Jump to content

Ο αχρηστος προσοφθαλμιος: 40mm plossl 1.25"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας αχρηστος προσοφθαλμιος ειναι ο plossl 40mm 1.25"...

Εξηγω και το γιατι ... ενας τετοιος προσοφθαλμιος εχει φαινομενικο πεδιο 40-42 μοιρων περιπου δηλαδη 20% λιγοτερο απο τις 50-52 περιπου μοιρες ενος plossl η erfle 32mm οι οποιοι δινουν πραγματικο πεδιο περιπου το ιδιο με το φοντο πιο σκοτεινο στους 32mm λογω μεγαλυτερης μεγεθυνσης.

Συνεπως δεν υπαρχει λογος να αγορασει κανεις εναν 40mm plossl διαμετρηματος 1.25".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας αχρηστος προσοφθαλμιος ειναι ο plossl 40mm 1.25"...

Εξηγω και το γιατι ... ενας τετοιος προσοφθαλμιος εχει φαινομενικο πεδιο 40-42 μοιρων περιπου δηλαδη 20% λιγοτερο απο τις 50-52 περιπου μοιρες ενος plossl η erfle 32mm οι οποιοι δινουν πραγματικο πεδιο περιπου το ιδιο με το φοντο πιο σκοτεινο στους 32mm λογω μεγαλυτερης μεγεθυνσης.

Συνεπως δεν υπαρχει λογος να αγορασει κανεις εναν 40mm plossl διαμετρηματος 1.25".

 

Συμφωνω και επαυξανω κυβικα!!!! Τα τελευταια 10 χρονια στη παρατηρηση μου εχω χρησιμοποιησει 2 40mm, 1.25" oι οποιοι εδιναν 42 μοιρες φιλε Γιωργο για να ειμαστε πιο ακριβεις. Κοινως??? αχρηστοι και μη ικανοι για παρατηρησεις ολων των κατηγοριων.

 

Απο το βαλιτσακι μου που περιεχει ολη τη σειρα 3000 της MEADE (ναι τους κλασικους εκεινους προσοφθαλμιους) ο 40mm εχει να χρησιμοποιηθει πανω απο 1 ετος. Στο Παρνωνα δε μπηκα στο κοπο να τον ξετυλιξω απο το ναυλον που τον περιβαλει.

 

Μακρια γιατι αδικα λεφτα θα δωσετε

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τιποτα δεν ειναι καλος. Και ενας 32 mm ιδιας ποιοτητας τα ιδια λεφτα κοστιζει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oso και να κανει δεν ειναι σωστος προσοφθαλμιος. 32mm πηγαινε για να εχεις εστω 52 μοιρες. Και παλι δε το συνηστω αλλα εφοσον μπορεις να κινηθεις σε αυτη τη κλιμακα χρηματων τοτε αγορασε τον

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένας μοναδικός λόγος για τον οποίο θα μπορούσε να αγοράσει κάποιος έναν 40mm 1.25":

Για να τον συνδέσει με την digital camera του.

Ο εν λόγω προσοφθάλμιος παρουσιάζει ελάχιστο vignetting ειδικά για φωτογραφικές όπως η δική μου (minolta dimage z1) οι οποίες έχουν μεγάλο φακό. Γι'αυτό και εγώ είχα αγοράσει τον Οmni Plossl 40mm ο οποίος για τον σκοπό που τον ήθελα ήταν ότι πρέπει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένας μοναδικός λόγος για τον οποίο θα μπορούσε να αγοράσει κάποιος έναν 40mm 1.25":

Για να τον συνδέσει με την digital camera του.

 

Συμφωνω με τον συντοπιτη μου! Θα ειναι οτι πρεπει για προβολικες της Σεληνης με αρκετο πεδιο!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μόνη πραγματική χρησιμότητα του 40mm 1.25" στην παρατήρηση εκδηλώνεται στη χρήση με τηλεσκόπια πολύ μεγάλου εστιακού μήκους (Smidth-Cassegrain, Maksutov) για την επίτευξη της μέγιστης επιφανειακής λαμπρότητας των εκτεταμένων αντικειμένων (νεφελώματα, γαλαξίες). Έτσι, με ένα τηλεσκόπιο S-C 8" εστιακού μήκους 2.000mm ο 32mm θα δώσει "κόρη εξόδου" (exit pupil) 3,2mm, ενώ ο 40mm θα δώσει 4mm (αλλά καθόλου παραπάνω οπτικό πεδίο όπως έχουμε εξηγήσει και αλλού: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4068&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F6%E1%E9%ED%FC%EC%E5%ED%EF). Με άλλα λόγια, η επιφανειακή λαμπρότητα των νεφελωμάτων και γαλαξιών θα είναι (4/3,2)²=1,56 φορές μεγαλύτερη με τον 40mm, αλλά βέβαια η μεγέθυνση μικρότερη. Στην πράξη, αυτό αποδεικνύεται χρήσιμο μόνο στα πολύ μεγάλα αντικείμενα, αφού αφού στα μικρότερα βοηθάει περισσότερο μιά ικανή μεγέθυνση παρά η επίτευξη μέγιστης επιφανειακής λαμπρότητας.

Στο δια ταύτα: Προτιμήστε έναν καλό Plossl 32mm (ή και 30mm) αν δεν έχετε S-C/Maksutov και δεν σας ενδιαφέρει η πιό πάνω ωφέλεια του 40mm.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και τον (δυστυχώς πολύ ακριβό) Celestron Ultima 30mm. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο οπτικά στην περιοχή αυτή. Έχει 5 πολυεπιστρωμένα στοιχεία και καλύτερες διορθώσεις από τους Plossl. Εναλλακτικά 30mm Baader Eudiascopic. Είναι ο ίδιος αλλά με λιγότερο πλήρεις επιστρώσεις.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα :!: :cheesy: Μύνημα ελείφθη αλλά όπως είπαμε για τα λεφτά του είναι καλός η κάνω λάθος ( :?: )

 

 

Αν εννοείς εμένα, μόλις έλαβα τον Baader Hyperion 21mm μου, θα ανοίξω thread για εντυπώσεις... :P :P :P :P :P

 

Πάντως μην παραγγείλεις αυτον τον 32 που λες, πάρε τον Hyperion, αξίζει τα παραπάνω λεφτά!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα :!: :cheesy: Μύνημα ελείφθη αλλά όπως είπαμε για τα λεφτά του είναι καλός η κάνω λάθος ( :?: )

 

 

Αν εννοείς εμένα, μόλις έλαβα τον Baader Hyperion 21mm μου, θα ανοίξω thread για εντυπώσεις... :P :P :P :P :P

 

Πάντως μην παραγγείλεις αυτον τον 32 που λες, πάρε τον Hyperion, αξίζει τα παραπάνω λεφτά!

 

Όχι βρε Αχιλλέα, εμένα εννοώ :) Είχαμε κάνει μια πριβέ συζήτηση με τον Γιώργο για το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως μην παραγγείλεις αυτον τον 32 που λες, πάρε τον Hyperion, αξίζει τα παραπάνω λεφτά!

 

Λοιπον τωρα που θα βγεις για παρατηρηση παρε για καλο και για κακο μερικα καταπραιντικα χαπια παρεα μη σου ερθει καρδιακο!!!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης