Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πέδεψε λίγο το τρύπημα του σωλήνα, αλλά τελικά όλα καλά.

100_6067.jpg.210034108183231f62ff71bb3eacfd8b.jpg

100_6056.jpg.76b1f2eb002cc32a2816383e9f985693.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=37513#37513

Σε αυτό το thread η παραπομπή για τον άτλα(ντα?),το site (taki's page ή κατι τέτοιο) έχει οδηγίες κατασκευής για red dot finder με κόκκινο led.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άραγε, θα μπορούσε να γίνει κάποιο αυτοσχέδιο red-dot finder με αυτά τα pointers που έχουν σε συνέδρια κλπ;;

 

Οχι με laser pointer αλλα με σκοπευτρο κοκκινης κηλιδας για οπλα. Βασικα ειναι ιδια με αυτα για τηλεσκοπια, αν η κηλιδα ειναι πολυ φωτεινη για το βραδυ, μια μικρη αντισταση 10-12 kΩ για μειωση της εντασης του φωτος κανει δουλεια. Αυτη ηταν η λυση που ειχα ακολουθησει στο χειροποιητο dob μου. Αργοτερα πηρα quikfinder αλλα θα μπορουσα να ειχα μεινει με το σκοπευτρο κοκκινης κηλιδας για οπλα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, η αρχή λειτουργίας των red-dot finder και των lazer pointer είναι τελείως διαφορετική. Τα red-dot δεν στέλνουν καμία δέσμη στον ουρανό. Η κηλίδα είναι εικονική και οφείλεται στην ανάκλαση της άκρης μιας πολύ λεπτής οπτικής ίνας που φωτίζεται στην άλλη άκρη της με κοινό κόκκινο φως (από led, όχι lazer). Αν θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα αρκετά ισχυρό κόκκινο lazer ως finder, θα προέβαλε στον ουρανό μιά κόκκινη δέσμη κι όχι κηλίδα. Θα λειτουργούσε δηλ. όπως τα green-lazer που αγαπά πολύ κι ο Γιώργος :cheesy:. Διευκρινίζω ότι για να φανεί η δέσμη ενός κόκκινου lazer στον ουρανό, απαιτείται πολλή περισσότερη ισχύς απ' ότι σε ένα green lazer. (Γι αυτό έχουμε συμβιβαστεί στη χρήση πράσινων αντί για κόκκινα lazer που θα ήταν ογκώδη και ενεργοβόρα).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα προσπαθήσει να φτίαξω ένα red-dot finder παλιότερα. Η αρχή λειτουργίας του είναι πολύ απλή. Ουσιαστικά βάζεις ένα led να φωτίζει από κάτω ένα τζαμάκι τοποθετημένο σε γωνία 60 μοιρών με τον σωλήνα.

 

Η προσπάθεια μου απέτυχε λόγω έλλειψης υλικών για το σώμα της κατασκευής.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο μιας και μπορείς να αγοράσεις ένα σχετικά φτηνά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είπα laser εννοούσα τα μικρα φτηνά που κυκλοφοράνε και δεν πανε πάνω από μερικά μέτρα, προβαλλόμενα πάνω σε κάτι. Αλλά αφού λέτε ότι γίνεται με led, κάτι παραπάνω θα ξέρετε...

 

Θα ήταν καλή φάση να βάλω κάτι πάνω στα κιάλια μου! :mrgreen: :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι έψαξα λίγο, υπάρχει και η παραλλαγή για το red dot όπου το led περνάει μέσα από ένα pinhole και έναν απλό κυρτό φακό (εστιασμένο) και απλά πέφτει πάνω στο μάτι, όπως στο σχήμα

 

dotdiag.png

 

Μπορεί να γίνει πολύ απλά ακόμα και με κουτάκι από φιλμ!! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι έψαξα λίγο, υπάρχει και η παραλλαγή για το red dot όπου το led περνάει μέσα από ένα pinhole και έναν απλό κυρτό φακό (εστιασμένο) και απλά πέφτει πάνω στο μάτι, όπως στο σχήμα

Μπορεί να γίνει πολύ απλά ακόμα και με κουτάκι από φιλμ!! :mrgreen:

 

Δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί το σχήμα, τι εννοείται ότι φτιάχνεις

μ'αυτό για να το βάλεις στα κιάλια σου;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάταξη είναι ως εξής: κουτάκι με μπαταρίες, led, μπροστά από το led μια μικρή τρύπα και ένας κυρτός φακός μικρής εστιακής απόστασης. Κοιτώντας μέσα από το φακό προβάλλεται πάνω στο μάτι σου μια κουκίδα, και κρατώντας και το άλλο μάτι στον ουρανό είναι σαν να προβάλλεται στον ουρανό.

 

Δεν ξέρω αν ρωτάς κάτι άλλο...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην καλή παρέα.

Θα ήθελα κάτι σχετικό για να μην ανοίξω νέο θέμα.

Εστω ότι έχουμε/φτιάξαμε ένα red dot finder ή διαθέτουμε ένα telrad/rigel και θέλουμε, όπως ο Βαγγέλης να το προσαρμόσουμε στα κυάλια μας. Τί πατέντα κάνουμε γι'αυτό αν δεν θέλουμε να στραφούμε στα έτοιμα; Αν υπάρχει κάτι παλαιότερο στο forum και δεν το έχω εντοπίσει σας παρακαλώ να μου το θυμήσετε.

Ευχαριστώ και χαιρετώ

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάταξη είναι ως εξής: κουτάκι με μπαταρίες, led, μπροστά από το led μια μικρή τρύπα και ένας κυρτός φακός μικρής εστιακής απόστασης. Κοιτώντας μέσα από το φακό προβάλλεται πάνω στο μάτι σου μια κουκίδα, και κρατώντας και το άλλο μάτι στον ουρανό είναι σαν να προβάλλεται στον ουρανό.

 

Δεν ξέρω αν ρωτάς κάτι άλλο...

 

Μμμ, νομίζω ότι κατάλαβα, όμως εάν το φως του led δεν είναι

πολύ εξασθενημένο (με αντιστάσεις κλπ.), θα έχεις μόνιμα ένα

"τυφλό" μάτι με το οποίο δεν θα μπορείς να κάνεις παρατήρηση,

έτσι δεν είναι;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην καλή παρέα.

Θα ήθελα κάτι σχετικό για να μην ανοίξω νέο θέμα.

Εστω ότι έχουμε/φτιάξαμε ένα red dot finder ή διαθέτουμε ένα telrad/rigel και θέλουμε, όπως ο Βαγγέλης να το προσαρμόσουμε στα κυάλια μας. Τί πατέντα κάνουμε γι'αυτό αν δεν θέλουμε να στραφούμε στα έτοιμα; Αν υπάρχει κάτι παλαιότερο στο forum και δεν το έχω εντοπίσει σας παρακαλώ να μου το θυμήσετε.

Ευχαριστώ και χαιρετώ

Μπορείς να φτιάξεις ένα ανάποδο L, το οποίο θα βιδώνεται στο ήδη υπάρχoν (L) που στηρίζει τα κιάλια στο τρίποδο.

Στη ελεύθερη πλευρά του πατεντο-L , θα βιδώσεις το finder.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MARINOS πολύ καλή ιδέα!

 

Για τη φωτεινότητα του led, σίγουρα παρεμβάλλεται αντίσταση 1kΩ, κάπου εκεί . Δες

http://www.btinternet.com/~mike.hanlon/unit_power_finder.htm

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια ερώτηση. Τα led δουλεύουν μόνο σε 3V, δηλαδή 2 ΑΑ μπαταρίες; Δε γίνεται να δουλέψουν στο 1.5V έτσι ώστε να βάλουμε μόνο μια μπαταρία, για μικρότερο μέγεθος της όλης κατασκευής;;

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια ερώτηση. Τα led δουλεύουν μόνο σε 3V, δηλαδή 2 ΑΑ μπαταρίες; Δε γίνεται να δουλέψουν στο 1.5V έτσι ώστε να βάλουμε μόνο μια μπαταρία, για μικρότερο μέγεθος της όλης κατασκευής;;

Οι παλιές καλές κόκκινες led χρειάζονται 2,2 V περίπου πόλωση για

να αρχίσουν να άγουν. Υπάρχουν και κάποιες που σ'αυτή την τάση

"βγάζουν μάτι". Οι δύο μπαταρίες ΑΑ είναι ένας τρόπος, καλύτερο είναι

όμως να χρησιμοποιήσεις μία μπαταρία λιθίου (στρογγυλή/πλακέ πχ. CR2032),

που παρέχει λιγότερα μιλλιαμπερόρια,

αφού στο σκοτάδι χρειάζεσαι ελάχιστη φωτεινότητα (άρα μεγάλη αντίσταση).

Έχω red-dot που δουλεύει με τέτοια μπαταρία γιά πάνω από 2 χρόνια.

Χρειάζεται προσοχή στην κατασκευή γιατί οι μπαταρίες λιθίου δεν

τα πάνε καλά με τα βραχυκυκλώματα, έχουν την τάση να σκάνε.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα είναι σε σειρά με το LED να συνδεθεί μία ωμική αντίσταση για να μην δημιουργείται βραχυκύκλωμα. Μπορει να μπεί και μία μεταβλητή αντίσταση για ρύθμιση της φωτεινότητας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως η μεταβλητή αντίσταση ή κάποιο ποτενσιόμετρο θα είναι η καλύτερη λύση. Και η μπαταρία λιθίου με προκαλεί, λόγω του ότι είναι πιο οικονομική σε χώρο από τις δύο ΑΑ...

 

Επίσης, αντί για το pinhole, μπορεί να βάλει κανείς τυπωμένη ζελατίνα μαύρη με κενά λευκα (διαφανή δηλαδή) ομόκεντρους κύκλους και έτσι εμφανίζονται τρεις φωτεινοί κόκκινοι κύκλοι!! Δείτε

 

telrad.png

 

(Ίσως ο mod να έπρεπε να μεταφέρει όσες δημοσιεύσεις για το αυτοσχέδιο red dot σε ένα νέο θέμα στο Mastrovox...)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα ακόμη σχέδιο για καλύτερη κατανόηση

 

scotch6.gif

 

Να σημειωθεί πως η pinhole πρέπει να τοποθετηθεί στην εστία του φακού... Απ'ότι είδα, αυτό επιτυγχάνεται με δοκιμές. Η τρυπίτσα είναι στο σωστό σημείο αν, κοιτάζοντας ένα συγκεκριμένο αστέρι και μετακινώντας το κεφάλι, δεν παρατηρείται παράλλαξη, δηλαδή η κουκίδα παραμένει πάνω στο αστέρι...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να φτιάξεις ένα ανάποδο L, το οποίο θα βιδώνεται στο ήδη υπάρχoν (L) που στηρίζει τα κιάλια στο τρίποδο.

Στη ελεύθερη πλευρά του πατεντο-L , θα βιδώσεις το finder.

Χρήστο ευχαριστώ.Μου έδωσες ιδέα ίσως και για μονοκόμματο διπλό L (στυλ κεραυνού). Αλήθεια αυτές τις βίδες , τις γνωστές των τριπόδων που πάνω βιδώνουμε το L ή τη φωτ. μηχανή μας, τις αγοράζουμε από κάπου ή τις φτιάχνουμε εμείς;

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, υπάρχει μια βασική αρχή για τους ερευνητές (finders), που αν δεν τηρείται δεν προσφέρουν τίποτα στο ψάξιμο του πεδίου: Και τα δύο μάτια πρέπει να βλέπουν ταυτόχρονα το οπτικό πεδίο (το ένα μέσα από τον ερευνητή), ιδίως στoυς ερευνητές με μοναδιαία μεγέθυνση (red dot). Αν το ένα μάτι βλέπει ελεύθερα τον ουρανό και το άλλο ένα τυφλό πεδίο με την κόκκινη κηλίδα/κύκλο στη μέση, είναι θέμα δευτερολέπτων να χαθεί η ευθυγράμμιση των ματιών (να διασταυρωθούν οι οπτικές τους διαδρομές αντί να είναι παράλληλες). Φυσικά τότε αλλού προβάλλεται η κηλίδα και αλλού βλέπει το ελεύθερο μάτι, οπότε προκύπτει σύγχυση. Κάθε red-dot finder λοιπόν προβάλει την κηλίδα σε διαφανές μέσο ώστε το μάτι να βλέπει ανεμπόδιστα.

 

Ακόμη και με τα οπτικά finder που έχουν κάποια μεγέθυνση (4Χ-10Χ) αυτός είναι ο τρόπος ψαξίματος όταν ο ερευνητής είναι ...straight (όχι angled γωνίας 90°). Αρχικά φέρνουμε το αστεράκι που βλέπουμε στον ερευνητή, πάνω στο αστεράκι που βλέπουμε με το ελεύθερο μάτι, στρέφοντας το τηλεσκόπιο. Στη συνέχεια φροντίζουμε το κεντράρισμά του στο σταυρόνημα. Κι ενώ το δεύτερο βήμα γίνεται και με τους angled ερευνητές, το πρώτο είναι δυνατό μόνο με τους straight.

 

Συνεπώς, σε οποιοδήποτε τηλεσκόπιο ένας τουλάχιστον ερευνητής πρέπει να είναι staight για να χρησιμοποιείται η μέθοδος ταυτόχρονης παρατήρησης και με τα δύο μάτια.

 

Νίκο, οι βίδες με το σπείρωμα για τη στήριξη φωτογραφικής μηχανή δεν έχουν το στάνταρ σπείρωμα των βιομηχανικών βιδών, οπότε μπορεί κανείς να τις βρεί μόνο σπάνια σε καλά φωτογραφικά καταστήματα είτε σαν ανταλακτικό για τρίποδο είτε ως μέρος άλλου μηχανισμού. Έχω δει κάποιες φορές βίδες της hama με λαβή σε σετ των τριών-τεσσάρων. Αυτές τις μέρες θα είμαι στην πρωτεύουσα, αν τύχει και τις δω κάπου θα σας ενημερώσω.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, εγώ αυτό που διάβασα είναι ότι η τρυπίτσα μπαίνει στην εστία του φακού και έτσι η κουκίδα που βλέπεις είναι εστιασμένη στο άπειρο, γι'αυτό και μπορείς να κοιτάς και με τα δύο μάτια... Τελοσπάντων, δε μένει παρά να το δοκιμάσω!

 

Όσο για τις βίδες, είναι 1/4" με 20 βόλτες ανά ίντζα. Εγώ νομίζω πως στο Praktiker βρήκα, όταν έφτιαχνα το barn door...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, οι βίδες με το σπείρωμα για τη στήριξη φωτογραφικής μηχανή δεν έχουν το στάνταρ σπείρωμα των βιομηχανικών βιδών,

 

Διαφωνώ.Μπορεί να στάθηκα τυχερός αλλά μια βίδα με σπείρωμα 1/4" ταιριάζει σε όλες τις μηχανές και τα κυάλια... καλά ίσως το "όλες" να παραείναι απόλυτο αλλά ταιριαζει σίγουρα στην zenith μου ,στην minolta την καινουργια, στα δύο ζευγάρια κυάλια bresser ... εν ολίγης δεν έχω βρει κάποια που να μην ταιριάζει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά μια βίδα με σπείρωμα 1/4"

 

Αυτό δεν είναι το σπείρωμα, είναι η διάμετρος... Το σπείρωμα είναι 20 βόλτες ανά ίντζα... Σε ένα μαγαζί που είχα πάει για να πάρω ράβδο με βόλτες για το barn door, το άτομο δεν ήξερε τι είναι οι "βόλτες/ίντζα" και έκατσα και τις μέτρησα χοντρικά επί τόπου με χάρακα!!!! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης