Jump to content

Μπραβο Celestron!


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παροτι δεν ειμαι fan των goto δεν μπορω παρα να χειροκροτησω την Celestron για την νεα σειρα NexStar SE που εχουν πορτοκαλι χρωμα :cheesy:

 

http://www.celestron.com/c2/category.php?CatID=13

 

Απο τα 4 της σειρας πιο ενδιαφερον κατ εμε δειχνει το NexStar 5 ως σχεση τιμης/αποδοση. Το 8, καθοτι αρκετα μεγαλο, προβληματιζομαι αν στηριζεται επαρκως στο πηρουνι με ενα "μπρατσο". Προτιμοτερο στην κλασσικη στηριξη πηρουνι με δυο "μπρατσα".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο εμενα προσωπικα, εμφανισιακα δε μου αρεσουν καθολου. Ετσι οπως ειναι το μπρατσο του μου θυμιζει τηλεφωνο!

 

Και δε το εμπιστευομαι καθολου το 8αρι στο tracking αφου το βαρος θα ειναι αρκετο για να κρατηθει απο ενα μονο πηρουνι.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι έχει εξαιρετικό tracking - μιλάω από την εμπειρία που είχα σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο, το απλό 8i. Το πρόβλημά του ήταν η ισορροπία όταν θέλησα να το "φορτώσω" με διαγώνιο 2" και βαριά προσοφθάλμια. Τότε έλυσα το πρόβλημα με την εγκατάσταση των Ray's brackets. Ωστόσο, φαίνεται ότι σε αυτό το μοντέλο το πρόβλημα ισορροπίας έχει λυθεί από τη μαμά του, αφού ο σωλήνας - αν έχω καταλάβει καλά - συγκρατείται στο μπράτσο με dovetail και μπορεί κανείς να αλλάξει εύκολα το κέντρο βάρους. Όμως ακόμα και με αυτές τις βελτιώσεις, για φωτογραφία ΔΕΝ κανει και ας έχει θύρα autoguide. Τα μοτέρ εξακολουθούν να είναι τα ίδια με το παλιό μοντέλο, με πολύ μεγάλο backlash για αστροφωτογραφικές εφαρμογές. Από την άλλη είναι πολύ ελαφρύ και ως grab-and-go 8ιντσο τηλεσκόπιο είναι εξαιρετικό! Νομίζω και ο φίλος Kostakis που το χρησιμοποιεί ως δεύτερο θα συμφωνήσει με τα παραπάνω :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω για το 5". Στον Πάρνωνα το 5" που ειχα (παλιό μοντέλο), έκανε μια χαρά tracking και το go-to (:oops:) λειτουργούσε άψογα με αρκετά πρόχειρη ευθυγράμμιση. Θα έλεγα ότι μέχρι τις 6" είναι πολύ χρήσιμα τηλεσκόπια, ανάλογα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του καθενός. Συμφωνώ για την φωτογραφία.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 5-ιντσο με $799 είναι μια χαρά αλλά ποιος δίνει πολύ παραπάνω (βλέπε τιμή εδώ) για κάτι που ούτως ή άλλως είναι αρκετά μικρό για deep sky;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρία μου με το Nexstar 5i ήταν αρκετά καλή για παρατήρηση. Το tracking όταν το τηλεσκόπιο δεν ήταν φορτωμένο ήταν μια χαρά. Για αστροφωτογράφιση όμως, είναι γεγονός ότι ο συγκεκριμένος τρόπος στήριξης δεν είναι καλός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογράφιση όμως, είναι γεγονός ότι ο συγκεκριμένος τρόπος στήριξης δεν είναι καλός.

 

Ομως αυτη η σειρα εχει και ενα αλλο καλο.. ο οπτικος σωληνας αφαιρειται και μπορει να χρησιμοποιηθει η βαση στηριξης ως πλατφορμα για piggyback, στο Nexstar 5 μαλιστα ο τριποδας εχει και ενσωματωμενο wedge. Δειχνει ενδιαφερον.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι όλα τα τηλεσκόπια παρόμοιου τύπου ως 6" λίγο πολύ έχουν τα ίδια προβλήματα με το tracking και σίγουρα δεν μπορεί κανείς να περιμένει περισσότερα.

Η κατάργηση του πιρουνιού δεν μου άρεσε καθόλου και ειδικά στο 8".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω πιστεύω ότι το μονό στήριγμα είναι αρκετό μόνο μέχρι 5-6 κιλά του σωλήνα (όσον αφορά alt-az στηρίξεις). Η Celestron όμως ήθελε να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό των ETX και αυτό έκανε χωρίς μεγάλο ενδιαφέρον στην ποιότητα (ως συνήθως), τουλάχιστον για τόσο χαμηλές τιμές.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες!Ειναι το ευκολοτερο τηλεσκοπιο που ειχα ποτε(το ΕΤΧ απαιτουσε λεπτομερεστερο στησιμο)_και ως δια ....μαγειας ακριβεστατο ως προς τον εντοπισμο και παρακολουθηση.Το στηνεις περιπου Βορρα,ευθυγραμμιζεις τα βελακια του σωληνα για μηδενισμο υψωσης,και εφυγες.(Να φανταστεις το τριποδο δεν το χρησιμοποιω μια που οπου το ακουμπησω δουλευει αριστα).Το προτεινω ανεπιφυλακτα σαν το απολυτο φορητο στη μεσαια κατηγορια.Οντως μετριο στην αστροφωτογραφηση(οχι ομως κακο,μια που σε alt-az στηριξη μου βγαζει ευκολα 15").Οι βραχιονες "Ray's"κανουν οντως δουλεια,και το βγαλσιμο του σωληνα,για τοποθετηση ενος μικρου αποχρωματικου ειναι θεμα 10"(κυριολεκτικα).

I LOVE IT =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν στην καινούρια έκδοση αφαιρείται ο σωλήνας, πάντως στο δικό μου δεν αφαιρείται. Αν όμως κάποιος θέλει να φωτογραφήσει piggyback ή Celestron (και η scopetronix νομίζω) βγάζει ένα εξαρτηματάκι το οποίο μπαίνει πάνω στον σωλήνα και επιτρέπει την τοποθέτηση piggyback φωτογραφικής (δέστε στο οπισθόφυλλο ενός Sky & Telescope του 2002-2003 περίπου που έχει τη διαφήμιση του Νexstar).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες!Ειναι το ευκολοτερο τηλεσκοπιο που ειχα ποτε(το ΕΤΧ απαιτουσε λεπτομερεστερο στησιμο)_και ως δια ....μαγειας ακριβεστατο ως προς τον εντοπισμο και παρακολουθηση.Το στηνεις περιπου Βορρα,ευθυγραμμιζεις τα βελακια του σωληνα για μηδενισμο υψωσης,και εφυγες.(Να φανταστεις το τριποδο δεν το χρησιμοποιω μια που οπου το ακουμπησω δουλευει αριστα).Το προτεινω ανεπιφυλακτα σαν το απολυτο φορητο στη μεσαια κατηγορια.Οντως μετριο στην αστροφωτογραφηση(οχι ομως κακο,μια που σε alt-az στηριξη μου βγαζει ευκολα 15").Οι βραχιονες "Ray's"κανουν οντως δουλεια,και το βγαλσιμο του σωληνα,για τοποθετηση ενος μικρου αποχρωματικου ειναι θεμα 10"(κυριολεκτικα).

I LOVE IT =D> =D> =D>

Κώστα, σίγουρα το 8" που έχεις είναι πιο στιβαρό από τα 5" ή 6".

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι το ΕΤΧ απαιτεί λεπτομερέστερο στήσιμο, γιατί εγώ το βρίσκω πανεύκολο και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι ακόμη πιο εύκολο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης