μέλους της κοινότητάς μας, δεν πρέπει να αγνοούμε ένα πολύ βασικό στοιχείο: τον ενθουσιασμό και τη χαρά του που μοιράζεται αυτή την ιστοσελίδα και τη διάθεσή του να εκδηλώσει (για πρώτη φορά ίσως) τα συναισθήματα που του γεννά η ενασχόληση με την Αστρονομία. Με τον καιρό, τα περισσότερα μέλη «φιλτράρουν» μόνα τους τις δημοσιεύσεις τους και τις εντάσσουν με λειτουργικότητα στο forum (βέβαια υπάρχουν και χτυπητές εξαιρέσεις...). Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να διαβάζουμε άλλη μιά φορά για γνωστά πράγματα από τη στιγμή που κάποιος τώρα τα ανακαλύπτει, τώρα παθιάζεται και τώρα ξεκινά το ευγενές χόμπυ της ερασιτεχνικής Αστρονομίας. Ποιός ο λόγος να αποθαρρύνουμε κάποιον που ίσως αύριο μπορεί να γνωρίζει και να μεταδίδει πολύ περισσότερα από τον καθέναν μας; Το astrovox είναι κατεξοχήν τόπος εισόδου ενός «αρχάριου» στις αστρονομικές αναζητήσεις, όπως είναι και τόπος για τις ανησυχίες «προχωρημένων» ερασιτεχνών με εξειδικευμένες απαιτήσεις.

 

Αυτός ο τρόπος γραφής λοιπόν, ενώ θα ήταν πρόβλημα αν ήταν μόνιμος και γενικευμένος, είναι παραπάνω από αποδεκτός όταν προέρχεται από νεοεισερχόμενα μέλη. Κι ας θυμηθούμε ότι όταν πριν από πολλά χρόνια εμείς ανακαλύπταμε την Αστρονομία, δεν είχαμε σε ποιόν να πούμε τη χαρά μας...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο terring,εγω βρηκα πολυ ουσιαστικη την παρουσιαση σου,οπως και την απαντηση του Στεφανου.Πιστευω οτι οι παρουσιασεις σου ειναι κατι που ελλειπε απο το αστροβοξ. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης