Jump to content

συμφερει η αγορα ενος meade etx90 PE;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφερει η αγορα ενος meade etx90 PE;

 

Επισης, ποια εινααι η τιμη του στην Ελαδα? Εγω την ειδα στο site με δολλαρια.

 

http://www.meade.com/etx_premier/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι. Δε συμφερει, αφενος μεν λογω της παρα πολυ μικρης διαμετρου που ειναι στα 90mm-παρα πολυ φτωχη για να διακρινεις αντικειμενα οπως απλα νεφελωματα σμηνη και γαλαξιες- αφετερου δε λογω της μεγαλης του τιμης η οποια οφειλεται στα ηλεκτρονικα και το go to το οποιο ειναι αχρηστο σε αυτα τα μεγεθη διαμετρηματων.

 

Οπως καταλαβαινεις χρυσωνουν το χαπι με το go to. Αλλα για να εχεις go to πρεπει να εχεις και διαμετρημα γιατι αλλιως δε λεει το πραμα :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά θα έκανες εάν πήγαινες μία βόλτα από την αντιπροσωπεία της Meade στο Πειραιά και να δεις από κοντά τους τύπους τηλεσκοπίων που υπάρχουν για να πάρεις μία καλύτερη ιδέα... :| :?: :wink:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως καταλαβαινεις χρυσωνουν το χαπι με το go to. Αλλα για να εχεις go to πρεπει να εχεις και διαμετρημα γιατι αλλιως δε λεει το πραμα :)

Νομίζω ότι η κάθε επιλογή έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

Το ETX90 είναι όντως μικρού διαμετρήματος, όμως έχει πολύ καλά οπτικά και δίνει πολύ καλές πλανητικές εικόνες. Επίσης για εκλείψεις είναι τέλειο.

Στο Καστελλόριζο οι εικόνες μέσα από το ΕΤΧ90 ήταν εκπληκτικές.

Είναι και ελαφρύ και μεταφέρεται πανεύκολα.

Έχω δει και πολύ καλές φωτό από την δακτυλιοειδή εκλείψη του Οκτωβρίου 2005:

http://djoye.chez-alice.fr/Eclipse_05-10-03_eng.html

Σε αυτό εδώ το link υπάρχουν μερικές φανταστικές εικόνες από την έκλειψη - "υβρίδιο" του Απριλίου 2005, όμως το ΕΤΧ90 είναι στηριγμένο στην EQ3:

http://www.eclipsetours.com/results.html

Σίγουρα με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις ένα dobsonian με μεγαλύτερη διάμετρο, όμως τότε δεν θα μπορείς να κάνεις ούτε καν

webcam αστροφωτογράφηση.

Επιπλέον, ένα dob (όπως και όποιο άλλο τηλεσκόπιο) είναι άχρηστο όταν χρησιμοποιείται σε περιοχές με φωτορύπανση, όσο μεγάλη διάμετρο κι αν έχει. Περιορίζεται τότε κανείς σε πλανητική και σεληνιακή παρατήρηση και φωτογράφηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που θελω να προσθεσω περι το ΕΤΧ ειναι οτι οι τιμες ειναι ιδιαιτερα χαμηλες στο eBay. Αν προχωρηση ο φιλος μας με την αποκτηση ενος ΕΤΧ, θα ειναι ΠΟΛΥ καλη ιδεα να ριξει μια ματια στο eBay για τιμες!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν συμφωνω με τον Αντωνη για αγορα τηλεσκοπιου απο το ebay. Ειδικα ενος τηλεσκοπιου γεματου πλαστικο οπως το ETX που μπορει να φτασει στον αγοραστη στραπατσαρισμενο ειτε κατα την μεταφορα ειτε απο πριν.

Γενικα ως αγορα, το ETX σαν πρωτο η βασικο τηλεσκοπιο ειναι παντελως ακαταλληλο. Μικρο ανοιγμα, ευπαθες, κατασκευη που δεν εμπνεει εμπιστοσυνη. Για δευτερο τριτο κλπ τηλεσκοπιο ευκολα μεταφερομενο, αν βρεθει σε καλη τιμη ισως ειναι συμφερουσα η αγορα του.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν συμφωνω με τον Αντωνη για αγορα τηλεσκοπιου απο το ebay. Ειδικα ενος τηλεσκοπιου γεματου πλαστικο οπως το ETX που μπορει να φτασει στον αγοραστη στραπατσαρισμενο ειτε κατα την μεταφορα ειτε απο πριν.

Γιωργο,

 

Οι τιμες ειναι ΤΟΣΟ χαμηλες που φυσικα θα υπαρχει πληρη δηλωμενη εξια ... οποτε ΑΝ φθασει με ζημια, υπαρχει πληρη ασφαλεια. :!:

 

Γενικα ως αγορα, το ETX σαν πρωτο η βασικο τηλεσκοπιο ειναι παντελως ακαταλληλο. Μικρο ανοιγμα, ευπαθες, κατασκευη που δεν εμπνεει εμπιστοσυνη. Για δευτερο τριτο κλπ τηλεσκοπιο ευκολα μεταφερομενο, αν βρεθει σε καλη τιμη ισως ειναι συμφερουσα η αγορα του.

Οπως περιγραφεται στον συνδεσμο του Ηλια, το βλεπω μια χαρα για κηνυγων εκλειψεων γυρω του κοσμου ... μικρο ΚΑΙ φορητο με καλα αποτελεσματα. :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Θελω να παω στην Νεα Ζηλανδια για την διαβαση του Ερμη στις αρχες του Νοεμβρη αλλα δεν εχω το καταλληλο ΦΟΡΗΤΟ τηλεσκοπιο. Ισως το ΕΤΧ να ειναι μια λυση. :-k

 

Θα κανει για Αυγ/2008 και Ιουλιο/2009. :-k :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ακόμα μικρότερο (ΕΤΧ-60) και παρόλα αυτά είμαι αρκετά ικανοποιημένος! Στην έκλειψη στο Καστελλόριζο έβγαλε με μιας τα λεφτά του αφού την παρακολούθησα με άνεση! Καλούς προσοφθάλμιους να έχει και από εκεί και πέρα για πλανητική, ηλιακή και σεληνιακή παρατήρηση είναι μία χαρά! Οι φίλοι μας KOTS και giorgosgr έχουν απόλυτο δίκιο σε αυτά που λένε, αλλά ο alkhs μπορεί να μην θέλει να κάνει μεγάλες παρατηρήσεις στην αρχή.

 

Για το χόμπυ του και να μάθει κάποια πράγματα το ETX-90 είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου! Και το go-to αποδεικνύεται πάρα πολύ χρήσιμο στην πράξη από το να κάνεις συνεχείς διορθώσεις!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω πολυ καλες αναμνησεις απο το ΕΤΧ-125.Παρ ολα αυτα θεωρω τις τιμες της αντιπροσωπιας εξωφρενικες(αδιαφορω για την αιτια,κοιταω το αποτελεσμα)και σαν καινουργιο,δεν θα το αγοραζα με τιποτα.(γενικως,τον τελευταιο καιρο ,δεν κανω ουτε καν τον κοπο να ρωταω για τιμες.Αγοραζω κατ ευθειαν απο εξωτερικο)Προσπαθησε να βρεις εναλλακτικη λυση,ή μεταχειρισμενο στην Ελληνικη αγορα.Μετριο σαν κυριο τηλεσκοπιο,αριστο σαν "βοηθητικο",και φυσικα εξαιρετικα ευελικτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα, εγω ηθελα να αποκτησω ενα κθριο τηλεσκοπιο, και μετα απο καποια ερευνα, κατεληξα σε αυτο. αλλα τωρα ποθ ακουω... θα ψαξω για αλλη λυση. παντωσ , ευχαριστω για το ενδιαφερον. μηπωσ εχει καποιος καμια ειδικη προταση? :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο ειναι για αρχη. Ομως ειναι μικρο. Εαν θες κατι σε 6 ιντσες θα σου προτεινα το διοπτρικο τηλεσκοπιο BRESSER-MESSIER της σειρας αυτης το οποιο ειναι ενα παρα πολυ ομορφο και καλο τηλεσκοπιο για τα λεφτα του. Στοιχιζει 1000 ευρω και σε πληροφορω πως το εχουν μεχρι και στο αστεροσκοπειο της Πεντελης για τις επισκεψεις του κοινου παρεα με το νεο θηριο μας το LX200R των 14"!

 

Βεβαια εχει χρωματικο σφαλμα. Αλλα με μερικα φιλτρα ισως τη κανεις τη δουλεια σου.

 

http://www.telescopeshop.gr/telescopes/bresser/messier/r152s.asp

 

Eπαναλαμβανω οτι δεν ειναι αυτη η προτιμηση μου, απλα σου δινω και αλλες λυσεις περα απο τη πρωτη[/img]

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικα ως αγορα, το ETX σαν πρωτο η βασικο τηλεσκοπιο ειναι παντελως ακαταλληλο. Μικρο ανοιγμα, ευπαθες, κατασκευη που δεν εμπνεει εμπιστοσυνη. Για δευτερο τριτο κλπ τηλεσκοπιο ευκολα μεταφερομενο, αν βρεθει σε καλη τιμη ισως ειναι συμφερουσα η αγορα του.

Εγώ το χρησιμοποιώ 2 χρόνια και μάλιστα άπειρες φορές (πολύ βαριά χρήση) και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Όσο αφορά την ακαταλληλότητα του για πρώτο τηλεσκόπιο, προηγούνται δεκάδες άλλα!

Και σίγουρα σε διαμετρήματα κάτω των 6" δεν περιμένει να δει κανείς το βαθύ ουρανό της ζωής του!

συμφερει μηποσ το messier n 150(meade)?http://www.telescopeshop.gr/telescopes/bresser/messier/n150.asp

 

Καλο ειναι για αρχη. Ομως ειναι μικρο. Εαν θες κατι σε 6 ιντσες θα σου προτεινα το διοπτρικο τηλεσκοπιο BRESSER-MESSIER της σειρας αυτης το οποιο ειναι ενα παρα πολυ ομορφο και καλο τηλεσκοπιο για τα λεφτα του. Στοιχιζει 1000 ευρω και σε πληροφορω πως το εχουν μεχρι και στο αστεροσκοπειο της Πεντελης για τις επισκεψεις του κοινου παρεα με το νεο θηριο μας το LX200R των 14"!

 

Βεβαια εχει χρωματικο σφαλμα. Αλλα με μερικα φιλτρα ισως τη κανεις τη δουλεια σου.

 

http://www.telescopeshop.gr/telescopes/bresser/messier/r152s.asp

 

Eπαναλαμβανω οτι δεν ειναι αυτη η προτιμηση μου, απλα σου δινω και αλλες λυσεις περα απο τη πρωτη[/img]

Δεν προτείνω κανένα από τα δύο. Και το διοπτρικό 6" είναι θηρίο!

 

Εγω εχω πολυ καλες αναμνησεις απο το ΕΤΧ-125.Παρ ολα αυτα θεωρω τις τιμες της αντιπροσωπιας εξωφρενικες(αδιαφορω για την αιτια,κοιταω το αποτελεσμα)και σαν καινουργιο,δεν θα το αγοραζα με τιποτα.(γενικως,τον τελευταιο καιρο ,δεν κανω ουτε καν τον κοπο να ρωταω για τιμες.Αγοραζω κατ ευθειαν απο εξωτερικο)

Να σου πω, εγώ θεωρώ τις τιμές της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας ικανοποιητικές.

Θυμάσαι παλαιότερα που τα τηλεσκόπια από Αμερική στοίχιζαν το τριπλάσιο της τιμής τους σε δολλάρια???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ικανοποιητικες τιμες?Με τι κριτηριο?Τη μεση Ευρωπαικη τιμη του επισημου δυκτιου διανομης?Αφου ειναι γνωστη η πολιτικη της εταιριας,ως προς την προστασια των πωλητων της.(προσφατα σε ερευνα αγορας κυαλιων,αφου επελεξα ενα μοντελλο γνωστης εταιριας,με μεση τιμη στην Ευρωπη(εκτος δυκτιου επισημων αντιπροσωπιων)γυρω στα 270€,(στην Αμερικη 190$)στο τελος πηρα και τιμη απο την αντιπροσωπια στην Ελλαδα,η οποια ηταν.....520€!!!!(σε σχολιο περι ακριβειας,η απαντηση ηταν οτι "η τιμη ειναι απο τις χαμηλοτερες του επισημου Ευρωπαικου δυκτιου διανομης".Το επιχειρημα μπορει να ειναι επαρκες για τον εμπορο,αλλα ανεπαρκες για εμενα(ως πελατη).Τι σημαινει αγορα απο αντιπροσωπια,και ποια η διαφορα αν αγοραστει το υλικο απο ανεξαρτητο καταστημα αστρονομικου εξοπλισμου?Εγγυηση?(εδω γελαμε :D :D :D :D )

Ας ειχαν φροντισει οι εταιριες να εχουν εστω και εναν υπαλληλο στοιχειωδως καταρισμενο στα βασικα των τηλεσκοπιων,και τοτε κατι θα σημαινε η εγγυηση.

Επειδη προσφατως παρακολουθησαμε την περιπετεια ενος φιλου με ενα μεγαλο ρομποτικο,θετω το εξης ερωτημα:

Ειναι τοσο δυσκολο να εχει μια αντιπροσωπια ενα στοκ απο καρτες,κινητηρες και καλωδια,(ειναι ελαχιστες και μπαινοβγαινουν πανευκολα),ωστε να γινεται επι τοπου διερευνηση και εντοπισμος του χαλασμενου τμηματος,ωστε να αποφευγεται η μακροχρονια,δαπανηρη και δυσκολη αποστολη-επισκευη στο εξωτερικο?

Εστω και στην τυχη,να τις αλλαζει μια-μια ,μιλαμε για .....2-3,το πολυ 5 καρτες στα πολυ συνθετα τηλεσκοπια(και επειδη καθε συμπτομα εμπλεκει συγκεκριμμενες καρτες,η διαρευνηση ειναι πραγματικα θεμα 30' μαζι με το λυσε-δεσε)Ετσι,ειναι δεδομενο οτι θα λειτουργησει,και γιατι οχι,να υπαρχει δυνατοτητα να πληρωσει ο πελατης αν θελει την αξια της καρτας ,και να φυγει(αλλιως αν δεν βιαζεται,να πληρωσει την επισκευη της ,μεσω του επισημου δυκτιου, με αποστολη στη μαμα-εταιρια) .Τοσο δυσκολο ειναι?Εκτος φυσικα αν δεν επιτρεπεται απο την πολιτικη των εταιριων,οποτε......καταλαβαινουμε ολοι οτι μιλαμε για αδιαφορια ως προς το Γολγοθα του πελατη.Μονο τιμες ξερουν να καθοριζουν λοιπον.Ειναι της μοδας τα ......καρτελ. :evil: :evil: :evil:

(ξεφυγα λιγο ως προς το θεμα,αλλα το γεγονος να φευγουν 12'' θηρια στο εξωτερικο για ξεκουμπωμενα βισματα και κομμενα καλωδια,με κανει :evil: :evil: :evil: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα το ΕΤΧ-90 σαν δεύτερο τηλεσκόπιο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η χρήση του go to είναι προαιρετική. Αν θες δεν το χρησιμοποιείς.

 

Βρίσκω τα οπτικά του πολύ καλά αλλά επειδή δεν είμαι πολύ έμπειρος στην αξιολόγηση οπτικών, η διεθνής βιβλιογραφία - κριτικές επιβεβαιώνουν την άποψή μου.

 

Είναι εξαιρετικά φορητό και στήνεται σε δευτερόλεπτα. Με τις μεγενθύνσεις, που μπορείς να επιτύχεις, και δεν εννοώ το 50xδιάμετρο, το οποίο χοντρικά σε οδηγεί για τις 4'' σε μεγένθυνση 200x, αλλά για μικρότερες της τάξης του 120-150x, μπορείς να δεις σχεδόν τα πάντα. Άλλωστε, μεγαλύτερες μεγενθύνσεις είναι επιθυμητές και πρακτικά αποδεκτές σε περιπτώσεις εξαιρετικού seeing, που σπάνια έχουμε τη χαρά να απολαμβάνουμε.

 

Σχετικά με το θέμα της αγοράς τηλεσκοπίου έχω τοποθετηθεί και στο:

 

www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=30295&highlight=#30295

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Μειονεκτήματα: ο κλασσικός ερευνητής, που μπορείς να αντικαταστήσεις με έναν φτηνό red dot και ο θόρυβος του μοτέρ, που σε βγάζει λίγο απότομα από την "αστρική" νιρβάνα.

 

Υ.Γ. Επίσης και στη δική μου περίπτωση δεν υπήρξε κανένα τεχνικό πρόβλημα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ικανοποιητικες τιμες?Με τι κριτηριο?

Με το κριτήριο του ότι η Ελληνική τιμή δεν είναι το 200% και 300% της Αμερικάνικης τιμής. Θυμάσαι πόσο πωλούνταν τα Αμερικάνικα τηλεσκόπια παλαιότερα?

Καλό βέβαια είναι να ελέγχονται οι τιμές κάθε συγκεκριμένου προϊόντος σε σχέση με τις Αμερικάνικες.

Και τι να πω για άλλα είδη?! Πρόσφατα έγραψα για το x2,5 των Timberland.

 

Όσο αφορά το σέρβις, τι να κάνουμε, η εταιρεία δεν μπορεί να στέλνει αντιπρόσωπο της σε κάθε χώρα! Καμμία εταιρεία τηλεσκοπίων δεν το κάνει αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι βεβαια!Απλα θα μπορουσαν οι "επισημες αντιπροσωπιες"να υποχρεουνται να απασχολουν εναν τουλαχιστον καταρτισμενο υπαλληλο,κατοχο καποιου πτυχιου,που να παρακολουθει σεμιναρια για νεα προιοντα.Ειναι σοβαρη εικονα να απευθυνεσαι στην "επισημη αντιπροσωπια",και λογω αγνοιας,να σε παραπεμπουν παντα σε αλλους ερασιτεχνες ή στο διαδυκτιο?Εΐναι εικονα σοβαρης καταστασης,η παντελης αγνοια αντιμετωπισης ακομα και των απλουστερων βλαβων?Μιλαμε για καταστασεις που μπορει να ανταπεξελθει ακομα και ενας ασχετος,αν εχει την στοιχειωδη υλικοτεχνικη υποστηριξη.Μιλαμε για γνωση απλης αντικαταστασης ανταλλακτικων.Και κυριολεκτω οταν λεω οτι σε ενα μεγαλο τηλεσκοπιο,μπορεις να αλλαξεις τα παντα μεσα 30'.Κι ομως βλεπεις ολοκληρες "ντουλαπες" να συσκευαζονται και να θωρακιζονται για αποστολη στο εξωτερικο,απλα γιατι σε καποιους δε καιγεται καρφι.Επισης πιστευω οτι ενας καταρτισμενος τεχνιτης(ακομα και ενας απο τους πωλητες) μπορει να ανταπεξελθει 100% με ολιγοημερη εκπαιδευση.Οι Αμερικανοι εχουν κανει το troubleshooting υποθεση για νηπια.Μπορουν να τυπωσουν (εικονογραφημενο μαλιστα)οτι τεχνικο εντυπο θελεις,απο κατασκευη ιστιοφορου,μεχρι restoring σε παλαιο αυτοκινητο.Υποδομη και διαθεση χρειαζονται οι "επισημες αντιπροσωπιες".(Αυτο που δεν ξερω,ειναι αν επιτρεπει τετοια αυτονομηση η εκαστοτε μαμα-εταιρια).Παντως ο πελατης την πληρωνει στο τελος.Καμμια σιγουρια λοιπον και ελπιδα αν συμβει τιποτα ασχημο(που θα συμβει).Επισημα-ανεπισημα,στο τελος μονος του ειναι.Στην καλυτερη περιπτωση ,θα ακουσει "επισημα" σχολια παρηγοριας . :twisted: :twisted:

Και πολλες φορες μιλαμε για πανακριβα προιοντα,που η τιμη τους θα δικαιολογουσε καλυτερη υποστηριξη.

Ε,λοιπον οχι.Ουτε βιδα "επισημη"με τετοιες συνθηκες.Θα πληρωσω "επισημα" οταν καταλαβω οτι καποιος θα με υποστηριξει ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το ΕΤΧ 90, το οποίο χρησιμοποιώ από το 2002 αρχικά σαν κύριο και μετά σαν φορητό, συμφωνώ με τον Ηλία ο οποίος πολύ καλά περιγράφει τις δυνατότητές του. Υπάρχει όμως και κάτι ακόμη που βοηθά όποιον ξεκινά και ενδιαφέρεται γιά φωτογράφηση. Η έκδοση GOTO επιτρέπει την πλήρη ηλεκτρονική λειτουργία μέσω PC με χρήση των προγραμμάτων που περιλαμβάνονται στο πακέτο. Αυτό προετοιμάζει και εξασκεί τον χρήστη στις δυνατότητες (και απαιτήσεις) των μεγάλων ερασιτεχνικών τηλεσκοπίων. Ακόμα και μετά την αγορά μεγάλου τηλεσκοπίου, τα πειράματα των ηλεκτρονικών τα κάνεις στο ΕΤΧ λόγω της μεγάλης πρακτικότητάς του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

!!!!!Ακριβως !!!Τα μικρα ρομποτικα ,ανεξαρτητως εταιριας ειναι πραγματι το τελειο "σχολειο"για καποιον που στο μελλον θα ακολουθησει τη σχολη "μεγαλα-βαρια-συνθετα ρομποτικα".Και ειπαμε:αν ειναι μετρια σαν κυρια τηλεσκοπια,ειναι αριστα σαν δευτερα 8) 8) 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευαριστω και παλι για τισ συμβουλεσ σασ. να ξερετε οτι παντα διαβαζω ολα τα μηνηματα.(εννοειται). εαν βρω αλλη επιλογη θα τη δημοσιευσω σε αυτο το θεμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν κατοχος και εγω ενως ετχ90 θα σε συμβουλευα να μην το αγοράσεις εαν θέλεις να παρατηρείς οτιδήποτε μικρότερο από το φεγγάρι...

Για παράδειγμα σου αναφέρω ότι πολλές φορες το έστρεψα προς τον Κρονο , αλλα καμία φορά δεν ένιωσα την ικανοποίηση να δω καθαρά τους δακτυλίους του…

Ειναι πρακτικά άχρηστο σε μεγάλες μεγεθύνσεις ( barlow<12mm) , και το μονο ίσως που αντισταθμίζει την μικρη του εμβέλεια είναι η πρακτικότητα του ( λογο μικρού μεγέθους ) και το σύστημα goto πυ διαθέτει...

Θα σου πρότεινα , για αρχή ένα καλό ζευγάρι κιάλια ( εγω συνήθως με αυτά παρατηρώ ) και να κρατήσεις τα χρήματα σου για την αγορά ενός 10icnh dosb…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης