Jump to content

συμφερει η αγορα ενος meade etx90 PE;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεβω πως αθτη τη φορα επελεξα κατι καλθτερο. δειτε το και πειτε μου αποψεις. εαν κατι απο τις επιλογες μου θεωρειθει καλο συμφωνα με το συνδυασμο ολον τον συμμετεχοντων σε αυτο το θεμα μαλλον θα ειναι η τελικη μου επιλογη. http://www.meade4m.com/4mshop/70131RE.html
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλκη παρε ενα πραγματικο τηλεσκοπιο και ασε τις επιλογες πλαστικων παιχνιδιων!

Και για να ειμαι πιο σαφης: dobsonian τουλαχιστον 8", ισημερινο νευτωνιο τουλαχιστον 6" με στιβαρη βαση, διοπτρικο 4" τουλαχιστον f/10 ισημερινο με στιβαρη βαση..καταδιοτρικο "goto" τουλαχιστον 5".

Αυτα ειναι τα ελαχιστα αποδεκτα για εισαγωγη στο αθλημα, μην το παιδευεις το πραγμα.. το goto ειναι αδιαφορο χαρακτηριστικο, ειδικα για εσενα που εισαι 15 και πρεπει να επιδιωκεις να μαθεις τον ουρανο!

 

ΥΓ Ειλικρινα εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια τα ιδια, αν ειναι καλη αγορα το ταδε δεινα κλπ μικρο-φτηνοπλαστικο-ρομποτικο λοιπον απαξ και δια παντος, οχι ειναι σκουπιδι, ενα τηλεσκοπιο της πενταρας κατα Nightwatch σε στηριξη πλαστικη της κακιας ωρας.. το μεγεθυνση 500x εχει αντικατασταθει με 50.000.000 αντικειμενα με το πατημα ενος κουμπιου. Οταν βλεπετε μικρο τηλεσκοπιο με διαφημιση των ποσων αντικειμενων εχει στην βαση δεδομενων τρεχτε μακρια.. οσο μακρυτερα και οσο ταχυτερα τοσο το καλυτερο!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άλκη άκου το Γιώργο, έτσι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα πράγματα.. Για δεύτερο τηλεσκόπιο μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε "παιχνίδι" αλλά για πρώτη επιλογή πάρε κάτι που θα σε κρατήσει περισσότερο από 2-3 νύχτες και δεν θα σε απογοητεύσει.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιωργος και ο Ηλιας (eliasg2004) εχουν δικιο. Παρε ενα τηλεσκοπιο που οταν θα πεσεις για υπνο μετα την πρωτη νυχτα παρατηρησης θα σε κανει να θυμασαι ο,τι ειδες και θα θες να ξαναβγεις. Το ετχ 90 δεν θα σου το δωσει αυτο.

 

Κωστας :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα ευτυχως που δεν επελεξα κατι απο αυτα, γιατι ουτως η αλλως δεν ξερω και πολλα στοιχεια απο τηλεσκοπια. περιμενω ομος τελικη προταση. (ονομα, εταιρια, τιμη και βασικα χαακτηριστικα).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω καποια στιγμη ( αφου οργανωθω λιγακι χωροταξικα ) θα παρω αυτο...

http://www.aktistar.com/GSO/GSO%20Dob8.htm

Εχει πολυ καλη τιμη και σχετικα καλη ποιοτητα.

Φυσικα δεν εχει goto , αλλα νομιζω οτι η δυσκολια ειναι αυτη που κανει το αθλημα ενδιαφερον.... :wink:

Στο προτεινω για αρχη . Δεν θα πανε χαμενα τα 360€ που κοστιζει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγω καποια στιγμη ( αφου οργανωθω λιγακι χωροταξικα ) θα παρω αυτο...

http://www.aktistar.com/GSO/GSO%20Dob8.htm

Εχει πολυ καλη τιμη και σχετικα καλη ποιοτητα.

Φυσικα δεν εχει goto , αλλα νομιζω οτι η δυσκολια ειναι αυτη που κανει το αθλημα ενδιαφερον.... :wink:

Στο προτεινω για αρχη . Δεν θα πανε χαμενα τα 360€ που κοστιζει...

 

κοιταξε και αυτο http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=737039&CFTOKEN=94324834

Με καλυτερο ερευνητη και pyrex κατοπτρο :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλες προτασεις για τηλεσκοπια? η γνωμη σασ για τα lx200? θα; τις συνδυασω ολες και θα σας πω για την τελικη μου επιλογη. Παρακαλω επισης η καθε προταση να εχει αναλυτικα στοιχεια και τιμη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα LX200 δε βγαίνουν πλέον σε Schmidt-Cassegrain, αλλά σε Ritchey Chretien και είναι απλησίαστα.

Το LX90 από την άλλη έχει μειονεκτήματα κατασκευής σε σχέση με το LX200 λόγω του χαμηλού συγκριτικά κόστους του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλες προτασεις για τηλεσκοπια? η γνωμη σασ για τα lx200? θα; τις συνδυασω ολες και θα σας πω για την τελικη μου επιλογη. Παρακαλω επισης η καθε προταση να εχει αναλυτικα στοιχεια και τιμη.

 

Αλκη,

για να παρεις βοηθεια σε κατι πρεπει να δωσεις να καταλαβουν οι υπολοιποι τι ακριβως θελεις....

Κατ αρχην δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να κανει ερευνα αγορας για σενα και να σου λεει αναλυτικα χαρακτηριστικα και τιμες που μπορεις πανευκολα να τις βρεις στο δικτυο η κανοντας μερικα τηλεφωνα.

Ας θεσουμε το θεμα κατ' αρχην σε σωστη βαση.. θελεις τηλεσκοπιο, ωραια! Ερωτημα πρωτο τι γνωριζεις απο τον ουρανο και τι σου αρεσει περισσοτερο να παρατηρεις βαθυ ουρανο η ηλιακο συστημα;

Ερωτημα δευτερο θελεις τηλεσκοπιο που θα μετακινειται σπανια η κατι ευκολα φορητο;

Ερωτημα τριτο και ουσιαστικοτερο ποσα λεφτα θα διαθεσουν οι γονεις σου για αυτο καθ οτι 15 ετων μαλλον δεν εχεις δικα σου εισοδηματα ακομα....

Απαντησε σε αυτα να μας διαφωτισεις ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε να κανεις μια σωστη επιλογη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλκη,

Ερωτημα πρωτο τι γνωριζεις απο τον ουρανο και τι σου αρεσει περισσοτερο να παρατηρεις βαθυ ουρανο η ηλιακο συστημα;

 

To αυτο...

Αλκη μην βλεπεις την αγορα ενος τηλεσκοπιο σαν απλα μια καταναλωτικη πραξη , ουτε ισως επειδη εχει παρει καποιος φιλος σου και θελεις να εχεις και εσυ ενα...

Εαν τo βλεπεις καπως ετσι το πιο πιθανο ειναι το μελλοντικο σου τηλεσκοπιο να βγει απο την κουτα του 2-3 φορες...

Τα τηλεσκοπια δεν ειναι playstation , ειναι εργαλεια που χρειαζονται ρυθμισεις και ψαξιμο και ο βραδυνος ουρανος απαιτει χρονο , μερακι και διαβασμα για να σου αποκαλυψει τις ομορφιες που κρυβει μεσα του...

Εαν λοιπον δεν ξερεις (εστω και τα βασικα ) περι ουρανου καλο θα ηταν να μην κανεις αυτην την αγορα τωρα και να ξεκινησεις με εκα καλο ζευγαρι κυαλια ( που σιγουρα αργοτερα θα σου χρειαστουν μαζι με το τηλεσκοπιο ) και με αυτα να μαθεις τον βραδυνο ουρανο...

Ετσι σιγα - σιγα θα αποχτησεις εμπειρια και με λιγο διαβασμα και ορεξη ενα καλο τηλεσκοπιο αργοτερα , θα σου αποκαλυψει αυτα που εχεις μαθει...

Αυτη νομιζω ειναι η σωστη αρχη...

Εαν πεσεις απο τωρα στα βαθεια , χωρις να ξερεις , ειναι σχεδον σιγουρο να απογοητευτεις σχεδον αμεσως και θα τα παρατησεις....

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου και ελπιζω να βοηθησα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αγγελε.

το ζητημα ερευνας-αγορας ενος τετοιου οργανου ειναι κατι το οποιο απαιτει χρονο και πανω απ ολα μερακι!

 

Εισαι ακομα 15 χρονων και ζητας πληροφοριες για ενα LX200R το οποιο ειναι ενα οργανο σιγουρα οχι για την ηλικια σου απο τη στιγμη που δε γνωριζεις ουτε τα βασικα των στοιχειωδων πραγματων γυρω απο την αστρονομια. Μου πηρε 2 χρονια διαβασμα μεχρι να μου γεννηθει η απαιτηση να εχω ενα καλο τηλεσκοπιο!

 

Πρεπει να κανεις πολυ υπομονη αφενος μεν επειδη εισαι ακομα μικρουλης (πραγμα θαυμασιο και αξιολογο που εχεις τετοια ωριμοτητα να επιλεξεις ενα τοσο μεγαλο χομπυ) αφετερου δε επειδη δεν ειναι αναγκη να πιεσεις τους γονεις σου και να τους βαλεις στη περιπετεια να ξοδεψουν 2εκατομυρια για να σου αγορασουν ενα τοσο αξιολογο τηλεσκοπιο. Αυτα τα οργανα ειναι για αργοτερα. Κατσε διαβασε τα μαθηματα σου, ασχολησου με την αστρονομια και εχε πλαι σου ενα τηλεσκοπιο κατωτερο απο αυτα τα θηρια. Μπορεις να συμβιβαστεις με μια πληθωρα αλλων οργανων τα οποια ειναι εξισου εκπληκτικα και θα σου διατηρησουν ασβεστο το ενδιαφερον σου για την αστρονομια.

 

Σημειωνω οτι ενα καλο τηλεσκοπιο σου διατηρει ασβεστο το ενδιαφερον για την αστρονομια γιατι συνδεεται αμεσα με τη παρατηρησιακη αστρονομια. Τη πραξη δηλαδη. Να βλεπεις με τα ματια σου αυτα που διαβαζεις. Και οσο περισσοτερα διαβαζεις τοσα περισσοτερα θες να ανακαλυπτεις!

 

Δε θα παρεις ουτε MEADE ETX που ειναι πραγματικα πανακριβο τηλεσκοπιο γι αυτα που προσφερει αλλα ουτε και LX200R που ειναι ενα εκπληκτικο τηλεσκοπιο που πλησιαζει τα επαγγελματικα επιπεδα το οποιο ειναι ενα οργανο εκατομυριων και παιζει μεχρι και σε αστεροσκοπεια.

 

Αναρωτιεσαι γιατι στα λεω αυτα???

 

Στα λεω επειδη εγω ξεκινησα την ενασχοληση μου απο τα 9 μου χρονια και ξερω πως σκεφτεται ενα παιδακι στην ηλικια σου. Ενα οργανο τοσο μεγαλο στα χερια σου θα σπασει γιατι οσο μα οσο και να προσεχεις αλλα και οσο να διαβασεις για φροντιδα τηλεσκοπιου δεν εχεις την ωριμοτητα ακομα να το κουμανταρεις. Και φυσικα ειναι θεοβαρα οργανα που θα σε αποτρεψουν απο το να τα κουβαλας και να τα στηνεις σε εξορμησεις. Το τηλεσκοπιο σου πρεπει να ειναι φτερο στον ανεμο απο αποψη κουβαληματος σε αυτη την ηλικια. Γιατι τωρα το ενδιαφερον σου εκολαπτεται! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα, συμφωνω, μα εγω απο περιεργεια ρωτησα στοιχεια για το lx200. βεβαιως απο την αρχη θα επρεπε να δωσω περισσοτερες πληροφοριες για το τι ακριβως ηθελα. δεν υποχρεωνω κανενα να κανει ερευνα αγορας, απλα προτρεπω για καμια ιδεα. βασικα θα ηθελα ενα τηλεσκοπιο καλυτερο απο αυτο http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=2659 φωρητο η οχι και τιμης μεχρι 500Ε
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλκη μου δεν ξερεις τελικα τι θες!

 

Δεν εχεις διαβασει καν τα στοιχειωδη περι τηλεσκοπιων. Απο τη στιγμη που θες να παρεις ενα τετοιο οργανο πρεπει πρωτα να διαβασεις για να καταλαβεις περι τινος προκειται και μετα να προχωρησεις σε ερευνα για αγορα. Δεν εχει νοημα να το συζηταμε με μακροσκελη και κουραστικα ποστ.

 

Μηπως θα στησεις θολο και δε σε νοιαζει αν ειναι φορητο η οχι? Μα εννοειται οτι θες τηλεσκοπιο φορητο! Στην αρχη με εβλεπες σιγουρο για ενα μεγαλο οργανο γιατι νομιζα οτι ηξερες καποια πραγματα ομως τελικα συμβαινει το ακριβως αντιθετο..

 

Για αρχη λοιπον προτεινω ενα απο αυτα

lightbridge12.jpg

 

lxd55_6_ref_sm.gif

 

meade-telescope-LXD.jpg

 

Meade_LXD75_UHTC_8in_SNT_L.jpg

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα παρεις ουτε MEADE ETX που ειναι πραγματικα πανακριβο τηλεσκοπιο γι αυτα που προσφερει αλλα ουτε και LX200R που ειναι ενα εκπληκτικο τηλεσκοπιο που πλησιαζει τα επαγγελματικα επιπεδα το οποιο ειναι ενα οργανο εκατομυριων και παιζει μεχρι και σε αστεροσκοπεια

Και τις δύο απόψεις τις θεωρώ ακραίες.

Ούτε το ΕΤΧ είναι πανάκριβο γι' αυτά που προσφέρει, ούτε το LX200 (σα σύνολο) είναι εκπληκτικό και χωρίς προβλήματα. Τα πάντα εξαρτώνται από το τι θέλει να κάνει κανείς και από τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα παρατηρεί.

Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα Meade Νευτώνειο ή Schmidt-Newtonian. Τα Skywatcher είναι προτιμότερα σε αυτή την κατηγορία.

Για Νευτώνειο βέβαια προτείνω ανεπιφύλακτα Orion Optics.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι το παιδευετε, ενα dob 8-10" να παρει και τελος.

 

Λεγοντας οσα εγραψα εννοουσα αυτο ακριβως. Δηλαδη οτι υποστηριξα και στην αρχη.

 

Ειναι το πιο σωστο και πιο λογικο!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα LX200 δε βγαίνουν πλέον σε Schmidt-Cassegrain, αλλά σε Ritchey Chretien και είναι απλησίαστα.

Τις προαλλες διαβασα καπου για μηνυση εναντιον της Meade οσον αφορα το ονομα και χρηση του "Ritchey-Chretien".

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ σε ένα 8"-10" dob για αρχή. Αν όμως επιμένει κανείς σε ένα σχετικά μαζεμένο, απλό, ρομποτικό και όχι πολύ ακριβό, τι θα λέγατε για ένα 6" S-C ρομποτικό σε alt-az στήριξη, όπως πχ. το NexStar SE 6"; Το στήσιμό του και η ευθυγράμισή του είναι ζήτημα 5 λεπτών, όπως διαβάζω παντού, η διάμετρος των 6" το βγάζει από την κατηγορία των παιχνιδιών, το βάρος του είναι αρκετά μικρό (όλα μαζί 15 κιλά), τα οπτικά του είναι αρκετά καλά. Στας αμέρικας κάνει κάτω από $1000, πιστεύω ότι εδώ δεν μπορεί να κάνει πάνω από 1500 € (δεν ξέρω, εικάζω). Τι λέτε;
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα επαναλάβω ότι τα πάντα εξαρτώνται από το τι θέλει να κάνει κανείς.

Ένα Dob είναι προτιμότερο μόνο αν η παρατήρηση γίνεται από σκοτεινό ουρανό. Όμως είναι απαγορευτικό ακόμη και για την απλούστερη αστροφωτογράφηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα LX200 δε βγαίνουν πλέον σε Schmidt-Cassegrain, αλλά σε Ritchey Chretien και είναι απλησίαστα.

Τις προαλλες διαβασα καπου για μηνυση εναντιον της Meade οσον αφορα το ονομα και χρηση του "Ritchey-Chretien".

 

Απόλυτα λογικό, αφού τα επονομαζόμενα "Ritchey-Chretien" της Meade είναι mule.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης